katkaj1
09.11.11,11:37
Dobry den, potrebujem poradit...jeden nas zamestanec je ZTP- na co sme dosli az teraz po 3 rokoch. Narokuje si vratenie odvodov, ktore boli odvedene do ZP za cele obdobie co u nas pracuje, cize 3 roky. Ako na to? Musim posielat opravne vykazy za kazdy mesiac alebo sa to da urobit aj nejakym inym sposobom? Hrozi mu aj nejaka pokuta za neoznamenie? Ak ano, kolko a kto mu ju vyrubi? Dakujem katka
Xanti
09.11.11,10:48
mimotemy Milujem takých zamestnancov, neoznámia čo treba písomne nedoložia a ked sa obačia tak ty konaj. A to nejde len o výkazy do ZP, ale aj o dane. Nakoľko tým pádom mu výjde platiť vyššia daň.

http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=940



osoba so zdravotným postihnutím má povinnosť




predložiť zdravotnej poisťovni doklad o invalidite prípadne zníženej pracovnej schopnosti do 8 dní od vzniku skutočnosti (rozhodnutie Sociálnej poisťovne alebo rozhodnutie útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu alebo rozhodnutie príslušného úradu)
osoba s ťažkým zdravotným postihnutím sa preukáže preukazom občana s ťažkým zdravotným postihnutím alebo preukazom občana s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom do 8 dní od vzniku skutočnosti




poistenec má povinnosť oznámiť skutočnosti, na základe ktorých má nárok na zníženú sadzbu poistného do 8 dní od vzniku skutočnosti
Monika Kováčová
09.11.11,10:49
ja som riešila podobnú situáciu kompromisom - vrátili sme odvody od januára, práve z dôvodu ako uviedla Xanti (vyššia daňová povinnosť nielen pre zamestnanca ale aj pre zamestnávateľa a tým následné vypracovanie dodatočných DP.) Celý postup bol realizovaný na základe opravných mesačných výkazov do ZP.
Xanti
09.11.11,10:53
A ešte by som zamestnancovi povedala, že opravím mzdy aj spätne opravím výkazy ale vystavím mu len potvrdenie o zdaniteľnej mzdy nech si sám podáva dodatočné daňové priznanie a to by mu iste dali s pokutou. Nakoľko zaplatil menej ako mal.

Možno to pomôže k tomu, že bude súhlasiť s kompromisom ako napísala Monika.
Monika Kováčová
09.11.11,10:57
a k náhrade úhradu za dodatočné DP zamestnávateľa, min v rozsahu 8 hodín x 50 EUR ...
Darina1234
09.11.11,11:09
O jo joj, dievčata, stopnite sa, či vy ste vždy 100 percenne, a teraz tolko pomsty zato , že si nesplnil povinnosť. Naozaj platí, že je doležite na akeho človeka v živote natrafiš
Monika Kováčová
09.11.11,11:13
O jo joj, dievčata, stopnite sa, či vy ste vždy 100 percenne, a teraz tolko pomsty zato , že si nesplnil povinnosť. Naozaj platí, že je doležite na akeho človeka v živote natrafiš

Nie je problém, ja sa stopnem raz dva... kľudne aj na pol roka. čaute. STOP :cool:
Xanti
09.11.11,11:16
O jo joj, dievčata, stopnite sa, či vy ste vždy 100 percenne, a teraz tolko pomsty zato , že si nesplnil povinnosť. Naozaj platí, že je doležite na akeho človeka v živote natrafiš Ako prečo pomsty,
dávame návod zadávateľke ako to vyriešiť k spokojnosti oboch strán, a aby vedela svojho zamestnanca upozorniť na to čo ho to môže stáť ak bude striktne trvať na prepočítaní miezd spätne 4 roky dozadu.
Erislava
09.11.11,11:28
Ja som mala podobný prípad v roku 2009 a riešila som to cez RZZP, ale len za rok 2009( poisťovňa netrvala na opravných výkazoch) . A tohto roku som prišla na ďalšieho zamestnanca, ktorý je ZŤP od roku 2007 a keď som ho vyzvala, aby doniesol doklady, tak mi ešte povedal, že čo ma je potom.Až keď sa dozvedel, že bude platiť nižšie odvody, tak doniesol potvrdenie. Tiež nebudem prerábať 4 roky dozadu.
katkaj1
09.11.11,11:31
Dakujem, budem mu to takto tlmocit, uvidime co bude :-)
katkaj1
09.11.11,11:32
tento moj je unikat lebo ona je ztp este ked ani plnolety nebol a akosi ked nastupoval na to pozabudol...
katkaj1
09.11.11,11:35
presne ako pises, aj na mna sa pozeral, ze co ma po tom, ze je ztp...asi sa s nim naozaj dohodnem len na tomto roku...
7lienka
09.11.11,11:42
neboj nie unikát.... je ich viac jeden sa mi tiež ušiel :D

od dátumu kedy mi prinieesol doklady som mu upravila výpočet.
Ostatné si môže riešiť formou RZZP sám. Ale to hned odradilo, že má niečo robiť sám. Nech nezabudne doručiť výsledok RZZP aj do práce lebo mu hrozí za to pokuta, samozrejme za neskoré podanie RZZP tiež. Ani som sa nedostala k pokutám a nepotreboval nič....
Stefan2005
09.11.11,11:43
presne ako pises, aj na mna sa pozeral, ze co ma po tom, ze je ztp...asi sa s nim naozaj dohodnem len na tomto roku...

... možno aj preto je ZTP (napr. aj mentálne postihnutí môžu vykonávať určité práce) - kto častejšie komunikuje s takýmito osobami, zistí, že ich svet je postavený na úplne iných prioritách a hodnotách
7lienka
09.11.11,11:45
O jo joj, dievčata, stopnite sa, či vy ste vždy 100 percenne, a teraz tolko pomsty zato , že si nesplnil povinnosť. Naozaj platí, že je doležite na akeho človeka v živote natrafiš

toto prosím Ťa vysvetli na DU,
prípadne na aj inde keď podáš neskoro niečo .... výkaz, odvolanie, paltbu....

naozaj to pomôže veľa ľudom
Darina1234
09.11.11,11:54
Jednoducho treba rešpekovať skutočnosť, od kedy zamestnanec nahlasil ZTP a podla toho sa zariadiť, korenšpondovať s potrebnymi inštituciami, najsť riešenie a doriešiť vzniknutu situaciu. Toť vsjo.
kampari
09.11.11,13:25
Ahojte......vidím, že sa tu veselo baví na danú tému... aj mne doniesol pred týždňom rozhodnutie zo SP o znížení schopnosti o 55%, ako tak čítam, tak neviem....nemusím prerábať spätne výkazy do ZP ak na tom zamestnanec nebude vyslovene trvať, stačí prvykrát ponížiť odvod do ZP napr. teraz keď budem robiť výplatu za 10/2011....ani nie tak pre ZP ale aby som sa vyhla pokuty od DÚ kvôli daňovému priznaniu...
Xanti
09.11.11,13:32
Kampari,
my sa skôr bavíme o tom, že opraviť výkazy za tento rok treba, a nie ako si pochopila ty :D, že nič netreba robiť. A čo sa týka DU, tak za tento rok platíš len preddavky, takže tie sa pekne zúčtujú pri RZD. Takže pekne opravuj výkazy od januára. :D
kampari
09.11.11,13:47
Chvalabohu nie od januára, ale od júla tohoto roku mu spätne priznali.....neboj, nepýtala som sa preto, žeby sa mi to nechcelo robiť,dnes som si to overovala aj v ZP....len som asi potom nečítala pozorne príspevky od začiatku...
vargova1
09.11.11,13:57
Presne tento prípad mám aj ja, našťastie iba od 10/2010. Už som všetko opravila dokonca ZP nám dovolila znížiť o preplatok aj odvod za 10/2011, iba DU za rok 2010 nemám vysporiadaný, lebo za 2011 doplácame, ale 2010 už musíme riešiť dodatočným DP.
kampari
09.11.11,13:57
A ešte by som sa predsa radšej len uistila čo sa týka preddavkov na daň, opravím jeho výplatné pásky od toho júla....na základe toho pošlem už spomínané opravné výkazy do poisťovne....a čo sa dane týka sa to potom ako si správne poznamenala ty..tak tá sa premietne až v ročnom zúčtovaní, len neviem, resp čo sa týka prehľadu za 3Q...ten poslať ako opravný?
Ivenka
09.11.11,15:24
Áno posielaš ako opravný lebo by Ti to potom vyskočilo v ročnom Hlásení.
katkaj1
09.11.11,19:00
to znamena, ze ak mu ja opravim pasky od januara, posielam este raz vsetky prehlady ako opravne?
kampari
10.11.11,12:10
No podľa toho, ako sa vyjadrila Ivenka....tak musíme....len dúfam, že nadajú pokutu..
katkaj1
10.11.11,12:36
dufam aj ja, uvidime...Dakujem
ede
27.11.11,11:30
Mam ten isty problem. Zamestnany od 1/2010 a tento mesiac 11/2011 som sa dozvedela o tom,ze ma zniz.prac.schopnost o 45perc.
Po dohode so ZP to urobim nasledovne: podam RZZP za r.2010 - vyjde mu preplatok, ktory poziadam vratit a ZP ho pri vrateni zdani, tym mam vysporiadanu aj DzP za r.2010 aj ako zamestnavatel aj on ako zamestnanec /aj ked "meskam".../,nie?
A za rok 2011 podam opravne vykazy za 1-11/2011 a poziadam ZP o vratenie preplatku - ten ZP pri vrateni tiez zdani - cize DzP mam tiez "vysporiadanu" /aj ked zasa s danou na DU "meskam"/.....Aky je vas nazor na taketo riesenie? Dakujem
Negoti
27.11.11,11:42
je to môj názor......neviem či uvažujem správne......preplatok na ZP za rok 2010 rieš cez opravné (dodatočné)RZZP, ak mu vyjde, porieši to ZP sama, vráti mu preplatok znížený o 19 % sadzbu zrážkovej dane......tým by si mala rok 2010 vyriešený.......a čo tak isto poriešiť rok 2011???? od 11/2011 mu zníž sadzbu na ZP na 2% a zĽ na 5% a RZZP nech porieši ZP....nebude to jednoduchšie????
a preplatok na ZP za roky 2010 a 2011 pre ZĽ vyžiadaj od nich......
ede
27.11.11,11:50
aj to by bolo riesenie.....v obidvoch pripadoch vsak "meskame" s odveenou danou. Takze to chcem mat vysporiadane co najskor a necakat na RZZP 2011 do marca 2012, hoci sa zatial s omeskanim dane nezaoberam vlastne vobec...len to chcem pre kazdy pripad vysporiadat co najskor. A pytala som sa v ZP - ked poziadame o vratenie preplatku za rok 2011 /po podani opravnych vykazov/, tak nam ho vratia a zaroven hned zrazia aj dan....len este sa zamyslam nad tym, aka je pokuta za oneskorene podanie RZZP 2010?
pretoze za tohto zam-ca nebolo robene vobec RZZP 2010, pretoze nebol povinny ho robit, takze vlastne podame ako zam-tel riadne RZZP 2010 teraz.....
Negoti
27.11.11,12:13
r.2011: ak to urobíš cez opravné mesačné výkazy , musíš opraviť aj Q. prehľady na DÚ....ja by som to takto neriešila, vyrobíš si nedoplatky na daň zo závislej činnosti.....
riešila by som určite cez RZZP, nakoniec veď ty ako mzdárka za nič nemôžeš.....
a rok 2010? riadne RZZP nech si podá sám zamestnanec, on chce preplatok, a či bude sankcia? normálne by mu nemala prísť, popr. over si to v ZP.....

máš Drak-a , napíš tam......
ede
27.11.11,12:46
dakujem velmi pekne, priklanam sa k Tvojmu rieseniu.