feriva
16.11.11,13:41
Milé žienky, poprosím Vás o radu. Potrebujem poradiť ako oprať háčkovanú dečku s labuťami. Labute sú normálne háčkované sú 4 a sú ako živé spevnené s takým niečím tvrdým (ako cukor?). Dostala som to, a ten kto mi to dal ešte to nikdy nepral a nevie ako sa o to starať. Tie labute sú niečím spevnene, tvrdé. Bojím sa, keď dečku s labuťami operiem, že už nebudú vedieť pekne stáť a hlavičky im budú padať. Nie sú ničím vypchaté, sú tak uháčkované, že pekne s rozprestretými krídlami sedia a hlávku držia krásne hore. Postupne ako to už dlhšie mám tak to žltne a potrebovala by som to oprať, ale netuším ako sa o to starať. ak sú tu žienky, ktoré háčkujú a majú s takýmto niečím skúsenosti tak poraďte. Ďakujem.
dalid
16.11.11,13:07
labute su určite naškrobené... ale hustým škrobom..
Mama pár rokov robila dečky na ráme vyťahovaním a vystrihovaním nití z látky a tie vždy musela poriadne naškrobiť a nechať vysušiť. Dečky boli potom "tvrdé" a držali tvar.
Po opraní už to nebolo ono, proste sa to už nikdy nedalo tak dobre naškrobiť, ako keď to bolo ešte natiahnuté na ráme. Preto keď ich niekomu dávala, varovala ich aby dečku niečím neobliali, lebo by ju museli vyprať. Vyprášiť ich nie je problém ani po niekoľkých rokoch.
Mária27
16.11.11,13:07
Operieš, môžeš aj vybieliť, namočíš do silného škrobu. Potom si dáš na rovnú plochu deku a plachtu, rozpretrieš a poriadne vystrieš dečku tak, že ju po obvode čo najhustejšie napicháš špendlíkmi. Tak napnutú, aby držala požadovaný tvar, necháš uschnúť.
kukučka
16.11.11,16:28