Katrina13
16.11.11,06:11
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. V januári a februári tohto roku som pracovala ako zamestnanec z práce som odišla keďže som bola tehotná, mala som rizikové tehotenstvo takže som bola PN a teraz som na materskej. Zamestnávateľ mi povedal, že ak prenajímam byt, musím si vypracovať daňové priznanie sama, tak sa chcem spýtať či to neplatí len ak je príjem z prenájmu vyšší ako 925,95 eura ( nezdaniteľná časť ) Prosím poradte mi či už si viem niekde zistiť sumu nezdaniteľnej časti pri prenájme na tento rok. A idem toto daňové priznanie podávať prvý rok, tak prosím o usmernenie, či môžem postupovať podľa uvedeného postupu:
Do príjmov z prenájmu zahrniem len sumu nad 925,95 eura.Chcem si uplatniť paušálne výdavky.
Byt prenajímam za 120 eur mesačne ( ide o kamaráta a ide mi len o to aby sa mi byt určitú dobu zachoval v dobrom stave a nemala som tam zbytočné výdavky )
Príjmy z prenájmu za rok - 120 x 12 = 1440 eur
Paušálne výdavky vo výške 40 percent z príjmov –1440 x 0,4 = 576 eur
Z celkových príjmov odrátam nezdaniteľnú časť – 1440 - 925,95 = 514,05
Vyrátam koeficient zníženia príjmov (príjmy znížené o nezdaniteľnú časť / celkové príjmy) - 1440 : 514,05 = 0,3570
Týmto koeficientom vynásobím paušálne výdavky – 576 x 0,3570 = 205,63
A tieto výdavky uvediem v daňovom priznaní a použijeme pri výpočte základu dane.
Základ dane (znížené príjmy – znížené výdavky) - 514,05 - 205,63 = 308,42
Zo základu dane sa vypočíta 19-percentnú daň 308,42 x 0,19 = 58,60 a táto suma je tá, ktorú zaplatím z prenájmu daňovému úradu?

Postupovala som podľa denníka Pravda z minulého roka, len neviem či to stále takto platí, predpokladám, že sa bude meniť výška nezdaniteľnej sumy, ale ide o správnosť spôsobu výpočtu.
Marína
16.11.11,07:49
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. V januári a februári tohto roku som pracovala ako zamestnanec z práce som odišla keďže som bola tehotná, mala som rizikové tehotenstvo takže som bola PN a teraz som na materskej. Zamestnávateľ mi povedal, že ak prenajímam byt, musím si vypracovať daňové priznanie sama má pravdu, tak sa chcem spýtať či to neplatí len ak je príjem z prenájmu vyšší ako 925,95 eura ( nezdaniteľná časť ) pre rok 2011 je suma oslobodených príjmov(nie nezdaniteľná časť základu dane, tá sa = 3559,30 €, ktorú si však pri pasívnych príjmoch, čo prenájom je, nemôžeš uplatniť)) 500 €. Prosím poradte mi či už si viem niekde zistiť sumu nezdaniteľnej časti oslobodené príjmy pri prenájme na tento rok. A idem toto daňové priznanie podávať prvý rok, tak prosím o usmernenie, či môžem postupovať podľa uvedeného postupu:
Do príjmov z prenájmu zahrniem len sumu nad 925,95 eura.Chcem si uplatniť paušálne výdavky. Nie, nad 500 €.
Byt prenajímam za 120 eur mesačne ( ide o kamaráta a ide mi len o to aby sa mi byt určitú dobu zachoval v dobrom stave a nemala som tam zbytočné výdavky )
Príjmy z prenájmu za rok - 120 x 12 = 1440 eur
Príjmy po oslobodení = 940(1440 - 500)
Paušálne výdavky vo výške 40 percent z príjmov –1440 x 0,4 = 576 eur 940 * 40% = 376
Z celkových príjmov po oslobodení odrátam 40% výdavkov nezdaniteľnú časť – 1440 - 925,95 = 514,05 940 - 376 = 564
Vyrátam koeficient zníženia príjmov (príjmy znížené o nezdaniteľnú časť / celkové príjmy) - 1440 : 514,05 = 0,3570
Týmto koeficientom vynásobím paušálne výdavky – 576 x 0,3570 = 205,63
A tieto výdavky uvediem v daňovom priznaní a použijeme pri výpočte základu dane.
Základ dane (znížené príjmy – znížené výdavky) - 514,05 - 205,63 = 308,42
Zo základu dane sa vypočíta 19-percentnú daň 308,42 x 0,19 = 58,60 a táto suma je tá, ktorú zaplatím z prenájmu daňovému úradu? 19% z 564 = 107,16

Postupovala som podľa denníka Pravda z minulého roka, len neviem či to stále takto platí, neplatí predpokladám, že sa bude meniť výška nezdaniteľnej sumy áno, aj výška príjmov od dane oslobodených, ale ide o správnosť spôsobu výpočtu.









V texte citátu modrou.
V daňovom priznaní musíš uviesť aj príjmy z § 5(závislá činnosť), tiež výdavky(odvody) a preddavok dane. Zamestnávateľ ti vydá potvrdenie o príjmoch. Len z týchto príjmov(aktívne) si môžeš uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 3559,30 €.

poznámka:
Nezdaniteľná časť základu dane(§ 11 ZDP (http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/zakon-595-2003-o-dani-z-prijmov)) = časť základu dane(príjmy mínus výdavky), ktorá sa v daňovom priznaní priznáva(uvádza) ale nezdaňuje.
Oslobodené príjmy(§ 9 ZDP (http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/zakon-595-2003-o-dani-z-prijmov)) = príjem od dane oslobodený, ktorý sa v daňovom priznaní nepriznáva(neuvádza)
Kvaka
16.11.11,08:20
Katrina, aj tvoj postup je správny, len si vo svojom postupe výpočtu upravíš oslobodenú sumu z 925,95 na 500, potom dostaneš ten istý výsledok, ako Marína.
Jednoduchšie je však pri uplatnení paušálnych výdavkoch vypočítať 40% z už upraveného, teda zdaniteľného príjmu z prenájmu, teda postup, ktorý použila Marína. Zdaniteľným príjmom z prenájmu je celkový príjem z prenájmu znížený o oslobodenú sumu.
Katrina13
29.11.11,15:04
Mohli by ste mi prosím vysvetliť ako je to s prenájmom a živnosťou? Prenajímam byt ako fyzická osoba, zaregistrovala som sa na DÚ kde mi pridelili DIČ a dnes som si čítala DÚPP a nerozumiem kedy je prenájom braný ako živnosť že treba platiť sociálku a zdravotku a kedy nie. Mne povedali, že na to živnostenské oprávnenie nepotrebujem,a nemusím platiť zdravotné a sociálne ( začala som prenajimať 1.5.2011), že len podám daňové priznanie na konci roka, ale teraz čítam, že za podnikanie sa považuje využívanie hmotného majetku za účelom dosahovania príjmu z tohoto majetku akoukoľvek osobou, tak teraz vôbec neviem ako to je...mohol by ma prosí niekto usmerniť?
ivustek
29.11.11,15:31
Samotný prenájom nehnuteľností nie je živnosťou. Takýto prenájom sa však považuje za živnosť, ak okrem základných služieb spojených s prenájmom sú poskytované aj ďalšie služby (napr. služby hotelového typu). Za základné služby možno považovať služby podmieňujúce riadnu prevádzku nehnuteľnosti. Takýmito službami sú najmä dodávka elektriny, tepla, vody, plynu, odvoz domového a komunálneho odpadu, odvádzanie splaškov, upratovanie spoločných priestorov a pod. V prípade poskytovania iných služieb bude prenajímateľ nehnuteľnosti potrebovať okrem živnosti na prenájom nehnuteľnosti aj živnosť na vykonávanie týchto iných služieb, ak spĺňajú podmienky niektorej zo živností.
Katrina13
29.11.11,17:21
Samotný prenájom nehnuteľností nie je živnosťou. Takýto prenájom sa však považuje za živnosť, ak okrem základných služieb spojených s prenájmom sú poskytované aj ďalšie služby (napr. služby hotelového typu). Za základné služby možno považovať služby podmieňujúce riadnu prevádzku nehnuteľnosti. Takýmito službami sú najmä dodávka elektriny, tepla, vody, plynu, odvoz domového a komunálneho odpadu, odvádzanie splaškov, upratovanie spoločných priestorov a pod. V prípade poskytovania iných služieb bude prenajímateľ nehnuteľnosti potrebovať okrem živnosti na prenájom nehnuteľnosti aj živnosť na vykonávanie týchto iných služieb, ak spĺňajú podmienky niektorej zo živností.


Veľmi pekne ďakujem za zrozumiteľné vysvetlenie
judasik
07.12.11,10:52
Dobrý deň. Som dôchodkyňa na starobnom dôchodku. Náhodne ubytujem niekoľkokrát do roka nejakých turistov alebo rodinu. Mám pridelené DIČ od daň. úradu. Ešte som nikdy nedosiahla príjem, ktorý by som musela podľa dane z príjmu zdaniť. Chcem sa spýtať : "Musím mať založenú živnosť ? Poskytujem len základné služby. Ak by som musela mať živnosť, aký musí byť príjem zo živnosti, aby som platila nejaké odvody a kde všade som povinná platiť. Ďakujem veľmi za všetky vaše rady.