vi-ki
15.11.11,22:09
Dobry den,
pracovala som 2,5 roka v zahranici, zamestnavatel platil za mna poistenie, a ja som si platila na slovensku zdravotne poistenie do vseobecnej zdravotnej poistovne. Chcela by som sa spytat, ci by mi to na Slovensku mohli vratit, kedze zdravotne poistenie sa plati len v jednom state eu. Za Vase odpovede vopred dakujem
misoft
15.11.11,21:55
Skús konzultovať priamo vo VZP. Zásada je však, že zdravotne poistená môžeš byť len v jednom štáte EÚ. Zároveň skús požiadať, aby suma poistného vyplatená na Slovensku, bola považovaná za preplatok poistného. Myslím, že na poistné v inom štáte sa používa nejaký formulár E101 alebo E106 (niečo som letkom zaregistroval).
avalik
15.11.11,22:35
Dobry den,
pracovala som 2,5 roka v zahranici, zamestnavatel platil za mna poistenie, a ja som si platila na slovensku zdravotne poistenie do vseobecnej zdravotnej poistovne. Chcela by som sa spytat, ci by mi to na Slovensku mohli vratit, kedze zdravotne poistenie sa plati len v jednom state eu. Za Vase odpovede vopred dakujem

Čo na to zákon, môžeme byť potrestaní, keď budeme poistenci v obidvoch krajinách? Ak sa poistenec neodhlási zo zdravotného poistenia, neoprávnene používa preukaz poistenca, alebo EPZP, zdravotná poisťovňa bude od neho vymáhať náklady za takto poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Neukončením poistenia v SR sa uhrádzajú lekárom prvého kontaktu aj kapitačné platby, čiže náklady vznikajú bez ohľadu na skutočnosť, či poistenec reálne lekára navštívi.

...

Hovorí zákon vôbec niečo o poistení v dvoch krajinách EU a o sankcionovaní za poistenie v dvoch krajinách?
Hovorí o tom Nariadenie Rady EHS č. 1408/71, ktoré dvojitému poisteniu v rámci členských štátov zamedzuje, no zároveň neurčuje sankcie za porušenie. Toto porušenie následne rieši národná legislatíva, ktorá udeľuje sankcie za nesplnenie oznamovacích povinností, a to sankciou až do výšky 331 eur.

Zdroj: http://www.exil.sk/site/irsko.php?p=27166&more=1&c=1&pg=1

takze odporucam zobrat vsetky doklady, naklusat do poistovne a so smutnymi ocami sa to snazit dat do poriadku ... tetusky zvyknu byt ustretove a poradia co robit. drzim palce :)