saglucka
13.11.11,22:25
Prosím Vás o radu,
zamestnanec používa svoje súkromné auto na pracovné cesty, je obch. zástupca.
Prerátavam mu náhrady za spotrebované PHM. V technickom preukaze má uvedenú kombinovanú spotrebu 7,5 l. Prerátam spotrebované phm podľa tejto spotreby a to je všetko, alebo mám spotrebu pri jazde v meste prerátavať zvýšenú o 40%??? Nie je mi to totiž celkom jasné z toho zákona :(

Dakujem veľmi pekne.
KEJKA
13.11.11,21:34
podľa akého zákona uvažuješ 40%?
Spotreba PHM je jedna položka a okrem toho ešte 0,183*počet km.
saglucka
13.11.11,21:38
Zákon o cestovných náhradách par.7 ods 6a?
Ano zakladna nahrada je mi jasna :)
zk24
13.11.11,21:38
podľa akého zákona uvažuješ 40%?
Spotreba PHM je jedna položka a okrem toho ešte 0,183*počet km.

Zákon o cestovných náhradách:*

§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách

(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou (ďalej len "doklad o kúpe"). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky (ďalej len "štatistický úrad").

(6) Spotreba podľa technického preukazu sa použije takto:

a) ak je v technickom preukaze uvedená spotreba len podľa príslušnej slovenskej technickej normy, na výpočet sa použije spotreba podľa tejto normy; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba určená podľa slovenskej technickej normy zvýši o 40 %,
zk24
13.11.11,21:42
Zákon o cestovných náhradách par.7 ods 6a?
Ano zakladna nahrada je mi jasna :)

*Musím priznať, že ja počítam z kombinovanej spotreby uvedenej v TP. Nie je to síce asi najpresnejšie, ale neviem si predstaviť, aby si zamestnanec zapisoval presný počet km v meste a mimo mesta... To aby odstavil vozidlo za každou dedinou ked ide mimo dialnice.

Ak by to bola vyslovene jazda iba v meste, tak by som o tých 40 percent možno uvazovala, ale ak je to dlhsia cesta, kombinovana cesta, tak s prepacenim na to "kaslem".*
saglucka
13.11.11,21:59
Dakujem :)
Kleine
02.06.12,10:26
Jednu otazku by som mal: Podlieha cestovna nahrada dani?, resp. musim ju potom priznat v danovom priznani ?. Dakujem.
Nandrolon
02.06.12,10:37
nie
Vivči
10.07.12,20:33
Ahojte, chcem sa spýtať ak zamestnanec používa súkromné auto na pracovnú cestu a auto je napisane na meno rodiča má nárok okrem PHM aj na 0,183*km? V súčastnosti ešte daň z motorového vozidla neplatí zamestnávateľ na toto auto nakoľko držiteľom vozidla nie je zamestnanec. Dobre som k tomu rozumela?
Mám ešte jednu otázku: Ak jedna osoba je konateľom v 2 s.r.o. a sa rozhodne kúpiť auto do jednej firmy ale chce používať aj v 2. s.r.o. lebo tak by bol využitý akým spôsobom by sa dalo to zrealizovať? Môže na základe nájomnej zmluvy s tým že bude viesť knihu jázd že kedy pre ktorú firmu jazdil auto a tak rozdeliť PHM? A ešte aby z toho nebolo dosť môže využívať toto auto na súkromné účely zamestnanec 3. firmy? Na základe čoho by platil paušál za užívanie služ.vozidla na súkromné účely?
Bola by som veľmi vďačná keby mi niekto vedel poradiť!
Vivči
11.07.12,06:48
Vie mi prosim Vás niekto poradiť? Ďakujem
Vivči
12.07.12,10:16
Nikto mi nevie poradiť? Veľmi by ste mi pomohli!
tictac7
12.07.12,10:37
Ahojte, chcem sa spýtať ak zamestnanec používa súkromné auto na pracovnú cestu a auto je napisane na meno rodiča má nárok okrem PHM aj na 0,183*km? V súčastnosti ešte daň z motorového vozidla neplatí zamestnávateľ na toto auto nakoľko držiteľom vozidla nie je zamestnanec. Dobre som k tomu rozumela? áno
Mám ešte jednu otázku: Ak jedna osoba je konateľom v 2 s.r.o. a sa rozhodne kúpiť auto do jednej firmy ale chce používať aj v 2. s.r.o. lebo tak by bol využitý akým spôsobom by sa dalo to zrealizovať? Môže na základe nájomnej zmluvy s tým že bude viesť knihu jázd že kedy pre ktorú firmu jazdil auto a tak rozdeliť PHM? A ešte aby z toho nebolo dosť môže využívať toto auto na súkromné účely zamestnanec 3. firmy? Na základe čoho by platil paušál za užívanie služ.vozidla na súkromné účely?
Bola by som veľmi vďačná keby mi niekto vedel poradiť!

k druhej otázke:
- kniha jázd
- fakturácia prenájmu na základe nájomnej zmluvy (pozor na živnostenské oprávnenie - má takýto predmet na ŽL)
- nákup PHM si rieši každá firma za svoje km
- to s tým zamestnancom tretej firmy - jedine tiež nájomnou zmluvou a fakturáciou sa dá riešiť.
Vivči
12.07.12,19:30
Ďakujem za odpoveď! A keď zamestnanec firmy vykoná služobnú cestu so súhlasom zamestnávateľa s motorovým vozidlom ktorý je prihlásený na rodiča zamestnanca môže vyúčtovať aj PHM aj 0,183*km? Ďakujem za odpoveď!
IvoM
13.07.12,06:33
Ďakujem za odpoveď! A keď zamestnanec firmy vykoná služobnú cestu so súhlasom zamestnávateľa s motorovým vozidlom ktorý je prihlásený na rodiča zamestnanca môže vyúčtovať aj PHM aj 0,183*km? Ďakujem za odpoveď!
Áno, hoci aj susedovo, zákon o cestovných náhradách neurčuje že ho musí vlastniť zamestnanec §7.1. Treba ale rozlišovať či ide o použitie vozidla na žiadosť zamestnávateľa alebo nie, ak nie môže sa totiž uplatniť aj §7.10.
zk24
22.07.12,18:06
Ahojte,

chcela by som sa s Vami poradiť.

Sro ma v obchodnom majetku automobil používaný na podnikanie, platí DMV, uplatňuje 80% PHM nákladov a 80% DPH. Nevedie knihu jázd iba evidenciu kilometrov na začiatku a na konci obdobia.

Toto auto sa pokazilo a konateľka dva týzdne jazdila autom svojho manzela. Ziadnu knihu jazd si neviedla, do tohto auta vsak tankovala firemnou kartou (ako keby islo o podnikatelske auto). Kedze jedno je Diesel a druhe Benzin, musim s tym niečo urobiť.

Je treba teraz "vymysliet" cestovné príkazy na dva týždne aby to zodpovedalo tankovaniu a uplatnovať aj paušálnu náhradu za opotrebenie auta (0,183€/km), alebo by som mohla takisto dať proste iba 80% paušál z týchto bločkov?

Ako by ste postupovali? Len pre upresnenie hovoríme o tankovaní v sume 20,01 € :)
Tweety
22.07.12,18:09
Ahojte,

chcela by som sa s Vami poradiť.

Sro ma v obchodnom majetku automobil používaný na podnikanie, platí DMV, uplatňuje 80% PHM nákladov a 80% DPH. Nevedie knihu jázd iba evidenciu kilometrov na začiatku a na konci obdobia.

Toto auto sa pokazilo a konateľka dva týzdne jazdila autom svojho manzela. Ziadnu knihu jazd si neviedla, do tohto auta vsak tankovala firemnou kartou (ako keby islo o podnikatelske auto). Kedze jedno je Diesel a druhe Benzin, musim s tym niečo urobiť.

Je treba teraz "vymysliet" cestovné príkazy na dva týždne aby to zodpovedalo tankovaniu a uplatnovať aj paušálnu náhradu za opotrebenie auta (0,183€/km), alebo by som mohla takisto dať proste iba 80% paušál z týchto bločkov?

Ako by ste postupovali? Len pre upresnenie hovoríme o tankovaní v sume 20,01 € :)
Za tie dva týždne uplatníš len náhradu za spotrebované PHM, amortiz., podľa Zákona o CN, takže cesťák.
zk24
22.07.12,18:19
Toho som sa obávala... no škoda... ked pocítam ze to najazdila tak 200km, co su celkove naklady 20 € tankovanie + 36,60 (0,183 * 200) = 56,60.... z coho vychadza DzP 10,75 eura ušetreného.... radsej by som jej tých 10 € dala ako robila ten cesťák :D

Každopádne veľmi pekne dakujem za radu.
veronikasad
22.07.12,18:21
Toho som sa obávala... no škoda... ked pocítam ze to najazdila tak 200km, co su celkove naklady 20 € tankovanie + 36,60 (0,183 * 200) = 56,60.... z coho vychadza DzP 10,75 eura ušetreného.... radsej by som jej tých 10 € dala ako robila ten cesťák :D

Každopádne veľmi pekne dakujem za radu.
Zuzka, nebolo by rozumnejšie urobiť s manželom nejakú nájomnú zmluvu? Cesťák a použitie súkr.mot.vozidla pri platbe firemnou kartou sa mi moc vhodné nezdá.
zk24
22.07.12,18:56
Zuzka, nebolo by rozumnejšie urobiť s manželom nejakú nájomnú zmluvu? Cesťák a použitie súkr.mot.vozidla pri platbe firemnou kartou sa mi moc vhodné nezdá.


Pri takom nájomnom vzťahu by ale nepodliehalo to auto DMV?
zk24
23.07.12,07:17
posúvam....