texas4
13.11.11,17:43
Zdravim, rada by som chcela zistit ake su moznosti opravy praskliny na stene. Prasklina vznikla pred cca 6rokmi, ked sa byt /nadstavba/ zhotovoval. Povodny majitel tvrdi, ze to vzniklo pri zaceleni steny po robotnikoch, ktori pracovali na nadstavabe a v miestach kde je prasklina, bol priechod medzi ostatnymi bytmi. Chceli by sme to opravit svojpomocne, pretoze sa nejdena o taku velku plochu. Prasklina je v obyvacej izbe na asi 1m od kraja steny vertikalne, od vrchu rovno nadol.
Odporul by mi nekto ake materialy pouzit, ci staci stierka, alebo aj sietka? Alebo si mame teda zohnat na to cloveka.Dakujem za pripadne rady.
220870
13.11.11,17:10
Podľa popisu je to statická porucha.To sa nedá tak jednoducho opraviť.Dá sa to len zamaskovať s tým ,že po nejakej dobe to znova praskne a bude to treba znovu opraviť.Si myslím že by ste si to mohli opraviť aj sami.Sádrou ktorá sa dáva na sadrokartony (rigips super).natlačiť do praskliny ešte za čerstva zotrieť špongiou do roviny ,niekedy to treba zopakovať aj dva tri krát. Po pár dňoch môžete premaľovať.
Mireckanz
13.11.11,18:06
Ten rigips je naozaj dobrý a dokonca dosť pružný. Používala som ho všade kde som mala praskliny pri prerábaní bytu a obnovili sa mi iba tam kde sa spájajú panely na strope a to tiež až po 2 rokoch. Inde je to drží aj po 4 rokoch. A veľmi dobre sa s ním pracuje, neschne rýchlo a ľahko sa aj vybrúsi. Určite to zvládnete.
IvanPK
14.11.11,05:26
Ja Vám doporučujem dať na stenu po celej ploche "sieťku" ktorá sa použiva na zateplenie, keď už to budete robiť.....
texas4
14.11.11,09:22
Dakujem za rady,beriem si ich k srdcu, budem nad tym uvazovat. Myslim, ze sietka by tiez nebola zly napad. Ale ked to zatial staci zatriet sadrou. Casom sa da vymsliet ale nieco prepracovanejsie, tapeta :---
jahoszmsk
23.05.12,15:39
Čaute, mám dotaz na stavbárov...
prikladám obrázok RD, na ktorom sú praskliny (vyznačil som ich približne čiarami na obrázku), no a potreboval by som vedieť, kvôli čomu vznikajú praskliny, a ako by som tomu vedel zabrániť. dodám že obrázok je len orientačný. Vďaka.
vladoziak
23.05.12,17:26
Čaute, mám dotaz na stavbárov...
prikladám obrázok RD, na ktorom sú praskliny (vyznačil som ich približne čiarami na obrázku), no a potreboval by som vedieť, kvôli čomu vznikajú praskliny, a ako by som tomu vedel zabrániť. dodám že obrázok je len orientačný. Vďaka.

nie je to postavene z porobetonu?
jahoszmsk
23.05.12,17:55
no vraj sú to nejaké betónové kvádre, čo sa niekedy vyrábali.
ešte dodám, že po stranách sú ríny, ktoré boli zle odvodnené, zatekalo pod základy po stranách, teraz už je voda odvedená rúrami cca 6m od domu do vsakovacej jamy.
lapejko
23.05.12,19:02
dom treba aj odvodniť drenážami, sokel vyzerá byť navlhnutý, tie praskliny sa prenášajú z nestabilného základu, pravdepodobne sú aj v sokli?!
lapejko
23.05.12,19:05
pre Texas4: kúpte si na začiatok Šľahaný tmel od Het za cca 1,50, nanesiete špachtličkou a uhladíte kuchynskou hubkou, aj opakovane ak je prasklina hlbšia, po oprave je veľmi nenápadný a pružný, ak po čase predsa len praskne sieťka na to nemôže, môžete to iba prelištovať...
Halli
23.05.12,19:20
Dakujem za rady,beriem si ich k srdcu, budem nad tym uvazovat. Myslim, ze sietka by tiez nebola zly napad. Ale ked to zatial staci zatriet sadrou. Casom sa da vymsliet ale nieco prepracovanejsie, tapeta :---
Pesne tak, daj tam modernú vliesovú tapetu a prasklinu neuvidíš, dokiaľ sa ti bude tapeta páčiť....odskúšané nabetón :)...vlastne nie na betón , na panel :D
Halli
23.05.12,19:23
pre Texas4: kúpte si na začiatok Šľahaný tmel ........., nanesiete špachtličkou a uhladíte kuchynskou hubkou, ...
Lapki, ty si to písal zozačiatku ako recept na koláč:) až sa mi slinky zbiehaju :)
jahoszmsk
24.05.12,17:57
dom treba aj odvodniť drenážami, sokel vyzerá byť navlhnutý, tie praskliny sa prenášajú z nestabilného základu, pravdepodobne sú aj v sokli?!

áno, aj v sokli sú praskliny. bude to tým, že pár rokov voda z ríny stekala skoro priamo na základ?
lapejko
24.05.12,19:08
no jakú krásnu prezývku mám, ´dakujéém.
lapejko
24.05.12,19:14
bohužiaľ ti prezradím scenár budúcich udalostí...ak dobre odvodníš dom a všetku svoju vodu z kanála aj odkvapov odvedieš, potrvá asi pol nedaždivého roka kým ti opadajú všetky pôvodne vlhké omietky vonku aj dnu a až to bude signál, že môeš začať s kozmetickými úpravami...
jahoszmsk
24.05.12,19:51
to by ani tak nevadilo, skôr ma zaujíma ako to bude s prasklinami, či dom prestane sadať.
Halli
25.05.12,08:51
som ti to skrátila :)
lapejko
25.05.12,19:15
ak ti dom pracuje t.j. sadá, môže pomôcť celkové armované obetónovanie základov ale to je už vysoká investícia.