steFON
12.11.11,07:11
Zdravím,

nenašiel som vhodnejšiu rubriku pre môj problém, tak to píšem tu :) Máme doma izbový teplomer, taká klasika s vonkajším senzorom, ktorý sníma teplotu vonku. Ten vnútorný je napájaný 6 baterkami typu AA, ale z popisu sa mi zdá, že sa využívajú iba 3, pretože je tam napísané DC 4,5 V. Tieto baretky sa ale rýchlo vybijú, chcel by som teda vedieť, či je možné prerobiť tento teplomer na trafo, ktoré má naa výstupe jednosmerných 5 V a 0,7 A. Či tam nebude toho 0,5 volta navyše problem?
Fero11
12.11.11,06:51
na 100% ti to neviem povedat, ale myslim, ze (na 99,99%) problem by nemal byt
Alk. (nenabijacie) baterky maju nap. 1,5V a NiCd maju 1,2V takze 6*1,5=9 a 6*1,2=7,2 (co je furt viacej ako 5V)
Na teplomery sa uvadza asi min. napatie, cize ak klesne pod 4,5V, tak prestane fungovat elektronika.
steFON
12.11.11,07:15
Jeden chlapík na inom fóre mi poradil toto:

"Problém to bude, vyrieš to odporom."

Tak teraz neviem čo mám robiť. :)
Fero11
12.11.11,07:32
Ono je to cele nejake zvlastne, pises, ze tam ide 6x AA clanok, nevidim dovod, preco by sa mali vyuzivat len 3 clanky (sice by to podla toho sedelo 3*1,5=4,5V) a co sa stane ak dam das NiCd to bude len 1,2*3=3,6V a vtedy ti to funguje ??
Ved vlastne si to mozes aj zmerat, na ake nap. to funguje
V elektronike by mal byt nejaky stabilizator, ktory udrzuje nap. na urcitej hodnote, ale v zariadeniach ktore su urcene na baterku sa s tym asi nepocita (ale je mozne, ze tam ten stab. bude (nemam prehlad v tychto veciach))
Prip. mozes urobit tak ako ti poradili na inom fore, das tam jednoduchy delic
Vlado40
12.11.11,13:03
Teplomer môže byť napájaný 4,5V aj so 6 batériami.Môžno preto aby trošku viacej vydržali batérie a tie 6 batérie sú zapojené paralelne 3+3 t.j. 2 x 4,5V.Veď sa stačí pozrieť ako sú zapojené.Ináč nie je problém kúpiť aj stabilizovaný zdroj 4,5V.
steFON
12.11.11,16:19
misoft
12.11.11,19:38
Z pohľadu na fotky som zistil toto: napájanie je 4,5V (3*1,5V AA batéria), pripojenie batérií je sériovo-paralelné (3*1,5 +3*1,5V) - všimnite si usporiadanie kontaktov v šachte pre batérie, všetky sú orientované rovnakým smerom, z vnútra sú vedené dva vodiče červené a spojené do jedného bodu na doske plošného spoja (VCC(1)VCC(2)), z druhej strany dva čierne a taktiež spojené v jednom bode na doske plošného spoja (označený BAT- ). Potom externý zdroj musí byť 4,5 V.
Toto sériovo-paralelné zapojenie je kvôli napätiu 4,5V a vyššiemu prúdovému zaťaženiu. Taktiež je možné - nie je vidieť dosku plošného spoja zo strany spojov - že jedna vetva (sada) batérií napája teplomer, druhá vetva (sada) napája niečo iné v prístroji. Z týchto snímok sa to nedá jednoznačne určiť.
steFON
12.11.11,20:05
Od spodu polšáku to vyzerá asi takto:

Oba červené kábliky, teda +, idú do tých dvoch diód na plošáku. Jeden do jednej, druhý do druhej. Obe diódy majú spoločný výstup do BAT+ a ten pokračuje ďalej do prístroja. Čierny káblik, teda mínus je len prepojený rovno na BAT- a zase ide rovno do prístroja.
misoft
12.11.11,20:34
Takže je to tak, ako som popísal: batérie AA sú v šachtách zapojené v sérii 3*1,5V - obe vetvy sa potom spájajú (cez diódy - tie sú poistkou proti prepólovaniu) do jedného vývodu (kladného). Napájanie je 4,5V.
104790