zpaul
16.11.11,17:20
Firma chce obstarať osobný automobil na konci roka 2011. Má na výber z dvoch variantov - úver a lízing. Vedenie spoločnosti chce, aby 1/4 šla do daňových odpisov ešte v roku 2011. Existuje tu možnosť, že by sa daňové odpisy rovnali účtovným odpisom? Vraj je to možné, ak bude auto kupované na úver, nie na lízing. Prosím urýchlené odpovede, chcú odo mňa argumentácie, na ktoré im neviem odpovedať .:mee:
zk24
16.11.11,16:28
Daňové odpisy si vždy môžete uplatniť v tom roku kedy ste ho mali v evidencii ku 31.12. daneho roka. Takže na daňové odpisy máte nárok za rok 2011. účtovné si stanovujete sami... to je už na vás.
zpaul
16.11.11,16:37
A záleží na tom, či je auto obstarané na lízing alebo úver? Ako sa mi to potom odrzkadlí v daňovom priznaní? Keby sa daňové nerovnali účtovným? Ide hlavne o to, aby sa znížil zisk.
marjankaj
16.11.11,16:39
Firma chce obstarať osobný automobil na konci roka 2011. Má na výber z dvoch variantov - úver a lízing. Vedenie spoločnosti chce, aby 1/4 šla do daňových odpisov ešte v roku 2011. Existuje tu možnosť, že by sa daňové odpisy rovnali účtovným odpisom? Vraj je to možné, ak bude auto kupované na úver, nie na lízing. Prosím urýchlené odpovede, chcú odo mňa argumentácie, na ktoré im neviem odpovedať .:mee:

Ak to bude na úver, tak daňové odpisy budú 1/4 OC.
Ak na leasing, tak daňové odpisy sa budú rovnať mesačným splátkam.
Stefan2005
16.11.11,16:42
A záleží na tom, či je auto obstarané na lízing alebo úver? Ako sa mi to potom odrzkadlí v daňovom priznaní? Keby sa daňové nerovnali účtovným? Ide hlavne o to, aby sa znížil zisk.

... v prípade zvýrazneného sa žiadajú čo najvyššie účtovné odpisy; v prípade zníženia základu dane čo najvyššie daňové odpisy - takže venovať pozornosť formulovaniu otázky. Ak je nesúlad medzi účtovnými a daňovými odpismi, rozdiel sa premieta v daňovom priznaní...
Stefan2005
18.11.11,10:39
...Ak na leasing, tak daňové odpisy sa budú rovnať mesačným splátkam.

... až teraz som si všimol vyššie uvedené - zatiaľ takýto prípad sa mi v praxi nevyskytol :)

Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu - výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu...