charvatka
15.11.11,11:34
Dobrý deň, k zubárke chodím pravidelne na preventívnu prehliadku, minulý rok som ju prosila aby mi odstránila zubný kameň, ale ona mi navrhla, že najprv mi bude meniť staré zubné výplne za nové, ja som ale so starými spokojná. Objednala som sa k nej znova na ďalší termín na odstránenie zubného kameňa, čo ale dopadlo tak, že sa mi pozrela na zuby, ako pri preventívnej prehliadke a to bolo celé - prejavila zjavnú neochotu za to, že som jej pri predošlej návšteve odmietla dať zarobiť výmenou mojich starých výplní. Moja predchádzajúca zubná lekárka (žiaľ zomrela) mi pravidelne pri prevencii odstraňovala zubný kameň. Práve dnes som sa vrátila opäť z preventívnej prehliadky a dopadlo to zase tak, že ledva sa mi pozrela na 3 zuby, s poznámkou či stále nechcem vymeniť staré výplne. Nevie mi niekto poradiť ako obísť zárobkuchtivú pani zubárku, ktorá zjavne bojkotuje moje prosby o odstránenie zubného kameňa len preto, že nemôže zarobiť výmenou mojich pôvodných amalgámových zubných výplní, alebo poradíte mi zubného hygienika v BA, resp. BA IV - Dúbravka, Karlova Ves? Alebo by bolo najlepšie vymeniť zubárku za menej ziskuchtivú, v BA IV, nie súkromnú. Ďakujem.
Stina
15.11.11,10:42
1. poliklinika Karlova Ves : Duradent s.r.o., stomatologická ambulancia (http://www.zzz.sk/?profil=3990), MUDr. Peter Duránik Stomatochirurgická súkromná ambulancia (http://www.zzz.sk/?profil=5287), MUDr. Daniela Stanislavová Stomatologická ambulancia (http://www.zzz.sk/?profil=1), MUDr. Soňa Ursinyová

2. MUDr. Vladimíra Kasajová , MUDr. Magdaléna Kišová adresa Líščie údolie 57, 84231 Bratislava
Mackovka
15.11.11,12:59
U väčšiny zubárov odstraňovanie kameňa robí dentálna hygienička, nie zubár. Zubár mi urobí prehliadku, upozorní ma, že potrebujem odstrániť zubný kameň a ja sa objednám u jeho sestry, ktorá je zároveň dentálnou hygieničkou. Napriek tomu by som zubára nemenila, lebo je zároveň aj skvelým chirurgom. Takže ja si radšej zaplatím dentálnu hygienu, než behať po chirurgoch, keď ide o niečo vážnejšie. Ale možno iní zubári to robia.
pasuliatko
15.11.11,14:27
ja pracujem v zubnem ambulancii a to neni tak,že je ziskuchtivá...v dnešnej dobe sa už väčšinou nerobia amalgánové výplne ale všetky sa menia za biele... moja zubárka to tiež tak robí... a zubný kameň odstraňuje pravidelne všetkým svojím pacientom... zmeň zubárku.... dobrý sú na Tehelnej ulici v poliklinike
Stefan2005
15.11.11,14:52
...v dnešnej dobe sa už väčšinou nerobia amalgánové výplne ale všetky sa menia za biele... moja zubárka to tiež tak robí...

...že sa v dnešnej dobe už nerobia amalgánové výplne, viem pochopiť; ale že ich prečo treba meniť za biele, to by som fakt rád vedel - ak niekto o to požiada z estetických dôvodov, budiž. Niektoré moje amalgánové majú už 45 rokov, a ešte sú o.k., čo o novších bielych nemôžem povedať .
pasuliatko
15.11.11,14:57
Stefan2005 to už neviem prečo... ale ked niekto zmení zubára ten nový by mal všetky plomby vybrať a urobiť nové...
aktaK
15.11.11,15:00
Stefan2005 to už neviem prečo... ale ked niekto zmení zubára ten nový by mal všetky plomby vybrať a urobiť nové...

to naozaj??
pasuliatko
15.11.11,15:02
aktak áno :) ale nerobí sa to vždy... to záleží od zubára...
charvatka
15.11.11,15:19
Ej, ej pasuliatko !!! Hahahahaha, tvrdíš že pracuješ v zubnej ambulancii - treba meniť všetky výplne - hahahahahaha a čo tam robíš, ak nevieš poriadne ani slovenskú gramatiku - reklamu? Lepšie povedané agituješ ?
pasuliatko
15.11.11,16:06
Ej, ej pasuliatko !!! Hahahahaha, tvrdíš že pracuješ v zubnej ambulancii - treba meniť všetky výplne - hahahahahaha a čo tam robíš, ak nevieš poriadne ani slovenskú gramatiku - reklamu? Lepšie povedané agituješ ?

trápne si myslím... a kde akože neviem gramatiku?sa uvedom...
marjankaj
15.11.11,16:10
ja pracujem v zubnem ambulancii a to neni tak,že je ziskuchtivá...v dnešnej dobe sa už väčšinou nerobia amalgánové výplne, ale všetky sa menia za biele... moja zubárka to tiež tak robí... a zubný kameň odstraňuje pravidelne všetkým svojím pacientom... zmeň zubárku.... dobrý sú na Tehelnej ulici v poliklinike
a píše sa skôr " v poliklinike na Tehelnej ulici".
Tweety
15.11.11,16:19
a píše sa skôr " v poliklinike na Tehelnej ulici".
A dobrí v množnom čísle, či sme nechodili na ZŠ?
marjankaj
15.11.11,16:23
A dobrí v množnom čísle, či sme nechodili na ZŠ?

A čo som to písal ja?
Tweety
15.11.11,16:26
A čo som to písal ja? Nie, Bože zavaruj, len som chcela nadviazať na tvoju úpravu textu Pasuliatka, jej príspevky som si všimla už dávnejšie, mala by si častejšie kontrolovať pravopis. Nič v zlom, ale tie tvrdky až pília uši.
buchač
15.11.11,16:30
Ej, ej pasuliatko !!! Hahahahaha, tvrdíš že pracuješ v zubnej ambulancii - treba meniť všetky výplne - hahahahahaha a čo tam robíš, ak nevieš poriadne ani slovenskú gramatiku - reklamu? Lepšie povedané agituješ ?
mimotemy

...ej ,ej ....charvatka !!!!

Hahahahahahahahahahahahaha....tvrdíš , že Ti netreba nové plomby ...a Ty si zubárka ???...
...šak si potom vymeň aj sama ....či ...???...ale to sa niekde inde robí a nie v kresle zubára ...

...niečo o gramatike tu bolo spomenuté , mimochodom , nepobadal som ( preklepy nerátam )...ale čo majú spoločné menštruačné vložky a pravopis ...???
Stefan2005
15.11.11,17:36
...niečo o gramatike tu bolo spomenuté , mimochodom , nepobadal som ( preklepy nerátam )...

tiež som si postupne zvykol zameriavať sa na obsah príspevkov, pokiaľ preklep či hrúbka nemenia zmysel, kvalitnému príspevku nemôžu drobnosti uškodiť
ivka70
15.11.11,17:40
dobri su .....
pasuliatko
15.11.11,17:55
jasné vy nemáte nič iné na robote ako hľadať chyby a preklepovanie slov?asi nie... dosť trápne... nech sa každý povizrie sám na seba... a potom tu kritizuje...
marjankaj
15.11.11,19:51
jasné vy nemáte nič iné na robote ako hľadať chyby a preklepovanie slov?asi nie... dosť trápne... nech sa každý povizrie sám na seba... a potom tu kritizuje...


trápne si myslím... a kde akože neviem gramatiku?sa uvedom...
Veď si sa sama pýtala , tak som ti pomohol.:eek:
Ja na porade zvyknem poradiť.:cool:
niella
15.11.11,20:01
tiež som si postupne zvykol zameriavať sa na obsah príspevkov, pokiaľ preklep či hrúbka nemenia zmysel, kvalitnému príspevku nemôžu drobnosti uškodiť
Nie "hrúbka" ale "hrubka" :D.
avalik
15.11.11,20:18
Nie "hrúbka" ale "hrubka" :D.

nem mas pravdu :)

Krátky slovník slovenského jazyka 4 4., doplnené a upravené vydanie. Redigovali: J. Kačala – M. Pisárčiková – M. Považaj. Bratislava: Veda 2003.

hrúbka -y -bok ž.
1. rozmer (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=rozmer&c=o3c5&d=psp&d=kssj4) prierezu (telesa): h. stromu, drôtu
2. škol. hrubá chyba (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=chyba&c=o3c5&d=psp&d=kssj4) (v písanom texte);
hrúbkový príd.;
hrúbkovo prísl.





Ref: http://slovnik.juls.savba.sk/?w=hr%C3%BAbka&c=Oe14
marjankaj
15.11.11,20:26
Nie "hrúbka" ale "hrubka" :D.
Slovo "hrubka" nie je v slovníku
http://www.slex.sk/index.asp



hrúbka -y -bok ž.1. rozmer prierezu (telesa): hrúbka stromu, drôtu
2. škol. hrubá chyba (v písanom texte);
hrúbkový príd.;
hrúbkovo prísl.
Stefan2005
15.11.11,20:34
... ďakujem za odkazy (som rád, že som sa trafil), naposledy som mal hodiny gramatiky približne vtedy, keď mi dávali tú doteraz existujúcu amalgánovú plombu ;)
marjankaj
15.11.11,20:41
... ďakujem za odkazy (som rád, že som sa trafil), naposledy som mal hodiny gramatiky približne vtedy, keď mi dávali tú doteraz existujúcu amalgánovú plombu ;)

No vidíš aká bola vtedy kvalita.;) Aj plomba aj systém vzdelávania. Nie ako dnes.:rolleyes:
pasuliatko
16.11.11,09:50
akože dosť trápne tu rozoberať gramatiku... totoje téma o zubárke a nie o gramatike tak s tým prestaňte...
Darina1234
16.11.11,09:53
Ale ved sa hned neuražaj, ale ked niekto urobi v 1. pade mn.č. v pridavnom mene hrubku, tak to vadií. davaj si na o pozor a hotovo.
Johanka
16.11.11,10:25
Stefan2005 to už neviem prečo... ale ked niekto zmení zubára ten nový by mal všetky plomby vybrať a urobiť nové...
Zvýraznené u mňa kandiduje na nezmysel roka :eek:.
marjankaj
16.11.11,10:39
Zvýraznené u mňa kandiduje na nezmysel roka :eek:.

Trebárs aj dvakrát do roka môže meniť zubára a aj všetky plomby.:eek::rolleyes:
Tweety
16.11.11,10:44
Trebárs aj dvakrát do roka môže meniť zubára a aj všetky plomby.:eek::rolleyes: Keď na to má, tak aj celý chrup.:rolleyes:
marjankaj
16.11.11,10:48
Keď na to má, tak aj celý chrup.:rolleyes:

Veď hlavne o toto im ide. Inkasovať čo najviac.

Ale ak si to pacient objedná, tak prečo nie?
Tweety
16.11.11,10:52
Veď hlavne o toto im ide. Inkasovať čo najviac. Už terazky berú najviac, tu kaz, tam kaz, tu dentálna hygiena, tam trhať, spoliehajú sa na to, že to bez nich neide(zubov, aj zubárov) a chudák pacient plať aj keby si nemusel.
babi2
16.11.11,11:04
Stefan2005 to už neviem prečo... ale ked niekto zmení zubára ten nový by mal všetky plomby vybrať a urobiť nové... Myslím si, že to tak určite nie je. Veď to sú platené služby a hádam sa môžem rozhodnúť čo si dám za svoje peniaze, vo svojich ústach urobiť. A ani keby to robili zadarmo, tak by to tak nemohlo byť.;)
912
16.11.11,11:13
Tak s týmto sa dá len súhlasiť. Mne, moja zubárka, na zadné zuby ani biele výplne nechce dávať. Tvrdí, že tie sú určené na predné zuby - kvôli estetike - a že ich životnosť je veľmi krátka. Ukázala mi, že aj ona má na zadných zuboch amalgánky, tak ani nešpekulujem :-)
Braňo
16.11.11,11:30
Tak s týmto sa dá len súhlasiť. Mne, moja zubárka, na zadné zuby ani biele výplne nechce dávať. Tvrdí, že tie sú určené na predné zuby - kvôli estetike - a že ich životnosť je veľmi krátka. Ukázala mi, že aj ona má na zadných zuboch amalgánky, tak ani nešpekulujem :-)

ťažký old school, ktorý nezmeníš. životnosť bielych je ďaleko dlhšia, samozrejme závisí od materiálu, nehovorím o najlacnejších materiáloch. snáď nemusím rozoberať o zdravotných dôsldkoch uvoľnovania ortute z amalgámu...
avalik
16.11.11,11:40
ťažký old school, ktorý nezmeníš. životnosť bielych je ďaleko dlhšia, samozrejme závisí od materiálu, nehovorím o najlacnejších materiáloch. snáď nemusím rozoberať o zdravotných dôsldkoch uvoľnovania ortute z amalgámu...

citujem:

....
Všetky seriózne svetové stomatologické organizácie a vysoké školy bez akýchkoľvek komerčných záujmov podporujú amalgám ako efektívny a bezpečný výplňový materiál, ak odhliadneme od estetického hľadiska. V správe US Public Health Service a US Food and Drug Administration (2002) je stanovené, že amalgámové výplne, napriek uvoľňovaniu malého množstva ortuti nemajú negatívny účinok na zdravie človeka. Správy o vzťahu amalgámových výplní k nešpecifickým symptó*mom, prípadne o vymiznutí týchto symptómov po odstránení amalgámovej výplne, boli vyhodnotené ako nešpecifické. Alergické reakcie na amalgám sú podľa tejto správy vzácne (13). American Dental Association pokladá dentálny amalgám za bezpečný, efektívny a ekonomicky výhodný výplňový materiál. Amalgám ani podľa tejto spoločnosti nepredstavuje ohrozenie zdravia pacientov. Rovnako Canadian Dental Association uzatvá*ra diskusiu o amalgáme konštatovaním, že amalgámy nespôsobujú otravy ortuťou, ani iné chronické ťažkosti pacientov.

...

Záver

Napriek stúpajúcej obľube kompozitných výplňových materiálov zostáva pre laterálny úsek chrupu amalgám i naďalej najdôležitejším a najrozšírenejším výplňovým materiálom. Podľa stanoviska organizácie Council of European Dentists zostáva amalgám v mnohých indikáciách najlepším výplňovým materiálom, je ľahko spracovateľný, trvanlivý a cenovo výhodný.

Počas celej doby používania amalgámu v stomatológii, je ako základný výplňový materiál stredobodom záujmu zubných lekárov, väčšinou je vysoko oceňovaný, ale i napádaný – hlavne v dôsledku obáv z toxického účinku ortuti. Podľa názorov odborníkov na svete neexistuje úplne bezpečná výplňová hmota. Nie je možné absolútne vylúčiť možnosť rizika tak pre pacienta, ako aj pre zdravotnícky personál. Ideálnym perspektívnym riešením by nepochybne bolo zubný kaz celkom eliminovať. Účinné preventívne stratégie sú už vypracované, nie sú však dôsledne uplatňované v každodennej praxi. Najlepšou alternatívou amalgámu a výplňovej terapie vôbec je protikazová prevencia a profylaxia (14). Ak bude dostatočne účinná, nastane situácia, keď buď nebudú kazy, alebo vzniknú nepočetné malé defekty, ktoré sa budú môcť ľahšie ošetriť. Ak budú zuby zdravé, nemusia nás zaujímať vedľajšie účinky výplňových materiálov, pretože nebudú potrebné. Tento cieľ však nemožno dosiahnuť v krátkom čase. Prevencia bude mať šancu na úspech až vtedy, keď všetci pochopia jej zdravotný aspekt a ekonomický prínos.

Zdroj: http://www.lekarsky.herba.sk/lekarsky-obzor-4-2010/je-strach-z-ortuti-v-amalgamovej-vyplni-opodstatneny
niella
16.11.11,12:39
nem mas pravdu :)

Krátky slovník slovenského jazyka 4

4., doplnené a upravené vydanie. Redigovali: J. Kačala – M. Pisárčiková – M. Považaj. Bratislava: Veda 2003.

hrúbka -y -bok ž.
1. rozmer (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=rozmer&c=o3c5&d=psp&d=kssj4) prierezu (telesa): h. stromu, drôtu
2. škol. hrubá chyba (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=chyba&c=o3c5&d=psp&d=kssj4) (v písanom texte);
hrúbkový príd.;
hrúbkovo prísl.





Ref: http://slovnik.juls.savba.sk/?w=hrúbka&c=Oe14
1Dara vďaka za upozornenie, beriem to, ale ma to úúúúplne zaskočilo;)
avalik
16.11.11,12:48
inac, mne do usi viac ide "hrubka" ako "hrúbka" - len zo zaujimavosti som pozrela do slovnika :)
Zvalik
16.11.11,13:20
Ja by som sa chcela spýtať, len ma tu prosím Vás neukameňujte;).
Pred 6 týždňami som bola u zubárky vyvŕtala zub dala blombu, zaplatila som a išla. Teraz mi tá blomba z toho zubu vypadla, čiže musím ísť znovu. je chyba na mojej strane, že nedržala a ja si ju musím znovu zaplatiť!? Ďakujem za info!:)
adi11
16.11.11,13:30
Ja by som sa chcela spýtať, len ma tu prosím Vás neukameňujte;).
Pred 6 týždňami som bola u zubárky vyvŕtala zub dala blombu, zaplatila som a išla. Teraz mi tá blomba z toho zubu vypadla, čiže musím ísť znovu. je chyba na mojej strane alebo na zubárkinej, že nedržala a ja si ju musím znovu zaplatiť!? Ďakujem za info!:)
..no podla mna je chyba na strane zubarky, myslim, ze nieco zanedbala..ja by som jej znovu neplatila..
marjankaj
16.11.11,13:32
Ja by som sa chcela spýtať, len ma tu prosím Vás neukameňujte;).
Pred 6 týždňami som bola u zubárky vyvŕtala zub dala blombu, zaplatila som a išla. Teraz mi tá blomba z toho zubu vypadla, čiže musím ísť znovu. je chyba na mojej strane, že nedržala a ja si ju musím znovu zaplatiť!? Ďakujem za info!:)
Neboj sa gramatické chyby hľadať nebudem. To iba pasuliatko tvrdila, že to má bez chybičky.:---

Môžeš, ale ako sa s o zubárkou dohodneš, to je neisté.

http://www.sme.sk/c/2571140/vypadnuta-plomba-sa-da-u-zubara-reklamovat.html
http://spravy.pravda.sk/zaruka-dva-roky-je-aj-na-zuby-dgp-/sk_domace.asp?c=A040831_064302_sk_domace_p01

(http://spravy.pravda.sk/zaruka-dva-roky-je-aj-na-zuby-dgp-/sk_domace.asp?c=A040831_064302_sk_domace_p01)
Zvalik
16.11.11,13:40
Takže všetko vlastne závisí od zubára, či uzná moju reklamáciu a svoju chybu alebo nie. Ďakujem, marjankaj:)!
Zvalik
16.11.11,13:46
..no podla mna je chyba na strane zubarky, myslim, ze nieco zanedbala..ja by som jej znovu neplatila..

...skúsim nezaplatiť:rolleyes: a uvidíme ako ma presvedčí, že to bola moja chyba! ale asi najskôr budem ja presviedčať ju prečo nechcem zaplatiť;)!
Dám vedieť ako dopadnem /29.11./
adi11
16.11.11,13:51
..tak veru, nedaj sa obalamutit..neplat
Pikoška
16.11.11,14:56
akože dosť trápne tu rozoberať gramatiku... totoje téma o zubárke a nie o gramatike tak s tým prestaňte...Pasuliatko, tak Tebe sa podarilo domrviť rovnako gramatiku, ako zubárčinu, ale aspoň som sa pobavila.:)
Zdenka 0705
16.11.11,15:14
mimotemy a keď sa tu už rozoberá ten pravopis, tak ja poznám len amalgámové výplne, nie amalgánové...
charvatka
16.11.11,19:41
To je smutné nevidíš svoje gramatické chyby, takže som skopírovala čo si písalo pasuliatko zle "svojmu slovenčinovi" dávaš dobrý zaberák, ak pracuješ naozaj v zubnej ambulancii ako píšeš, tak keď už nič iné, aspoň to by si malo vedieť, že amalgámmmmmmm, a nie amalgánnnnn, pozri si čo si písalo :
ja pracujem v zubnem ambulancii a to neni tak,že je ziskuchtivá...v dnešnej dobe sa už väčšinou nerobia amalgánové:)
avalik
16.11.11,19:45
nechcete si zalozit temu na opravu gramatickych chyb? klikam na temu o zubarke a tu sa furt riesi gramatika
marjankaj
16.11.11,19:56
1dara
A čo sa divíš? Zadávateľka sa už dozvedela, čo potrebovala vedieť. A na oplátku zase školí iných.:---

Niečo ako bartrový obchod.:rolleyes::---:D
pasuliatko
16.11.11,20:00
Zvýraznené u mňa kandiduje na nezmysel roka :eek:.

možno pre teba ano, opýtaj sa na to svojho zubára/zubárky... mne toto potvrdilo viacero zubárov... ale ok ja si vymýšlam a píšem tu kraviny...
pasuliatko
16.11.11,20:05
Myslím si, že to tak určite nie je. Veď to sú platené služby a hádam sa môžem rozhodnúť čo si dám za svoje peniaze, vo svojich ústach urobiť. A ani keby to robili zadarmo, tak by to tak nemohlo byť.;)

ďalšia múdra, ktorá robí u zubárky... ja som nikde nenapísala,že sa to robí... malo by sa...ale nie všetci máme na to peniaze a nie všetci zubbári to robia....
Katarina
16.11.11,20:06
Prečítala som všetky príspevky v tejto téme. Nemá zmysel pokračovať, ubrala sa iným smerom. Klikám na vyriešené.