janot
14.11.11,19:07
Mám nasledovný problém: mám LCD tv s DVB-T a Analógom. Prijímam signál káblovej tv analóg, avšak káblovka dodáva aj digitálny signál. Tento digi signál môj tv nespracuje, lebo nemá systém príjmu DVB-C.
Čo s tým? Dá sa to nejak riešiť, aby som dostal z digi signálu kvalitný obraz HD, ktorý je podstatne lepší pri príjme na tv s DVB-C?
Ak má niekto s tým skúsenosti a je to možné, budem veľmi povďačný za radu.
Ďakujem
majkii
14.11.11,19:00
Káblový operátor zvykne ponúkať v cene služby alebo na prenájom set-top-box s DVB-C tunerom, alebo sa takéto zariadenie dá zakúpiť v obchode. Setobox s DVB-C je však dosť v obmedzenej ponuke.
misoft
14.11.11,22:45
Jedine ísť k poskytovateľovi káblovky, rozšíriť zmluvu aj na digitálne, dostaneš STB aj s kartou (je to potom už DVB-C), pripojíš SCARTom s telkou a čumíš na programy. A keď máš ešte jeden telkáč, máš navyše aj analóg, len pripojiť.
STB s DVB-C nekúpiš asi nikde (pokiaľ áno, budú len za základné programy, pretože poskytovateľ tieto musí dať, ostatné si však kóduje a preto páruje STB s kartami)
Fero11
15.11.11,05:32
Ak teda chce aj HD ako uz naznacil, tak scartom by som to uz radsej neprepajal, pretoze obraz sa velmi zdegraduje. STB ponukany kabel. spolocnostou by mal mat aj HDMI konektor, ak nema, tak je to o nicom ;)
janot
15.11.11,06:35
Ďakujem za rady. Poskytovateľ káblovej tv dáva signál digi aj analóg automaticky, bez settopboxu, bez zmeny zmluvy. V tv s DVB-C sa dá naladiť súčasne analóg i DTV - je to odskúšaná realita. Čiže pre mňa je asi jediné riešenie STB s DVB-C, len neviem či je taký bežne v predaji, musím sa zrejme preklikať cez všetky i zahraničné ponuky. Ak by niekto vedel poradiť, kde kúpiť, bol by som naozaj vďačný.
Fero11
15.11.11,07:37
provider nis nekoduje ?
janot
15.11.11,10:37
Nie, nekoduje.
misoft
15.11.11,17:26
http://www.alza.sk/opticum-9600hd-ts-d271055.htm
možné riešenie - je to STB DVB-C/T
janot
15.11.11,17:50
Ďakujem za rady, podarilo sa mi zaistiť STB DVB-C (neviem kedy ho dostanem) za 42 €, priamo od poskytovateľa káblovej tv. Dúfam, že tým bude môj problém vyriešený.
Indeed
16.11.11,02:41
Chcem pridat jeden svoj postreh,

mne velmi nesedi to HD ,presnejšie HD obraz,resp.jeho kvalita

počas týchto dlhých rokov ,čo som sledoval TV vysielanie na obyčajných televízoroch

som si zvykol na to,že obraz by mal mať nejakú štrukturu,nie veľmi hrubú,lebo to už by bolo rušivé ale taká jemná štruktura obrazu by tam mala byť

podľa mňa,

keď sledujem nejaky program v HD-kvalite pripada mi to ako by som sa pozeral cez sklo akvarka.

A to mám len plazmu 127 cm hd ready , nie LED či LCD.
Fero11
16.11.11,04:37
absolutne nechapem co si napisal :confused:
pivko
08.12.11,10:25
Čo treba dokupiť aby som mohol pozerať dig. vysielanie od UPC na dvoch televízoroch? Momentálne na tom druhom pozerám analog , ktorý však v decembri končí.
misoft
08.12.11,16:34
pivko -NEKONČÍ - poskytujú analóg aj naďalej - UPC neruší analóg. Boli by sami proti sebe - pokkiaľ si prečítaš, čo poskytujú
http://www.upc.sk/televizia/

Zadarmo analógová káblová televízia na všetky tv prijímače v domácnosti
porušili by zmluvy!
PotPalo
09.12.11,09:04
Digitál = stratová kompresia = niečo sa stratí = nikdy tam nieje toľko detailov ako na analógu. Napríklad keď je záber na zeleň, les, kríky, ktoré sa hýbu, alebo sa hýbe kamera, celé to vyzerá hranato. Tiež keď si pozriete tmavý odtieň sivej, niekedy sa tam menia zelané a fialové fľaky. A je jedno čím to pripojíš k TV. Keď je kvalitný analóg signál (a tiež TV), nerozoznáš digitál od analógu. Vlastne rozoznáš, analóg je krajší:D
misoft
09.12.11,17:43
Analóg používa 725 riadkov (riadkový rozklad), prenos fr.moduláciou - nevykresľuje toľko detailov. Digitál - lepšie vykreslenie detailov, využitie prenosu digitálnou formou. Pri SD 576 vertikálnych bodov, pri HD 1080 vertikálnych bodov (je to ešte jemnejšie vykresľovanie a viacej detailov), FullHD 1980 vertikálnych bodov - dokonalé vykreslenie (potreba mpeg4).

Vlastne rozoznáš, analóg je krajší
Jesne, že rozozná - analóg je rozmazanejší, niektoré detaily (napr. listie v lese = zelené fľakaté pozadie). Pri digitáli (a HD k tomu) rozoznáš dokonca aj listy.
Okrem toho - nemýľ si kompresiu pre prenos a kompresiu pre ukladanie. Pre prenos je iný systém kompresie ako pre uloženie filmu na DVD-čko! Pri kompresii pre uloženie na DVD - vylúčia sa všetky dáta, ktoré sú nepotrebné (opakujú sa) - zapíše sa len začiatok a koniec bloku - potom si prehrávacie zariadenie toto pamätá do zmeny tohto miesta.
Pri kompresii pri streame (prenos DVB) kompresia označí rovnaké hodnoty v bloku ako jeden a pridá koľkokrát sa opakuje.
Pokiaľ by si si postavil klasický analóg TV a analóg signál a vedľa digitál TV a digital signál - okamžite zistíš rozdiely jak vo farbách, tak v ostrosti obrazu a zobrazovaní detailov.
pivko
09.12.11,17:54
Ja mám ten problém len v bývalom byte , v dome mám teraz satelit a keď pozerám moju 127 plazmičku panasonic a program vysielaný HD tak to je naozaj šupa;).