matus-x1
15.11.11,08:42
Dobrý deň

Som živ. neplátca DPH a chcem nakúpiť tovar v UK (od pláctu), ktorý u nás budem predávať.
UK obchod neumožňuje doplniť na faktúru moje ICO a DIC.
Je možné si dať takýto doklad do nákladov?

Našiel som dve oponujúce odpovede:
a) Nie, je to vystavená faktúra na občana nepodnikateľa, ak tam nie je IČO.
http://www.porada.sk/t72137-faktura-bez-ico.html

b) Zjednodušený daňový doklad?
Síce príklad z ČR
http://webtrh.cz/28598-musi-byt-fakture-ico?
Když jsem kupoval něco s Alfa compu, chtěl jsem fakturu na moje IČ, prodavač mě ale odbyl s tím, že na faktuře do 10 000Kč IČ být nemusí podle zákona. Co je na tom pravdy nevím...
ego.mc
16.11.11,11:28
Myslím si, že doklad môžete zaúčtovať. :)
marjankaj
16.11.11,11:56
Zákon o účtovníctve

§ 10
Účtovný doklad
(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.
marjankaj
17.11.11,00:02
Vidím, že príspevky hodnotiť vieš.:cool:

Ako ti povedal ego.mc. Zaúčtovať to môžeš. V zákone o účtovníctve, ktorý ti je na nič to máš jasne napísané, aký doklad môžeš zaúčtovať.
V zákone o dani z príjmov sa nepíše nič o dokladoch. Neexistujú daňové doklady. Sú iba účtovné doklady.

Tu je obchodný zákonník.


§3a
(1) Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme (ďalej len "obchodné dokumenty") uvádzať obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu právnickej osoby a identifikačné číslo, ak je pridelené. Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov uvádzajú aj označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. Ak podnikateľ na svojich obchodných dokumentoch uvádza výšku základného imania, musí uviesť aj rozsah jeho splatenia.

A tu zákon o správe daní a poplatkov

§31
(11) Správca dane pridelí zaregistrovanému daňovému subjektu daňové identifikačné číslo a o vykonanej registrácii vydá osvedčenie, na ktorom uvedie identifikačné číslo pre konkrétny druh dane. Toto číslo je daňový subjekt povinný uvádzať na všetkých dokladoch, ktoré bude vydávať, a tiež pri styku so správcom dane. Ak sa daňový subjekt registruje podľa osobitného zákona, 6eb) na dokladoch je povinný uvádzať iba číslo, ktoré mu správca dane pridelí pri tejto registrácii. Daňovým identifikačným číslom, ak ide o fyzickú osobu, je identifikátor určený správcom dane. Fyzická osoba, ktorá nie je povinná sa podľa tohto alebo osobitného zákona registrovať, je povinná pri styku so správcom dane uvádzať rodné číslo.

Kde tam vidíš, že tvoj dodávateľ musí uvádzať tvoje IČO alebo DIČ? Tvoje IČO a DIČ musíš uvádzaš iba ty na svojich vystavených faktúrach.
Samozrejme to zakázané nie je. Na faktúru môžeš dať aj smajlíkov ak chceš. Faktúra bude platná.

A ako sa to robí v Česku alebo v iných štátoch si zisti tam.
batorek
08.11.12,15:16
Dobrý večer.
Chcela by som sa spýtať či môže Firma s.r.o. vystaviť faktúru keď ,obchodný register aj ŽL
má v poriadku len ešte nemám DIČ z DÚ. Má podané ale ešte nedostal kartičku.
ďakujem
TatianaK1
19.11.12,06:42
Podľa môjho názoru môže! Firma začína činnosť dňom zapísania do OR a prečo by mala s fakturáciou čakať týždeň dva kým DÚ vydá DIČ. Ale ak ho má už vydané, tak je povinný to uvádzať na dokladoch, tak ako je to uvedené v príspevku vyššie. Dokonca mám klienta,ktorému povedali na DÚ, že musí vystaviť faktúru, že vykonáva činnosť, a až potom ho zaregistrujú a pridelia mu DIČ. Bolo to pred dvoma týždňami. Takže vystavil faktúru iba s IĆO.