unidat
20.11.11,10:15
Zdravím Vás, "ukončil" som jeseň na záhrade (začiatočník)
ale mám pár dotazov.
a) pred cca mesiacom som presádzal čierne ríbezle (Titania) zasadené vlani o tomto čase.
Včera na prechádzke som videl,že konáriky sú plné nových púčkov (cca 6 mm) zrejme sa prijalo.
Lenže jeden sused hovorí, že ich mám oblámať, druhý že to mám nechať tak. Čo je pravda?
b) záhradku som pred ryľovaní mierne posypal vápnom, je tam vraj trochu kyslá pôda. V sude, kde pálim konáre,
mám pár vedier popola. Chcel som ho rozsypať, ale susedia hovoria ( a čítal som to aj niekde na Internete),
že sa to nemá, že to neutralizuje to vápno. Ale inde hovoria, že áno. Okrem toho že tam môžem dať trochu
napr. Cereritu, komposto a pod., hlavne okolo stromov. Čo je pravda?
wabi
20.11.11,11:02
To či ríbezle zrezať závisí od toho ako staré sú kríčky a či chcete aby sa vám v prvom rade rozrástli alebo aby bola hneď nejaká úroda. Ak chcete úrodu hneď nestrihať, ak chcete zahustenie a rast a úrodu až o rok neskôr tak strihajte a zmladzujte. Presadzovanie stromov a kríčkov je zlý nápad, robte to iba ak je to nevyhnutné a snažte sa ponechať veľa koreňov. Po presadení sa zvykne zmladiť približne rovnako ako bola strata na koreňoch.
Vápnenie pôdy nemusí byť dobrý nápad. Veď stromy a kríčky majú najčastejšie radšej mierne kyslú než zásaditú reakciu pôdy. Niektoeé ako čučoriedky, gaštany a pod. dokonca aj viac kyslú, Jedine Drieň chce viac vápna. Hnojenie je lepšie na jar najmä ak myslíte dusíkaté hnojivá ak chcete používať hnoj tak na jeseň.
Popol ak je v malom množstve neuškodí ak je vo väčšom nožstve tak by som si ho nesypal radšej do zahrady.
Taserda
21.11.11,07:02
Popol baj zemiakom, je super proti plesni na zemiakoch.
anna81
22.05.12,05:50
ahojte,
zdedila som záhradku, o ktorú sa už 6rokov nikto nestaral, úspešne sa mi podarilo vysekať a vyťať všetku burinu, malinčie, a rôzne nálety, a tým som oslobodila všetky kríky ríbezlí, čierne aj červené.
Vôbec ale neviem ako sa o tie ríbezle starať.
Či môžem nechať v ich okolí lúčnu trávu, ktorá sa bude samozrejme kosiť, alebo radšej poryľovať?
Na záhradke je skôr taká ílovitá zem, treba ríbezle aj hnojiť?
aj napriek tomu, že sa o ríbezle 6 rokov nik nestaral, všetky kríky sú zachránené, na niektorých je dokonca dosť veľa bobúľ.
a vôbec neviem ako ich mám prestrihať, viem že až na jeseň, ale mám odstrániť čo najstaršie konáre? Alebo mám sledovať, na ktorom konári bude úroda a tie čo staršie konáre čo nerodia ostrihať?

Poraďte prosím, s nadšením som sa pustila do úpravy záhradky, ale nemám sa od koho učiť ako sa o tú záhradku starať...
arizona
22.05.12,07:09
anna81
22.05.12,07:51
Ďakujem krásne za príspevok.
Idem študovať.
osky
26.06.15,10:35
ahojte,prosim vas kto mi poradi-ked chcem zasadit v jeseni ribezle,mam im naplanovat miesto tam kde je stale slnko,priame,az praziace,alebo radsej k muru ,kde je cast dann slnko a cast celkom chladok.

na slnecnej strane je samozrejme aj suchsie,a pri susedovom dome je chladok a vlhssie.co jevhodne pre ribezle? vdaka