Listulda
12.11.11,15:08
Prosim Vas, vyrobcovia syrov - da sa vyrobit doma Eidamsky syr? Zijem v USA a tu je problem najst Eidam syr v obchode. Sama uz doma robim tvaroh pomocou kefiru.

Ak nie, nema niekto informaciu, kde by sa dal objednat, alebo comu by sa dal v USA porovnat. Kupila som uz nemalo syrov, o zatial som nenasla nahradu. Hlavne, ked som tie syry smazila, dopadlo to uplne inak nez typicky vyprazak.
Dakujem
lujza.j
12.11.11,15:13
marleau
12.11.11,16:02
Tvaroh pomocou kefiru??
Na tvaroh netreba nič len čerstvé mlieko,no zabudol som,že vo vyspelej demokracii typu USA je čerstvé mlieko tabu,fikcia.
Na výrobu tvarohu netreba okrem mlieka nič.Správnu teplotu,potom postup pri oddelení smotany,srvátky a formovaní tvarohu.
Listulda
12.11.11,18:47
lujza, dakujem za linky, idem studovat.

marleau, presne, tu mlieko neskysne, ale zhnije, zhorkne, je to hrozne hnusne nielen chutou ale aj hnusne smrdi.
Zohnala som si kefirove zrniecka a robim si kefir, ktory pijem ho raz za cas. Ked je kefir minimalne 2 dni stary, pomali po prilievam do zohriateho mlieka za teploty 60 stupnov C a robim takto z toho tvaroh. Je to zdlhavy postup, no bohuzial inak ani kefir ani tvaroh sa tu spravit neda. Tvaroh v obchodoch je slany a ten moj je sladucky jedna radost. Robim z cerstveho tvarohu niekedy aj domace Pribinacky, to je tu tiez tabu.
Slayer666
12.11.11,20:40
Urcite nemas v obchode Edam ani Gouda? Skus si na avaxhome.ws dat do vyhladavania ''making artisan cheese'' alebo tak nejako. V tej knihe je aj postup ako sa robi Edam. Akurat vedz, ze budes potrebovat nieco ako staru chladnicku, kde ho nechas par tyzdnov az mesiacov zriet - podla toho, aky prezrety ho chces.

A inak osobne si nemyslim, ze ten nedozrety pseudoedam z nasich obchodov je ktovieako dobry syr. Ako da sa, ale... Skus sa pozriet po inych syroch - mozno Gruyere, Beaufort, Comté na zapekanie pripadne do kolacov, na cestoviny nejaky grana (Padano alebo Parmigiano-Reggiano), Emmenthaler na sendvice alebo aj dobry Cheddar (aj ked Cheddar, hlavne americky, dokaze byt riadna sprostost). Tak vela stastia.
220870
31.12.11,17:00
Ak ste ešte tu toto som našiel a spomenul si na vás.:)
http://www.syridlo-predaj.sk/
Listulda
01.01.12,13:26
V prvom rade vsetkym prajem uspesny Novy Rok 2012.

Slayer666, dakujem za rady. Tak som kuila Edam v Sam's Club-e, mali na Vianoce taky velky 3-poundovy (1.5 kg). Normalne tento velky neni dostat, len tie malinkate baby syry. Chutil vysmazeny dobre, skoro to iste, ako slovensky eidam, aspon pokial si pamatame. Odteraz budeme uz len tento vysmazat. Kupim si ich viacej a zmrazim, lebo tuto velkost neni hocikedy dostat.

Neviem, aka je teraz u Vas kvalita eidamu, my ho chceme len na smazenie. Mame ho moc radi a pri jedeni spominame, ako sme vyrastali a zili na Slovensku. Cim je clovek starsi, tym viacej by sa rad vratil naspat a tym viacej nam aj chybaju jedla, co sme jedavali, ked sme tam zili. Nova technika internetu a DVD filmov nam otvorila zabudnutu branu do mladosti.

Nastudovala som toho o robeni syrov na nete dost, uz sa neviem dockat, ked zacnem robit neake syry. Zacnem z mozarellou a hlavne korbacikami. Uvidim, ako to pojde a neskor skusim aj tvrde syry a kupim nato malu studacku ladnicku. Na Ebay som nasla dufam kvalitne syridla v malych mnozstvach od dvoch predajcov a mam uz aj americku knihu na robenie syrov. Ale pravdupovediac viacej verim slovenskym receptom a radam, americke budem pouzivat len na porovnavanie tunajsich produktov a zvykov.
Slayer666
02.01.12,11:03
No tak na smazenie je ten eidam urcite fajn, akurat mne vyprazany syr staci tak raz rocne. Ale uplne chapem, ze ty ho chces robit z trochu inych dovodov ako my tu. Eidam je bud napodobnenina holandskeho originalu Edam alebo je to mlady Edam v slovenskom baleni? Asi skor ta napodobnenina. Preto by mali byt takmer rovnake, ako hovoris.

Co si tyka stavu u nas, tak ti to opisem takto. My teraz prechadzame takou nestastnou fazou, ze ludom sa najviac rata ta restauracia, kde maju najvacsie porcie za najnizsiu cenu. V knihkupectvach v sekcii kucharske knihy najdes same obrovske stredoveke kroniky za 40€ plne ziarivych, gycovych fotografii ale na nejaky zmysluplny obsah autori akosi pozabudli. Plus tam mas vsetky tie rychlokvasene sprostosti z tych priblblych ''kucharskych'' show, ktore chodia v telke. Ci uz starsie s tym Novotnym alebo dajake novsie, ktore som uz prestal vnimat. Neviem, ci niekto naozaj tento strasny odpad aj kupuje, ale asi ano. Vysli sice aj niektore kucharske knihy spickovej kvality v preklade (tie preklady su vraj nie vzdy spickove), napr. Essentials of Classic Italian Cooking od Marcelly Hazan (od 13€!) alebo A Book of Jewish Food od Claudie Roden (okolo 25€), bez gycovych fotografii, autenticke, detailne, ale nikto o tom nevie, lebo nase knihkupectva predavaju len totalnu spodinu. Drobni pestovatelia su tiez bohuzial zatlaceni do uzadia a nie su nijako podporovani. O chovateloch ani nehovorim, lebo maso z domacich chovov (mam na mysli dobytok a osipane) v podstate ani nezozenies. Aj ked objavuju sa prvni vlastovky v podobe mliecnych automatov. No a najlepsie su, aspon tu v KE, vsetky tie pizzerie, co sa hraju na talianske restauracie (cestoviny s omackami z konzervy a tak). Neviem ako je to v USA, ale ani tu to nie je ziadna slava.

Hovorim to, pretoze netreba hadzat americkych autorov do vreca s KFC a inymi odpadkami, ani im davat nalepky ''americke rady'', lebo v skutocnosti nic take ako ''americke'' ci ''slovenske'' rady neexistuje, su len rady od ludi, ktori tomu rozumeju, a tych ostatnych. Je pravdepodobne, ze navod na vyrobu bryndze ci korbacikov najdes skor v slovenskej literature, ale kedze v Amerike je teraz vela skvelych autorov a u nas take osobnosti skor chybaju, v ostatnych syroch by som skor stavil na americkych.

Som velmi rad, ze ta tak chytila vyroba syrov, tak dufam, ze ti to vydrzi a prajem vela stastia.:)