RIA zilina
11.11.11,12:43
Prosim poradte, ako bude socialna poistovna postupovat pri vypocte nemocenskeho poistenia - materskej.

Fakty: moj pracovny pomer skoncil 31.12.2010 (moj vymeriavaci zaklad bol cca 500 eur mesacne), cize od 01.01.2011 som bola evidovana ako nezamestnana. Vo februari 2011 som otehotnela, termin porodu mam 13.11.2011, na matersku som nastupila 02.10.2011. Este v minulom roku, t.j. od 12.11.2010 som sa prihlasila na dobrovolne nemocenske poistenie, kde som si platila odvody z max. vymeriavacieho zakladu a pokracovala v plateni aj tento rok. Aka bude vyska mojej materskej, ak som si podala ziadost o vyplacanie davky len z DPN, nie sucasne aj zo zamestnania (kedze viem, že tam som nesplnila podmienku - ochrannej doby 8 mesiacov) /
Dakujem za skoru odpoved.
brčko
11.11.11,17:42
Prosim poradte, ako bude socialna poistovna postupovat pri vypocte nemocenskeho poistenia - materskej.

Fakty: moj pracovny pomer skoncil 31.12.2010 (moj vymeriavaci zaklad bol cca 500 eur mesacne), cize od 01.01.2011 som bola evidovana ako nezamestnana. Vo februari 2011 som otehotnela, termin porodu mam 13.11.2011, na matersku som nastupila 02.10.2011. Este v minulom roku, t.j. od 12.11.2010 som sa prihlasila na dobrovolne nemocenske poistenie, kde som si platila odvody z max. vymeriavacieho zakladu a pokracovala v plateni aj tento rok. Aka bude vyska mojej materskej, ak som si podala ziadost o vyplacanie davky len z DPN, nie sucasne aj zo zamestnania (kedze viem, že tam som nesplnila podmienku - ochrannej doby 8 mesiacov) /
Dakujem za skoru odpoved.

takže tvoj PP skončil 31.12.2010 a už počas PP si sa prihlásila na dnp z max. VZ od 12.11.2010, ktoré si až doteraz neukončila a trvá ti súvisle a na md si nastúpila 2.10.2011

Takže bohužial, aj ked si sa prihlásila na dnp z maxima, ak si v čase súbehu dnp a prac.pomeru mala vym.základ pre nem.poistenie zo zamestnania (tj. nečerpala si napr. pn ...), tak sa ti ráta z dnp len vym.základ v rozdiele 1116,75eur a tvojho vym.základu zo zamestnania.
A materské z dnp sa ti bude rátať práve z obdobia 12.11.-31.12.2010, kedy si mala súbeh nem.poistení. Takže záleží aký si mala VZ v zamestnaní v čase súbehu. Škoda, ak by si sa napr. tesne pred nástupom na md zamestnala (a tvoj predch.prac.pomer trval aspon 270dní pred ukončením 31.12.2010), tak by sa ti rátalo materské aj zo zamestnania, teda presnejšie z vym.základu v r.2010.
Mila123
11.11.11,17:54
takže tvoj PP skončil 31.12.2010 a už počas PP si sa prihlásila na dnp z max. VZ od 12.11.2010, ktoré si až doteraz neukončila a trvá ti súvisle a na md si nastúpila 2.10.2011

Takže bohužial, aj ked si sa prihlásila na dnp z maxima, ak si v čase súbehu dnp a prac.pomeru mala vym.základ pre nem.poistenie zo zamestnania (tj. nečerpala si napr. pn ...), tak sa ti ráta z dnp len vym.základ v rozdiele 1116,75eur a tvojho vym.základu zo zamestnania.
A materské z dnp sa ti bude rátať práve z obdobia 12.11.-31.12.2010, kedy si mala súbeh nem.poistení. Takže záleží aký si mala VZ v zamestnaní v čase súbehu. Škoda, ak by si sa napr. tesne pred nástupom na md zamestnala (a tvoj predch.prac.pomer trval aspon 270dní pred ukončením 31.12.2010), tak by sa ti rátalo materské aj zo zamestnania, teda presnejšie z vym.základu v r.2010.
asi ste na toto zabudli......
aj keby mala RIA nástup na MD do 8 mesiacov po ukončení PPV nemala by nárok na ochr. dobu.....prikladám názor zo SP (i keď je v ZP ochr. doba, podľa zákona 461/2003 sa vylučuje....
ochranná lehota

trvanie

7 dní po skončení nemocenského poistenia
ak nemocenské poistenie trvalo menej ako 7 dní, toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie
v prípade poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, osem mesiacov

plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula skôr, dňom, v ktorom

vzniklo nemocenské poistenie
vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku
Andyke
11.11.11,18:09
Prečítaj ešte raz príspevok čo napísala Brčko. Ona predsa vôbec nepíše o materskej v ochrannej dobe.
Brčkova úvaha bola : zadávateľka by išla na materské z nového PP , uzavreté menej ako 90 dní pred nástupom na materské. A vtedy by jej rozhod.obdobím bol r.2010. (t.j. brali by VZ aj zo zamestnania aj z DNP) .
Mila123
11.11.11,18:12
(a tvoj predch.prac.pomer trval aspon 270dní pred ukončením 31.12.2010), tak by sa ti rátalo materské aj zo zamestnania, teda presnejšie z vym.základu v r.2010.

na toto som reagovala.....tento výrok, nie je správny,......ona už v tom čase bola nem. poistená, a toto poistenie jej trvalo i po ukončení PPV, t.j - nemala by nárok na och. dobu.....
ewita888
11.11.11,18:45
ak by si sa tesne pred nástupom na MD zamestnala(a tvoj predch.prac.pomer trval aspon 270dní pred ukončením 31.12.2010), tak by sa ti rátalo materské aj zo zamestnania, teda presnejšie z vym.základu v r.2010.

na toto som reagovala.....tento výrok, nie je správny,......ona už v tom čase bola nem. poistená, a toto poistenie jej trvalo i po ukončení PPV, t.j - nemala by nárok na och. dobu.....
to modrým ti tam chýba, čo je dosť doležité...
Mila123
11.11.11,18:47
to modrým ti tam chýba, čo je dosť doležité...
ak som to nesprávne pochopila, prepáč....vytrhla som to z kontextu.....ešte raz prepáč....
pohoda62
11.11.11,19:12
Zo zamestnania nespĺňate ochrannú lehotu, lebo v čase skončenia PP ste neboli tehotná. OL pre tehotné je 8 mesiacov od ukončenia poistenia, čiže vo Vašom prípade od skončenia PP. Preto si uplatnite žiadosť na materské z DNPO, ktoré Vám trvá a ktoré si včas platíte. Podmienku 26 týždňov nepretržitého poistenia aj 270 dní dva roky dozadu spĺňate. Keďže nastupujete na MAT v roku 2011 VZ je rok 2010, čiže súčet VZ v roku 2010 deleno počet kalendárnych dní poistenia v roku 2010. Vyjde Vám VZ na jeden deň a z toho 60% je denná výška materského.
focus3ccd
12.11.11,04:54
Dakujem za nazory, manzelka v noci rodila, dnes jej to dam precitat. Ona myslim aj telefonovala na socialku a zistila, ze vyska by mala byt okolo 300Eciek, len nerozumiem, kedy sa da ziskat ta maximalna z doplnkoveho, nakolko sme si platili maximalnu ciastku....
Andyke
12.11.11,09:02
Keď otehotnela mala zrušiť DNP a prihlásiť sa na nové DNP t.j. do 8. týždňa tehotenstva a vtedy do dňa odchodu na materské by uplynulo 26 týždňov a vtedy by mala materské z maxima. Škoda, že sa nespýtala na svoj prípad v čase, keď otehotnela.

Pokiaľ sa vlani prihlásila z maxim. VZ na DNP , tak tam máte preplatok, nakoľko prednostne sa platí zo zamestnania, tak z DNP už nie je možné platiť z VZ 1116,75. Treba napísať písomnú žiadosť do Soc.poisťovne o vrátenie preplatku na DNP , ktoré ste platili do 31.12.2010. Lebo vlani mala manželka súbeh poistení.
Negoti
12.11.11,09:08
Keď otehotnela mala zrušiť DNP a prihlásiť sa na nové DNP t.j. do 8. týždňa tehotenstva a vtedy do dňa odchodu na materské by uplynulo 26 týždňov a vtedy by mala materské z maxima. Škoda, že sa nespýtala na svoj prípad v čase, keď otehotnela.

Pokiaľ sa vlani prihlásila z maxim. VZ na DNP , tak tam máte preplatok, nakoľko prednostne sa platí zo zamestnania, tak z DNP už nie je možné platiť z VZ 1116,75. Treba napísať písomnú žiadosť do Soc.poisťovne o vrátenie preplatku na DNP , ktoré ste platili do 31.12.2010. Lebo vlani mala manželka súbeh poistení.
ako sa to prerušenie posudzuje????
ewita888
12.11.11,17:10
ako sa to prerušenie posudzuje????
keďže sa ako príjem pre výpočet materskej berie rok 2010, tam sa pre DNP berie iba ten rozdiel medzi VZ zo zamestnania cca 5OO a VZ pre DNP cca 6OO.. keďže má nárok na materskú iba z DNP, vyšlo jej to iba tých cca 300 eur materskej.. keby to DNP v roku 2011 zrušila a znovu sa prihlásila z maxima, posudzovalo by sa to už z roku 2011...
Negoti
12.11.11,17:16
keďže sa ako príjem pre výpočet materskej berie rok 2010, tam sa pre DNP berie iba ten rozdiel medzi VZ zo zamestnania cca 5OO a VZ pre DNP cca 6OO.. keďže má nárok na materskú iba z DNP, vyšlo jej to iba tých cca 300 eur materskej.. keby to DNP v roku 2011 zrušila a znovu sa prihlásila z maxima, posudzovalo by sa to už z roku 2011...
si zlatá.....chápem dobrovoľné poistenie, i tých 270 dní....ale stále zapochybujem, z akého VZ sa bude počítať MD, PNS, ošetrovné....
ak sa preruší poistenie (prihlásením a zároveň odhlásením ) bez jedeného dňa prerušenia, v tomto prípade malo význam.....chápem to správne?
ewita888
12.11.11,17:21
áno,lebo to staré DNP by bolo zrušené a posudzovalo by sa to už z nového...
Negoti
12.11.11,17:22
áno,lebo to staré DNP by bolo zrušené a posudzovalo by sa to už z nového...
a ani tých 270 dní nie je platných ?
Andyke
12.11.11,17:23
Odhláška z DNP vlastne znamená zánik nemoc. poistenia.
Nová prihláška : vzniká nové nemoc.poistenie a rozhodujúce obdobie podľa zákona ( pod písmenom b nájdeš situáciu, keby sa tento rok prihlásila na nové DNP (ešte pozn. : Jej počítali podľa písmena a.), lebo vlani sa prihlásila na DNP.

(7) Ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.


Teraz už to nerieš, tešte sa z bábätka. OČR na bud.rok budete mať z maxima.
Xanti
12.11.11,17:23
si zlatá.....chápem dobrovoľné poistenie, i tých 270 dní....ale stále zapochybujem, z akého VZ sa bude počítať MD, PNS, ošetrovné.... Prvých 26 týždňov z minima, a zvyšok podľa skutočného VZ.
ak sa preruší poistenie (prihlásením a zároveň odhlásením ) bez jedeného dňa prerušenia, v tomto prípade malo význam.....chápem to správne?No význam to prerušenie by malo keby bolo urobené. A ak je rezerva, tak nie je problém mať medzeru jeden dva dni medzi odhlásením a prihlásením. No aj bez medzeri to ide.
ewita888
12.11.11,17:24
je, lebo sa tam rátajú aj dni ukončeného poistenia...
Andyke
12.11.11,17:30
A cca o mesiac by ste mali zaniesť do SP vyplnený RLFO za manželku , aby štát za ňu platil odvody na dôchodkové poistenie, lebo je osobou, ktorá sa stará o dieťa.
Negoti
12.11.11,17:37
ešte raz obom ďakujem.....
focus3ccd
12.11.11,17:56
Aj tak nerozumiem, preco sa tam pocita aj VZ zo zamestnania, ked jej nevznikol narok, nakolko nebola v ochrannej lehote.
Keby sme si neplatili dobrovolne, tak by sa to takisto pocitalo z VZ zamestnania? Ved pri nastupe na matersku nebola v ochrannej lehote.
A z VZ zamestnania si ani neziadala, ziadala len z dobrovolneho....
hmmm...
Xanti
12.11.11,18:03
Focus,
tým že žiadala tvoja mng. len z DNP, tak jej vyrátali z DNP čo platila v roku 2010. A v roku 2010 nemala DNP v maximálnej výške aj ked platila maximum.
V roku 2010 bolo jej DNP 1116,75- hrubá mzda zo zamestnania 500 eur tj. to ako keby platila DNP cca zo 616 eur takže jej materská môže byť 60% zo 616 eur tj. cca 370 eur.
Xanti
12.11.11,18:05
Focus,
keby ste sa boli s mng. pýtali na porade po otehotnení. Každý by Vám poradil, ukončiť DNP a založiť nové z maxima DNP. Vtedy by mala materskú mng. maximálnu.
focus3ccd
12.11.11,18:13
No ale manzelka platila posledne dva mesiace r.2010 do dobrovolneho plnu vysku a to cca 49 eur. Mimo VZ zamestnania. A touto sumou pokracovala aj tento rok....
Aspon tak jej to vraj poradili v SP.
ewita888
12.11.11,18:13
Aj tak nerozumiem, preco sa tam pocita aj VZ zo zamestnania, ked jej nevznikol narok, nakolko nebola v ochrannej lehote.
Keby sme si neplatili dobrovolne, tak by sa to takisto pocitalo z VZ zamestnania? Ved pri nastupe na matersku nebola v ochrannej lehote.
A z VZ zamestnania si ani neziadala, ziadala len z dobrovolneho....
hmmm...

VZ zo zamestnania sa tam nepočíta..

v roku 2010 si tvoja manželka platila odvody:
-VZ 5OO zo zamestnania
- VZ 1116 z DNP (mala platit ale len zo 616, lebo odvody môže platiť dokopy maximálne z VZ 1116 - aj ti tu už radili, že si máte žiadať v SP vrátenie rozdielu

keďže si žiadala o výpočet materskej z DNP, berie sa rok 2010 a tam bol VZ pri DNP tých 616...
Xanti
12.11.11,18:18
No ale manzelka platila posledne dva mesiace r.2010 do dobrovolneho plnu vysku a to cca 49 eur. Mimo VZ zamestnania. A touto sumou pokracovala aj tento rok....
Aspon tak jej to vraj poradili v SP.No treba si vyžiadať preplatok za rok 2010 nakoľko jej v SP poradili zle.
Tým že si platila z výšky 1116,75 eur, ale bola zamestnaná kde mala 500 eur. Tak sa jej ráta len 616 eur, takže cca 40 eur má preplatok na poistnom ...

A budúci rok , ak nezruší DNP tak bude mať v prípade nemoci maximálnu PN. Ale teraz bude mať materskú len vo výške ako som napísala cca 370 eur.
focus3ccd
12.11.11,18:18
No ja som jej to hovoril, ze nech si to riadne zisti..... No co uz. Uz mi to dochadza.
Dakujem.
focus3ccd
27.11.11,09:44
Odhláška z DNP vlastne znamená zánik nemoc. poistenia.
Nová prihláška : vzniká nové nemoc.poistenie a rozhodujúce obdobie podľa zákona ( pod písmenom b nájdeš situáciu, keby sa tento rok prihlásila na nové DNP (ešte pozn. : Jej počítali podľa písmena a.), lebo vlani sa prihlásila na DNP.

(7) Ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.


Teraz už to nerieš, tešte sa z bábätka. OČR na bud.rok budete mať z maxima.
Este poprosim jedno upresnenie, to moze OCR vyuzivat hned od januara?
Xanti
27.11.11,15:16
Este poprosim jedno upresnenie, to moze OCR vyuzivat hned od januara?Nie, nakoľko tvoja mng. rodila v novembri 2011 a v januári 2012 bude ešte na materskej dovolenke, čo je dávka z SP, takže nemôže mať aj druhú dávku OCR zo SP.
A treba sledovať zmeny zákonov, nakoľko minister si nedá pokoj ani pred volbami.
focus3ccd
27.11.11,15:44
Dakujem pekne....
RIA zilina
09.01.12,18:20
Nie, nakoľko tvoja mng. rodila v novembri 2011 a v januári 2012 bude ešte na materskej dovolenke, čo je dávka z SP, takže nemôže mať aj druhú dávku OCR zo SP.
A treba sledovať zmeny zákonov, nakoľko minister si nedá pokoj ani pred volbami.
Dobry den. Musim sa po 31.1.2012 znovu prihlasit na DNP, ak chcem cerpat OCR po skonceni materskej /co je koncom maja 2012/ alebo si nemusim zakladat nove DNP a vyska OCR , PN sa mi bude ratat z VZ roku 2011? Pripomeniem, ze DNP som si zacala platit od novembra 2010 z maxima a na matersku som nastupila 2.10.2011.
Mila123
09.01.12,18:22
stále si DNP?
RIA zilina
09.01.12,18:38
Platit teraz neplatim, ale odhlasovat som sa neodhlasovala. Matersku cerpam z dobrovolneho, ktore vypocitali z r.2010.
Mila123
09.01.12,18:41
glascat7
13.01.12,14:31
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať, ako a z akého základu sa mi bude počítať materská, ak som bola v r. 2011 zamestnaná od 1.1. do 31.10. na dobu určitú, končila som ako tehotná. 3.11. som sa prihlásila na úrad práce a 4.11. som nastúpila na PN - rizikové tehotenstvo. Materskú nastupujem 1.3.2012.
Vopred ďakujem za odpovede.
Mila123
13.01.12,14:33
glascat.....VZ bude z roku 2011, zo zamestnania, v ochrannej dobe, podmienku 270 dní máš splnenú....
Mila123
13.01.12,14:36
Platit teraz neplatim, ale odhlasovat som sa neodhlasovala. Matersku cerpam z dobrovolneho, ktore vypocitali z r.2010.
môj názor - k 31 01 2012 ťa SP zo zákona odhlási .....