kremienok76
15.11.11,21:26
dobrý večer,
mám problém, ktorý mi nedá spať:
s.r.o. vykonáva činnosť obchodného zástupcu, kde príjme na BU sro-čky finacie, ktoré následne vyberie a odovzdá hotovosť fyzickej osobe, ktorá potrebuje úver... tieto financie nie sú nijako zmluvne ošetrené (zmluvu má dotyčný len na províziu, ktorú fakturuje)... zaúčtovala by som to ako osobný vklad a výber spoločníka, ale osobne sa mi to nepáči a podľa môjho skromného názoru tie peniaze na firemnom účte namajú čo hľadať... stretli ste sa niekto s niečím podbným resp. aký máte na celú vec názor ?
vopred ďakujem za váš názor...
misomiso
15.11.11,20:48
To je teda nejake pokutne podnikanie, od koho ta s.r.o. vlastne prijme tie peniaze?
kremienok76
15.11.11,20:58
od spoločnosti, s ktorou má zmluvu o obchodnom zastúpení, ale na základe tej má len fakturovať províziu, nič o tomto sa tam nepíše
Stefan2005
15.11.11,21:11
s.r.o. vykonáva činnosť obchodného zástupcu, kde príjme na BU sro-čky finacie, ktoré následne vyberie a odovzdá hotovosť fyzickej osobe, ktorá potrebuje úver...

aký je vzťah (prepojenosť) medzi s.r.o a tou fyzickou osobou ?
kremienok76
15.11.11,21:25
prepojenie vôbec žiadne sú to cudzí ľudia, ktorý potrebujú úver a ten im je vlastne vyplatený cez obchodného zástupcu spoločnosti, ktorá ho poskytuje... obchodný zástupca je konateľom a spoločníkom menovanej s.r.o.
Stefan2005
15.11.11,21:53
prepojenie vôbec žiadne sú to cudzí ľudia, ktorý potrebujú úver a ten im je vlastne vyplatený cez obchodného zástupcu spoločnosti, ktorá ho poskytuje...


... zaúčtovala by som to ako osobný vklad a výber spoločníka, ale osobne sa mi to nepáči...

... takže ako osobný vklad a výber to nevidím ako priechodné.

Okrem toho, nechce sa mi veriť, že v dnešnej dobe osoba, ktorá prevzala hotovosť - úver nepodpísala žiadnu zmluvu...
kremienok76
16.11.11,11:36
osoba, ktorá preberá hotovosť podpisuje PPD, vystavený z tejto s.r.o. na tú fyzickú osobu, ale zmluvný vzťah tam nie je medzi s.r.o. a FO, ale medzi poskytovateľom úveru a FO.... s.r.o.-čka tam nikde na papieri nie je, len na PPD..... to je výmysel konateľa/spoločníka ... toto účtovníctvo preberám po inej ekonómke, ale tá od začiatku roka nezaúčtovala nič, len urobila v exeli DPH priznania
Dana L
16.11.11,11:53
Podľa mňa to treba ošetriť zmluvne medzi poskytovateľom pôžičky a vyplácajúcim. Potom by to mohla byť nejaká prechodná položka.
peterknazeje
16.11.11,21:54
- ak to spravne rozumiem, peniaze putuju bezhotovostne od poskytovatela uveru na ucet s.r.o., nasledne v hotovosti z s.r.o. k prijemcovi uveru,
- na zaklade akeho zmluvneho vztahu pridu peniaze od poskytovatela uveru na ucet s.r.o.?
- na zaklade coho poskytuje s.r.o. uvery fyzickym osobam? ma s.r.o. na to zivnostenske opravnenie?
- ciste by bolo, keby uver isiel mimo s.r.o. a na ucte s.r.o. sa objavila iba provizia za sprostredkovanie uveru,
- spravne sa Vam nepaci, ze uctovanie ako osobny vklad a vyber spolocnika nie je spravne,
- mate pravdu, prostriedky uveru nemaju co hladat na ucte s.r.o. (lebo na to nie je ziadna zmluva),
- kedze to vyplacate v hotovosti, do pozornosti davam zakon 511/1992, §32, ods. 5,
- skuste sa porozpravat s konatelom a vysvetlit mu, ze aby ste to mohli cisto zauctovat, musi to zmluvne dotiahnut s poskytovatelom uveru,
kremienok76
18.11.11,08:03
ak to spravne rozumiem, peniaze putuju bezhotovostne od poskytovatela uveru na ucet s.r.o., nasledne v hotovosti z s.r.o. k prijemcovi uveru,
- na zaklade akeho zmluvneho vztahu pridu peniaze od poskytovatela uveru na ucet s.r.o.? - žiadny vzťah nikde ošetrený
- na zaklade coho poskytuje s.r.o. uvery fyzickym osobam? ma s.r.o. na to zivnostenske opravnenie? - neposkytuje s.r.o. ale tretia strana (zahraničná banka)
- ciste by bolo, keby uver isiel mimo s.r.o. a na ucte s.r.o. sa objavila iba provizia za sprostredkovanie uveru, - toto je aj môj názor...
- spravne sa Vam nepaci, ze uctovanie ako osobny vklad a vyber spolocnika nie je spravne, - :o) klient to tak chce, chcieť môže
- mate pravdu, prostriedky uveru nemaju co hladat na ucte s.r.o. (lebo na to nie je ziadna zmluva),
- kedze to vyplacate v hotovosti, do pozornosti davam zakon 511/1992, §32, ods. 5,
- skuste sa porozpravat s konatelom a vysvetlit mu, ze aby ste to mohli cisto zauctovat, musi to zmluvne dotiahnut s poskytovatelom uveru,

....ďakujem za pomoc, konateľovi som už oznámila, buď nech si to dotiahne alebo to na firemnom účte nechcem vidieť ..... že berie na vedomie :o))