angelkika
14.11.11,12:22
Dobry den, chcela by som sa opytat na Vas nazor, ze cim mohlo byt sposobene pokazenie spotrebicov. Stala sa nam taka vec. Mali sme zapojeni mixer v elektrike, podotykam nebol zapnuty, len bol zapojeny a zrazu z nicoho nic nastal vybuch a ked som prisla do kuchyne tak tam bol smrad a trocha dymu. Tesne po tom nam vybuchol aj fen, ale ten uz bol zapnuty a stalo sa to pri fenovani. Nechcem pisat, ze co si myslim ja, ze co to mohlo sposobit, aby som neovplyvnila vas nazor. Jedna sa o to, ze my tvrdime nieco ine, co si myslim, ze je logicke a poistovna nieco ine, kedze nechce preplatit poistku. Najlepsie by bolo, keby mi zodpovedal tuto otazku nejaky elektrikar, ze co sa vlastne mohlo stat. Dakujem.
elpka
14.11.11,11:29
je to tá istá zásuvka? ak nie, je to aspoň ten istý obvod?
angelkika
14.11.11,11:31
Nebola to ani ta ista zasuvka a ani ten isty obvod.
pepsikova
14.11.11,11:38
...a neskúsila si do tej "vybuchnutej" zástrčky nejaký iný prístroj zapojiť?..lebo je dosť málo pravdepodobné, že by ti dva nezávisle od seba vybuchli...
...ak si mala v tom obvode napríklad zapojenú predlžovačku a v nej televízor, počítač a chladničku, mohlo by sa stať (relatívne) preťažením siete, ale to by ti vyhodilo istič a nie začalo horieť...a samotný mixer v zásuvke- no, nepravdepodobné...a z iného obvodu fén- tak u vás straší:)(ale to myslím ako žart, nehnevaj sa..
angelkika
14.11.11,11:42
Ja sa nehnevam.:) Stalo sa to uz davnejsie. Tie zasuvky od vtedy pouzivame a nic sa odvetdy nestalo.A vtedy ked sa to stalo tak sa vyhodili istice, dokonca sa vyhodil hlavny istic, ktory je v elektrickej skrinke a nie priamo v dome. :confused:
elpka
14.11.11,12:13
...ak to nebol ten istý zásuvkový obvod, tak treba hľadať chybu buď v hlavnom rozvode, alebo bola chyba v spotrebičoch..aj to sa stáva....nie raz sa stalo, že odišli viaceré naraz , ale bola to proste zhoda náhod....dali ste si tie spotrebiče pozrieť v servise a vystaviť o príčine posudok?...u nás bežne si zákazníci dávajú na obhliadku spotrebiče a my robíme posúdenie príčinu závady...dokonca poisťovne k nám posielajú ľudí, aby sme im takúto obhliadku urobili...
duves
14.11.11,12:24
Dobry den, chcela by som sa opytat na Vas nazor, ze cim mohlo byt sposobene pokazenie spotrebicov. Stala sa nam taka vec. Mali sme zapojeni mixer v elektrike, podotykam nebol zapnuty, len bol zapojeny a zrazu z nicoho nic nastal vybuch a ked som prisla do kuchyne tak tam bol smrad a trocha dymu. .......
Usama? Sa vratil?
angelkika
14.11.11,12:24
Nie nedali sme si spravit posudok, zatial. Cakali sme, ci nas poistovna nato vyzve. Keby nam to kazali, tak by sme to hned spravili, ale oni len vyhodnotili fakt na zaklade znalca, ktory si dane spotrebice len odfotil, nemal ich ani len v rukach a na zaklade nasej vypovede. A este jedna otazka, vlastne 3. Co sa mohlo stat s mixerom, ktory bol iba zapojeny v el. sieti ale nebol spusteny? Moze spotrebic len tak znicoho nic vybuchnut? A este kolko stoji take posudenie pricin zavady?
elpka
14.11.11,12:48
to vyzerá na to, že kontakty vo vypínači zostali zopnuté a tak mohlo dôjsť k tomu čo ty popisuješ, ale možností tam je viacero, ja aj upozorňujem ľudí, aby varné kanvice vypínali aj zo siete, lebo tam vypínače dosť často zostanú zopnuté a kanvice začnú horieť, čo je aj dosť častá príčina požiarov kde je príčina kanvica...my účtujeme 3,80€, ale to záleží od každého servisu...
angelkika
14.11.11,12:54
to vyzerá na to, že kontakty vo vypínači zostali zopnuté a tak mohlo dôjsť k tomu čo ty popisuješ, ale možností tam je viacero, ja aj upozorňujem ľudí, aby varné kanvice vypínali aj zo siete, lebo tam vypínače dosť často zostanú zopnuté a kanvice začnú horieť, čo je aj dosť častá príčina požiarov kde je príčina kanvica...my účtujeme 3,80€, ale to záleží od každého servisu...
elpka dakujem pekne za odpovede
misoft
14.11.11,16:41
Mali sme zapojeni mixer v elektrike, podotykam nebol zapnuty, len bol zapojeny a zrazu z nicoho nic nastal vybuch a ked som prisla do kuchyne tak tam bol smrad a trocha dymu. Tesne po tom nam vybuchol aj fen, ale ten uz bol zapnuty a stalo sa to pri fenovani.
Žeby krátkodobé prepätie v sieti? To, že mixer bol zapojený (ale nezapnutý) nemení nič na veci - mohlo dôjsť k prepojeniu kontaktov, prípadne porušeniu izolácie (prekročenie hodnoty izolačného odporu), u fénu je to jasnejšie - okruh bol uzatvorený - prepätie urobilo svoje.
Možno niekto bude namietať, že žiarovky vydržali - klasické by praskli pri dlhšom pôsobení prepätia, vzhľadom k dlhšej "zotrvačnosti", úsporky majú akúsi minimálnu prepäťovú ochranu, ktorá krátkodobé prepätie vyfiltruje.
Ističe pri prepätí nevypnú - väčšinou sú to prúdové ističe (pri skratoch vyskočí prúd v obvode niekoľkonásobne - preto vypne)
anonym222
14.11.11,21:12
to vyzerá na to, že kontakty vo vypínači zostali zopnuté a tak mohlo dôjsť k tomu čo ty popisuješ, ale možností tam je viacero, ja aj upozorňujem ľudí, aby varné kanvice vypínali aj zo siete, lebo tam vypínače dosť často zostanú zopnuté a kanvice začnú horieť, čo je aj dosť častá príčina požiarov kde je príčina kanvica...my účtujeme 3,80€, ale to záleží od každého servisu...
Žiadne kontakty tam nezostali zopnuté, jednoducho odišiel filtračný kondenzátor, ktorý je zapojený na svorkách ešte pred vypínačom. Podobný je aj vo féne. Mohlo to byť spôsobné zvýšeným napätím v sieti. Závada to nie je veľká, kondenzátor stojí možno 2e.
bupi
15.11.11,11:47
Prepac, ze sa montujem do temy, ale hladam aj ja trochu suvislosti s tym, ze nam casto praskaju klasicke ziarovky, minimalne kazde dva mesiace uplne odidu, tak, ze ich treba vydlabavat z objimky. Cim je toto sposobene? Mozno rovnaka pricina...:confused: Dakujem za odpovede tych, ktori sa tomu rozumeju.
angelkika
15.11.11,15:15
Žeby krátkodobé prepätie v sieti? To, že mixer bol zapojený (ale nezapnutý) nemení nič na veci - mohlo dôjsť k prepojeniu kontaktov, prípadne porušeniu izolácie (prekročenie hodnoty izolačného odporu), u fénu je to jasnejšie - okruh bol uzatvorený - prepätie urobilo svoje.
Možno niekto bude namietať, že žiarovky vydržali - klasické by praskli pri dlhšom pôsobení prepätia, vzhľadom k dlhšej "zotrvačnosti", úsporky majú akúsi minimálnu prepäťovú ochranu, ktorá krátkodobé prepätie vyfiltruje.
Ističe pri prepätí nevypnú - väčšinou sú to prúdové ističe (pri skratoch vyskočí prúd v obvode niekoľkonásobne - preto vypne)

My sme to vlastne tiez kvoli tomu nahlasili na poistovnu, lebo si myslime ze islo o prepatie v sieti (a to poistka zahrna), ale oni nam tvrdia, ze nastal skrat elektromotora, ale to poistene nemame. Lenze mne logicky vyplyva, ze nemohol nastat skrat elektromotora v mixeri, kedze bol len zapojeny v sieti, no nebol spusteny. Tak preto som chcea vediet aj inych nazor, ci sa s nimi mam hadat, alebo to nechat tak. Keby som vedela ze maju pravdu a aspon by od nas chceli nejake potvrdenie od servisu, ale oni na zaklade odfotenia si spotrebicov a nasej "vypovede" to uzavreli ako hotovu vec.
anonym222
15.11.11,20:20
My sme to vlastne tiez kvoli tomu nahlasili na poistovnu, lebo si myslime ze islo o prepatie v sieti (a to poistka zahrna), ale oni nam tvrdia, ze nastal skrat elektromotora, ale to poistene nemame. Lenze mne logicky vyplyva, ze nemohol nastat skrat elektromotora v mixeri, kedze bol len zapojeny v sieti, no nebol spusteny.
Uvažuješ správne. Skrat v motore nenastal. Na poisťovňu sa vykašli. Šikovný majster ti to opraví za 15 minút.


......ale oni na zaklade odfotenia si spotrebicov a nasej "vypovede" to uzavreli ako hotovu vec.
To sa na nich podobá....:D