laurin
25.01.06,10:46
Dobry den,
chcem sa Vas spytat ohladom veci na podporu zateplenia nasho bytoveho domu.
Jedna sa o 5 rokov stary tehlovy bytovy dom, na ktory by sme si chceli zobrat uver ako spolocenstvo vlastnikov bytov.
ZAujimalo by ma ci je na takuto stavbu mozno si zobrat takyto uver, co treba splnit. Treba mat nejake vlatne prostriedky? Na aku dobu si je mozne zobrat uver a s akym urokom?
Treba mat 100 percentny suhlas od vsetkych vlastnikov bytov, a co ak niektori nebudu suhlasit so zateplenim?
Dakujem Vam za odpovede.
S pozdravom

Laurin
kika67
25.01.06,10:19
Pripomína mi to náš panelákový dom, ktorý by sa tiež zišiel zatepliť ale nie je 5 ročný ale 50 ročný. Pokiaľ viem stavebné sporenie - stavebný úver príp. medziúver ako spoločenstvo môžet zobrať. Najlepšie zavolať do PSS.
alušik
25.01.06,10:25
My sme zateplovali panelak tento rok. Povodne sme chceli brat uver cez stavebnu sporitelnu, nakoniec sme sa vsak dohodli so SLSP na uvere s podobnymi podmienkami. Ale to si myslim, ze Vam ochotne v ktorejkolvek banke poradia, co k tomu chcu dokladovat. Viem, ze my sme museli nejake 3 mesiace vydokladovat platobnu disciplinu spolocenstva.
Suhlasit so zateplenim bytovky nemuseli vsetci clenovia spolocenstva, ale stacila myslim nadpolovicna vacsina.
laurin
25.01.06,10:56
a co ked ste zateplili, to ste od tych co nesuhlasili vymahali peniaze?
Pretoze napr. ja tiez nesuhlasim - kedze sa jedna o 5 rocny tehlovy dom - ale pomozem si? Pravdepodobne budem prehlasovany, ale ked na to nemam povedzme?
alušik
25.01.06,11:19
Priznam sa, zakony okolo toho som necitala. Podavam to len ako informaciu, ktoru som dostala od nasho predsedu spolocenstva. On vravel, ze ked to odsuhlasi vacsina, ktora je uznasaniaschopna, tak to plati pre cely dom. Je predsa nemyslitelne, aby si napr. jeden clovek v panelaku, ktory ma 60 bytov postavil hlavu, ze on s tym nesuhlasi a vsetci ostatni mozu byt za a nikam by sa veci nepohli len kvoli tomu jednemu jedinemu.
Ja na druhej strane chapem aj toho jedneho jedineho, ked na to nema, aby mesacne platil o nejakych 400-500 Sk viac. U nas sa okrem zateplenia robili aj vymeny okien za plastove a to ma ta bytovka len 11 rokov. Toto su uz ale veci, ktore sa daju vyriesit. Okna si mohol ktokolvek povedat, ze nechce, potom to predseda prepocital tak, ze oni sa na vymene okien nepodielali - len na tych, ktore boli chodbove. Robila sa aj oprava strechy, lebo tym vrchnym bytom zatekalo. No kam by sme dosli, keby som si ja, co byvam na druhom povedala, ze ja na to kaslem, ziadnu opravu strechy nechcem!!! Mne presa netecie.;) Takze je logicke, ze som s tym musela suhlasit. Na to je potom ta vacsina.
Musim vsak povedat, realne cisla hovoria za seba. Prepocitali sme usporu tepla, ktora vznikla za rovnake obdobie predchadzajuceho roka, ked bytovka zateplena nebola. Cudovali by ste sa, ale urobilo to 40%. Takze vlastne na jednej strane sice spolocenstvo splaca dlzobu, ktoru si so zateplenim ziska, ale na druhej strane neskutocne setri. Mozno by nas ta splatka uveru vychadzala mesacne na nejakych 1000 sk, ale takto na teple usetrim, tak ma to vlastne stoji len 400 sk. Treba to zvazit... Ale uprimne povedane pri 5 rocnom dome je to minimalne zvlastne, ze ho potrebujete zateplovat. Predtym sme byvali v bytovke, ktora bola vystavana pred 7 rokmi a ta uz pri vystavbe bola "zateplena"...
laurin
25.01.06,11:33
Suhlasim s Vami co sa tyka toho, ze naozaj by nebolo fer ze mne netecie cez strechu tak sa ma to netyka.
CO ked ale na to ten 1 -2 ludia nemaju? Ja takych poznam. Ako sa to potom s nimi dohodne? Treba aby dolozili nieco, ze ziju na zivitnom minime alebo?
Nemam s tym skusenost.
Zas ale na druhej strane povedzme sa ste bytovka s 12 bytmi, kde sa 6 bytov pozna, a ti si odsuhlasia co chcu? Trebars kupu kosacky na travnik okolo bytovky, ktora potom "sa bude" poziciavat aj znamym nikde na dom?
Ako sa toto riesi?
Peterf
25.01.06,16:00
Zateplenie domu ci uz 5rocneho alebo 50rocneho sa vzdy oplati. Nas dom ma 2roky po kolaudacii a ja ako predseda zacinam tiez rozmyslat o tom ze by nebolo od veci ho este zvonku zateplit. Vyrazne sa pri veregulovanej vyk. sustave znizia naklady na vykurovanie a predlzi sa zivotnost stavby co je pri nasom dome momentalne zanedbatelne ale ta uspora a oteplenie baraku sa oplati.
Co sa tyka hlasovania v zmysle zakona o vlastnictve bytov a nebyt. priestorov na stavebne upravy musi suhlasit 2/3 vs vlastnikov ale v tejto novele je klauzula ze ak si chce niekto zateplit svoju cast nepotrebuje na to suhlas spolocenstva.
Cize ak sa napr. ja ako vlastnik rozhodnem od pivnice zateplit svoj prizemny byt nepotrebujem na suhlas nikoho.
svojar
27.01.06,08:47
Naše SVB se taktiež rozhodlo začať šetriť na zeteplenie 22 ročného panelového domu. Na shromaždení vlastníkov prešlo zvýšeni čiatky do Fodu opráv len tesnou väčšinou. Ľudia sú totiž rôzni, niektorí myslia takpovediac len po dvere svojho bytu. Pritom celkový príspevok nie je podľa mňa velký. Za 4 izbový byt s výmerou vyššie 80 m štvorcových je príspevok už po zvýšení 700,- Sk. Strechu máme opravenú, panové škáry utesnené, hydraulické vyrovnanie tepelnej sústavy je vykonané, máme regulačné ventily a pomerové merače tepla. Na tomto sa dá ušetriť. Je však treba dávať veľký pozor. Niektorí "šetria" až natoľko, že sa dom začal podchladzovať a začínajú sa objavovať plesne. Takže keď to tak pôjde ďalej ušetrené peniaze za teplo sa vynaložia na likvidáciu plesne, ktorej sa aj tak celkom zbaviť nedá.
A ešte k tomu, že niekto nemá na zvýšené príspevky. Ide o to, či je to opravdu pre objetívny nedostatk financií, alebo že si to dakto spôsobuje sám tým, že býva v neprimerane veľkom byte- napr. 1 osoba v 3 izbovom byte.
laurin
27.01.06,09:09
Dakujem za Vase prispevky.

vo vacsine suhlasim s Vasimi prispevkami. Kazdy pripad ma vsak svoje specifika.

Zateplenie domu je urcite do buducnosti vyborna investicia. Trochu som ale na pochybach, ci je treba zateplovat tehlovy dom, ktory ma iba 5 rokov. Cez steny by mal byt unik tepla iba minimalny. Pravdepodobne ide o unik cez okna, alehlavne cez "rohy" miestnosti. Ja som laik v stavebnictve, ale ak je v rohoch miestnosti spina, resp. su tmave az cierne, malo by sa jednat o unik tepla.
Hlavne ma ale trapi, ze niektori susedia si presadia vsetko, nemaju totiz financne problemy. Na dom bola zaruka 5 rokov, pocas ktorych sa nikto firme co to stavala neozval - zrejme preto, za niektori boli v case vystavby spolumajitelmi tejto firmy. Toto je vec, ktora mi na tom vadi a neviem co s tym, ci opat ako "spravny " Slovak ohnut chrbat a ist dalej http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif

Som v situacii, ked zivim sam 4 clennu rodinu, a nechce sa mi platit mesacne dalsiu pozicku a ochudobnit v niecom svoje deti. Nebudem jednoducho platit, ale neviem ake by to mohlo mat dosledky.

Pekny den vsetkym.
PeterNR
08.03.06,14:22
Dakujem za Vase prispevky.

vo vacsine suhlasim s Vasimi prispevkami. Kazdy pripad ma vsak svoje specifika.

Zateplenie domu je urcite do buducnosti vyborna investicia. Trochu som ale na pochybach, ci je treba zateplovat tehlovy dom, ktory ma iba 5 rokov. Cez steny by mal byt unik tepla iba minimalny. Pravdepodobne ide o unik cez okna, alehlavne cez "rohy" miestnosti. Ja som laik v stavebnictve, ale ak je v rohoch miestnosti spina, resp. su tmave az cierne, malo by sa jednat o unik tepla.
Hlavne ma ale trapi, ze niektori susedia si presadia vsetko, nemaju totiz financne problemy. Na dom bola zaruka 5 rokov, pocas ktorych sa nikto firme co to stavala neozval - zrejme preto, za niektori boli v case vystavby spolumajitelmi tejto firmy. Toto je vec, ktora mi na tom vadi a neviem co s tym, ci opat ako "spravny " Slovak ohnut chrbat a ist dalej http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif

Som v situacii, ked zivim sam 4 clennu rodinu, a nechce sa mi platit mesacne dalsiu pozicku a ochudobnit v niecom svoje deti. Nebudem jednoducho platit, ale neviem ake by to mohlo mat dosledky.

Pekny den vsetkym.

Či je zateplenie vhodné alebo dokonca potrebné závisí od tepelného odporu obalových konštrukcií (stien, suterénu, strechy, okien, dverí). Ideálne je nechať teplotechnický stav domu a straty tepla posúdiť odborníkovi - auditorovi, ktorý vypracuje energetický audit. V ňom zhodnotí stav domu a navrhne opatrenia o.i. aj na zmenšenie únikov tepla.

Na zateplenie si SVB môže zobrať úver garantovaný fondom prevádzky, údržby a opráv. Splátky sa zvyčajne rozvrhnú na toľko rokov, aby nebolo potrebné navyšovať platby do fondu, ale aby sa úver zaplatil z úspor na kúrení získaných zateplením.

Na doplnenie resp. upresnenie - "špina" v rohoch miestností môže byť neškodný prach, ale veľmi často to býva pleseň, ktorá sa tvorí na miestach, kde sa kondenzuje vzdušná vlhkosť. Často to bývajú práve rohy miestností. Môže to súvisieť s tepelnými mostami v týchto miestach, ale aj so zvýšenou vlhkosťou miestností spôsobenou napr. plastovými oknami a nedostatočným vetraním. Výskyt plesní je nepríjemný a zdraviu škodlivý, rozhodne odporúčam odtrániť pleseň samotnú (napr. postrekom Savom proti plesni v rozprašovači - treba striekať priamo na pleseň, predtým pleseň neoškrabávať!) a hlavne príčiny jej tvorby - t.j. buď tepelný most alebo privysokú vzdušnú vlhkosť.
GabiZ
08.03.06,20:00
Ja len doplním, verím že pri 4 člennej rodine sa každá koruna otáča niekoľkokrát, kým sa pustí, ale na to neplatenie pozor a veľký. Mohli by ste prísť o byt a dnes veľmi rýchlo, pretože môže dôjsť k skrátenému konaniu formou exekúcie. Takže radšej sa pokúsiť dohodnúť, čo ďalej, aj keď to býva obyčajne to najťažšie ako samotná realizácia.
PeterNR
08.03.06,20:11
Gabi presne ako píšeš - neplatiť je najrýchlejšia možnosť, ako prísť o byt. Priznám sa, ani som si nevšimol, že laurin písal, že nebude platiť. Vôbec mi nenapadlo, že aj taká možnosť existuje...

Laurin, máš niekoľko možností, ako efektívne ovplyvniť, čo sa bude s domom diať. Môžeš lobbovať za svoj názor medzi vlastníkmi bytov, vystúpiť na zhromaždení SVB, vyjadriť sa v hlasovaní, prípadne napadnúť uznesenie (myslím) do 15 dní od jeho prijatia na súde.
Elena Navrátilová
16.03.06,19:17
Priznam sa, zakony okolo toho som necitala. Podavam to len ako informaciu, ktoru som dostala od nasho predsedu spolocenstva. On vravel, ze ked to odsuhlasi vacsina, ktora je uznasaniaschopna, tak to plati pre cely dom. Je predsa nemyslitelne, aby si napr. jeden clovek v panelaku, ktory ma 60 bytov postavil hlavu, ze on s tym nesuhlasi a vsetci ostatni mozu byt za a nikam by sa veci nepohli len kvoli tomu jednemu jedinemu.
Ja na druhej strane chapem aj toho jedneho jedineho, ked na to nema, aby mesacne platil o nejakych 400-500 Sk viac. U nas sa okrem zateplenia robili aj vymeny okien za plastove a to ma ta bytovka len 11 rokov. Toto su uz ale veci, ktore sa daju vyriesit. Okna si mohol ktokolvek povedat, ze nechce, potom to predseda prepocital tak, ze oni sa na vymene okien nepodielali - len na tych, ktore boli chodbove. Robila sa aj oprava strechy, lebo tym vrchnym bytom zatekalo. No kam by sme dosli, keby som si ja, co byvam na druhom povedala, ze ja na to kaslem, ziadnu opravu strechy nechcem!!! Mne presa netecie.;) Takze je logicke, ze som s tym musela suhlasit. Na to je potom ta vacsina.
Musim vsak povedat, realne cisla hovoria za seba. Prepocitali sme usporu tepla, ktora vznikla za rovnake obdobie predchadzajuceho roka, ked bytovka zateplena nebola. Cudovali by ste sa, ale urobilo to 40%. Takze vlastne na jednej strane sice spolocenstvo splaca dlzobu, ktoru si so zateplenim ziska, ale na druhej strane neskutocne setri. Mozno by nas ta splatka uveru vychadzala mesacne na nejakych 1000 sk, ale takto na teple usetrim, tak ma to vlastne stoji len 400 sk. Treba to zvazit... Ale uprimne povedane pri 5 rocnom dome je to minimalne zvlastne, ze ho potrebujete zateplovat. Predtym sme byvali v bytovke, ktora bola vystavana pred 7 rokmi a ta uz pri vystavbe bola "zateplena"...
Musí súhlasiť aspoň 2/3 väčšina vlastníkov. Musí to byť schválené na zhromaždení.
predsedníčka
20.03.06,16:00
Tiež sa čudujem,že idete zatepľovať 5-ročný tehlový dom,my máme tiež tehlové obvodové múry,ostatné steny sú panelové,ale naša bytovka má 35 rokov a netreba len zatepľovať,ale treba urobiť výmenu okien,vchodových dverí a v dezolátnom stave sú balkóny.Sme malá iba 6 bytová bytovka,mesačne si ukladáme 4 000.-Sk na stavebné sporenie,no kedy našetríme na tak veľkú opravu? Ale zistila som,že sa dá žiadať nenávratný príspevok vo výške 450.-Sk na m2 od krajského stavebného úradu,rada by som vedela či niekto už má skúsenosť v tomto smere a či máme nádej dostať takúto dotáciu.
Údržbu bytovky i predsedníctvo,účtovníctvo- všetko robíme bez nároku na odmenu,drobné údržbárske práce si robíme svojpomocne,na veľkú investičnú akciu- novú sedlovú strechu sme sa zložili na 2krát,takže snažíme sa udržať si všetko v dobrom stave, no toto je nad naše sily,ale dúfame,že sa nám to podarí - už začíname robiť prvé kroky.
Túto sránku som objavila len včera , ale myslím,že na nej strávim veľa času.
Ďakujem.

Predsedníčka
GabiZ
20.03.06,19:30
Ahoj predsedníčka, vítam ťa medzi nami. K tej dotácii ti môžem poradiť, ak bude treba, pretože sme o ňu požiadali a dali sme žiadosť. Požiadali sme však len o dotáciu na balkóny, nakoľko nemáme dostatok peňazí na to, aby sme mohli žiadať aj na zateplenie. Vysvetlím.
V prvom rade sme museli mať znalecký posudok, ktorí zhodnotil stav balkónov a hlavné bolo uviesť, že sú naozaj v havarijnom stave. Potom sme museli k žiadosti o dotáciu, ktorá je na stránkach www.build.gov.sk teda Ministerstva výstavby priložiť aj ostatné doklady. Na tejto webovej stránke je v dokumentoch, legislatíva výnos 1/2004, ku ktorej sú všetky tieto prílohy prilepené, stačí si ich stiahnuť. Potom sme museli mať LV domu nie starší ako 3 mesiace, potvrdenie z daňového úradu, všeobecnej zdravotnej poisťovne a sociálnej poisťovne, že máme splnené všetky odvodové povinnosti (hoci so všeobecnou zdravotnou poisťovňou nič nemáme, žiadali to), doklad o zriadení alebo založení žiadateľa (zmluva o spoločenstve), právoplatné ohlásenie stavby na Mestskom úrade, rozpočet stavby, preukaz vlastných zdrojov (posledný výpis z banky, koľko je finančných prostriedkov na fonde opráv), doklad o zriadení účtu v banke, doklad o tvorbe fondu prevádzky a údržby za posledných 6 mesiacov. Všetky tieto prílohy sú presne špecifikované v žiadosti. Ďalej čestné prehlásenie žiadateľa o tom, že má vysporiadané vzťahy so štátnym rozpočtom, a nepovinné prílohy (ale všetko je bodované, je vhodné ich predložiť) zápisnica o vyhodnotení ponúk uchádzačov pre výber zhotoviteľa a zmluva o dodávke stavebných prác so zhotoviteľom. Môžu sa priložiť aj všetky faktúry za posledné 3 roky, ktoré dokladujú to, čo ste na dome urobili (napr. oprava strechy ale aj menšie opravy, nespadajú tu faktúry napr. za vyčistenie upchatého kanála a pod. , musia to byť čisto opravy). Najhoršie sa mi však zdalo vyplnenie žiadosti a príloh k tomu, lebo sú to všetko samé technické veci, ale ak nájdete odborníka, ktorý vám vypracuje posudok, urobí vám aj toto.
Mali sme možnosť pýtať si až 450,- Sk na m2, čím by sme dostali podstatne väčšiu dotáciu, ale na to, aby si o dotáciu mohla požiadať, musíš preukázať, že máš dostatok prostriedkov na to, aby si uvedené opravy mohla urobiť. Aj za cenu, že vezmeš úver. Oni ti potom preplatia 50% z oprávnených nákladov max. však do výšky 450,- Sk/m2. Požiadanie o dotáciu na zateplenie môžete v súvislosti s požiadaním o úver so štátneho fondu rozvoja bývania, ale tam sú vraj oveľa prísnejšie požiadavky, treba tam aj projektovú dokumentáciu, technickú správu a pod. čo už nie je lacná záležitosť. U nás sme presadili len balkóny, nakoľko na tie ešte máme a ak sa dotácia podarí, tam dostaneme zo štátu polovicu, čiže urobíme ich za polovičnú cenu. Ale ak by sme mali zobrať úver, aby sme aj zateplili, to už je veľký problém, hlavne ľudia sa toho boja, ako čert kríža. Hoci ja to chcem presadiť už len z toho dôvodu, aby sme začali šetriť na energiách. Čo investujeme do splácania úveru, to ušetríme na energiách, ale ľudia nie a nie to pochopiť. Napísala som to možno z rýchlika, ale ak budú nejaké podrobnejšie otázky a budem vedieť, rada poradím.
Skúsim sem prilepiť ten výnos so všetkými prílohami, neviem či sa to podarí, prípadne môžem poslať e-mailom.
GabiZ
PeterNR
21.03.06,08:02
Ahoj predsedníčka, vitaj v klube! :)


...my máme tiež tehlové obvodové múry,ostatné steny sú panelové,ale naša bytovka má 35 rokov a netreba len zatepľovať, ale treba urobiť výmenu okien,vchodových dverí a v dezolátnom stave sú balkóny...
...Údržbu bytovky i predsedníctvo,účtovníctvo- všetko robíme bez nároku na odmenu,drobné údržbárske práce si robíme svojpomocne,na veľkú investičnú akciu- novú sedlovú strechu sme sa zložili na 2krát,takže snažíme sa udržať si všetko v dobrom stave, no toto je nad naše sily,ale dúfame,že sa nám to podarí - už začíname robiť prvé kroky...

Myslím že sme na tom podobne - aj my máme starý tehlový dom. Ak Ťa zaujíma naša situácia a prvé kroky jej riešenia, pozri si moje predchádzajúce príspevky.


...Túto sránku som objavila len včera , ale myslím,že na nej strávim veľa času...

Myslím že s týmto budú všetci súhlasiť ;)
Orim
22.03.06,16:48
My tiež chceme zateplovať ale nevidím to ružovo. Za posledné necelé 2 roky máme 2 pôžočky1,6 +1,2 mil korún. Splácame výstavbu kotolne a slnečných kolektorov. Ale z rozdielu ceny ktorú by sme platili Tebysu a za čo vyrobíme teplo a teplú vodu. Lenže niektorý jedinci to nechcú pochopiť, vidia len splátky, ale to že to bude po určitej dobe naše to nevidia. Že to čo teraz platíme, je menej ako by sme platili Tebysu a nebolo by nič naše.
Pri stanovení platieb som vychádzal z platieb ktoré by sme platili iným a znížil som celkovú platbu za rok. Z rozdielu cien splácame dlh.

:)

:)
GabiZ
23.03.06,07:51
Jaj Orim, toto je to, čo ja vysvetľujem ľuďom už vyše roka. Vy už ale máte úver zobraný, ale my nie a nie ho presadiť. Dom sa nám pomaly rozpadáva a stále platíme veľké platby hlavne za teplo vďaka dodávateľovi, ktorého tu spomínaš. Som totižto tiež z TN. Tiež sme najskôr chceli vlastnú kotolňu - ľudia nechceli. Tak sme povedali aspoň zatepliť, vymeniť okná, vyregulovať sústavu. Ale peniaze na to nemáme, tak chceme úver, tiež nie. Teraz im budem dávať vyúčtovačky a viem presne čo sa bude diať, lebo každý jeden, do bodky má nedoplatok (možno 3-4 preplatok). Tiež chcem ušetriť na energiách a potom by sa splácal iba úver. V dobrom závidím tým, ktorí tých ľudí presvedčili o tom, že toto je jediné riešenie, ako začať šetriť.
Elena Navrátilová
23.03.06,13:31
Jaj Orim, toto je to, čo ja vysvetľujem ľuďom už vyše roka. Vy už ale máte úver zobraný, ale my nie a nie ho presadiť. Dom sa nám pomaly rozpadáva a stále platíme veľké platby hlavne za teplo vďaka dodávateľovi, ktorého tu spomínaš. Som totižto tiež z TN. Tiež sme najskôr chceli vlastnú kotolňu - ľudia nechceli. Tak sme povedali aspoň zatepliť, vymeniť okná, vyregulovať sústavu. Ale peniaze na to nemáme, tak chceme úver, tiež nie. Teraz im budem dávať vyúčtovačky a viem presne čo sa bude diať, lebo každý jeden, do bodky má nedoplatok (možno 3-4 preplatok). Tiež chcem ušetriť na energiách a potom by sa splácal iba úver. V dobrom závidím tým, ktorí tých ľudí presvedčili o tom, že toto je jediné riešenie, ako začať šetriť.
Gabi máte tam veľa starších ľudí? Nás zateplenie s výmenou okien, zateplením strechy, suterénu a ešte montáž meračov na UK aj na vodu budeme meniť, čaká tento rok. A možno aj koncom roku vlastná kotolňa. Ale to som oficiálne ľuďom nepredložila. Zatiaľ to chápu, že je to všetko o peniazoch a pre peniaze.
GabiZ
23.03.06,20:22
Gabi máte tam veľa starších ľudí? Nás zateplenie s výmenou okien, zateplením strechy, suterénu a ešte montáž meračov na UK aj na vodu budeme meniť, čaká tento rok. A možno aj koncom roku vlastná kotolňa. Ale to som oficiálne ľuďom nepredložila. Zatiaľ to chápu, že je to všetko o peniazoch a pre peniaze.

Áno, viac, ako polovica domu sú starší ľudia, ale len 4 dokážu prevrátiť celý barák naruby, preto je to také ťažké. Vnesú do ostatných pochybnosti a potom sa to už vezie. A na úver potrebujem 2/3 všetkých, bez úveru sa nepohneme.
Orim
25.03.06,00:44
No stačí len jeden rýpal a je po všetkom. Takého treba eliminovať a nechať všetko na písomné hlasovanie, aspoň mne sa to osvedčilo. :)
Elena Navrátilová
25.03.06,09:00
Áno, viac, ako polovica domu sú starší ľudia, ale len 4 dokážu prevrátiť celý barák naruby, preto je to také ťažké. Vnesú do ostatných pochybnosti a potom sa to už vezie. A na úver potrebujem 2/3 všetkých, bez úveru sa nepohneme.
Gabi ja keď som začala ako predsedníčka SVB urobila som schôdzu a na schôdzi som predniesla rôzne varianty a približnými možnými úsporami. To čo sa ľuďom najviac pozdávalo som dala na papier formou ankety a pohádzala ľuďom do schránok. Na základe vyhodnotenia ankety som postupovala. Samozrejme že tie ekonomické ukazovatele sú najdôležitejšie. Predsedníčku som začaa robiť v 2/2004. Hneď v 2004 som ako prvé urobila termoreguláciu. Ani tú sme nemali. Panelový dom je postavený v roku 1985. Tenot rok nás čaká komplexná obnova, merača ÚK, výmena vodomerov aj guľových uzáverov. Bývalý správca nám ani raz nenavrhol žiadnu koncepciu ekonomickej úspornosti, nehovoriac o tom, že nikdy neupozornil na ciachocanie vodomerov, termoreguláciu, atď. Z tohto dôvodu som vzala funkciu predsedu SVB. Dnes robím v našom dome aj správu a dúfam, že všetko dobre dopadne, nebudú v bytoch žiadne plesne, a úspora v zmysle projektov aspoň 50 %. Ja dôfam nakoľko sme nemali ani merače UK vo väčšiu.
Peterf
25.03.06,12:43
Gabi ja keď som začala ako predsedníčka SVB urobila som schôdzu a na schôdzi som predniesla rôzne varianty a približnými možnými úsporami. To čo sa ľuďom najviac pozdávalo som dala na papier formou ankety a pohádzala ľuďom do schránok. Na základe vyhodnotenia ankety som postupovala. Samozrejme že tie ekonomické ukazovatele sú najdôležitejšie. Predsedníčku som začaa robiť v 2/2004. Hneď v 2004 som ako prvé urobila termoreguláciu. Ani tú sme nemali. Panelový dom je postavený v roku 1985. Tenot rok nás čaká komplexná obnova, merača ÚK, výmena vodomerov aj guľových uzáverov. Bývalý správca nám ani raz nenavrhol žiadnu koncepciu ekonomickej úspornosti, nehovoriac o tom, že nikdy neupozornil na ciachocanie vodomerov, termoreguláciu, atď. Z tohto dôvodu som vzala funkciu predsedu SVB. Dnes robím v našom dome aj správu a dúfam, že všetko dobre dopadne, nebudú v bytoch žiadne plesne, a úspora v zmysle projektov aspoň 50 %. Ja dôfam nakoľko sme nemali ani merače UK vo väčšiu.

Ahoj prosim Ta je nejaky rozdiel medzi predsedovanim a spravovanim?
Teda ja som predseda. Ty si predseda aj spravca zaroven.
Vyberas si nejaky poplatok za spravu? ak ano tak kolko a na zaklade coho si ten poplatok vyberas??
Prosim Ta vysvetli mi to, lebo nejak tomu nerozumiem. :confused:
Elena Navrátilová
25.03.06,14:48
Ahoj prosim Ta je nejaky rozdiel medzi predsedovanim a spravovanim?
Teda ja som predseda. Ty si predseda aj spravca zaroven.
Vyberas si nejaky poplatok za spravu? ak ano tak kolko a na zaklade coho si ten poplatok vyberas??
Prosim Ta vysvetli mi to, lebo nejak tomu nerozumiem. :confused:
Predseda je štatutárny zástupca za všetkých členov SVB. Teda koná na základe rozhodnutia členov SVB. Najlepšie na základe uznesenia zo zhromaždenia /schôdze/, v zmylse "Zmluvy o spoločenstve" alebo v zmysle "Zmluvy o výkone správy". To si krytý v prípade že by ťa niekto chcel upodozrievať že si zneužil svoju funkciu. Poznám aj taký prípad.
Teraz zo zákona o SVB Predseda ako štatutárny orgán:-riadi činnosť SVB, -koná v mene SVB,-rozhoduje o všetkých záležitostiach SVB, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o SVB alebo stanovami zverené inému orgánu SVB. Predseda navrhuje zhromaždenieu po prerokovaní v rade:-rozpočet SVB na príslušný rok,-ročnú účtovnú závierku SVB,-výšku mes.úhrad za plnenia,-výšku mes.platieb za správu,-použitie prostriedkov FPUaO,-výšku príspevkov do FPUaO,-vyúčtovanie úhrad za plnenia. Predseda zodpovedá za škodu spôspbenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a neb. priest.
Správca v citovaní zákona: podľa § 6 ods. 1 ZVBaNP SVB sa zriaďuje, ak vlastnívi bytov a neb. priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou, najmä s bytovým družstvom. Zmluvné strany v zmluve o výkone správy sú vlastníci BaNP a správca. V tejto zmluve máš vymedzené práva a povinnosti správcu a vlastníkov BaNP. Správca je povinný viesť sam. účtovníctvo osobitne za každý dom, ktorý spravuje. Podľa č. 182/1993 naposledy novelizovaný Z.z.č. 367/2004 môže byť správcom iba SVB alebo podnikateľ-právnická osoba alebo fyzická osobam, ktorá má v predmete činnosti správu a údržbu bytového fondu. Čiže ja robím aj predsedu aj správcu, robím účtovníctvo, zabezpečujem všetko potrebné na prevádzku v bytovom dome, ... Beriem toľko. koľko bral v tom čase bývalý správca, teda Sk 110,- od bytu. Neúčtujem SVB výdavky na kncel. potreby, beriem to na svoju živnosť, výdavky si myslím každý vie o čom hovorím, sú nemalé, réžia pomerne vysoká.
Peterf
26.03.06,14:35
Posuvam tuto temu vyssie nad uzavrete temy PetraNR
predsedníčka
17.04.06,20:13
Ahoj!
Ďakujem za privítanie,ohlasám sa neskoro,ale ďakujem za Vaše ohlasy,vidím,že ja to mám jednoduchšie v tom,že všetci 6 ťaháme za jeden koniec.GabiZ,to čo mi píšeš viem,že musím absolvovať a dúfam,že to tento rok zmáknem,už podnikám prvé kroky,mali sme pozvaného projektanta,zišli sme sa všetci,vypočuli si ho a súhlasili.Odhadol nám predpokladané náklady na asi 660 000 Sk + asi 40 000 projekt (na ten sa musíme zložiť mimo FO).Že vraj máme dobré šance na dotáciu až na 2 systémové poruchy (čiže 900.-Sk na m2),lebo naša bytovka nie je murovaná ale z pezinských tehloblokov,ktoré sa pre zlú kvalitu prestali robiť,stavebné povolenie vraj netreba,stačí len ohlasovacia povinnosť,čo sa týka soc. poisťovne,bola som tam minulý týždeň,stačí vraj požiadať o potvrdenie a bude nám vystavené,nemusíme byť registrovaní.
Čo sa týka financií,máme 2 stavebné s cieľovou sumou 1mil.,počítame s úverom,keď to všetko dobre pôjde na rok by sme skultúrňovali.
Peter NR,čítala som už tuším všetky príspevky,ktoré sú na vyše 50 stranách,zistila som, že väčšina predsedov SVB sú ľudia obetaví a snaživí.Preto všetkým držím palce a želám im chápavých nájomníkov.
Ešte sa chcem spýtať,či sa nepočíta s realizáciou podobnej akcie ako bude v Nitre 20.apríla (zatepľovanie) aj v Trnave ? Ďakujem.
Orim
17.04.06,21:32
Nemáte niekdo náhodou skúsenosti so zateplovacím materiálom STYRCON
Elena Navrátilová
18.04.06,06:23
Skús www.styrcom.sk (http://www.styrcom.sk) sú tam aj referencie aj firmy, ktoré robia s týmto systémom. U nás v okolí sa zatepľovalo zatepľovacím systémom Baumit. Pozerala som to na e-filip-e, tam som nič nenašla. Cez google som našla toto. Veď ako mám skúsenosti, firmy po oslovení sú ústretové. Vybrať si už musí každý sám, podľa vlastných potrieb. To platí vo všetkom.
GabiZ
18.04.06,06:26
Ahoj!
Ďakujem za privítanie,ohlasám sa neskoro,ale ďakujem za Vaše ohlasy,vidím,že ja to mám jednoduchšie v tom,že všetci 6 ťaháme za jeden koniec.GabiZ,to čo mi píšeš viem,že musím absolvovať a dúfam,že to tento rok zmáknem,už podnikám prvé kroky,mali sme pozvaného projektanta,zišli sme sa všetci,vypočuli si ho a súhlasili.Odhadol nám predpokladané náklady na asi 660 000 Sk + asi 40 000 projekt (na ten sa musíme zložiť mimo FO).Že vraj máme dobré šance na dotáciu až na 2 systémové poruchy (čiže 900.-Sk na m2),lebo naša bytovka nie je murovaná ale z pezinských tehloblokov,ktoré sa pre zlú kvalitu prestali robiť,stavebné povolenie vraj netreba,stačí len ohlasovacia povinnosť,čo sa týka soc. poisťovne,bola som tam minulý týždeň,stačí vraj požiadať o potvrdenie a bude nám vystavené,nemusíme byť registrovaní.
Čo sa týka financií,máme 2 stavebné s cieľovou sumou 1mil.,počítame s úverom,keď to všetko dobre pôjde na rok by sme skultúrňovali.
Peter NR,čítala som už tuším všetky príspevky,ktoré sú na vyše 50 stranách,zistila som, že väčšina predsedov SVB sú ľudia obetaví a snaživí.Preto všetkým držím palce a želám im chápavých nájomníkov.
Ešte sa chcem spýtať,či sa nepočíta s realizáciou podobnej akcie ako bude v Nitre 20.apríla (zatepľovanie) aj v Trnave ? Ďakujem.

Tak ti držím palce, nech vám to výde. V podstate nech to výde všetkým snaživým, ktorým ide o to, aby ľuďom pomohli, pretože hlavne my vieme z prvej ruky, aké máme náklady a poznáme aj riešenia, ktoré by ich vedeli znížiť. Čo sa týka ohlasovacej povinnosti, soc. poisťovne s tým súhlasím, pretože tak to bolo aj u nás. Tak veľa šťastia (my na výsledky dotácie ešte čakáme).
PeterNR
18.04.06,10:16
... Ešte sa chcem spýtať,či sa nepočíta s realizáciou podobnej akcie ako bude v Nitre 20.apríla (zatepľovanie) aj v Trnave ? Ďakujem.

Ahoj, bohužiaľ v Trnave prezentácia nebude, najbližšie bude v Nitre alebo potom v Bratislave.
Orim
18.04.06,16:07
Skús www.styrcom.sk (http://www.styrcom.sk) sú tam aj referencie aj firmy, ktoré robia s týmto systémom. U nás v okolí sa zatepľovalo zatepľovacím systémom Baumit. Pozerala som to na e-filip-e, tam som nič nenašla. Cez google som našla toto. Veď ako mám skúsenosti, firmy po oslovení sú ústretové. Vybrať si už musí každý sám, podľa vlastných potrieb. To platí vo všetkom.
Tú stránku Styrconu mám preštudovanú celú. Jedna vec je čo píše firma a druhá ako sú spokojní užívatelia. Totiž okrem spomínanej stránky som nikde nezohnal nič o Styrcone, preto som sa tu ale aj inde pýtal. Zatial mám len jednu odpoveď ohľadom Styrconu a to sa mi zdá málo.
Elena Navrátilová
18.04.06,16:28
Tú stránku Styrconu mám preštudovanú celú. Jedna vec je čo píše firma a druhá ako sú spokojní užívatelia. Totiž okrem spomínanej stránky som nikde nezohnal nič o Styrcone, preto som sa tu ale aj inde pýtal. Zatial mám len jednu odpoveď ohľadom Styrconu a to sa mi zdá málo.
Chcem sa opýtať, prečo Ťa zaujal Styrcon? Ostatné zatepľovacie systémy Ťa neoslovili, alebo sa Styrcon lepší?
Orim
18.04.06,17:35
Chcem sa opýtať, prečo Ťa zaujal Styrcon? Ostatné zatepľovacie systémy Ťa neoslovili, alebo sa Styrcon lepší?
Mňa zaujíma všetko, ale chcem o tom vedieť čo najviac. Nechcel by som aby to po roku začalo vlhnúť a plesnivieť. O tom som už čosi počul. A chcem niečo lacnejšie ale nie na úkor kvality. Zdá sa mi, že by proti vlhkosti bol styrcon najlepší.

Čo si myslela tým, že sa Styrcon lepší? To akože nebol dobrý?
Elena Navrátilová
19.04.06,18:21
Mňa zaujíma všetko, ale chcem o tom vedieť čo najviac. Nechcel by som aby to po roku začalo vlhnúť a plesnivieť. O tom som už čosi počul. A chcem niečo lacnejšie ale nie na úkor kvality. Zdá sa mi, že by proti vlhkosti bol styrcon najlepší.

Čo si myslela tým, že sa Styrcon lepší? To akože nebol dobrý?
Orim nemyslela som že sa Styrcon lepší, ale správne malo byť "či sa Ti zdá byť Styrcon lepší". Pardon, ale takto som to myslela.
Orim
19.04.06,22:23
Ako som už písal na vlhkosť sa mi zdá najlepší ale ... ??? :)
Elena Navrátilová
21.04.06,17:48
Ja teda neviem, ale tí múdrejší tvrdia, že plieseň je skôr problém tepelných mostov ako zatepľovacích systémov. Keď si vezmeš aj okná, tak aspoň čo ja som naštudovala, tak to nie je problém v druhu okna /plast,eurookno/ ale takisto kde sa vytvorí tepelný most, v spôsobe vetrania. Vlhkosť v byte- záležitosť vetrania. Ešte záleží aj od správnosti montáže okien, čo podľa odborníkov tiež nesmieš podceniť. Takže kvalita montáže, správnosť vetrania. Tak ja fakt už neviem. Pokiaľ viem zatepľovacie systémy s odvetrávaním na trhu by mal byť Slovinilsidink /na pohľad ako obklad z umelej hmoty, neviem či je to zrovna vhodné na panelák/ a ešte viem o jednom, na ktorého názov si presne nespomeniem ale možno nejaký Thermosidink, ale ten vzhľadovo nezodpovedá estetickým kritériám, čo ma upozorňovali, že by sme možno nedostali povolenie.Dnes sa bežne používa Baumit, Terranova, Stomix. Tie sú fakticky totožné. Zároveň poukazujú na fakt, že zateplením chce každý energiu šetriť a keď sa zateplí systémo s odvetrávaním, steny sa zároveň odvetraním aj ochladzujú.
SERVIS
09.05.06,12:12
Možno sa tu nájde dajaký odborník, máme taký starší domček, kde jedna stena zo severnej strany je z nepálenej tehly, hrúbka najmenej 50cm. Okná máme plastovné, a ešte chce manžel zateplovať. Nevieme, čo s touto stenou - či je treba ešte takú hrúbku zateplovať, a tiež sa bojím, aby sa tam nejako nezrážala vlhkosť. Samozrejme, že každá koruna je dobrá, ale ak by to bolo nutné...
Chobot
09.05.06,13:37
Možno sa tu nájde dajaký odborník, máme taký starší domček, kde jedna stena zo severnej strany je z nepálenej tehly, hrúbka najmenej 50cm. Okná máme plastovné, a ešte chce manžel zateplovať. Nevieme, čo s touto stenou - či je treba ešte takú hrúbku zateplovať, a tiež sa bojím, aby sa tam nejako nezrážala vlhkosť. Samozrejme, že každá koruna je dobrá, ale ak by to bolo nutné...

Nie som síce odborník, ale myslím si, že nepálená tehla nemá príliš dobré izolačné vlastnosti. AK by si si chcela byť istá, skúste nájsť firmu, ktorá sa zaoberá termovíziou (robí termosnímky). Na takejto snímke najlepšie uvidíš, kde sú úniky tepla (háčikom je, že takáto snímka musí byť urobená v zimných meisacoch).

Alebo skús na internete podľa kľúčových slov vyhľadať, aké má nepálená tehla tepelnoizolačné vlastnosti a porovnať to s inými materiálmi. Potom sa môžete rozhodnúť, či zatepliť alebo nie.

Alebo celkom laicky - skúste v zime do steny (tesne pod omietku) zamurovať čidlo teplomera, prípadne aj vonku a porovnajte tieto dve teploty aj s teplotou interiéru. Čím väčší bude rozdiel teploty dvoch strán steny, tým sú jej izolačné vlastnosti lepšie.

Myslím, že nutné to nebude, až taký rozdiel to nebude. Ale na druhej strane vonkajším zateplením ochránite aj samotnú stenu pred vlhnutím od zrážok a navyše pri rodinnom dome to nebudú až také veľké náklady. Zateplenie vychádza cca 1000 sk/m2
PeterNR
17.05.06,09:28
Možno sa tu nájde dajaký odborník, máme taký starší domček, kde jedna stena zo severnej strany je z nepálenej tehly, hrúbka najmenej 50cm. Okná máme plastovné, a ešte chce manžel zateplovať. Nevieme, čo s touto stenou - či je treba ešte takú hrúbku zateplovať, a tiež sa bojím, aby sa tam nejako nezrážala vlhkosť. Samozrejme, že každá koruna je dobrá, ale ak by to bolo nutné...
Hm, tak na toto je veľmi ťažko odpovedať. Tepelný odpor nepálenej tehly je určite veľmi malý, v porovnaní s "modernými" materiálmi. Zateplenie by ho pomohlo zlepšiť, ale vypočítať to bude asi problém. Vypočítal by som Ti to, ale nepoznám vlastnosti nepálenej tehly - hlavne aký je súčiniteľ tepelného odporu.

Ak by tá stena bola napr. z plnej pálenej tehly, aká sa používala v 50.-60. rokoch, pri hrúbke 0,5 m je určite potrebné ju zatepliť. Pripájam jednoduchý prepočet tepelného odporu pri rôznych hrúbkach zateplenia.

Druhý problém je čím zatepliť takéto murivo, hlavne aby nevznikol problém so spomínanou vlhkosťou. Malý difúzny odpor má napr. minerálna vlna. Skús sa poradiť s nejakou stavebnou firmou, alebo odborníkom na obnovu domov.
D123
08.06.06,21:37
To PeterNR:
Pekna tabulecka. Mam otazku - totiz tomu ani nahodou nerozumiem, kedze nie som technicky nadana :-D- nesuvisi to priamo so spolocenstvom, ale so zateplenim ano. Co mi vychadza z tvojej tabulky ak mam dom z 1999 s obv. murami 40 ci 45 cm z tehly? Oplati sa zateplit? Akou hrubkou a co potencionalne usetrim?

Dakujem
Maja
Elena Navrátilová
09.06.06,05:29
Bola som včera na seminári organizovanom ZSVB a boli tam otázky aj tohto typu. Dostali jednoznačnú odpoveď, že určite. To je aj môj názor. Dokonca tam pani opisovala z vedľajšieho domu, kde už robia projekty ohľadom zateplenia, že im p. projektantka doporučovala polystyrén 4 cm, oni chceli 8 cm a viac. Prednášajúci doporučil min. 8 cm. Predpokladám, že sa tiež jedná o staršiu stavbu.
Orim
10.06.06,20:46
Na územie Slovenska je podľa mňa hrúbka zeteplovacieho materiálu 8 -12 cm
ne juhu tých 8 a kde je zimšie až tých 12 cm
NUNA
14.07.06,21:00
Tiež sa pripojím k diskusii o zateplovaní. V obytnom dome chceme tiež
zatepliť jednu severnú stranu v tehlovom činžáku. Dom je dosť veľký
a členitý. Sú rôzne názory a niektorí s tým nesúhlasia nakoľko ide len
o pár bytov. Priniesie takéto zateplenie úsporu pre celý dom? Náklady
na teplo sú rozúčtované 70 % podľa meračov a 30% podľa plochy. Pri vyúčtovaní sú používané tiež koeficienty podľa polohy bytu. Po zateplení by pre tieto byty koeficienty už neboli.
Elena Navrátilová
15.07.06,04:34
Toto Ťa asi nepotešení, ale zateplenie jednej strany nemá prakticky žiadny význam. Teplo nepôjde von severnou stranou,ale ujde tou,ktorá nie je zateplená. Čiže sever drží, ale ujde východnou, resp. západnou stranou. Žiadna miestosť nemá len jednu stenu a už vôbec nie byt. K tomu má každý dom strechu a suterén. A aj keď budeš mať severnú stenu zateplenú, bez výmeny okien malý výsledok. Toto je dôležité, aby všetci chápali a pochopili. Myslím, že je to dosť zrozumiteľné.
NUNA
15.07.06,06:14
Strecha je zateplená a tá severná stena je bez okien.
Elena Navrátilová
15.07.06,06:27
Severná stena môže byť bez okien, ale miestnosť asi nie, či áno? A suterén je tiež zateplený?
Elena Navrátilová
15.07.06,07:00
Najlepšie asi takto, keď Ti je zima oblečieš si vetrovku, sveter proste tak aby sa Ti chlad nedostal na telo. Zaodeješ aj ruky, chrbát,...So zateplením to je to isté. Nedáš si len niečo na chrbát, ruky, ... Ale oblečieš sa celá. Takže ja keby som mala byt na severnej strane určite by som nesúhlasila so zrušením koeficietu preto, že je severná strana zateplená. Iba ak by som nemala dostatočnú predstavu o tom, že čo vôbec komplet zateplenie znamená.
NUNA
15.07.06,14:39
Suterén zateplený nie je. Ale sami obyvatelia bytov na tejto strane
chcú aby bola stena zateplená. Jedná sa cca o 10 x 10 m s tým, že musíme opravovať aj izolácie na tejto strane, zničená je aj omietka a tak sme uvažovali, že by sa to urobilo aj so zateplením.
V ďalšom období chceme zatepliť aj ďalšie krajné steny a neskôr aj suterén. Teraz plánujeme rekonštrukciu strechy čo je cca 1200 m2 cez úver. Takže na ďalšie zateplenie musíme došetriť peniaze.
JankaII
07.08.06,13:49
Vie niekto niečo o tepelno-izolačných omietkach?
Orim
07.08.06,19:15
O tom neviem nič, ale "omietka" asi to moc izolačné nebude oproti ostatným izolačným materiálom.
Elena Navrátilová
08.08.06,04:14
Niečo má fi Baum.. Ale pokiaľ sa jedná o obytné domy, nevidím v tom veľký význam. Ale keď si niekto myslí, že to stačí. Je to na každom.
MiaP
19.08.06,13:40
naš domovnik tiež rozhodol o zateplovani.Podla mna je to nespravodlive aby vačšina odhlasovala.Nam to vychadza okolo 50.000 na jeden byt.čo ked pridu ludia o robotu,z čoho splacať zbytočnych 50.000.Ved ludia maju aj dalšie požičky a veci na splatky.Lenže u nas sa my tak vidi ,že bytove družstvo sa len nabaluje na sprostosti ludi .Oprav.nam balkony pred 3.r je tam vela reklamacii,ktore už potom odmieta družstvo akceptovať a tak to je so všetkym.
Elena Navrátilová
19.08.06,16:57
Odpovedala som Ti aj v inej téme ohľadom toho istého dotazu, ale aj tu sa vyjadrím. Máš v zmysle zákona možnosť sa odvolať na súd, keď nesúhlasíš so zateplením. Do 15 dní od konania zhromaždenia.
Elena Navrátilová
21.08.06,14:16
naš domovnik tiež rozhodol o zateplovani.Podla mna je to nespravodlive aby vačšina odhlasovala.Nam to vychadza okolo 50.000 na jeden byt.čo ked pridu ludia o robotu,z čoho splacať zbytočnych 50.000.Ved ludia maju aj dalšie požičky a veci na splatky.Lenže u nas sa my tak vidi ,že bytove družstvo sa len nabaluje na sprostosti ludi .Oprav.nam balkony pred 3.r je tam vela reklamacii,ktore už potom odmieta družstvo akceptovať a tak to je so všetkym.

Nakoľko Vás spravuje bytové družstvo, toto je téma pre SVB-čka, tak v téme stavba - zateplenie - som sa vyjadrila obšírnejšie.
PeterNR
28.08.06,07:30
Vie niekto niečo o tepelno-izolačných omietkach?
Skús vygoogliť, alebo pohľadať v odbornej literatúre.
Podľa mojich info je tepelno-izolačná omietka pomerne zbytočná, lebo len veľmi málo prispieva k tepelno-izolačným vlastnostiam obvodových stien. Lepšie je zatepliť :)
Tepelný odpor je funkciou súčiniteľa tepelného odporu materiálu (lambda), a jeho hrúbky (d). Pripájam výpočet, počítal som odpor stien nášho domu a potrebnú hrúbku zatepľovacieho systému. Ak sa Ti v tom chce lepšie zorientovať, kukni stavbárske tabuľky. Viac info nájdeš aj na webe, napr. tu http://www.stavbyaopravy.sk/vypocty.html
Orim
07.11.06,00:39
Neviem, či tu už táto téma nebola, tak sa dopredu osprevedlňujem. Dnes mi to ide najako pomaly a nemôžem prehľadávať tak ako by som si to predstavoval.

Máte niekto nejaké info, kde by sa dalo (kto by mohol) urobiť pár snímkov s farebnou infra kamerou? Nemusí byť k tomu ten popis, čo dávajú niektoré firmy a potom si zaúčtujú desné peniaze. Stačí pár obrázkov.

Chcel by som porobiť obrázky domu a zistiť aké máme úniky tepla a kde.
PeterNR
07.11.06,06:29
Miro, asi píšem celkom zbytočne, lebo nepoznám nikoho konkrétneho, a na internete si už asi hľadal.
Ale skús sa prípadne spýtať v Slovenskej Energetickej Agentúre, pobočka TN. Kontakt Ing. Miroslav Žilinský miroslav.zilinsky@seatn.sk (miroslav.zilinsky@seatn.sk) Robili mi energetický audit, imho Ti bude vedieť poradiť.

Btw, nám projektantka vypočítala zateplenie 110 mm min. vlnou (cieľová spotreba energie na kúrenie cca 70 kWh/m2/rok). Ako druhú alternatívu som jej dal prepočítať na 150 mm, tak som zvedavý čo z toho vylezie ;) Mali by sme sa v Displayi (http://www.display-campaign.org/) prehupnúť z "G" do "C" alebo až "B".
Orim
07.11.06,08:41
Vidíš tá SEA ma nenapadla, pretože som tam vlani bol a nemohli mi s týmto pomôcť, už som to po nich chcel asi 2x vlani aj predvlani.
Na internete som teraz nič lacné nenašiel a to čo som našiel len tak bolo drahé okolo 30 000.- Sk Boli tam fotky a textová časť kde to bolo všetko popísané. (je to údaj z minulého roku ? predminulého ??? čo si pamätám). (Aj kamery boli lacnejšie okolo 350 000, teraz som videl za 400 000 a viac) Oni to chcú mať zaplatená asi z 10 meraní.
:(


Čomu dávate prednosť minerálnej vlne alebo polystyrénu? Ja viem že sa to dá ťažko porovnávať, ale sú veci ktoré ma celkom vystrašili. Ked sa vyskytne závada a minerálna vlna nasaje vodu je to celé v .... Skrátka vštko má svoje pre a proti.
Ja som si našiel také info o rôznych materiáloch a priepustnosti tepla (tepelnej vodivosti).
---------------------
Materiál -- Součinitel tepelné vodivosti -- Tloušťka v metrech pro prostup tepla ve W/(m2.K)
toto je na 2. a 3. číslo -- W/(m.K) -- 0,15 -- 0,1
prostý beton -- (1,2–1,4) -- 8,67 -- 13,0
pórobeton -- 0,21 -- 1,40 -- 2,1
zdivo z plných cihel -- 0,80 -- 5,33 -- 8,0
pěnový polystyren -- 0,04 -- 0,27 -- 0,4
extrudovaný polystyren -- 0,03 -- 0,20 -- 0,3
pěnový polyuretan -- (0,02–0,03) -- 0,17 -- 0,3
minerální vlna -- 0,04 -- 0,27 -- 0,4
korek -- 0,05 -- 0,33 -- 0,5
sláma -- 0,05 -- 0,33 -- 0,5
dřevo (kolmo na vlákna) --- (0,18–0,22) -- 1,33 -- 2,0

expandovaný polystyrén -- 0,040 -- Wm-1K-1
minerálna vlna -- 0,045
styrcon -- 0,065


Příklady svislých obvodových konstrukcí Prostup tepla
W/(m2.K)
plné cihlové zdivo tl. 30/45/60 cm -- 2,2/1,4/1,1
zdivo z cihel děrovaných 30 cm -- 1,5
zdivo ze škvárových tvárnic tl. 40 cm -- 1,6
zdivo supertherm (tvárnice Porotherm) 45 cm -- 0,24
zdivo Ytong 40 cm s Ytong omítkou -- 0,29
zdivo z pórobetonu 37,5 cm + 15 cm polystyren -- 0,15
roubená stěna tl. 20 cm -- 0,60


Nejako to rozhodilo tú tabulku
PeterNR
07.11.06,14:05
A načo vlastne znáňaš termovíziu? Zatepliť sa oplatí tak či onak ;)

My počítame s min. vlnou na južnú fasádu, a polystyrénom na severnú (ak by sa to dalo finančne zvládnuť, radšej by som sa polystyrénu celkom vyhol).
Rozdiel je okrem nasiakavosti aj v tom, že ak sa použije tmavšia farba omietky, polystyrén sa príliš zahrieva, a odparuje. Takže sa môže stať, že z izolácie na južnej stene toho časom moc neostane. Okrem toho, polystyrén je síce lacný, ale nedá sa (resp. neoplatí sa ho) recyklovať, v prírode sa nerozkladá, a ak sa zahriatím (slnkom, ohňom) odparí, uvoľnený styrén je pre prírodu toxický :confused:

Tie údaje o tepelnom odpore sedia.
Naša stena (45 cm plná tehla) je U = 1,3 Wm-2K-1, resp. R = 0,77 m2.K.W-1. Po zateplení 15 cm (materiálom s lambdou 0,042) bude mať R = 4,4 m2.K.W-1. Ale to je za ideálneho stavu, odpor znižujú tepelné mosty, okná, dvere...
mamina h.
09.11.06,10:27
na nasom dome sa ide robit vymena okien, organizuje to osbd a domovnik, prisiel mi navrh zmluvy "o zabezpeceni sprostredkovaneho uveru" medzi mnou a osbd, mate s tym niekto skusenost? naco si treba dat pozot?

co mi pripada zvlastne, ze tam nie je napisane, kolko si vlastne ja poziciacam, je tam len uvedena vyska celkoveho uveru na cely panelak, a kolko ja splatim za 10 rokov aj s urokami, je to v poriadku? takto vlastne neviem vypocitat, aka je vyska uroku, ci je vyhodny atd...

vopred dakujem za nazor :)
Elena Navrátilová
09.11.06,11:18
Nepodpíš, až keď Ti vysvetlia všeko čo chceš vedieť. No to je dobré OSBD keď zadĺži druhého úverom z banky. Bolo na schôdzi schválené, alebo niekde podľa nejakých stanov, že s týmto súhlasíte?
GabiZ
09.11.06,11:32
Tak ako Elenka píše, výmenu okien musíte mať schválenú na schôdzi s presne stanovenými podmienkami v prípade, ak si na to beriete úver. Toto, čo sa pokúša OSBD s vami spísať je nehorázne. Každopádne ak ste si takéto niečo neodsúhlasili, nemôžu vás nijako donútiť takéto niečo podpisovať. Bolo by lepšie, ak by si popísala konkrétnejšie, na základe čoho idete vymieňať okná, teda podmienky, ako ste to schvaľovali a čo vám bolo navrhnuté, čo ste odhlasovali a pod.
mamina h.
09.11.06,11:37
Nepodpíš, až keď Ti vysvetlia všeko čo chceš vedieť. No to je dobré OSBD keď zadĺži druhého úverom z banky. Bolo na schôdzi schválené, alebo niekde podľa nejakých stanov, že s týmto súhlasíte?

prosim ta elena, vidim ze si odbornik na tuto temu (citala som skoro vsetko ohladom BD atd, radis casto :) ), ako sa to bezne robi, pozicku si berie osbd alebo majitelia bytov?

ano, schodza bola, ale ja som bola odcestovana, cize to odhlasovali bezo mna, ziadny iny dokument som nedostala, len priamo navrh vyssie spominanej zmluvy (je dost strucna, ma 2 strany).
GabiZ
09.11.06,14:23
prosim ta elena, vidim ze si odbornik na tuto temu (citala som skoro vsetko ohladom BD atd, radis casto :) ), ako sa to bezne robi, pozicku si berie osbd alebo majitelia bytov?

ano, schodza bola, ale ja som bola odcestovana, cize to odhlasovali bezo mna, ziadny iny dokument som nedostala, len priamo navrh vyssie spominanej zmluvy (je dost strucna, ma 2 strany).

Ak ti nevadí, že som neni Elenka:D (a súhlasím, je to na slovovzatý odborník/čka) ja ti poviem našu skúsenosť. Možno Elenka potvrdí, vyvráti alebo prilepší odpoveď.
Preto sme sa pýtali na to, či bola schôdza a čo bolo odsúhlasené, pretože vziať úver sa môže v prípade výmeny okien dvoma spôsobmi.
1. Ak sa dohodnete, že vymeníte okná a budete to hradiť z fondu opráv a že si vezmete na to úver ako celok t.j. všetci vlastníci bytov 1 úver, v tom prípade vybavuje tento úver vo vašom mene OSBD ako správca domu. Musí mať na to váš súhlas. V tomto prípade by nemal spisovať zmluvu s každým osobitne, lebo zmluva s bankou bude uzatvorená za celé spoločenstvo.
2. Druhá možnosť je tá, že OSBD vám zabezpečí dodávateľa prác, ale náklady na výmenu okien znáša každý vlastník sám, v tom prípade si každý berie úver osobitne (ak nemá vlastné prostriedky, aby to vyplatil zo svojho vrecka). Ale v tomto prípade nechápem, prečo vám OSBD dáva takúto zmluvu. Každý si môže rozhodnúť, kde a aký úver si vezme.
Takže naozaj záleží na to, čo bolo vlastníkmi bytov schválené na tej schôdzi, skús si to zistiť, lebo to je podstatné. Potom môžeš buď oponovať, alebo sa prispôsobiť. Zaujímalo by ma aj to, čo je konkrétne v tej zmluve napísané. Z toho by sa dalo zistiť, o čo OSBD ide.
mamina h.
09.11.06,14:40
Ak ti nevadí, že som neni Elenka:D (a súhlasím, je to na slovovzatý odborník/čka) ja ti poviem našu skúsenosť. Možno Elenka potvrdí, vyvráti alebo prilepší odpoveď..............

hmmm, odhlasovana je ta prva moznost, bude sa to platit z fondu oprav v priebehu 10 rokov, takze je to teda bezna prax, dakujem.

len ma prekvapilo, ze sa v tej zmluve nespomina, kolko si ja vlastne poziciavam a od akej banky, pokusim sa zistit to na osbd; prosim ta, mam si od nich vypytat aj nejake ine doklady? neviem, konkretne podmienky atd...

budem teraz ziadat hypoteku na vacsi byt, cize sa pokusim vyplatit vymenu okien v hotovosti (ak to bude teda mozne, domovnik sa zatial tvari ze ani moc nie), kedze banka posudzuje klientov aj podla uverov, ktore uz ziadatel splaca, nechcem aby mi takato pozicka pokazila ten ich "rating".
Elena Navrátilová
09.11.06,16:02
Jasné na OSBD Ti musia všetko ohľadom takých vecí ako je úver poukazovať a oboznámiť Ťa s čo najpodrobnejšími záležitosťami. Ale keď Vám už otŕčajú zmluvy, znamená, že výberové je ukončené, nakoľko úver sa žiada až po tom ako sa vôbec vie o akú výšku úveru sa žiada.Ste OSBD tam môžete mať stanovy, vypýtaj si ich aspoň k nahliadnutiu a zameraj sa hlavne na veci okolo úverov čo a ako sa má schvaľovať. Máš právo na všetky info. Čo sa týka vyplatenia v hotovosti za okná, choď a dohodni sa o znížení toho úveru, nakoľko by sa Ti mohlo stať že Ťa bude OSBD do úveru napriek tomu tlačiť. Aspoň také praktiky sú v blízkom okolí.
GabiZ
09.11.06,19:42
hmmm, odhlasovana je ta prva moznost, bude sa to platit z fondu oprav v priebehu 10 rokov, takze je to teda bezna prax, dakujem.

len ma prekvapilo, ze sa v tej zmluve nespomina, kolko si ja vlastne poziciavam a od akej banky, pokusim sa zistit to na osbd; prosim ta, mam si od nich vypytat aj nejake ine doklady? neviem, konkretne podmienky atd...

budem teraz ziadat hypoteku na vacsi byt, cize sa pokusim vyplatit vymenu okien v hotovosti (ak to bude teda mozne, domovnik sa zatial tvari ze ani moc nie), kedze banka posudzuje klientov aj podla uverov, ktore uz ziadatel splaca, nechcem aby mi takato pozicka pokazila ten ich "rating".

No neviem, celé sa mi to zdá nejaké divné. Ak máš podpísať zmluvu o úvere, v ktorej sa nepíše z akej banky, v akej výške a akou časťou sa vlastne ty ako jeden z vlastníkov podieľaš na splácaní úveru a podmienky vzatia si úveru, toto mi je nepochopiteľné. Ja som vybavovala úver pre spoločenstvo s tým, že sme si odsúhlasili koľko úver vezmeme a na čo. Potom sme spravili výberové konanie na banku, od ktorej úver vezmeme. Predložili sme ľuďom ponuky a oni si vybrali, kde to bude pre nich najvýhodnejšie. Čo znamená najvýhodnejšie? Hlavne úroková sadzba, potom ručenie, spôsob splácania. To bol hlavný bod, kde ľudia trvali na tom, aby nemuseli jednotlivo ručiť svojimi bytmi, ale aby sa ručilo fondom opráv. Takúto banku sme našli a vtedy nemusel nikto jednotlivo podpisovať žiadnu zmluvu. Jednoducho banka spísala zmluvu o úvere so spoločenstvom ako takým a splácať sa bude z fondu opráv. Zadržali si 6 mesačnú platbu do fondu opráv ako zábezpeku a poistnú zmluvu. Ak niekto nebude platiť do fondu opráv už zo zákona vzniká záložné právo na byt, čo si banka uvedomuje a preto nepotrebuje ešte aby sa jednotlivci upisovali nejakými zvlášť zmluvami banke. Preto sa mi zdá divné, že od vás OSBD žiada osobitne nejaké zmluvy.
Ja na tvojom mieste by som zašla na OSBD a žiadala by som, aby mi ukázali zmluvu o úvere s bankou. Tam by som si riadne prečítala, aké sú podmienky vzatia si úveru, v akej výške a hlavne aký má dopad úver na jednotlivých vlastníkov bytov. Potom by som žiadala vysvetlenie, prečo ti predkladajú zmluvu "nič nehovoriacu". Pred tým, než niečo podpíšeš, poraď sa s právnikom. Viem, že to nie je lacné, ale každopádne to stojí za to. Takýto spôsob vzatia úveru cez správcu nepoznám. Ak si úver zoberie spoločenstvo ako také, jediný prípad, kedy by mohli žiadať niečo od jednotlivcov je (to od nás jedna banka žiadala) podpísať, že sa ľudia zaväzujú platiť do fondu opráv, ináč vzniká záložené právo na byt banke. Ale jednotlivé zmluvy nie. Odporúčam dobre ale naozaj dobre si to overiť. Potom daj vedieť, ako si dopadla. Možno sa mýlim a existuje aj takýto spôsob a je naozaj čistý, ale moc tomu neverím.
Orim
09.11.06,22:33
A načo vlastne znáňaš termovíziu? Zatepliť sa oplatí tak či onak ;)




to je len na presvedčenie ludí.
PeterNR
10.11.06,06:27
to je len na presvedčenie ludí.

Aha. A výpočty by ich nepresvedčili?
U nás tak trochu rozpačito prijali výsledky energetického auditu, lebo nerozumeli výpočtom spotreby tepla, koeficientom účinnosti zdrojov tepla, dennostupňom, výpočtom strát a možných úspor... Bolo to v kWh, alebo v GJ. Tak som hlavné ukazovatele prepočítal na Sk, a myslím, že to potom začali lepšie chápať ;)
mamina h.
10.11.06,07:03
No neviem, celé sa mi to zdá nejaké divné. Ak máš podpísať zmluvu o úvere, v ktorej sa nepíše z akej banky, v akej výške a akou časťou sa vlastne ty ako jeden z vlastníkov podieľaš na splácaní úveru a podmienky vzatia si úveru, toto mi je nepochopiteľné........

moc ti dakujem GabiZ za tvoj nazor, v pondelok pojdem na bytove druzstvo, dam vediet co a ako, ak ma dovtedy este napadne nejaka otazka, ak mozem ozvem sa ti, moc dakujem, naozaj :) , pekny vikend
Orim
10.11.06,07:50
Peter výpočty sú jedna vec ale keď uvidia kde to uniká to je presvedčivejšie. To že sa tým ušetrí je im jasné.
poviem aký problém máme so strechou. Firma nám urobila hydroizoláciu strechy a zaviazala sa, že 10 rokov budú opravy na jej náklady. Minulý rok začalo zatekať prišli opravili, ale začalo zatekať inde to tiež opravili, ale ludia nevideli firmu opravovať. Problém bol v tom, že nám zateká cez výťahové šachty a to vtedy keď dážď šlahá zboku. Lenže toto nám nerobili a povedali, že to nie je závada na ktorú nám dali záruku, a že to neopravia. (bolo by treba opraviť steny výťahových šachiet). Ja s nimi súhlasím, že keď to nerobili nenesú za to zodpovednosť, ale ludí nejdeš presvedčiť, že to zateká vez tieto šachty a chú sa súdiť, pričom mne je jasné, že toto nemôžeme vyhrať. Chceli sme zatepliť strechu ale zmrzlo to na tom, že chcú tedy aby sa firma určitou čiastkou podielala na tom zateplení akože "úhradu" určitej čiastky no samozrejme, že to odmietli aj ja by som to odmietol ale nejdeš to nikomu vysvetliť, tak sa zateplenie strechy neodsúhlasilo. Pritom sa musí všetko to staré strhnúť dole a urobiť všetko na novo a to zateplenie aj hydroizolácia. Keď som sa pýtal, či im teraz pri dažďoch zatekalo tak nezatekalo ale vraj to boli slabé dažde, že preto nie. Mne je jasné že pri veľkom šlahaní z boku začne zatekať. Mne to tiež zatekalo z výťahovej kobky tak som sa vytočil zobral gumoasfalt a natrel tú určitú čast tej poškodenej steny a okamžite mi prestalo zatekať, lenže niekomu to nevysvetlíš, najviac ma však rozčúlilo to, že do toho kecali najviac tí čo sa ich to netýkalo osobne, Tých čo sa ich to týkalo, tých chápem ale tiež si nechcú dať povedať prečo to je, že to zateká zboku steny výťahovej šachty (sú to totiž odborníci na všetko). Všetci v tom vydia nejakú vidinu, že by strecha mohla byť zateplená lacnejšie ak sa nejakým spôsobom dokáže firme, že odviedla zlú prácu. V dohode však je záruka na bezplatné opravy pri zatekaní po dobu desiatych rokov, tým pádom ak zateplíme toto všetko padne lebo tam bude niečo úplne nové. Môžem sa zblázniť aby som toto vysvetlil, zatial sa mi to nedarí a strechu preto nezateplujeme. Druhou otázkou je úver, že už máme dva a prečo brať ďalší keď sme tieto nesplatili. Keď im hovorím, že tieto sa splácajú z rozdielu ceny za teplo (nejde to z FO) tak to vôbec nechápu a melu stále to svoje.
:(
PeterNR
10.11.06,08:08
Tak to Ti veru nezávidím :confused:
GabiZ
10.11.06,10:05
.............Môžem sa zblázniť aby som toto vysvetlil, zatial sa mi to nedarí a strechu preto nezateplujeme. Druhou otázkou je úver, že už máme dva a prečo brať ďalší keď sme tieto nesplatili. Keď im hovorím, že tieto sa splácajú z rozdielu ceny za teplo (nejde to z FO) tak to vôbec nechápu a melu stále to svoje..................

Orim, tak toto dôverne poznám, držím palce.:)
Orim
10.11.06,19:38
Ďakujem za pochopenie aj sám si držím palce. :)
Elena Navrátilová
11.11.06,08:56
Ďakujem za pochopenie aj sám si držím palce. :)

Mirko držme si ich navzájom. Vieme o čom je toto všetko, takže navzájom sa vieme najlepšie chápať. Aspoň si to myslím ale pri mojej naivite,...
apo
11.11.06,12:33
Dobry den,
chcem sa Vas spytat ohladom veci na podporu zateplenia nasho bytoveho domu.
Jedna sa o 5 rokov stary tehlovy bytovy dom, na ktory by sme si chceli zobrat uver ako spolocenstvo vlastnikov bytov.
ZAujimalo by ma ci je na takuto stavbu mozno si zobrat takyto uver, co treba splnit. Treba mat nejake vlatne prostriedky? Na aku dobu si je mozne zobrat uver a s akym urokom?
Treba mat 100 percentny suhlas od vsetkych vlastnikov bytov, a co ak niektori nebudu suhlasit so zateplenim?
Dakujem Vam za odpovede.
S pozdravom

Laurin
V týchto dňoch bolo v telke niekoľko diskusných relácií na túto tému. Na úpravy obytných domov je množstvo produktov, treba navštíviť banky, ale asi by som začal stavebnou sporiteľňou, je to možné riešiť medziúverom bez našporených prostriedkov, alebo najprv našporiť.

Pre veštky rozhodnutia platí podmienka nadpolovičnej väčšiny.

Moja súkromná úvaha.
Investície na úsporu výdavkov za teplo je dobre urobiť čím skôr. Mám nato tento dôvod. Dodávatelia tepla si do svojej produkcie zakalkulujú určitý zisk, som presvdečený o tom, že tento zisk má stanovenú minimálnu fixnú hodnotu. Ak budú všetky domy zateplené dodávatelia tepla budú vyrábať menej GJ a teda ak budú a to urite budú chcieť dosiahnuť svoju fixnú hodnotu zisku navyšovaním ceny za GJ. Takže za niekoľko rokov zaplatíme za teplo tie isté peniaze ako pred zateplením.

Z toho vyplýva, že jediný spôsob ako celkom určite ušetriť výdavky na teplo ihneď a aj do budúcna je odpojiť sa od zdrojov tepla, ktoré majú v rukách súkromné spoločnosti na základe nájmu od obcí. Ak si teplo bude vyrábať obytný dom sám bude prispievať na zisk iba SPP a nie výrobcom tepla, krorí vlastnia ako bolo raz v jedných novinách napísané sliepky čo znášajú zlaté vajcia.

apo
jozo1
15.01.07,20:57
poviem aký problém máme so strechou. Firma nám urobila hydroizoláciu strechy a zaviazala sa, že 10 rokov budú opravy na jej náklady. Minulý rok začalo zatekať prišli opravili, ale začalo zatekať inde to tiež opravili, ale ludia nevideli firmu opravovať. Problém bol v tom, že nám zateká cez výťahové šachty a to vtedy keď dážď šlahá zboku. Lenže toto nám nerobili a povedali, že to nie je závada na ktorú nám dali záruku, a že to neopravia.

Ahoj poraďáci

Pracujem vo firme čo sa venuje hydroizolácii striech. Mali sme presne rovnaký problém so spoločenstvom vlastníkov, ktorému sme vykonali hydroizolačný náter strechy, ale aj po opakovaných opravách to vždy začalo zatekať. Toto spoločenstvo nemá peniaze na rekonštrukciu. Vymysleli sme preto iné riešenie a to nadstavbu strešných bytov. Tieto byty potom budú financovať stavbu strechy. Dohodli sme sa so stavebnou firmou, s ktorou sme už v minulosti mali nejaké spoločné aktivity.
Potom sme to spoločne prezentovali spoločenstvu vlastníkov. Tí predbežne súhlasili. Čo sa bude diať ďalej neviem.
Ľudia s tej stav. firmy hovorili, že v iných lepších lokalitách by sa takto dalo financovať aj zateplenie.
Halli
16.01.07,20:01
Z toho vyplýva, že jediný spôsob ako celkom určite ušetriť výdavky na teplo ihneď a aj do budúcna je odpojiť sa od zdrojov tepla, ktoré majú v rukách súkromné spoločnosti na základe nájmu od obcí. Ak si teplo bude vyrábať obytný dom sám bude prispievať na zisk iba SPP a nie výrobcom tepla, krorí vlastnia ako bolo raz v jedných novinách napísané sliepky čo znášajú zlaté vajcia.

apo

Ja nie som o tomto presvedčená, napísala som to sem už viackrát a mám skúsenosti s SVB už 8 rokov a verte, že toto všetko je len dočasné... za rok, za dva mi dáte za pravdu. Ono to vyzerá len navonok tak...vydržte a uvidíte, čo prinesie odpájanie od centralných dodávateľov...:rolleyes: a ako sa bude správať SPP...
Chobot
17.01.07,07:57
Ja nie som o tomto presvedčená, napísala som to sem už viackrát a mám skúsenosti s SVB už 8 rokov a verte, že toto všetko je len dočasné... za rok, za dva mi dáte za pravdu. Ono to vyzerá len navonok tak...vydržte a uvidíte, čo prinesie odpájanie od centralných dodávateľov...:rolleyes: a ako sa bude správať SPP...

SPP už avizovalo trend znižovania ceny plynu pre veľkoodberateľov a zvyšovania pre maloodber. Pod maloodber by patrili práve tie domové kotolne, pre ktoré potom bude dodávaný plyn drahší a aj nákaldy na teplo drahšie, než z centrálneho zásobovania.

Ale to je zatiaľ v teoretickej rovine. Uvidíme, čo bude za pár rokov. Tiež by som si asi počkal, ako sa vyvinú ceny. Postavenie vlastnej kotolne je dosť veľká investícia.
Adria.ma
17.01.07,08:29
.............Môžem sa zblázniť aby som toto vysvetlil, zatial sa mi to nedarí a strechu preto nezateplujeme. Druhou otázkou je úver, že už máme dva a prečo brať ďalší keď sme tieto nesplatili. Keď im hovorím, že tieto sa splácajú z rozdielu ceny za teplo (nejde to z FO) tak to vôbec nechápu a melu stále to svoje..................

Orim, tak toto dôverne poznám, držím palce.:)
A to som si myslela, že len my sme takí trafení, že už niekoľko rokov zatepľujeme a opravujeme havarijný stav strechy. Aspoň na schôdzach s plnou ... slov. Ale skutek utek a ja bývam pod rovnou deravou strechou, spolu s holubami nad sebou. Ale sme šikovní, na riadiátory sme si už dali namontovať pomerné merače spotreby tepla. Hovorím to ironicky. Ja mrznem - čo je mokré nemôže byť teplé - šetrím, tí podo mnou si veselo behajú v tričkách aj v tej najkrutejšej zime - to vtedy chodím v kožuchu - príde vyúčtovanie a ja zaplatím 2500,-Sk na mesiac za spotrebu tepla a ten podo mnou zaplatí 1200,-Sk na mesiac s neporovnateľne rozdielnymi podmienkami,... Keď ale príde schôdza, tak každý okamžite poukazuje na zvýhodnený koeficient prepočtu tepla - máme 20% úľavu na prepočte pomerných rozdeľovačov. Pravdupovediac - vykašľala by som sa na to, keby som mala tak teplo a za takých podmienok, ako tí podo mnou. Ak by som si dala teraz prepočítať ten správny koeficient - teda mal by odrážať pomer podmienok vykurovaných miestností - tak aj 50% je málo, ale nevysvetlíš....
Viem, že je to diskutabilné, len som a to nie sama - všetci, ktorí bývame na samom vrchu - som akímsi rukojemníkom ostatných spoluvlastníkov bytov v bytovom dome.
Pre situáciu - teraz platíme fond opráv cca 12,-Sk na m2, čo je príšerne málo na to, aby sme niečo robili. A tak zháňame úvery a...
Podmienky pri ústnom vyjednávaní s finančnými inštitúciami sú často úplne iné, ako je skutočná zmluva postavená a to ma ohromne zaráža a znechucuje v tomto smere, takže, má niekto niečo?
Vďaka za každú radu.
Elena Navrátilová
17.01.07,09:13
Preto hovorím a tu aj píšem, že keď obnovu tak kompletnú. Netreba čakať na vznik havárii, ale treba im predchádzať. ŠFRB aj tento rok by mal dávať úvery žiadateľom za 1% úrok, každý kto už minulý rok nerobil všetko preto, aby boli úspešný premeškal ďalší rok. Čo sa týka kotolní - môj názor je totožný so Sláviciným a Chobotovým. Treba vydržať čo urobí SPP s cenou plynu. Ja osobne si nevezmem na svoje "triko", keď je situácia takáto, stále sa meniace ceny plynu, energií, do toho splácať úver, réžie na údržbu a prevádzku. No nepotrebujem, aby mi tu o 3 roky niekto vyčítal, že som členov zaďĺžila a pripravila ich o peniaze? U nás už predminulý rok chceli vlastnú kotolňu. Samozrejme keby si ju odhlasovali, mali by sme ju. Ja som členom vysvetlila dôležitosť postupnosti, aby sme sa zbytočne nezadĺžili. Predsa len po obnove, zateplení,... treba aj menej kotlov na kúrenie, výrobu TÚV,... Takže sme obnovení a uvidíme na čom sa zas dohodneme. Snažím sa, investície využiť čo najlepšie. Či sa mi to podarí?....
Halli
17.01.07,13:36
SPP už avizovalo trend znižovania ceny plynu pre veľkoodberateľov a zvyšovania pre maloodber. Pod maloodber by patrili práve tie domové kotolne, pre ktoré potom bude dodávaný plyn drahší a aj nákaldy na teplo drahšie, než z centrálneho zásobovania.

Ale to je zatiaľ v teoretickej rovine. Uvidíme, čo bude za pár rokov. Tiež by som si asi počkal, ako sa vyvinú ceny. Postavenie vlastnej kotolne je dosť veľká investícia.

... a to nehovorím o povinných kontrolách, revíziach, modernizácií, generalke, bezpečnostných opatreniach, školení obsluhy atď, atď...ak toto a ešte ostatné budu robiť ľudia ako my,...čo nám toho pribúda z roka na rok viac... tak to asi zbohom SVBčka, neviem kto to zvladne za tie
peniaze...:(

a tak ja sa skôr orientujem smerom zateplenia, výmeny okien, dverí, schodišťových presklení. Aj tam treba obrovské peniaze a je to účelne využitie FO a úspor za teplo...
Adria.ma
19.01.07,08:54
Preto hovorím a tu aj píšem, že keď obnovu tak kompletnú. Netreba čakať na vznik havárii, ale treba im predchádzať. ŠFRB aj tento rok by mal dávať úvery žiadateľom za 1% úrok, každý kto už minulý rok nerobil všetko preto, aby boli úspešný premeškal ďalší rok. Čo sa týka kotolní - môj názor je totožný so Sláviciným a Chobotovým. Treba vydržať čo urobí SPP s cenou plynu. Ja osobne si nevezmem na svoje "triko", keď je situácia takáto, stále sa meniace ceny plynu, energií, do toho splácať úver, réžie na údržbu a prevádzku. No nepotrebujem, aby mi tu o 3 roky niekto vyčítal, že som členov zaďĺžila a pripravila ich o peniaze? U nás už predminulý rok chceli vlastnú kotolňu. Samozrejme keby si ju odhlasovali, mali by sme ju. Ja som členom vysvetlila dôležitosť postupnosti, aby sme sa zbytočne nezadĺžili. Predsa len po obnove, zateplení,... treba aj menej kotlov na kúrenie, výrobu TÚV,... Takže sme obnovení a uvidíme na čom sa zas dohodneme. Snažím sa, investície využiť čo najlepšie. Či sa mi to podarí?....
Keď teraz počúvam Tvoj názor ohľadom odpájania sa od kotolní, začína mi svitať. Viem, že niektoré veľké závody dávajú niečo ako predobjednávku zemného plynu na každé fakturačné obdobie, mali by tento odber splniť s nejakými malými odchýlkami, v prípade väčších odchýlok som počula o nejakej penalizácii. A tá vychádza draho.
Veď len minule bol v televízii obdobný problém - a to s elektrárňami, ktoré kvôli nesplneniu minimálneho odberu naúčtovali chuderke dôchodkyni 13.000,-Sk pokutu. Aj keď to napokon dopadlo dobre. ... Takže odosobenie od kotolní bude asi hrať do karát SPP, možno naozaj len ticho vyčkávajú a tak stanovia také podmienky, ktoré nás môžu stáť aj nemalé hádky a nemalé peniaze.
Píšem to tak laicky, ale máš naozaj zdravý sedliacky rozum. Len ešte stále uvažujem aj inak.
Dám Ti konkrétny príklad.
Bývala som v nájomnej bytovke, kde bol ohrev vody v spoločnej bytovkovej kotolni (plynové kotly). Spotrebovala som za pol roka 2005 20 m3 vody a stálo ma to 1426,-Sk. Ten ohrev. Lenže, potom som sa presťahovala do bytovky, kde bol ohrev vody cez centrálnu kotolňu a tam som za 18 m3 vody zaplatila 3580,-Sk (+- 10,-Sk). Kubík ohrevu vody vo vlastnej kotolni ma v tom istom roku stál 71,30Sk/m3 a ohrev vody zo spoločnej kotolni ma stál cca 198,90Sk/m3. Uvádzam skutočné čísla.
Odvôvodnenie, prečo je to tak bolo asi také (čiastočne súhlasím) - cena za GJ odzrkadľuje spotrebované palivo, réžiu na prevádzku/opravy, údržba a prehliadky/ a amortizáciu kotolne. Súhlasím. Ale, pri mojom prepočte - laickom, mi vychádza, že ak by sme investovali do spoločnej kotolne, tak min. do 10 rokov ju máme splatenú. Počítam s podmienkami, aké sú na trhu v súčasnosti.
A teraz by som chcela odpoveď na jednu otázku - ako mi odpovedia na bytových správach , keď sa spýtam na to, prečo sa požívajú zastaralé kotly s veľmi neefektívnym spaľovaním použitých zdrojov energie - napr. práve plynu. Kedy sa tá amortizácia premietne do obnovy zastaralých kotolní? Pre mňa ako konečného spotrebiteľa nie je súčasná obnova kotolní veľmi uspokojivá a tiež by som očakávala nejaké väčšie snahy zo strany správcov zakomponovať do kotolní aj využívanie alternatívnych zdrojov energie. V Nemecku je bežné mať solárne kolektory a fotovoltaické články, ... v zahraničí sa využíva aj veterná energia, vodná energia, geologické zdroje - atď.
A áno, zatepľovanie je prvou podmienkou na efektívne zaobchádzanie s ešte zostatkami nerastného bohatstva. Viem, že s tými zdrojmi to začína byť bieda, a možno za 20 rokov budú kotly na plyn iba v múzeách, tak ako sú pecíky v skanzenoch. Takže, to je to, čo mi chýba pri uvažovaní mnohých ľudí. Je treba pripravovať sa na takéto veci už teraz, lebo príde Boom a takéto alternatívy môžu byť nedostatkovou "komoditou" kvôli veľkému dopytu. A spočiatku aj dosť drahou. Takže, čo s tým?
Elena Navrátilová
19.01.07,12:06
Dnešná právna legislatíva je jednoduchá naklonená monopolom. Ideálne by bolo, keby sa legitímne skončilo preferovanie monopolov. Týmto by sa malo začať aj pri budovaní vlastnej kotolne. Keď budú legislatívne rovnaké podmienky pre stredný, maloodber, veľkoodber dá sa presadiť vlastná kotolňa. Ale za každú cenu vidieť úsporu v tom, že predsa keď bude vlastná kotolňa nebudem platiť administratívnu garnitúru CDT je mylná hlavne v tom, že pri dnešnej legislatíve on nakúpi zemný plyn za takú cenu /ktorá je odvodená od objemu/, že zaplatí aj administratívu. Ale maloodber, stredný odber nemá takú výhodnú cenu. K tomu splátky, údržba, réžia... Ešte vyčíslené oprávnené náklady od odpájaného zdroja. Ono nikto nie je doma prorokom. Samozrejme pri zmene legislatívy, využitia obnoviteľných zdrojov by to malo svoj veľký význam. Keby monopoly stratili svoje majoritné postavenie... to by bolo o inom. Keby si museli robiť rekonštrukcie 30 ročných kotolní z vlastného zisku a nemohli si to premietnuť do fixnej zložky tepla, to by bola iná "pesnička", nakoľko by samotní dodávatelia boli radi, že nemusia robiť obnovy kotolní. A to ani nehovorím, že v krátkej dobe sa budú hľadať alternatívne zdroje aj u nás a vlastná kotolňa na alternatívne zdroje by dnes vyrábala podstatne lacnejšie. Ale kým to prejde schvaľovacím procesom, vždy sa nájde nejaká prekážka prečo nie práve tento zdroj. Dnes kolektory u nás výjdu na neskutočne dlhú dobu návratnosti. Nakoľko technický proces je nezadržateľne pokrokový, verím, že v rámci nášho členstva v EÚ a riešenia tohto problému v rámci EÚ aj u nás dôjde na "lepšie časy".
Adria.ma
19.01.07,13:29
Dnešná právna legislatíva je jednoduchá naklonená monopolom. Ideálne by bolo, keby sa legitímne skončilo preferovanie monopolov. Týmto by sa malo začať aj pri budovaní vlastnej kotolne. Keď budú legislatívne rovnaké podmienky pre stredný, maloodber, veľkoodber dá sa presadiť vlastná kotolňa. Ale za každú cenu vidieť úsporu v tom, že predsa keď bude vlastná kotolňa nebudem platiť administratívnu garnitúru CDT je mylná hlavne v tom, že pri dnešnej legislatíve on nakúpi zemný plyn za takú cenu /ktorá je odvodená od objemu/, že zaplatí aj administratívu. Ale maloodber, stredný odber nemá takú výhodnú cenu. K tomu splátky, údržba, réžia... Ešte vyčíslené oprávnené náklady od odpájaného zdroja. Ono nikto nie je doma prorokom. Samozrejme pri zmene legislatívy, využitia obnoviteľných zdrojov by to malo svoj veľký význam. Keby monopoly stratili svoje majoritné postavenie... to by bolo o inom. Keby si museli robiť rekonštrukcie 30 ročných kotolní z vlastného zisku a nemohli si to premietnuť do fixnej zložky tepla, to by bola iná "pesnička", nakoľko by samotní dodávatelia boli radi, že nemusia robiť obnovy kotolní. A to ani nehovorím, že v krátkej dobe sa budú hľadať alternatívne zdroje aj u nás a vlastná kotolňa na alternatívne zdroje by dnes vyrábala podstatne lacnejšie. Ale kým to prejde schvaľovacím procesom, vždy sa nájde nejaká prekážka prečo nie práve tento zdroj. Dnes kolektory u nás výjdu na neskutočne dlhú dobu návratnosti. Nakoľko technický proces je nezadržateľne pokrokový, verím, že v rámci nášho členstva v EÚ a riešenia tohto problému v rámci EÚ aj u nás dôjde na "lepšie časy".
Áno, hovoríš mi z duše. Viem, aké sú ceny kotlov na zberné teplo z alternatívnych zdrojov resp. obnoviteľných zdrojov energie. Je to nehorázne, ale v Nemecku, či ako som počula aj v Rakúsku, sú takéto formy dosť podporované aj zo strany štátu - napr. daňovým zvýhodnením v podobe odpustenia obdoby DPH, štátne výhodné pôsžičky atď. Dnes je asi nemožné v zahraničí dostať úver alebo stavebné povolenie vôbec na domy a stavby, ktoré nespĺňajú min kritériá nízkoenergetických stavieb. A alternatívy kúrenia sú tu vítané. Kde je v tomto Slovensko???
Viem, že je možné plánovať takéto hospodárne riešenie v neziskovom sektore - a to vo verejných budovách, DSS, školách... Skrátka, je to možné prostredníctvom čerpania prostriedkov z eurofondov. Ale... Je to také nemožné, aby sa tieto fondy otvorili, aj keď možno nie za takých výhodných podmienok, aj pre obnovu bytových domov a HLAVNE vo sfére budovania kotolní na princípe ALTERNATÍVNYCH ZDROJOV ENERGIE.
Dúfajme, že raz dosiahneme Írsky hospodársky zázrak po vstupe do EÚ, ale... Poznám dobre birokraciu v čerpaní eurofondov. Toto dokáže položiť každého uchádzača.
Ale nedajme sa, a lobujme.
Elena Navrátilová
19.01.07,13:54
Najprv musí padnúť uprednostňovanie a lobing monopolov. Preto sa utešujem že EÚ v rámci úspor energii zasiahne aj na "chránené medvede".
Orim
20.01.07,08:51
Najprv musí padnúť uprednostňovanie a lobing monopolov. Preto sa utešujem že EÚ v rámci úspor energii zasiahne aj na "chránené medvede".


Prajem nám v tomto veľa šťastia :) :D
GabiZ
22.01.07,09:59
Najprv musí padnúť uprednostňovanie a lobing monopolov. Preto sa utešujem že EÚ v rámci úspor energii zasiahne aj na "chránené medvede".

Len či sa my toho dožijeme, lebo teraz je to boj s veternými mlynmi, hovorím z vlastnej skúsenosti, momentálne s nimi bojujeme. :mad: Preto ako hovorí Orim, prajem nám veľa šťastia.
eduard1
23.04.07,18:45
nemáš náhodou skúsenosť akoje to s tepelnoizolačnými vlatnosťamiškvárobetonových tvárníc a znich postavených budov?Tieto sa stavali v 60-tich rokoch asi 4-5 podlažné objekty?
Elena Navrátilová
19.05.07,07:57
Ak môžem, tak toľko čo som počula na aktívoch, seminároch, ktorých som sa zúčastnila. Pokiaľ sa niekto dopytoval na stavby z predmetných materiálov, pani profesorkou Sternovou /to je skutočne odborníčka na správnom mieste/ bolo doporučované zateplenie minimálne 8 cm. Odôvodňovala to tým, že v paneloch nech sú aj tenšie, ale vždy je primiešaný "fúkaný" polystyrén do materiálu použitého k výrobe panelu, ale v iných materiáloch nie je. Panely sú vlastne myslím, že okrem prvých postavených okolo roku 1956 všetky dvojsendvičové.
Adam xx
19.05.07,10:20
nemáš náhodou skúsenosť akoje to s tepelnoizolačnými vlatnosťamiškvárobetonových tvárníc a znich postavených budov?Tieto sa stavali v 60-tich rokoch asi 4-5 podlažné objekty?

Súčiniteľ tepelnej vodivosti pre škvárobetón je 0,79 (W/m.K). Pre predstavu keramzitbetón má 0,48 (to sú tie paneláky s keramzitovým jadrom), plynosilikát má 0,20, polystyrén 0,034, drevotrieska 0,11 a drevovláknité dosky 0,046 W/m.K.

Steny so škvárobetónu majú teda horšie tepelnoizolačné vlastnosti ako napr, panely s keramzitovým jadrom. Závisí však samozrejme aj od hrúbky steny. U panelákov sú problematické predovšetkým špáry, kade teplo najviac uniká.
Orim
19.05.07,23:55
Adam xx
s čím odporúčaš zatepliť bytový dom tak aby to bolo prievzdušné a zároveň aj odolné proti vode a nenavĺhalo to za pár rokov.
Adam xx
20.05.07,22:20
Adam xx
s čím odporúčaš zatepliť bytový dom tak aby to bolo prievzdušné a zároveň aj odolné proti vode a nenavĺhalo to za pár rokov.

Predovšetkým sa treba rozhodnúť pre ucelený zatepľovací systém, teda nekupovať jednotlivé zložky zateplenia samostatne po častiach. To nedovoliť prípadne ani vybranému dodávateľovi, len kôli lepšej cene, nemusí sa to vyplatiť. Dodávatelia, ktorí takéto systémy dodávajú (napr. Baumit, Terranova) Vám najlepšie poradia. Osobne z dôvodu lepšej difúzie vodných pár cez tepelnoizolačnú konštrukciu uprednostňujem materiál na báze kamennej vlny, ale existujú aj open systémy z z polystyrénových dosiek. Okrem kvalitnej izolácie je však pre správnu funkciu a dlhú živonosť tepelnej izolácie dôležitá práve vrchná krycia vrstva, ktorá musí mať dostatočne nízky difúzny odpor, ale pritom musí odolať vonkajšej vlhkosti. Nebudem nič doporučovať, treba si vybrať zo zatepľovacích systémov ponúknutých viacerými dodávateľmi týchto systémov. Po výbere jedného z nich si vyberať dodávateľa prác napr. tiež doporučeného dodávateľom zatepľovacieho systému a potom dobre kontrolovať kvalitu a spôsob montáže. Potom by nemal byť problém.
lubica_02
20.05.07,22:47
Adam aký názor máš na Capparol?
Polis
21.05.07,08:01
Nie som Adam, ale ja súhlasím s Adamom xx. Ja som vybavil dotáciu na odstránenie systémových porúch pan... dom T 06 Ba a použili sme kompletný systém Baumit. (záruka 15 rokov). Je síce drahší ale ...Urob si prieskum trhu a zistíš čo ti ponúkajú. Zateplenie u týchto panelákov a následné šetrenie je až druhoradé. Problém je zatekanie do spojov obvod. plášťa.....
Adam xx
22.05.07,20:17
Adam aký názor máš na Capparol?

Firma Caparol sa zaoberá predovšetkým výrobou vnútorných a vonkajších farieb, svoj biznis však rozšírila o ponuku ucelených zatepľovacích systémov vrátane izolácií na báze minerálnych vlákien, takže v pohode. Výber je skôr len o cene a opakujem o kvalite vykonaných prác.
hanni
23.05.07,08:19
použili sme kompletný systém Baumit. (záruka 15 rokov). Je síce drahší ale ...

....ale udajne velmi kvalitny...pri zateplovani nasho domu bol pouzity rovnaky system. Viem,ze ked zateplovali vo vedlajsom dome,pouzivali iny,lacnejsi system...ale jeho nazov si nespominam.
jamNicka
03.06.07,13:03
Chcem poprosiť o radu, pretože som sa na stránkach porady ešte nestretla s takoutou situáciou - nakoľko by sme v septembri mali začať s opravou balkónov a zatepľovať náš bytový dom, poterebujeme, aby zo steny bol odstránený držiak elektrického kábla, ktorý tam umiestnil OÚ ešte v dobe, keď bytovka patrila obci. Podobný problém máme na opačnej stene, ale tam je to vážnejšie - v susedstve je škola,ktorá sa vykurovala uhlím a preto bola do medzeremedzi školou a bytovkou postavená kovová konštrukcia a oplechovaná, čím vznikla plechová búda na uskladnenie paliva.No táto búda je doslova nalepená na našej bytovke - je tam len 80 cm chodník a plechová strecha sa dotýka steny bytovky, to znamená, že pokiaľ nebude odstránená, táto stena sa nebude dať ani zatepľovať, pretože neviem, či tam vôbec postavia lešenie. Ústne sme už hovorili starostovi o držiaku a povedal nám, že ho môžme preložiť, ale prečo by sme mali mať my zbytočné výdavky s prekládkou, veď to sa nedá len tak zapichnúť kôl a položiť naň kábel. Taktiež ešte z obdobia socializmu sú na obecnom pozemku- tesne pred bytovkou, vysadené ihličnany, ktoré sú už poprerastané, zasahujú až na balkóny bytov a čo je horšie, korene môžu narušiť statiku budovy, pretože sú vysadené veľmi blízko.
Moja otázka znie: na aký zákon a § sa mám odvolať pri žiadaní odstránenia držiaka a plechovej búdy a čo urobiť, ak to obec nebude chcieť na vlastné náklady odstrániť? Nemôžeme sa predsa vláčiť po súdoch, na to niet času.
svojar
04.06.07,05:52
V týchto záležitostiach je treba postupovať podľa Občianského zékonníka, zákona č. 40/1964 v platnom znení. Je treba pečlivo preštudovať jeho ustanovenie. Napr. na tie stromy by sa dal použiť § 127 ods. 1.
Polis
04.06.07,08:13
Ja som mal so stromami podobný problém.Stromy (topole) sú zasadené blízko bytovky, poškodzovali oplechovanie striech balkónov a sú na súkromnom pozemku. Najskôr som musel požiadať vlastníka pozemku či dá súhlas. Potom som išiel na mestský úrad, na ktorom mi povedali, že stromy musím dať iba orezať a to v čase mimo vegetácie. (asi november-marec). Ak som mal povolenie od vlastníka pozemku a od mestského úradu tak som dal tie stromy orezať s plošiny na náklady spoločenstva. Prešli 4 roky a sú znova také aké boli.
mustain
17.06.07,03:46
dobry den,

mozete prosim vas uviest svoje skusenosti s cenami za projekty na zateplovanie bytovych domov ? bytove druzstvo, ktore je spravcom nasho bytoveho domu (cca 950 metrov stvorcovych, 15 bytov, dva vchody, tri poschodia) ponuka predpoklad az 250.00.- sk len za projekt. zda sa nam to privela. dakujem.:)
Chobot
18.06.07,11:36
dobry den,

mozete prosim vas uviest svoje skusenosti s cenami za projekty na zateplovanie bytovych domov ? bytove druzstvo, ktore je spravcom nasho bytoveho domu (cca 950 metrov stvorcovych, 15 bytov, dva vchody, tri poschodia) ponuka predpoklad az 250.00.- sk len za projekt. zda sa nam to privela. dakujem.:)

Tá suma mala byť asi 25.000,- SKK, nie?:rolleyes:

Ale stále je to dobrá cena za projekt zateplenia. My sme mali ponuku asi od 3 firiem a všetky boli okolo 50-70 tisíc. Veľkosťi bytovky cenu ovplyvňuje len trochu, lebo projekt musí obsahovať určité náležitosti tak u veľkej ako aj u malej bytovky.

Ak sa vám to nezdá, nájdite si inú projektantskú firmu a nechajte si vyplacovať cenovú ponuku od nich. Ak nájdete lacnejšiu firmu, môžete sa rozhodnúť pre nich (ale nedoporučoval by som, príliš nízka cena signalizuje aj nižšiu kvalitu služieb).
mustain
18.06.07,14:57
dakujem za odpoved - spravne tam malo byt 250.000.- sk. kdesi som cital aj tie najvacsie predpoklady okolo 100.000.- sk. takze im trochu pacneme po rucickach. este raz dakujem.
Chobot
18.06.07,15:01
dakujem za odpoved - spravne tam malo byt 250.000.- sk. kdesi som cital aj tie najvacsie predpoklady okolo 100.000.- sk. takze im trochu pacneme po rucickach. este raz dakujem.

Noo, tak 250.000,- je naozaj trochu moc za projekt. Aj keby to malo byť vrátane stavebného posudku potrebného na žiadosť o štátny príspevok. Nám to ponúkli aj s tým posudkom za cca. 90.000,-.

Určite ide len o projekt na zateplenie? Nie je tam zarátané aj niečo iné (nejaká záloha, či odmena za vybavenie stavebného povolenia)?
mustain
19.06.07,10:12
to bohuzial zatial neviem, pretoze nas sparvca sa rad chova ako za socializmu a nechce chapat, ze vlastnikmi po zaplateni bytov sme my. aj ked je stavebne bytove druzstvo spravcom, je to len na zaklade zmluvy a podla mna by mali prist konzultovat uz aj cenu projektu alebo aspon zistit ci nemame niekoho lacnejsieho. mam vsak dojem, ze to hraju na zisk. diky za info. :)
horvatm
22.06.07,08:41
Na poslednej schodzi kde som bol zvoleny za predsedu spolocenstva, si odsuhlasili vymenu plastovych okien este predzateplenim celho domu v kazdom byte, ja mam teraz problemy s ludmi co tam neboli, pretoze nechcu tie okna, bud koli peniazom, alebo nedovere (starsi ludia). Otazka je takato, mate skusenosti ci moze dodatocna montaz okna uz po zateplení poskodit novy plast domu? Lebo ten co to vymyslel, chce ludom davat podpisovat hmotnu zodpovednost za skodu, ked si vymeni okno po zateplení ak by sa nieco stalo, tak by hradil opravu plasta budovy.
Da sa to nejak pravne podlozit takato poziadavka na vymenu okien, lebo ja nutit nikoho nebudem, a nemam na to ziadne paky, ked si ho nevymeni tak si nevymeni, lebo vidim ze domy sa zatepluju aj so starymi oknami, ale co potom?

Dakujem.
Horvat.
Chobot
22.06.07,09:04
Na poslednej schodzi kde som bol zvoleny za predsedu spolocenstva, si odsuhlasili vymenu plastovych okien este predzateplenim celho domu v kazdom byte, ja mam teraz problemy s ludmi co tam neboli, pretoze nechcu tie okna, bud koli peniazom, alebo nedovere (starsi ludia). Otazka je takato, mate skusenosti ci moze dodatocna montaz okna uz po zateplení poskodit novy plast domu? Lebo ten co to vymyslel, chce ludom davat podpisovat hmotnu zodpovednost za skodu, ked si vymeni okno po zateplení ak by sa nieco stalo, tak by hradil opravu plasta budovy.
Da sa to nejak pravne podlozit takato poziadavka na vymenu okien, lebo ja nutit nikoho nebudem, a nemam na to ziadne paky, ked si ho nevymeni tak si nevymeni, lebo vidim ze domy sa zatepluju aj so starymi oknami, ale co potom?

Dakujem.
Horvat.

Áno, môže to byť v budúcnosti problém, ak si teraz pred zateplením ľudia nevymenia okná. Nie ani kvôli tomu, že by sa nedalo zatepľovať so starými oknami - to sa dá. Ale kvôli tomu, že ak sa v budúcnosti rozhodnú vymneiť si okno, tak to sa nedá bez toho, aby nenarušili ten plášť. Záleží od firmy, ako kvalitne dokáže oná vymeniť. Ak to však zvonku nezatesní dôkladne medzi oknom a plášťom, tak môže do medziplášťového priestoru v budúcnosti vnikať voda a môže pod plášťom poškodiť stenu budovy (bude sa tam udržovať vlhkosť). Taktiež je to nevhodné z estetického hľadiska - bude to okolo okna vidieť, že je tam iná omietka (firmy, čo menia okná, použijú najlacnejšiu omietku na murárske vysprávkovanie, nikdy netrafia rovnaký odtieň akú má fasáda).

Takže nútiť ľudí memusíš, aby si menili okná, ale v budúcnosti to budú ľutovať. Vlastne ani ich nemôžeš donútiť, lebo okná sú ich majetok a pokiaľ to nechcú urobiť, tak nemôžeš im to prikázať.

Taká zmluva neviem, či má dostatočnú právnu váhu, najmä z dôvodu, že ak okno nechcú vymeniť teraz, tak ani v budúcnosti to nebudú chcieť urobiť. Meniť ho bude asi až nový majiteľ, ak byt predajú alebo ak ho niekto zdedí a od neho nemôžeš žiadať plnenie záväzku bývalého majiteľa.
zivan
22.06.07,10:53
Určite je ideálne ak sú okná vymenené ešte pred zateplením. Z viacerých príčin to ale nie vždy takto urobené. Avšak pri správne realizovanom zateplení je aj dodatočná výmena okien možná. Samozrejme zateplenie musí byť realizované predpísaným spôsobom, ktorý už s takouto eventualitou počíta. A aj následnú výmenu okien musí robiť firma, ktorej slovo kvalita niečo hovorí a robí demontáž starého okna s fortieľom a "primeranou" mierou násilia.

My sme realizovali zateplenie v lete r.2005 a odvtedy sa už vykonala výmena viacerých okien (obvykle po odpredaji bytu) a neboli s tým žiadne problémy.
Odporúčam ale, aby pri zateplení bola pre konečnú povrchovú úpravu vonkajšieho ostenia okna použitá biela farba - teda nie rovnaká ako na čelnej ploche. Takú potom nie je problém doladiť aj keby došlo k prípadnej oprave ostenia pri vysprávke. Taktiež medzi okenným rámom a samotným zatepľovacím obkladom musí byť vždy špeciálna pružná páska prekleňujúca rozhranie medzi okenným rámom a zatepľovacím obkladom ostenia.
Elena Navrátilová
22.06.07,11:18
Záleží aj od toho aký úver sa ide čerpať. Pokiaľ to je zo ŠFRB, sú to účelovo viazané peniaze. Ak sa dohodlo aj na výmene okien... Čo sa týka dodatočnej výmeny okien. Zhotoviteľ dáva záruku 5 rokov na obvodový plášť. Ak sa budú dodatočne okná meniť, záruka nebude poskytnutá. Tak to je štandard tu. Ak teraz nechcú a nepodali proti uzneseniu o výmene okien námietku na súd, neviem ako by som toto ja riešila. Ale pri kolaudácia sa nevymenené okná môžu posudzovať ako stavebný nedorobok a tam je zas maximálna doba na odstránenie stavebného nedorobku 60 dní. Takže tým sa tiež nič nevyrieši. Iba sa problém odsunie. Je to všetko o dohode, argumentoch... V mojom okolí sa iba v jednom dome nedohodli na výmene okien. Urobili zateplenie obvodového plášťa, sedlovú strechu. Sú to asi 4 roky od realizácie zateplenia obvodového plášťa a strechy. Minimálne polovica si dala aj tak okná povymieňať dodatočne, každý od firmy kde mal aké také známosti. Pre predsedu, správcu polahoba. Ak má s nimi niekto problém, tak si to reklamuje sám. Takto chodia za mnou a musím reklamovať ja. Čestná výsada pre predsedu, ktorý vybavoval, realizoval a teda aj reklamuje. Výber zhotoviteľa bol na zhormaždení, všetci prítomní videli ponuky,... všetci sa mohli vyjadriť. A ešte nemusím asi spomínať množstevné zľavy. Zo ŠFRB sa dá žiadať len raz. Takže je to skutočne na dohode. Dnes mi 3/4 členov povie, že na tie okná by nikdy nemali, lebo je treba toto a tamto... Tým, čo už okná mali vymenené sa zas zdalo, že oproti tomu koľko oni platili nás to vyšlo za super peniaz. Držím palce, aby to celé dopadlo čo najlepšie pre všetkých členov SVB, aby sa Ti ako predsedovi, štatutárovalo dobre, aby Ti bol každý nápomocní. Vždy uznášaniaschopné zhromaždenie.... jednoducho nech aj Ty po čase povieš, že sa Ti predseduje dobre.
JankaII
27.06.07,17:45
Dobrý deň
mohli by ste tí ,ktorí už máte zateplený panelák uviesť,koľko Vás vyšiel m2 zateplenia včetne ceny práce.lešenia a ... zaujíma ma aj aký material na zateplenie bol použitý. Koľko m2 ste zateplovali a koľko Vás to všetko vyšlo. dík
Orim
02.07.07,21:39
Dnes som sa bavil s nejakými chlapmi čo robili projekt nízkoenergetického domu. Dosť ma ten rozhovor prekvapil, neviem nakoľko kecali ale povedali mi, že norma ktorá je u nás na nízkoenergetický dom je v Nemecku normál na obyčajné domy. A že je tu predpoklad že sa to nude rozmáhať v celej únii.
Elena Navrátilová
03.07.07,05:35
Veď práve o tom je aj zeteplenie. Hlavne o šetrení energiami. Stavebný materiál, každý, vekom, vplyvom poveternostných vplyvov, stráca svoje vlastnosti. Niekto podstúpi plastiku, niekto komplexnú obnovu. Prirodzenými fyzikálnymi javmi sú zmeny vlastností materiálu. Panely rednú, polystyrén sublimuje... chleba prirodzene tvrdne, betón redne... Na základe fyzikálnych vlastností stavebných materiálov sa určuje aj životnosť panelových domov. Plesne v bytoch sú totižto hlavne prejavom tepelných mostov a nie zateplením. Práveže v nezateplených bytoch je ich prejav bežný. Po zateplení sa plesne prejavujú hlavne nadmerným šetrením a nie následkom zateplenia. Ale ako všetko aj v tomto prípade má všetko svoje pre a proti. Vlastník rodinného domu automaticky rieši plesne, šetrenie energiami, zateplením. Je to na ňom. V obytných panelových domoch je to na dohode. Takže sa používajú argumenty proti argumentom. Sme členmi EU a teda sa budete musieť prispôsobovať my a nie oni nám, ...
marwiny
07.07.07,14:06
Zateplenie domu ci uz 5rocneho alebo 50rocneho sa vzdy oplati. Nas dom ma 2roky po kolaudacii a ja ako predseda zacinam tiez rozmyslat o tom ze by nebolo od veci ho este zvonku zateplit. Vyrazne sa pri veregulovanej vyk. sustave znizia naklady na vykurovanie a predlzi sa zivotnost stavby co je pri nasom dome momentalne zanedbatelne ale ta uspora a oteplenie baraku sa oplati.
Co sa tyka hlasovania v zmysle zakona o vlastnictve bytov a nebyt. priestorov na stavebne upravy musi suhlasit 2/3 vs vlastnikov ale v tejto novele je klauzula ze ak si chce niekto zateplit svoju cast nepotrebuje na to suhlas spolocenstva.
Cize ak sa napr. ja ako vlastnik rozhodnem od pivnice zateplit svoj prizemny byt nepotrebujem na suhlas nikoho.

My mame asi 100 rocny dom:-) a kedze ma 60 cm mury, vlastnici nejak usudili, ze mury su dost hrube a zateplovat netreba...a ze nam staci nova fasad...co si o tom myslite?
marwiny
07.07.07,14:09
a na zaklade coho ste sa rozhodli zateplit vas dom? vobec ..zaujima ma zateplovanie tehlovych domov...pri panelakoch chapem, ze steny su tensie...ako su na tom tehlove domy? co sa berie ako kriterium pri rozhodovani sa ci zateplit alebo nie? je aj taka varianta, ze netreba zateplit vobec?
sibal49
07.07.07,20:26
Tak ako ja možem povedat za nás my sme vlani rozbehli akciu komplexnú rekonštrukciu t. j. zateplenie,strechy,opravu rovnej strechy novou foliou sikaplast,zetplenie obvodových pláštov domu,zateplenie pivníc, opravu balkonov, výmenu vchodových dverí a spoločných okien,výmenu okien v bytoch - individualnou formou každý svoj byt ,kto nemal, opravu vchodu do spoločných priestorov a bolo potrebné schôdzou vlastníkov bytov a nájomníkov odsúhlasit 2/3 vačšinou,pretože sme pod správou SBD bolo potrebné notárske overenie podpisov,ktoré bolo bezplatné a následne sa potom mohol brat úver v PSS, ale dne úver nieje zatial problém zabezpečit v ktorom kolvek bankovom dome,len potom podmienky možu byt iné než som písal ja, a ešte musím dodat že pozor na neplatenie zvýšeného náojmného automaticky sa stávaš neplatičom a tam su už potom zákony nekompromisné,exekucia a podobne až po možnost stratiť uplne bývanie,a to neželám ani najväčšiemu nepriatelovi, preto radšej bude potrebné skrátiť niečo na rodinnom rozpočte alebo získat informácie, ktoré presvedčia ostatných členov vašho spoločenstva,že nieje rozumné tehlový dom v takom krátkom čase od postavenia zateplovat,ale to je potrebné potom prehlasovat tých čo sú za zateplenie,čiže vopred si vybrat a presvedčit tých ktorý su proti a zjednotiť tak aby nedosiahli 2/3 vačšinu,ktorá je naozaj potrebná. pozdravuje šibal
Julian
16.07.07,08:17
Veď práve o tom je aj zeteplenie. Hlavne o šetrení energiami. Stavebný materiál, každý, vekom, vplyvom poveternostných vplyvov, stráca svoje vlastnosti. Niekto podstúpi plastiku, niekto komplexnú obnovu. Prirodzenými fyzikálnymi javmi sú zmeny vlastností materiálu. Panely rednú, polystyrén sublimuje... chleba prirodzene tvrdne, betón redne... Na základe fyzikálnych vlastností stavebných materiálov sa určuje aj životnosť panelových domov. Plesne v bytoch sú totižto hlavne prejavom tepelných mostov a nie zateplením. Práveže v nezateplených bytoch je ich prejav bežný. Po zateplení sa plesne prejavujú hlavne nadmerným šetrením a nie následkom zateplenia. Ale ako všetko aj v tomto prípade má všetko svoje pre a proti. Vlastník rodinného domu automaticky rieši plesne, šetrenie energiami, zateplením. Je to na ňom. V obytných panelových domoch je to na dohode. Takže sa používajú argumenty proti argumentom. Sme členmi EU a teda sa budete musieť prispôsobovať my a nie oni nám, ...

Neviem ako je to s tými plesňami, ale v prílohe HN Reality už som videl inzerát ponúkajúci "vetraciu jednotku do zateplených bytov". Tak sa mi zdá, že obchody idú -najprv zateplí a potom vetraj.
Je to ako s pršiplášťom- niekedy mať ho je dobré, ale nie vždy.
Elena Navrátilová
16.07.07,14:46
Neviem ako je to s tými plesňami, ale v prílohe HN Reality už som videl inzerát ponúkajúci "vetraciu jednotku do zateplených bytov". Tak sa mi zdá, že obchody idú -najprv zateplí a potom vetraj.
Je to ako s pršiplášťom- niekedy mať ho je dobré, ale nie vždy.
Ja som nevidela tie HN, ale plesne vznikajú takisto aj v nezateplených bytoch.
Aj ju tam prezentovali? Myslím vizáž. Ktovie čo sa dá nazvať ako vetracia jednotka do zateplených bytov. Možno aj klimatizácia. Ja to chápem niekedy tak, že sa nasilu všetko zlé pripisuje len na vrub zateplenia. Neviem či to je skutočne len zateplením, ale poznám veľa prípadov, ktorý zateplením odstránili pretrvávajúce problémy /aj plesne/ a tie postupné "skúšky" k odstráneniu problémov nakoniec zateplenie len predražili tým, že sa neurobilo hneď na začiatku, v snahe ušeriť náklady na zateplenie.
empaty
16.07.07,17:07
My mame asi 100 rocny dom:-) a kedze ma 60 cm mury, vlastnici nejak usudili, ze mury su dost hrube a zateplovat netreba...a ze nam staci nova fasad...co si o tom myslite?
Myslím si, že je to celkom rozumné riešenie. Ale kvôli objektivizácii by ste si v zime mohli dať vyhotoviť termovízne meranie tepelných strát domu, aby ste si boli istí, že Vaša investícia do novej fasády sa Vám nakoniec nepredraží...
Julian
16.07.07,18:58
Ja som nevidela tie HN, ale plesne vznikajú takisto aj v nezateplených bytoch.
Aj ju tam prezentovali? Myslím vizáž. Ktovie čo sa dá nazvať ako vetracia jednotka do zateplených bytov. Možno aj klimatizácia. Ja to chápem niekedy tak, že sa nasilu všetko zlé pripisuje len na vrub zateplenia. Neviem či to je skutočne len zateplením, ale poznám veľa prípadov, ktorý zateplením odstránili pretrvávajúce problémy /aj plesne/ a tie postupné "skúšky" k odstráneniu problémov nakoniec zateplenie len predražili tým, že sa neurobilo hneď na začiatku, v snahe ušeriť náklady na zateplenie.

Tie plesne sú iste širší pojem, nemám s tým väčšie skúsenosti. Najlepšie by sa k tomu vedeli vyjadriť tí, čo majú s tým praktické skúsenosti. V tých HN-kách príloha bola venovaná práve pliesňam. Rozhodujúci parameter pri vzniku pliesni je vlhkosť a teplota vzduchu, ktorý sa začne rosiť na chladnejších miestach. Proti opatrenie - vetrať a opäť vetrať. Asi toľko som si zapamätal.

Tá vetracia jednotka to nebola klimatizácia. Bolo to aj znázornené v reze. Princíp je v tom, že vzduch prúdiaci z vonku je ohrievaný vzduchom z miestnosti, ktorý zase prúdi smerom vonku, takže vo vnútri asi nie je cítiť výraznejšie chladenie ako pri vetrani ale upravuje sa aj vlhkosť vzduchu. Ak ohreješ vzduch, tak jeho vlhkosť klesne.

Ináč na možnosť vznikania plesní pri klasickom zateplení sa myslím odvolával aj dodávateľ (dealer) novšej metódy zateplenia a to nejakým termoizolačným náterom (názov som si nezapamätal)- je to v podstate špeciálna farba. Ten tvrdí, že týmto náterom sa ušetrí 30% nákladov na kúrenie a teda je rovnocenne s polystyrénom. Je to zároveň aj konečná úprava omietky . Je to na prvý pohľad ako senzácia, ale v tom niečo je. Princíp je ten, že náter prepúšťa vlhkosť len jedným smerom-von, čím sa vlastne dosiahne zníženie vlhkosti obvodového muriva, následkom čoho sa zlepší jeho tepelná izolácia. Takéto "zateplenie" vychádza podstatne lacnejšie. Len či je to naozaj tak (uverím ak uvidím ten výsledok aj v praxi). Beriem to s istou rezervou, ale poznám dom-panelák, kde to už realizovali, no výsledok neviem. Ak by to bola pravda, tak by som sa stal fanúšikom takejto metódy (k tomu obkladaniu domu polystyrénom nie som ani trochu naklonený). Je to elegantné a technicky vtipné riešenie.
Elena Navrátilová
16.07.07,19:24
http://www.porada.sk/t46773-zateplenie-pomocou-thermoshield.html#post419900
Nebol to tento náter? To vieš, každý si bude svoje chváliť. Všetko každá jedna alternatíva či už zateplíš, alebo nezateplíš... všetko je o použití správnych argumentov v správnom čase. Treba ich len vedieť použiť keď je na to najvhodnejšia doba. To je asi všetko. Keby boli panely kvalitné, pri ich výrobe 100% použitá technológia, keby kolaudovali v správnom čase správni ľudia... nemusím nikoho presviedčať, že dnes by sa 20 ročné domy aj napriek vplyvom poveternostných vplyvov museli podrobovať "plastickým operáciam". Ale tak ako aj dnes aj vtedy boli všetci šťastní, že dostali bytík. Teplo lacné, regulované ceny, dotácie.... hmm to sa nemuselo vôbec šetriť. Bývanie vyšlo na pár stovák mesačne a žiadne zdražovanie... Naklonený? Pekne si to nazval. :D;) Z vlastnej skúsenosti... po zateplení, výmene okien prvý rok bývali problémy hlavne čo sa týkalo rosenia okien... ľudia sa naučili ako sa správať v zateplenom byte s vymenými oknami a na ďalší rok bezproblémový. Každý čo si dá vymeniť okná aj bez zateplenia obvodového plášťa pozná tieto problémy. Vo vedľajšom dome, staré okná, vymenil len špárovanie, ponechal 30 ročné okná, bez akýchkoľvek tepelnoizolačných vlastností, osilikónoval špárovanie z nútornej strany a nevedel sa plesne zbaviť. Urobilo sa mu to v kuchyni práve pri špajzovej skrinke. Vznikli mu tam tzv. "rosné body" "tepelné mosty" a problém bol na svete. Musel odstrániť silikónové špárovanie... zatepľujú teraz aj s výmenou okien. Takže, kto čo ponúka poukazuje na nedostatky inej /pre neho vyhovujúcej formy/. Skutočne je veľmi ťažké vybrať len pravdivú informáciu. V dnešnej dobe...
Julian
16.07.07,21:32
http://www.porada.sk/t46773-zateplenie-pomocou-thermoshield.html#post419900
Nebol to tento náter? To vieš, každý si bude svoje chváliť. Všetko každá jedna alternatíva či už zateplíš, alebo nezateplíš...

Myslím, že je to ono. My sme sa tou ponukou nejako nezaoberali, pretože sme mali rozrobenú kotolňu a všetko ostatné išlo bokom. Lovím v pamäti a upravujem, ale je to ono. Takže ďalší bublifuk.
Prednedávnom predvádzal nejaký dodávateľ upevňovacích dielcov polystyrénu na stenu a premietal ukážky porúch takto zateplených domov (keď nemali kvalitné prevedenie). Vyzeralo to dosť odstrašujúco.
Tú minerálnu vlnu by som bral. Tá navyše ani nehorí. Mali sme v dome požiar a neviem ako by to dopadlo keby sa dostal oheň na polystyrén pod omietku. To by sa hádam ani nedalo hasiť. Len to strhnúť.
V tom članku v HN bolo napríklad skonštatované, že panely z konca 80-tých rokov majú celkom slušnú izolačnú schopnosť. Hovoril som následne so stavebným technikom z tejto doby, akú vlastne majú konštrukciu tieto panely. Potvrdil mi, že tieto panely majú 5 cm polystyrén v strede. Predtým to bola nejaká vrsva ľahčeného perlitu. Horšie to je s tými prvými panelmi.
Tiež som na inom mieste videl porovnávaciu tabuľku tepelnoizolačných vlastnosti materiálov, kde na moje prekvapenie múr z plnej tehly bol až na tretiom mieste za panelmi.
No vyber si z toho čo chceš.
Jediná cesta ako získať solidný názor, sú seriózne údaje z praxe. Chcel som napríklad údaje z OSBD za jednotlivé domy v jednom roku.Ochota žiadná. Vraj by porušili diskrétnosť svojich členov a pritom je to také jednoduché porovnať rovnaké domy jeden zateplený druhý nie. Podobne som pochodil u CDT.
Ja som napríklad jedno okno -balkónove nevymenil. V zime som nalepil teplomer na sklo, na rám jedného i druhého okná teplomer a pri -20 st. porovnával. Rozdiel veľký určite nie je. Dokonca drevený rám mal pri rovnakých izbových teplotách vyššiu teplotu. Na skle to bolo opačne. Viem teraz povedať, že ak okno nefučí, tak výmenou okná veľa sa nezíska. V tej izbe podľa meračov nie je ani najväčšia spotreba. Rozdiel je iba vtedy ak je veľký nápor vetra, vtedy je tam chladnejšie. Toť vsio! Už je toho aj tak veľa.
Elena Navrátilová
17.07.07,15:40
Myslím, že je to ono. My sme sa tou ponukou nejako nezaoberali, pretože sme mali rozrobenú kotolňu a všetko ostatné išlo bokom. Lovím v pamäti a upravujem, ale je to ono. Takže ďalší bublifuk.
Prednedávnom predvádzal nejaký dodávateľ upevňovacích dielcov polystyrénu na stenu a premietal ukážky porúch takto zateplených domov (keď nemali kvalitné prevedenie). Vyzeralo to dosť odstrašujúco.
Tú minerálnu vlnu by som bral. Tá navyše ani nehorí. Mali sme v dome požiar a neviem ako by to dopadlo keby sa dostal oheň na polystyrén pod omietku. To by sa hádam ani nedalo hasiť. Len to strhnúť.
V tom članku v HN bolo napríklad skonštatované, že panely z konca 80-tých rokov majú celkom slušnú izolačnú schopnosť. Hovoril som následne so stavebným technikom z tejto doby, akú vlastne majú konštrukciu tieto panely. Potvrdil mi, že tieto panely majú 5 cm polystyrén v strede. Predtým to bola nejaká vrsva ľahčeného perlitu. Horšie to je s tými prvými panelmi.
Tiež som na inom mieste videl porovnávaciu tabuľku tepelnoizolačných vlastnosti materiálov, kde na moje prekvapenie múr z plnej tehly bol až na tretiom mieste za panelmi.
No vyber si z toho čo chceš.
Jediná cesta ako získať solidný názor, sú seriózne údaje z praxe. Chcel som napríklad údaje z OSBD za jednotlivé domy v jednom roku.Ochota žiadná. Vraj by porušili diskrétnosť svojich členov a pritom je to také jednoduché porovnať rovnaké domy jeden zateplený druhý nie. Podobne som pochodil u CDT.
Ja som napríklad jedno okno -balkónove nevymenil. V zime som nalepil teplomer na sklo, na rám jedného i druhého okná teplomer a pri -20 st. porovnával. Rozdiel veľký určite nie je. Dokonca drevený rám mal pri rovnakých izbových teplotách vyššiu teplotu. Na skle to bolo opačne. Viem teraz povedať, že ak okno nefučí, tak výmenou okná veľa sa nezíska. V tej izbe podľa meračov nie je ani najväčšia spotreba. Rozdiel je iba vtedy ak je veľký nápor vetra, vtedy je tam chladnejšie. Toť vsio! Už je toho aj tak veľa.Čo sa týka dnes používaných materiálov. Mala som možnosť /teda mám stále/ vidieť aj ten "tepelnoizolačný náter"... nevyzerá to pekne. Už pri zvažovaní nášho riešenia obnovy som bola upozornená architektkov, že nemusíme naň dostať stavebné povolenie. Čo sa týka "plastových obkladov" /nechcem otvorene menovať/... vraj tiež nie sú isté presné tepelnoizolačné vlastnosti... takže skutočne neviem z čoho vyberať. Polystyrén ide cenou hore, vlna tak isto. Vlna je zas náchylná na viazanie vlhkosti. Odhliadnúc od cenového rozdielu. Čo sa týka dvojsendvičových panelov /to sú tie čo majú panel polystyrén panel/ tak áno medzi vrstvami panelu je tzv. fúkaný polystyrén. Ale zas máš zateplením vyriešené vymrvovanie špár, zatekania vody a samozrejme aj únik tepla. Práve špárami je totiž čo sa týka obvodového plášťa najväčší.
Adam xx
27.07.07,07:28
My mame asi 100 rocny dom:-) a kedze ma 60 cm mury, vlastnici nejak usudili, ze mury su dost hrube a zateplovat netreba...a ze nam staci nova fasad...co si o tom myslite?

Trocha som to tu počítal, zaujímavá beseda, ale trebalo by trocha konkrétne. Takže, aj keď trocha opozdene (téma už viac dní stagnuje), pridám zopár riadkov.
K tej hrúbke steny z plných tehál. Pri hrúbke 60 cm plus nejaké 2 cm omietky vonku a 2 cm vnútri bude tepelný odpor obvodovej steny 0,74 [m2.K.W-1]. Podľa normy u rekonštruovaných budov by mal byť tepelný odpor 2,0 [m2.K.W-1]. U novostavieb má byť zabezpečený tepelný odpor 3 [m2.K.W-1]. Je jasné, že tých 60 centimetrov tehlovej steny (predpokladám, že je to pálená tehla) je úboho málo. Takže doporučujem rýchlo zatepliť, kým ešte ceny nie sú úplne európske. Na dosiahnutie tepelného odporu 2,0 potrebujete zatepliť napr. penovým polystyrénom so súčiniteľom tepelnej vodivosti 0,034 [W.m-1.K-1.] o hrúbke 42 mm. Pre dosiahnutie tepelného odporu 3,0 treba polystyrén hr. 77 mm. Samozrejme to treba zaokrúhliť smerom nahor a pridať ešte 1 cm rezervu, lebo naši majstri sú "majstri". Len pre ilustráciu, z hľadiska tepelného odporu je napr. stene z plnej pálenej tehly o hrúbke 600 mm ekvivalentná polystyrénová doska s vyššie uvedenou tepelnou vodivosťou o hr. 24 mm!

K tým plesňám: Je to tak ako píše Elenka, to znamená, že zateplením sa tento problém odstraňuje. Plesne totiž potrebujú pre svoj vznik a život vodu. Tá vzniká na povrchu stien v dôsledku kondenzácie vodných pár. V bežných bytoch pri relatívnej vlhkosti okolo 40-60 % sa pleseň tvorí, ak dlhšiu dobu (niekoľko dní) je povrchová teplota stien v týchto miestach nižšia ako cca 13,0 st. C. Sú to teda miesta tepelných mostov, kde v zimnom období aj vo vykurovaných priestoroch povrchová teplota stien dosahuje nižšiu ako uvedenú teplotu. Zateplením sa tepelný most odstráni a povrchová teplota sa zvýši, takže nedochádza ku kondenzácii a následnému vlhnutiu týchto miest a tvorbre plesní.
U zateplených domov je problém v inom. Je to nedostatočné, alebo takmer žiadne vetranie a zvýšený difúzny odpor zateplených stien. To znamená, že budova sa začne „potiť“, steny vlhnúť a pleseň je na svete. Takže u zateplených budov treba vyriešiť pravideľné vetranie, alebo odvádzať využitý vzduch riadeným vetraním podľa možnosti cez rekuperačnú jednotku, čiže so spätným získavaním tepla. Toto je však reálne skôr u rodinných domov, nie naše bytovky. Zníženie relatívnej vlhkosti pod 50% tiež nie je riešením, pretože táto hodnota je považovaná za hygienicky optimálnu z hľadiska minimálneho výskytu alergénov.
alenkas
24.08.07,08:10
Táto téma ma zaujíma, škoda, že som nenašla viac príspevkov. Zateplenie 5-ročného domu je podľa odborníkov zbytočné, tí dokonca tvrdia, že v panelákovom dome stačí utesniť škáry a omietnuť ho kvalitnou omietkou. U nás je to naozaj tak, že ľudia súhlasia automaticky so všetkým a nemyslia na dôsledky. Nedávno som videla v rannom magazíne Markízy odborníka, ktorý dokonca tvrdil, že na zateplenie domu a pôžičku musí byť 100% súhlas, čo sa mi zdá logické. Ja sa na zateplovanie domu pozerám aj z druhej strany, väčšina ťudí nemá ani tušenie, koľko to v skutočnosti stojí, viem, že správcovia inkasujú provízie, u nás bude sa napr. výberové konanie, máme predbežný rozpočet na tieto práce od 3 firiem a fakt sa ceny veľmi líšia. Pred nami sú teplé zimy, nie som presvedčená o nevyhnutnosti zateplovania, skor by sa mali domy opraviť, najmä zvnútra.
duves
24.08.07,10:02
Myslim si, ze panelovy dom by mal byt zatepleny. Aj z dovodu, ze novym plastom sa zabrani korozii uz niekde odkrytej ocelovej armatury v paneloch.
My sme si odsuhlasili zateplenie tehloveho domu z roku 1960-61 (http://picasaweb.google.com/duves1/ZATEPLOVANIEDOMU ), teraz neviem isto, tusim sustava T16 - vzor: http://www.antar.sk/kniha1/kniha1/clanok8.htm . Okrem toho, ze to prinesie uspory, tak bude predaj tepla naviazany na energeticky audit budovy. Inak povedane, ak bude dom nehospodarny, tak bude nakupovat teplo drahsie a naopak.
Napokon je to aj o zodpovednosti k planete. Alebo sa mylim?
http://hn.hnonline.sk/c1-21880170-v-znameni-velkych-nadeji-a-tvrdej-pravdy
lubos.tinak
24.08.07,11:05
Momentálne sa očakáva, že panelové domy budú mať veľký záujem o zatepľovanie. Je to vyvodené z narastajúcej ceny tepla a možnosti znižovania nákladov na odber tepla.
Mám známeho (konateľa s.r.o.), ktorý má okrem iného aj fasádne štúdio a spolupracuje s firmou BASF. Jeho hlavným zámerom vo fasádnom štúdiu je pomôcť nájomníkom v panelových bytoch pri výbere zatepľovacieho systému. Na spoločnosť BASF nedá dopustiť a že vraj sú najlepší (možno nie najlacnejší ako BAUMIT).
kovy15
01.09.07,07:51
Dobrý deň všetkým,

zaujali ma Vaše poznatky ohľadne zateplenia domu.
Som členom rady SVB v Lučenci. Bývame v dvojvchodovom obytnom dome, tehlovom, kde sa nachádza spolu 12 bytov. Bytovka je stará už 57 rokov. Pred 3 rokmi sme sa rozhodli rekonštruovať našu bytovku, nakoľko jej stav je v kritickom stave, najmä čo sa týka obvodového plášťa. Omietka je už na cca 60% opadaná. Preto sme sa rozhodli, že sa pustíme do rekonštrukcie. Bohužiaľ ťahá sa to už 3 roky a kvôli pár jedincom sa nevieme zhodnúť. /zhodou okolností sú to mladí ľudia /. Nakoniec sme sa tento rok dohodli, fond opráv sme navýšili na 1.000,-SK a všetko sa prepočítalo tak, že z tejto sumy budeme schopní splácať úver v banke.
Bohužiaľ začali vznikať rozpory v názoroch, či zatepľovať, alebo nie, nakoľko sa jedná o tehlový obytný dom. Všetci odborníci, ktorí nám urobili obhliadku budovy, nám odporučili zatepľovanie, nakoľko nám to ušetrí značné náklady na energiu vykurovania, má to dlhšiu životnosť ako obyčajná omietka a nie je to ani zďaleka také pracné ako nahadzovanie novej omietky.
Samozrejme vďaka jednej mladej osoby, ktorá sa do toho vôbec nevyzná, sa všetko odložilo. Osobne odporučila jednu malú stavebnú firmu, ktorá údajne zatepľovala bytovky v Prahe, ale nakoniec aj tá firma povedala, že zatepľovanie je výhodné, ale bohužiaľ tento rok nám to už neodporúča, nakoľko nemáme vybavené stavebné povolenie, projekt a chýbajú nám finančné zdroje, ktoré sú potrebné na zábezpeku 3 mesačných splátok v banke.
Na základe toho začala na vlastné triko kampaň v bytovke, aby sa znížili mesačné splátky z 1.000,- na 600,- SK, nakoľko nejdeme tento rok zateľovať a je to vraj údajne v nedohľadne.Zavádza ľudí, že chceme aby sa platilo 3.000,- SK do fondu atď.
Na základe toho sa včera naša predsedkyňa rozhodla odstúpiť z funkcie predsedu SVB od 1.9.2007, čo nám spôsobilo ďalšie problémy. Kvôli jednej "mladej žene, ktorej by malo záležať kde a v čom býva"...
Takže vidíte, v každej tej lokalite máme svoje problémy.

S pozdravom
Orim
01.09.07,19:30
Treba to všetko prebrať s chladnou hlavou. Fond opráv neznižujte, tie peniaze sa vám nestratia. Ľuďom to treba všetko vysvetliť tak aby to pochopili. Ak to neviete vy tak si na schôdzu pozvite odborníka. Vychádzajte z doterajších odporúčaní odborníkov. Tam musí byť vidieť aké úspory vám to prinesie.
Sú firmy, ktoré vám vybavia všetko (stavebné povolenie, spracujú projekt, dotácie a pod.).
lubos.tinak
02.09.07,11:38
Dobrý deň všetkým,

zaujali ma Vaše poznatky ohľadne zateplenia domu.
Som členom rady SVB v Lučenci. Bývame v dvojvchodovom obytnom dome, tehlovom, kde sa nachádza spolu 12 bytov. Bytovka je stará už 57 rokov. ......

S pozdravom


Nedajte sa ovplyvniť jednou osobou. Vždy musí rozhodnúť 2/3 väčšina. Ponechajte si odvody do FO v schválenej výške a o rok si budete požičiavať menej.
Osobne by som vyzval mladú pani na schôdzi, aby odôvodnila svoje tvrdenie a snažil by som sa ju konfrontovať s odborníkom. Apeloval by som na väčšinu, aby si uvedomili, že pre jednu osobu budú platiť viac na kúrení. Možno tá pani chce byt predať alebo prenajať a nezáleží jej na spotrebe. :mee:
Rozumné vysvetlenie, založené na emóciách (za ušetrenú spotrebu tepla) kde vidina ušetrených peňazí musí presvedčiť 2/3 väčšinu, ktorá rozhodne.
duves
02.09.07,18:58
Problemy su takmer vsade. Byvam na sidlisku, co ma 40-50 rokov a niektore domy sa nadstavuju, niektore maju vstavbu do podkrovia, zatepluju sa, robia sa nove fasady. Inde, trebars hnes vedla nerobia nic, asi cakaju az im to padne na hlavu. Ale nie, je to inak. Vedlajsi dom ma novu strechu, uplne vymeneny krov. Prisiel clovek, urobil ponuku na odkupenie podkrovia a za ich ochotu im ponukol novu strechu, vsetkym plastove okna a zateplenie fasady. No nezoberte taku ponuku! To iba pako by urobil. A veru, hned vo vedlajsom su rozhadany tak, ze jeden typek vyhlasuje, ze aj keby zlate klucky mal dostat, ze on veru (asi zo zasady) nesuhlasi s nicim. Takze dom sa rozpada, nie je zatepleny a ani plastove okna nemaju vestci.
Orim
03.09.07,19:01
Chápem, že jedna osoba dokáže rozhádať celý dom, ale to nie je o jednej osobe.
duves
09.09.07,15:13
Problemy su takmer vsade. Byvam na sidlisku, co ma 40-50 rokov a niektore domy sa nadstavuju, niektore maju vstavbu do podkrovia, zatepluju sa, robia sa nove fasady. Inde, trebars hnes vedla nerobia nic, asi cakaju az im to padne na hlavu. Ale nie, je to inak. Vedlajsi dom ma novu strechu, uplne vymeneny krov. Prisiel clovek, urobil ponuku na odkupenie podkrovia a za ich ochotu im ponukol novu strechu, vsetkym plastove okna a zateplenie fasady. No nezoberte taku ponuku! To iba pako by urobil. A veru, hned vo vedlajsom su rozhadany tak, ze jeden typek vyhlasuje, ze aj keby zlate klucky mal dostat, ze on veru (asi zo zasady) nesuhlasi s nicim. Takze dom sa rozpada, nie je zatepleny a ani plastove okna nemaju vestci.
Prerobeny a zetepleny dom, kde sa vedeli ludia dohodnut:
http://lh4.google.com/duves1/RuQMuLVL1EI/AAAAAAAABVo/EMnloTgCMCM/Prerobeny.jpg?imgmax=512

Dom hned 100 m vedla, kde sa hadaju (vsimnite si ten flak zo strechy v tvare klinu, je to nafotene teraz po tych daždoch)
http://lh4.google.com/duves1/RuQMuLVL1DI/AAAAAAAABVg/KXoDMBPIfOU/Neprerobeny.jpg?imgmax=512
AndrejG
27.10.07,00:12
Prerobeny a zetepleny dom, kde sa vedeli ludia dohodnut:
http://lh4.google.com/duves1/RuQMuLVL1EI/AAAAAAAABVo/EMnloTgCMCM/Prerobeny.jpg?imgmax=512

Dom hned 100 m vedla, kde sa hadaju (vsimnite si ten flak zo strechy v tvare klinu, je to nafotene teraz po tych daždoch)
http://lh4.google.com/duves1/RuQMuLVL1DI/AAAAAAAABVg/KXoDMBPIfOU/Neprerobeny.jpg?imgmax=512

na tom druhom asi zateka strecha, to zateplenie nevyriesi, iba skryje
duves
27.10.07,06:41
na tom druhom asi zateka strecha, to zateplenie nevyriesi, iba skryje
Sucastou toho prerobeneho domu je nova strecha. Nie iba zateplenie. Je uplne jasne, ze sa zacne strechou, ak sa raz rozhodnu daco robit.
kombyt
02.11.07,19:55
O zateplovani su aj takéto nazory a je v tom vela pravdy!
Elena Navrátilová
02.11.07,20:03
Treba využiť úvery poskytované ŠFRB.
lubica_02
02.11.07,20:05
Ak chceme hovoriť o zateplení domu , musíme rátať aj so zateplením a teda aj s opravou strechy a výmenou odkvapových plechov,či zvodov, nie len zatepliť obvodový plašť domu - potom môžeme hovoriť o efektívnom zateplení a dobrej investícii / samozrejme do toho spadá aj výmena okien /.
kombyt
02.11.07,20:21
Treba využiť úvery poskytované ŠFRB.

a to vari nezoberieš uver? treba to splacat.však sú to miliony a ešte navrch 1percento, nepochopili ste dievčata pointu.
Elena Navrátilová
02.11.07,20:23
1% úrok nie je 5,4% úrok. Ale skús s tou pointou, celkom rada sa nechám poučiť. Myslím to tak ako píšem.
kombyt
02.11.07,20:26
1% úrok nie je 5,4% úrok.

ale aj 6 milionov, je 6 milionov , a berie sa aj viac. aj 10 milionov, a neostane ti ani na slanu vodu.a tých 20 rokov? bože, povraz na krk.
Elena Navrátilová
02.11.07,20:28
Nerozumiem o čo Ti ide, ale dobre si prečítaj ešte raz priložený článok a skús navrhnúť ako Ty navrhuješ predĺžiť životnosť obytného domu,ušetriť energie, zároveň zýšiť hodnotu bytu...
Elena Navrátilová
02.11.07,20:31
ale aj 6 milionov, je 6 milionov , a berie sa aj viac. aj 10 milionov, a neostane ti ani na slanu vodu.a tých 20 rokov? bože, povraz na krk.
Myslím, že toto si "prestrelil", nie? Zo 6 milionov máš za 20 rokov úrok 60000,-. Za 20 rokov...
kombyt
02.11.07,20:38
Myslím, že toto si "prestrelil", nie? Zo 6 milionov máš za 20 rokov úrok 60000,-. Za 20 rokov...

samozrejme , dobre 6 060 000,- sk , to su nehorazne peniaze za 20ročné žitie par desiatok rodín v paneláku. viem veľmi dobre o čom hovorím. v tom članku je to jasne napísane.
Elena Navrátilová
02.11.07,20:45
Aj tak neviem čo sleduješ,... nerozumiem. Ak nesúhlasíš so zateplením, nezatepľuj. Máš nick ako názov bytového družstva. Tým nič nesledujem, len konštatujem. My sme tiež mali správcu. Jednu s.r.o. Tvorba FPOaU bola Sk 200,- mesačne ešte v roku 2005. Tak mi skús urobiť ponuku čo sa dá z takej tvorby v dome (48 bytov) opraviť, zmodernizovať, vylepšiť. Všetky bytové domy naokolo majú iného správcu. Tie sa zateplili, obnovili, vyregulovali, namontovali termostatické ventily, PRVN... a neviem čo všetko. CDT urobil štatistiku nákladov na kúrenie podľa m2 obytnej plochy. Mal by si veľmi ľahkú hádanku keby som sa opýtala kto mal tie náklady najvyššie. My sme nemali ani len vyregulovanú sústavu, termostatické ventily.
Elena Navrátilová
02.11.07,20:55
samozrejme , dobre 6 060 000,- sk , to su nehorazne peniaze za 20ročné žitie par desiatok rodín v paneláku. viem veľmi dobre o čom hovorím. v tom članku je to jasne napísane.
Ja tiež, ... ale v článku sa veľmi pekne poukazuje aj na podliehanie opotrebovanosti panelov, to si mnohí neuvedomujú. Poveternostným vplyvom sa žiadny materiál neubráni. Nehovoriac o strechách a aj ostatných aspektoch veku obytných domov.
kombyt
02.11.07,20:57
ale čo tak urputne presadzuješ svoje, však ja som len napisal že súhlasím s tým člankom a čo to všetko prináša. asi maš zateplené a obhajuješ si svoje, ja nepotrebujem len tvoj nazor. ten si už napisala. tak stači. dakujem.
lubica_02
02.11.07,21:03
ale čo tak urputne presadzuješ svoje, však ja som len napisal že súhlasím s tým člankom a čo to všetko prináša. asi maš zateplené a obhajuješ si svoje, ja nepotrebujem len tvoj nazor. ten si už napisala. tak stači. dakujem.
Ak si si nevšimol, si na porade, a tu sa vyjadrujú názory slobodne, či sa Ti to páči alebo nie.
Každý má svoj názor na jednu vec, tak to prosím rešpektuj a aknepotrebuješ názor druhých, tak neviem o čo Ti ide.
kombyt
02.11.07,21:07
však o to že potrebujem nazor druhých. dievčence Vaš už poznám. tak som slušne podakoval. vy nie ste predsa vzorka porady.
lubica_02
02.11.07,21:08
Ale radi by sme boli - neviem prečo nám kazíš rezumé?!
lubica_02
02.11.07,21:12
to fakt asi nikto iný nečita :D
Skús názory vlastníkov,ktorí majú zateplené v tvojom okolí .:---:---:---:---
kombyt
02.11.07,21:15
už som skusil, su z toho nešťastní a polovica z nich nezvlada splacat. osobne poznám pár rodín.prehlasovali ich ludia čo si myslia, že budú 20 rokov v sile a nič sa im nemože stat. tak.:( Lubka dakujeeeem už stačííí.
lubica_02
02.11.07,21:20
už som skusil, su z toho nešťastní a polovica z nich nezvlada splacat. osobne poznám pár rodín.prehlasovali ich ludia čo si myslia, že budú 20 rokov v sile a nič sa im nemože stat. tak.:(
Áno tieto názory poznám,ale asi si neuvedomujú, v ako stave bol ich dom pred realizáciu zateplenia a opráv s tým súvisiacich,o koľko vlastne predĺžili životnosť toho domu, koľko usporili na dodávke tepla a na drobných opravách pri rôznych poruchách - zatekaní a pod. S týmto sa nikto chváliť nebude, radšej vyjadrovať nespokojnosť.
Čo sa týka prehlasovania, tam sa nedá nič robiť - mali slabé argumenty.
Maj sa krásne a želám Ti správne rozhodnutie.
Dobrú nôcku.
kombyt
02.11.07,21:30
Áno tieto názory poznám,ale asi si neuvedomujú, v ako stave bol ich dom pred realizáciu zateplenia a opráv s tým súvisiacich,o koľko vlastne predĺžili životnosť toho domu, koľko usporili na dodávke tepla a na drobných opravách pri rôznych poruchách - zatekaní a pod. S týmto sa nikto chváliť nebude, radšej vyjadrovať nespokojnosť.
Čo sa týka prehlasovania, tam sa nedá nič robiť - mali slabé argumenty.
Maj sa krásne a želám Ti správne rozhodnutie.
Dobrú nôcku.

slabe argumenty? ked ti to tlčú do hlavy 24 hodin denne v mediach, aby firmy profitovali? Však obnova sa dá robit aj bez zateplenia, treba vyregulovat,vymenit okna, dvere, schodištové okná, to je 90 % uspory.ten krasny pohlad zvonku je len na oko.to sa dá nastriekat kedykoľvek. vo vnutri treba aby panelák dychal a bol vyhriaty.ludia v zateplených šetria ako blazni aby mohli splacat uver, nemaju na obnovu dalších veci čo treba rekonštruovat. v takom panelaku "zateplenom" mám švagrinú a je s nervami v koncoch.viem o čom to všetko je.
Elena Navrátilová
03.11.07,08:24
http://teplo.noryl.sk/sk/usetrite/ Prikladám komplexnejší pohľad na bývanie a hlavne kvalitu bývania v obytných domoch. Aj keď to nie je už najaktuálnejšie, stále sa dá z toho veľa čerpať. Je to skutočne kompexnejší pohľad na problematiku používania ako termostatických ventilov, tak aj celkovej obnovy domu.
Elena Navrátilová
03.11.07,09:57
už som skusil, su z toho nešťastní a polovica z nich nezvlada splacat. osobne poznám pár rodín.prehlasovali ich ludia čo si myslia, že budú 20 rokov v sile a nič sa im nemože stat. tak.:( Lubka dakujeeeem už stačííí.
U nás to vychodí slušne. Za energie zatiaľ šetríme toľko, že stíhame aj splácať úver. Uvidím ako to ukáže celý rok čo sme zateplení. Ale aj možná platobná neschopnosť sa dá riešiť v zmluve, resp. v dodatku. Schôdzovali sme len 2 hodiny nad tým, ako to schválime. Každý sa bojí platobnej neschopnosti. Ak už nestane, treba sa vedieť dohodnúť a riešiť tak, aby bol aj vlk sýty aj ovca celá. Aj to sa dá.
Halli
03.11.07,18:26
O zateplovani su aj takéto nazory a je v tom vela pravdy!

.... nebudem sa vyjadrovat k tomu, lebo mám podobný názor a poznám ten blog. napíšem len toľko - čas ukáže... :rolleyes:
duves
10.11.07,07:25
My mame iny problem. Zhodli sme sa na zateplovani, mame projekt a teraz co sme dostali cenove ponuky (firma, ktoru mi doporucil jeden poradak neposlala ponuku - robi technologiu BASF), sme velmi prekvapeni. Zohnal som cennik zateplovacieho polystyrenu 120 mm, ktory stoji s DPH 270,-Sk, pricom cena za zateplenie 1 m2 vychadza od ponuk cca na 2100-2200 Sk/m2. A to nie je vsetko. Do celkovej ceny idu rozne tesnenia, parapety, odvoz a likvidacia stavebnej sute, prenajom lešenia. Mame v stredu sedenie s projektantkou u spravcu bytovky, vidime to na vyjednavanie s firmami na znizenie ceny za celkove dielo.
Ak by ste mali typy, resp. je tu niekto kto moze sprostredkovat ponuku na zeteplenie, nech sa ozve cez SS.
Bytovka sa nachadza v Rači, sidlisko Krasňany, konečná bus 75:
http://picasaweb.google.com/duves1/ZATEPLOVANIEDOMU
kubo78
02.12.07,21:05
Ahojte, tiez uvazujeme o obnove fasady domu, prip. zatepleni.
Byvam v 13 poschodovom bytovom dome v NR postavenom v roku 1979.
Je tu 78 bytov, podlahova plocha (aspon podla vyuctovania tepla je 3667 m2). Specifikom domu su velke balkony - spolu 11 balkonov na jednom poschodi. Mozno 1/3 vlastnikov ma balkony zateplene svojpomocne.
Co sa tyka porovnani, spotreba u nas je 0,379GJ/m2 v roku 2005 a 0,337 v roku 2006.
V nasich uvahach o obnove sme uplne na zaciatku. Aky postup odporucate - poslal som ziadost o cenovu ponuku na termoviziu, prip. rozmyslam nad energetickym auditom, ... poradte ako zacat? Prip. viete o nejakej statistike spotrieb tepla prip. s indikaciou vyhodnosti zateplenia?
Marta121
14.02.08,09:19
Zatepliť áno- ale ako polystyrén namontovať? Manžel so švagrom sa chystá sám zateplovať náš rekonštruovaný poschodový rodinný dom. Prízemie je z tehly(r. 1946) a nová nadstavba z Porfixu. Má byť medzi polystyrénom a murivom vzduchová medzera? Čiže má sa každá platňa upevniť len na štyroch rohoch a v strede, alebo sa má lepiaca malta nanášať po celom obvode platne,aby vzduch neprúdil. Ďakujem za každú radu. Radostný deň. Marta
Orim
14.02.08,12:16
Určite sú stanovené normy a postupy ako sa má vykonať zateplenie s tým ktorým materiálom.

Skús pogúglovať. :)
sthruska
14.02.08,12:21
Problematiku detailne nepoznám. Napíšem aspoň niečo. Sú systémy kontaktné a tie druhé :).
Kontaktný - bez medzery.
Bezkontaktné - medzera sa využíva na vetranie. To by som určite použil ak je murivo vlhké.
Niektorí projektanti sa polystyrénu vyhýbajú kvôli vlhkosti. A majú ho radi myši.
Minerálna vata je drahšia, ale vlhkosť pustí von a určite nedegraduje tak ako polystyrén.
Orim
14.02.08,13:05
spak
22.02.08,20:59
Som v situacii, ked zivim sam 4 clennu rodinu, a nechce sa mi platit mesacne dalsiu pozicku a ochudobnit v niecom svoje deti. Nebudem jednoducho platit, ale neviem ake by to mohlo mat dosledky.
:confused::confused::confused::confused::confused:
...skuste sa radsej sustredit na to, ze deti okradate o zdravie...ten cierny bordel v castiach kde mate tepelny most je pre nich horsi ako to , ze im odopriete nejakych 100 SKK na hlavu mesacne, naozaj....a asi ste nemali tych 5 rokov plakat do vankusa ale poriadne vsetko papierovo reklamovat a dokladovt ak to bolo v zaruke. Prepacte mi za tu drzost, ale riesim tieto neprirodzene postoje skoro kazdy den u majitelov, ci najomnikov s doślova plesnivymi bytmi, ktori ale maju denne 80 SKK na cigarety ale najst 20 SKK denne na zateplenie a ozdravenie mikroklimy pre seba, deti a partnerov si nenajdu.
spak
22.02.08,21:01
a jezko nosi na chrbate jablka, vsak?!


len reagujem na to, ze mysi maju rady polystyren a ze polystyren "degraduje".

na vyrobu mineralnej vlny pouzijeme tolko energie, ze nam a hlavne prirode ta skvela ekologicka vec uz to mnozstvo nikdy nevrati, pretoze ziaden system nema taku zivotnost....
Karas Milan
23.02.08,05:13
Staroba choroba - nespím , tak aspoň niečo (možno užitočné).
Listoval som si toto asi od strany 14 ; takže kým si pamätám :
OBECNE
1,Chválim Navrátilovú-je vecná a s praxou.
2,Článok aj "takto o zateplení" : myslím,že percentá úspor by si nemal spočítavať (ale po každej úspore znížiť základ na nový).
3,Výmenu okien pocítiš asi najviac (tepelná pohoda).
4,Výmenou okien , zateplením NEPRIDÁŠ žiadnu vlhkosť-vodu.
Iba tá NADBYTOČNÁ (ktorú staré okná stihli odvetrať ) sa ukáže.
5,K debatujúcim-kto vie kúpiť chlieb,NEMUSÍ vedieť kúpiť pekáreň
6,ŠFRB som čítal-ak nemáte dosť energie a viery ani nečítajte.
7,Ponuky a p.-pýtajte sa kamarátov a "úprimných" dodavateľov.
8,Vy čo najpresnejšie stanovte podmienky súťaže-potom môžete porovnať ponuky a uvidíte kto je "úprimný"=dáva si slušný zisk.
9,Ponuky si pýtajte "na kľúč",po stavbároch má zostať čisto.
10,Naznačte ,VAŠE peniaze=pri dobrom obchode sa smejú dvaja.
11, Pri úvere nezabudni na MALÚ násobilku=všetko čo zaplatíš deleno čo ti požičali je tzv. navýšenie a to POROVNAJ.
Ahojte
KA Mil
zuhl
28.03.08,12:53
Ahojte, neviem či to tu už niekde je spomenuté, ak áno tak poprosím link, ale chcem sa spýtať či nepoznáte firmy, ktoré zatepľujú vežiaky nie z lešenia ale z lávky? Je pravda, že 9poschodový sa týmto systémom nedá?
Chobot
28.03.08,14:10
Ahojte, neviem či to tu už niekde je spomenuté, ak áno tak poprosím link, ale chcem sa spýtať či nepoznáte firmy, ktoré zatepľujú vežiaky nie z lešenia ale z lávky? Je pravda, že 9poschodový sa týmto systémom nedá?

To, či sa dá alebo nedá, nezávisí od výšky budovy, ale od prístupnosti steny (či sú na nej výstupky). AK je napr. vystúpený balkón, tak s lávkou sa pod neho nedostanú, aby to tam zateplili. Nemajú sa ako "pritiahnuť k stene". To sa dá len z lešenia.
nameless6
29.03.08,07:33
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, koľko približne stojí výmena vchodových dverí spolu aj so schránkami s otvormi von.
Halli
29.03.08,13:01
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, koľko približne stojí výmena vchodových dverí spolu aj so schránkami s otvormi von.

Prepáč, ale trošku som sa zasmiala. To ako by si chcel chlieb. Aký? malý , veľký, tmavý? so sezamom? Ale nie... tak orientačne to čo vidíš u mna vo fotogalerii sú hliníkové, cca 50 tis. dvere, 16 tis schranky, praca, dohromady cca 80 tis. jedny. Presne nebudem písať, to je hrubý odhad...Každá firma ti rada urobí kalkuláciu, každa inu a každá podľa tvojich požiadavok ;)- veľkosť, hlinik, či plast, schranky počet, aké? sklo aké, atď...
Ofélia
31.03.08,17:32
Chcela by som sa spýtať ohľadom zateplenia ako udržať postupnosť krokov
1. vymena okien a dverí
2. zateplenie strechy, štítov, hromozvody a strešné prepadove odtokové rury.
4. zateplenie obvodových múrov

1. Môže byť takáto postupnosť?
2. Čo s vlastníkmi, ktorý nechcú výmenu okien realizovať ( nemajú financie a ani ich nechcú)
3. Keď bude hotova strecha, nemôže sa porušiť keď sa obvodové múry budú robiť cca o 2 roky?
A podotázka je možné po čiastočnej realizácii zateplenia pýtať neskôr na obvodové múry úver a dotáciu zo ŠFRB?
sthruska
01.04.08,07:21
//A podotázka je možné po čiastočnej realizácii zateplenia pýtať neskôr na obvodové múry úver a dotáciu zo ŠFRB?
NIE!!!
Postup záleží skôr na projekte a dohode s dodávateľom. Ale v podstate je postupnosť v poriadku.
//Čo s vlastníkmi, ktorý nechcú výmenu okien realizovať ( nemajú financie a ani ich nechcú)
Ak by ste chceli dotáciu zo ŠFRB, tak by vám to neprešlo. Celé zateplenie by bolo silne narušené. Mám pocit, že ani nedostanete "tepelný audit" (či ako sa to volá) na stavbu.
Ofélia
01.04.08,08:57
//
//Čo s vlastníkmi, ktorý nechcú výmenu okien realizovať ( nemajú financie a ani ich nechcú)
Ak by ste chceli dotáciu zo ŠFRB, tak by vám to neprešlo. Celé zateplenie by bolo silne narušené. Mám pocit, že ani nedostanete "tepelný audit" (či ako sa to volá) na stavbu.
S týmto ste ma nepotešili.:mee:
duves
17.04.08,13:32
My už ideme do projektu zateplovania. Uver je schvaleny. Mame dotaciu na opravu balkonov - 50% nakladov na opravu balkonov. Nepodarilo sa nam zohnat zdroje ŠFRB, takze preto bude stavebny uver. Koncom mesiaca, najneskor zaciatkom maja sa bude stavat lesenie.
sthruska
17.04.08,14:26
dadina
Riešilo sa to presviedčaním a poskytnutím bezúročnej pôžičky až na dva roky. Na moje veľké prekvapenie to využilo málo ľudí.
Zhruba 1/3 už mala vymenené okná. 1/3 si to urobila vo vlastnej réžii. Asi 1/3 využila úver, ale na dva roky možno tak 5 zo 104 (všetky byty v dome).
Karas Milan
18.04.08,02:12
Ahoj Dadina.
Ak chceš , aby ti niekto poradil , skús to napísať ešte raz a bez emócií (len si sama sebe zvyšuješ krvný tlak). Napr. tú históriu :
- ak aspoň 2/3 chcú niečo riešiť
- nájdu spoločné riešenie (že aspoň z nich nie je nikto nespokojný)
- podľa tohoto je naformulovaná (aj overená) zápisnica
- títo všetci ju podpíšu (aspoň)
= máš platnú zápisnicu a rámec riešenia.
Pretože ak som dobre rozumel :
- bolo viac schôdzí
- niektoré sú neplatné
- možno sú niektoré platné
- objasni "nelegálna schôdza "
- asi ste mali stavebné sporenia a riešite ako ďalej
- neviete sa zhodnúť na riešení ; AK = zatiaľ nerobte ďalšie kroky.
Zatepľovanie je logicky po stupňoch :
1 -okná
2 -fasáda
3 -strecha
rozsah zateplenia podľa diponibilných prostriedkov (FO ; úver).
Dá sa 1 a 2 riešiť tak , že napr. sa všetko zaplatí z úveru a tí čo nemali vymenené okná majú (počas splácania úveru) vyššie príspevky do FO (tak aby splatili výmenu svojich okien aj s prislúchajúcimi úrokmi).

Ahoj
Ka Mil
Karas Milan
19.04.08,03:22
Ahoj Dadina.

Vyzeré to u vás veselo ( život to sú aj perličky). Ale :
1, "na aprílove schôdzi vedenej SBD som bola overovateľkou zápisnice, ktorá mi prišla celá prefotená, ako doklad o zápisnici, je tam všetko čo má byť a bolo rokované" = máte platnú aprílovú zápisnicu
2, " Zástupca si uviedol miesto odkladu zateplenia, celkové zateplenie.
Miesto dať po 16000 na SS (http://www.porada.sk/private.php) - Dal návrh zrušiť vinkulácie a previesť zmluvy na fyzické" - ak toto nie je v platnej zápisnici=je to neplatné.Ale ?je to zle??
3, "že požičať peniaze z FO vlastníkom na zakúpenie okien" - ak sa potom
zateplí fasáda (a všetci usporia za kúrenie) nemusí to byť nevýhodné.
4, "povedal že som ho pripravila o 800 sk" = blbo sa prekecol.
5, "schválo sa výberové konanie na zateplenie bytovky ?" - ak je to v platnej zápisnici , tak áno.Ale ak ste si až teraz prepočítali,že treba úver
a nenájdu sa 2/3 čo ho podpíšu = nemusíte výberové konanie robiť.
6, "okná na schodišti a vchodové dvere nie sú zahrnuté v zateplení" - ešte aj lastovičky to lepia v správnom poradí = fasádu zatepľovať až po výmene všetkých fasádnych výplní (okná, dvere a pod.).
Ahoj
Ka Mil
Karas Milan
19.04.08,14:51
Ahoj Dadina.

1, "Takže keď by fyzická osoba, teraz chcela peniaze od tade vybrať nemôže to urobiť, lebo potrebuje aj súhlas SBD, kde sa peniaze uložia v prospech FO."
Takto sme to mali aj my. Teraz sme ich (zmluvy SS) zrušili a založili novú SS. Na ňu zoberieme úver (2/3 podpisov príde so zľavou overovať pani od notára).
2, Neveriacim povedz, nech sa opýtajú normálneho fasádnika (pri dodatočnej výmene okna nemusí byť oknár poctivec /lebo nie on dáva záruku na fasádu/ a neopraví poriadne plášť fasády,ktorý porušil pri výmene.
3, www.zpzb.sk - pozrieť.
4, " Nemyslím si že by malo mať 8 ľudí čo má SS (http://www.porada.sk/private.php) na bytovke právo len tak bez súhlasu vyberať peniaze ako to navrhoval zástupca domu" - pre podobné nápady platí - tak ako sa zástupca volí , podobne sa aj odvoláva.

Ahoj
Ka Mil
Elena Navrátilová
19.04.08,15:00
Zhotoviteľ fasády vonkajšieho plášťa môže zrušiť záruku... sú to zbytočné problémy, lebo je len otázkou času a každý si bude chcieť dať vymeniť okná keď uvidí ako to "funguje" u susedov. A potom bude problém zjednotiť obvodový plášť. A samozrejme dôjde k poškodeniu, úniku tepla, ... najlepšie je 1. vymeniť okná
2. zatepliť obvodový plášť.
Ak sa k tomu dohodnete na výmene vchodových dverí, chodbových okien a zateplenia strechy... Myslím si budete na najlepšej ceste za úsporou na energiach. Predpokladám, že vyregulovanie vykurovacej sústavy už máte.
Elena Navrátilová
19.04.08,19:10
Nemáme, pretože až po cca 4 rokoch sa jeden priznal že načo mu bude termohlavica, že on kúri celý deň, okno má otvorené a však to zaplatíme všetci! Termohlavice boli objednané a montované a tento jeden "nájomca", vyučení vodár- kúrenár, nepustil do bytu montérov takže mu neboli termo namontované. Kúrime podľa teplotnej krivky čo je absolútne na figu.

Práve pre takéto prípady sú najlepším riešením merače. Neviem čo to máte za správcu. Jednoducho mal byt sprístupniť za účelom montáže termoventilov. Veď termoregulácia je základ úspor.
Karas Milan
20.04.08,05:22
A hlavne , čo je to za zástupcu?
Ka Mil
mrvan
20.04.08,05:34
Skús Thermoinvest
Orim
20.04.08,09:32
Nemáme, pretože až po cca 4 rokoch sa jeden priznal že načo mu bude termohlavica, že on kúri celý deň, okno má otvorené a však to zaplatíme všetci! Termohlavice boli objednané a montované a tento jeden "nájomca", vyučení vodár- kúrenár, nepustil do bytu montérov takže mu neboli termo namontované. Kúrime podľa teplotnej krivky čo je absolútne na figu.

Regulácia nie je termohlavica (to je termostatizácia). Regulácia (hydraulická) je vyregulovanie zvislých a vodorovných rozvodov tak aby všade mohlo ísť toľko tepla koľko sa tam musí dostať, aby niekto nebol krátený na úkor druhého.
Bez regulácie zhruba povedané ak si niekto pri vstupe tepla do domu otvorí na plno radiátory na tých na konci sa nedostávalo mali zimu tí vpredu zase teplo ktoré obvykle púšťali von oknom. Riešilo sa to zvýšenými dodávkami tepla, šlo to viac do peňazí.
Orim
20.04.08,14:03
Sama ho nedostaneš z pozície. Musíš presvedčiť ľúdí, že neplní tie povinnosti ktoré má plniť no a zvoľte si nového.
JaDo
25.04.08,21:38
Dobry den,
chcem sa Vas spytat ohladom veci na podporu zateplenia nasho bytoveho domu. Laurin

1. Aký názor máte na zateplenie bytového domu, ktorý je po stránke tepelnej izolácie celkom v pohode (väčšina vlastníkov potvrdilo, že má počas celej zimy v niektorých izbách úplne zatvorené ventily na radiátoroch), ale nakoľko silno praská obvodový plášť budovy je nutné ho zakryť proti pôsobeniu poveternostných vplyvov.
Musím poznamenať, že sa na jeho stavebnú konštrukciu vzťahujú systémové poruchy.
A aby som bola objektívna, tak v niektorých miestach si na chlad sťažujú. Týka sa to asi iba prízemia (takže asi bude dôležité zateplenie zo spodku).

2. mimotemy Škoda, že v Porade nie sú pre staršie typy bytových domov zhrnuté rôznorodé skúsenosti (chyby, poruchy, problémy pri ich riešení, spôsoby rekonštrukcií a podobne)- podľa ich konkrétnej stavebnej sústavy . Pritom od jedného typu domu bolo postavených spustu „kusov“. Asi je to tak, že vlastníci starých bytových domov nie sú tak aktívni a všetko po starom nechávajú na správcoch (družstvách a pod.) a nemal by sa asi so mnou kto radiť.
Ja by som si rada vymieňala skúsenosti s niekým, kto rieši stavebnú sústavu PS82 TT.
Sama si zatiaľ netrúfam otvoriť takúto tému:
„PANELÁK“ Stavebná sústava PS82 TT - chyby, poruchy a problémy pri ich riešení, spôsoby rekonštrukcií, skúsenosti a podobne.
A kam túto tému zaradiť do Stavba alebo do SVB – bytovky?
Pretože by sa tam nejednalo iba o stavebných záležitostiach, ale i o veciach súvisiacich so zákonom 182/1993 o vlastníctve bytov..., nemala by byť podľa mňa zaradená do porady Stavba.
Ale téma SVB – bytovky sa viacej – menej týka SVB a staré bytové domy sú väčšinou v správcovstve Stavebných bytových družstiev alebo Mestských bytových podnikov a SVB nemajú založené.

Ďakujem
duves
29.04.08,16:57
Ofélia
29.04.08,17:21
duves
Dúfam že po skončení prác prihodíte aj novú fotku s komentárom.
duves
30.04.08,05:28
duves
Dúfam že po skončení prác prihodíte aj novú fotku s komentárom.
Jasnačka, priebežne však budem naplnat databazu fotografii, tak ako budu prace postupovať tu:
http://picasaweb.google.com/duves1/ZATEPLOVANIEDOMU
duves
09.05.08,13:19
No u nas je problemik. Niektori napadli, ze to nebolo treba zateplovat 120 mm polystyrenom. Co na to stavari? Je to dobre riešenie? Alebo stacilo 60 ci 80 mm vrstva. Stavebna sustava je T16.
http://lh5.ggpht.com/duves1/SBtnYUDIdEI/AAAAAAAACfk/9lRfFD-_O38/KIF_1466.JPG?imgmax=512
Karas Milan
09.05.08,16:36
Ahoj Duves.

Podľa e-Filipa vraj v Košiciach dosiahli 70 mm EPS úsporu na kúrení nad 20% a výpočtovo sa znížila tepelná vodivosť z 1,55 na 0,45 W/m2K a tepelný odpor sa zvýšil z 0,48 na 2,04 m2K/W . Z toho mi vychádza , že asi od 80 mm sa ťažšie dosahujú efektívne úspory (aj keď zvýšenie ceny z hrúky 50 na 100 mm je iba o 50 % - styrcon 305 a 455 Sk).
(A toto je len veľmi hrubý odhad :
že návratnosť pri 50-80 mm hrúbke zateplenia je asi do 10 rokov
a z nadbytočnej hrúbky (80-120 mm) je asi nad 15 rokov.)

Ahoj
Ka Mil
duves
10.05.08,08:44
No dik Milan.
Trosku ma to mätie, lebo som si predstavoval, že to je vyhodne s tou 12 cm hrubkou polystyrenu. Aspon co som uvazoval v rovine pasivnych domoch, kde zateplenie musi byt este dokladnejsie. Zrejme projekt (nemam k dispozicii) bol stanoveny na 12 cm zateplenie lebo aj ponuky sa od toho odvijali.
Karas Milan
11.05.08,09:17
Ahoj Duves.

Nie som odborník na zateplenie.Len vychádzam z toho , že pri dostatočnom
prísunu vždy nastane saturovaný stav = ďalší prísun už nemení kvalitu.
Medzi najefektívneším a saturovaným stavom je pásmo v ktorom sa pohybuješ ty (aj tie pasívne domy). Tam záleží rozhodovanie na finančných možnostiach
a pomere cena/zvýšenie kvality.

Ahoj
Ka Mil
duves
15.05.08,16:49
Karas Milan1
16.05.08,05:25
Ahoj administrátor.

Správa pre tých , čo idú stavať alebo opravujú.Ak náhodou toto čítate , tak som krásne modrou a červenou farbou prešiel cez ochranu porady. Musel
som ale kruto (rozmýšľať). Potom realizácia = malina.

Ahoj
Ka Mil
Karas Milan1
16.05.08,05:27
Ahoj .

Teda modrou a červenou farbou je dobrá adresa ( v predošlom príspevku) na stavebný materiál.

Ahoj
Ka Mil
Chobot
16.05.08,07:29
Ahoj administrátor.

Správa pre tých , čo idú stavať alebo opravujú.Ak náhodou toto čítate , tak som krásne modrou a červenou farbou prešiel cez ochranu porady. Musel
som ale kruto (rozmýšľať). Potom realizácia = malina.

Ahoj
Ka Mil

Niekedy mám problém pochopiť tvoje príspevky, ale priznám sa, že tomuto teda nerozumiem vôbec. :confused::confused::confused:

Čo si tým chcel povedať??
Karas Milan1
16.05.08,10:37
Ahoj Chobot.

Iba som chcel povedať , že prihlásený ako "Karas Milan1" (z iného počítača ako "Karas Milan") , som nemal nárok (pod 15 príspevkov) uverejniť internetovú adresu.
Modrou a červenou farbou som ju napísal a ostatnými farbami som iba oblboval strážcu (Q Firevale) , aby mi to pustil.
Inak to bolo skutočnemimotemy.

Ahoj
Ka Mil
Chobot
16.05.08,11:09
Ahoj Chobot.

Iba som chcel povedať , že prihlásený ako "Karas Milan1" (z iného počítača ako "Karas Milan") , som nemal nárok (pod 15 príspevkov) uverejniť internetovú adresu.
Modrou a červenou farbou som ju napísal a ostatnými farbami som iba oblboval strážcu (Q Firevale) , aby mi to pustil.
Inak to bolo skutočnemimotemy.

Ahoj
Ka Mil

A prečo máš dva nicky? To tiež nechápem. Veď sa môžeš aj z 2 PC prihlasovať pod jedným menom. :rolleyes:
Karas Milan1
16.05.08,11:27
Ahoj Chobot.

Niekde inde som písal , že preto lebo som bol lenivý rozmýšľať.
Ale si tretí , čo sa pýta a inde som napísal , že ak sa ešte jeden opýta = zruším svoju dvojjedinosť a týmto ruším " Karas Milan1 " .
Keby ma ešte niekto dodatočne našiel ako (Karas Milan1 ) , prepáčte nebudem už odpovedať.

Ahojte
Ka Mil
kolariko
19.05.08,09:26
Chcela som Vás poraďáci požiadať o radu ohľadom rozpočítavania predpokladaných finančných nákladov na rekonštrukciu a zateplenie bytového objektu.
Je možné aby sa zálohový prepis v položke tvorba fondu opráv navýšil nie o paušál na m2 ale aby sa rozpočítali predpokladané náklady súvisiace s rekonštrukciou na počet bytov v objekte? Podotýkam, že v bytovom dome sú 1,2,3 -izb. byty, každý s inou plochou a pri ekonomickom rozbore sa vychádzalo zo stanovenia nákladov na byt vo výške, ktorá zodpovedá podielu plochy jednotlivého bytu na plochu všetkých bytov v dome.
lubica_02
19.05.08,11:18
Celú výšku tvorby FO majú v rukách vlastníci byto a NP v dome. Treba si dať návrh zmeny platby odsúhlasiť na schôdzi vlastníkov bytov v zmysle zákona.
kolariko
19.05.08,13:50
Celú výšku tvorby FO majú v rukách vlastníci byto a NP v dome. Treba si dať návrh zmeny platby odsúhlasiť na schôdzi vlastníkov bytov v zmysle zákona.
Ďakujem lubica_02 za odpoveď.
Žiaľ, na schôdzi nebolo zatiaľ nič odsúhlasené, na schôdzach sa vždy hovorilo iba o rozpočítavaní nákladov na m2 a zrazu v návrhu na schválenie sa už objavuje rozpočítavanie nákladov na byty.

Viem, že je to nevýhodné iba pre rozlohou malé byty, pre veľké byty naopak veľká výhoda. Vždy som si myslela, že zo zákona sa musia náklady rozpočítavať na m2.

Ako je to však s hlasovaním? Keďže veľkých bytov je v byt.objekte viac ako 2/3 vedia prehlasovať rozlohou malé byty. Stačia v tomto prípade 2/3 alebo potrebujú na odsúhlasenie 100% hlasov?

Ďakujem.
duves
19.05.08,13:51
kolariko: konkretne nas projekt je postaveny na usporach, uvere a štatnej dotacii na opravu balkonov. pričom: Uspory na fonde oprave sú tvorené podla vymer jednotlivych bytov. Uver, resp. mesacna splatka uveru je kryta tvorbou fondu oprav-tam zasa vstupuju vymery za byty. Mne osobne sa zda byť taketo riesenie spravodlive. Kazdy iny pripad, co by ho aj zakon povoloval je deformaciou. Pokial je tam dost vela vlastnikov malych bytov, je potrebne sa vyhnut nedorozumeniam a za ucelom spolocneho postupu sa aj vopred stretnut a si to ujasnit.
Pokial niekomu nevyhovuje vlastnit velky byt, nech ho preda a kupi si menší.
Viac neporadim.
kolariko
19.05.08,14:04
kolariko: konkretne nas projekt je postaveny na usporach, uvere a štatnej dotacii na opravu balkonov. pričom: Uspory na fonde oprave sú tvorené podla vymer jednotlivych bytov. Uver, resp. mesacna splatka uveru je kryta tvorbou fondu oprav-tam zasa vstupuju vymery za byty. Mne osobne sa zda byť taketo riesenie spravodlive. Kazdy iny pripad, co by ho aj zakon povoloval je deformaciou. Pokial je tam dost vela vlastnikov malych bytov, je potrebne sa vyhnut nedorozumeniam a za ucelom spolocneho postupu sa aj vopred stretnut a si to ujasnit.
Pokial niekomu nevyhovuje vlastnit velky byt, nech ho preda a kupi si menší.
Viac neporadim.
No veď, aj podľa mňa je to spravodlivé a nechápem, ako sa to tam dostalo. Ja vlastním 1-izb.byt 35m2 a náklady mám vypočítané na cca 180 t..Byt 3-izb. o výmere 75m2 má náklady vypočítané na 208 t., /v tom sú už zohľadnené predbežné úroky za úver na 10 rokov a počet lódžií/ väčie byty majú viac/, no čo k tomu dodať? Dôchodca, kt. som sa pýtala, že prečo nevymení svoj nadrozmerný byt, my jednoducho povedal, že "načo, veď ma nestojí o nič viac"...
1-izb.bytov je v dome 11, ostatných od 65-75 m2 je 44, takže ak sa bude hlasovať a bude stačiť 2/3 všetkých hlasov, tak hádajte ako to asi dopadne?
duves
19.05.08,15:01
No veď, aj podľa mňa je to spravodlivé a nechápem, ako sa to tam dostalo....
Treba si vyžiadat zapis z tej schodze, kde taketo uznesenie bolo prijate. A nabuduce doporucejem chodit na domove schodze. Inak sa potom nedivme.
duves
19.05.08,15:21
Myslim, že cely problem je v pravnej rovine. Je fakt, že tvorba fondu oprav sa odvija od vymeru bytu. Ale prečo sa mate zložiť na úver tak nerovnomerne, tak to mi nie je jasne. U nas v bytovke mame mensie byty 50% zastupenie a dohodli sme sa, že splatka uveru bude pokryta vybranym odvodom do fondu oprav. Vobec mi nie je jasne, prečo ste sa dohodli, že na byty ma prisluchat urcity objem uveru. A je uplne logicke, že ak ma niekto väčší byt, t.j. aby mal osoh zo zateplenia, je potrebne zatepliť prave pri tych väčších bytov viac plochy na plášti budovy bytového domu - teda je potrebne vynaložiť na taký byt viac peňazí. Efekt je z toho zrejmý - ved v podstate bude mať väčšie úspory zo zateplenia čo do absolutnych čísiel v danej mene. Je mi tak proti srsti iny sposob delby ťarchy z úveru na zateplenie.
apropo: podla mna neries osobnymi otazkami na dochodcov nic. Uvidime, či poradi nejaky pravnik. Ty ale v každom prípade zisti, kde a na akej schodi sa prijalo take uznesenie, že sa budete tak nespravodlivo skladať na uverovy limit, resp. inak ako je robena tvorba do fondu oprav, ktory sa odvija o velkosti bytu.
lubica_02
19.05.08,15:31
Zakon stanovil platby do FPÚ a O podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa vlastníci nedohodnú inak.
Toto muselo byť prejednané na schôdzi, požiadaj správcu o nahliadnutie do zápisnice a prezenčnej listiny. Ak bolo všetko odsúhlasené podľa zákona a Ty máš pocit, že si sa zúčastnila všetkých schôdzí, na nasledujúcej schôdzi tento problém predlož na prejednanie, prípadne písomne dajte správcovi námietku, ak nesúhlasí viac ľudí .
Ak to bolo odsúhlasené na schôdzi, predpokladám, že 15 dní uplynulo, tak nemá význam sa obracať na súd.
Pretoto je účasť každého vlastníka na schôdzi potrebná - neber osobne.
peet777
23.05.08,08:16
dobrý deň,
mám na "poradcov" otázku spojenú s poptávku.:
bývam v BA, tento rok by sme chceli zatepliť dom( 4-bytovka, bez balkónov, cca 260 m2), možete mi niekoho odporučiť alebo ake skusenosti máte s týmto, potreboval by som cenové ponuky aby sme si mohli zobrať na to úver, v plane mame prerobenie aj strechy( výmena, škridiel, prelatovanie, krov máme z betonu, takže ten ostáva), takže tá cenová ponuka môže byť aj na strechu.
ďakujem za akékoľvek odpovede.
duves
28.05.08,13:24
duves
09.06.08,19:13
Orim
09.06.08,21:56
Chváliť si sa mal v príspevkoch na to určených :D


Doplňam link:
http://www.porada.sk/t43239-fotogaleria-obnovy-domov-v-svbckach.html
duves
11.06.08,17:35
Halli
12.06.08,08:08
Chváliť si sa mal v príspevkoch na to určených :D


Doplňam link:
http://www.porada.sk/t43239-fotogaleria-obnovy-domov-v-svbckach.html
súhlasím, ale chválim Duvesa za snahu prispiet svojimi foto ;) Máte krásny "domček" ;)
Duves hoď to aj tam, lebo tam je to lepšie hľadateľné :)
mrvan
24.06.08,17:31
Nie som odborník,ale zpraxe,mám barak z nepálenej tehly,ak steny naakumulujú teplo= aku.kachle.Takú hrúbku a surovú tehlu zateplovať = vyhodenie peňazí.
Milan.Žiška
24.06.08,18:54
Nie som odborník,ale zpraxe,mám barak z nepálenej tehly,ak steny naakumulujú teplo= aku.kachle.Takú hrúbku a surovú tehlu zateplovať = vyhodenie peňazí.
"mrvan" už v úvode si sa ospravedlnil, že nie si odborník - akceptujem.
Aby sme to dali na poriadok Obnova objektov bytového fondu ( zateplenie je jednou jeho neodeliteľnou časťou) sa realizuje za účelom zníženia energetických strát objektov vo vykurovacom období a zvýšenie komfortu v období letnom. Vhodnocuje a navrhuje sa v zmysle dvoch krytérií:
- hygienické - laicky aby dom neplesnivel a bolo možné v ňom bývať
- energetické( tepelnotechnické) - aby boli straty čo najviac minimalizované, a konštrukcie fungovali ako treba.
NIE JE OBJEKT, KTORÝ BY NEVYKAZOVAL TEPELNÉ STRATY.
Celý ten zhon okolo zateplovania je vlastne o ušetrených peniazoch viazaných na prvotnú investíciu do zateplenia.

"mrvan" skús si prečítať príspevky na PORADE k tejto téme a ostatnej problematike. Ak by si niečomu nerozumel alebo mal nejaké otázky daj do "pľacu" skúsime ti pomôcť.:)
Karas Milan
24.06.08,23:19
1, Nie som odborník,
1,a, ale zpraxe
1,b, mám barak z nepálenej tehly,
2, ak steny naakumulujú teplo= aku.kachle.
3, Takú hrúbku a surovú tehlu zateplovať = vyhodenie peňazí.



Ahoj Mrvan.

1, Nevadí
1,a, Ja som z GA
1,b, na leto ideál (ak je suchý)
2, Áno , ale potom sa tu od laikov líšime. Tie steny budú uvolňovať viac naakumulovaného tepla (smerom) , kde je vyšší tepelný spád (rozdiel medzi teplotou steny a teplotou okolia) , teda asi von.
3, Musel by si porovnať tepelný odpor teraz a za koľko Sk by sa ti o koľko zvýšil tepelný odpor - môžeš mať pravdu.

Ahoj
Ka Mil
kalamajka
23.07.08,04:46
Dobry den,
neviem ku ktorej konkretnej teme prilepit moju otazku - tyka sa zateplenia bytoveho domu sukromnou firmou, ktora vyuzivala vodu a elektrinu nasho bytoveho domu. Rekonstrukcia prebiehala od 11/07 do 5/08. Chcem sa opytat ci som mala povinnost fakturovat spotrebu vody a elektriny za rok 2007 uz v roku 2007? A dalsi problem je - kolko kWh fakturovat?! Ako mam postupovat. Sme styri vchody a kazdy vchod je fakturovany zvlast. Na fakturach za rok 2007 je rozpisane obdobie od 01.01.07 - do 2.11.07 a od 3.11.07 - do 31.12.07. Ja som postupovala tak ze som posudzovala obchobie od 01.01.07 do 03.11.07. Vypocitala som si priemernu spotrebu za jednotlive vchody - napr. vchod c.1 mal spotrebu za toto obdobie 80 kWh - to znamena ze priemerna mesacna spotreba je 8 kWh, 2.vchod mal priemernu spotrebu 4 kWh atd.. Z tychto priemernych spotrieb za jednotlive vchody som vyratala priemernu spotrebu priemernych hodnot t.j /8+4+6+12/:4 = 5 - /priem.hodnota priem.spotreba kWh/. tuto hodnotu vynasobila poctom mesiacov 12 - vysla mi rocna priemerna spotreba a vsetko co bolo naviac na 60 kWh v kazdom vchode chcem refakturovat stavebnej firme. JE TO SPRAVNE?????????????? S vodou je to jasne - merace v suterene uvadzaju spotrebu vody, prenasobene koeficientom. Dakujem, reagujte prosim
Karas Milan
23.07.08,05:42
Nelep to už ďalej. Máš odpoveď.

Ka Mil
skuba
19.08.08,06:30
Dobry den, chcela by som sa s Vami poradit, v septembri začíname oteplovat bytovku a pripravujeme zmluvu s dodavatelom, na co si mame dat pozor, co do nej zakomponovat. dakujem
evula0
25.09.08,10:38
[quote=kalamajka;780467]Dobry den,
tyka sa zateplenia bytoveho domu sukromnou firmou, ktora vyuzivala vodu a elektrinu nasho bytoveho domu. A dalsi problem je - kolko kWh fakturovat?! ..chcem refakturovat stavebnej firme.

Predovšetkým je dôležitá zmluva s tou stavebnou firmou, kde by mali byť dohodnuté podmienky:súhlas na použitie vody, elektriny, kde sa pripoja,ako sa bude fakturovať- na dohodnutú sumu, na odsúhlasený odpočet z meradiel alebo ako? Ak nebol v zmluve súhlas a napojili sa len tak bez kontroly, asi ťažko sa dohodnete o správnosti Vašej fakturácie. Nebolo v zmluve, že je to zohľadnené v dohodnutej cene za dielo? Ak je zmluva nedostatočná, každá rada je ťažká. Vaše výpočty sú celkom sympatické len pochybujem o úspešnom odsúhlasení dodávateľom.
evula0
25.09.08,12:20
Dobry den, chcela by som sa s Vami poradit, v septembri začíname oteplovat bytovku a pripravujeme zmluvu s dodavatelom, na co si mame dat pozor, co do nej zakomponovat. dakujem

1. Predmet zmluvy, to je presne rozsah, čo majú spraviť napr. odvolávka podľa projektovej dokumentácie, ak niečo iné a má to byť v rozsahu zmluvy, presne vyšpecifikovať(napr.preloženie bleskozvodov). Inak Vám zničia nervy pri naviac prácach a dojednávaní ich fakturácie.
2. Cena, buď dojednaná dohodou na sumu alebo s odvolávkou na predložený rozpočet v rámci ponuky. Ak počítate s nejakými naviac prácami(niekedy vďaka nedostatočne kvalitnému projektu), dohodnúť hodinovú sadzbu a odsúhlasovanie počtu hodín a spôsob výpočtu alebo prefakturácie použitého materiálu a podmieniť odsúhlasením vopred. Inak Vám zničia...
3. Platba, presné podmienky zálohových platieb podľa dátumu alebo odsúhlasenej a vykonanej časti diela napr. v % z celkovej dohodnutej čiastky.Poslednú platbu( aspoň 20-30%) podmieniť odovzdaním a prevzatím diela a odstránením zistených závad.
4. Termín, na všetko, čo sa dá so zmluvne dohodnutým penále.
5. Odovzdanie diela, dať povinnosť, aby dodávateľ písomne vyzval objednávateľa na prevzatie diela najmenej napr.5 dní vopred. Pri preberaní dostať stavebný denník, revíznu zprávu bleskozvodov a vyhlásenie stavebného dozoru, že dielo bolo vykonané v zhode s projektovou dokumentáciou..Nepodpísať protokol pred odstránením závad. Vtedy je ešte výhoda(posledná platba a prípadné sankcie pre prekročenie termínu odovzdania) na Vašej strane.
6.Počas prác, pevné nervy, určite stavebný dozor(zvykne mať dodávateľ), ak je to možné tak nejakú aspoň čiastočne odbornú priebežnú kontrolu určeným človekom SVB - kontrolovať stavebný denník,použitý materiál,stav pri termíne čiastočnej zálohovej faktúry, naviac práce(vopred dojednať,ich vykonanie), čerpanie energie a vody(lepšie je dojednať paušálny odpočet z ceny alebo zahrnúť do ceny diela),ostatné podmienky pre vstup dodávateľa do priestorov domu, skladovanie materiálu,náradia a mnoho iného.
7.Nezabudnúť v zmluve výslovne uviesť, že za bezpečnosť pri práci v plnom rozsahu zodpovedá dodávateľ, takisto za vzniknuté škody a za opatrenia, ktoré je potrebné vykonať pre bezpečnosť obyvateľov domu.
8.Dosť, aj tak by toho mohlo byť oveľa viac.
duves
31.10.08,18:29
Zaujimave:
http://tvojepeniaze.pravda.sk/domy-a-byty-sa-zatepluju-nespravne-dtw-/sk_phypo.asp?c=A081030_201638_sk_phypo_p01

Niekde som tu pisal, že sme pri zateplovani použili polystyren 12 cm hruby. Teraz vidim, že to bola spravna volba.
jezik
21.11.08,08:10
ja myslim ze zateplit bytovy dom 8-12cm polystyrenom nieje na skodu.My mame zatepleny dom 8cm nobasilom a vyslo nam to celkom pekne..zabezpecila nam to firma na kluc cez vypracovanie projektovej dokumentacie,stavebny inziniering a vsetky prace pod jednou hlavickou..ved skus si dat ww.innovia.sk.tam by ti mozno poradili
henrieta3
27.10.10,08:58
Rada by som sa pripojila k tejto teme, snad niekto poradi. Rozhodli sme sa tiez zateplit panelak, dali sme vypracovat projekt za cca30 tis. eur. Dotacie vybavoval spravca, udajne sme ziadne nedostali. Potom sa schvalila firma, s ktorou suhlasila vacsina, lebo bola najlacnejsia, ale neurobilo sa vsetko podla projektu, len sa oblepili steny, neopravili ani balkony. Udajne si to vlastnici nezelali, lebo mnohi ich maju zasklenne. Projekt vysiel nazmar, my, co mame balkony otvorene, mame ich len omietnute zvonka, zalepene otvory dolu, neopravene, ani nevymalovane. kedze je nas menej, nevieme, co s tym, ci vobec prebehne kolaudacia a ci je niekto kompetentny schvalit nekompletne prace /neopravila sa ani strecha/. Povodne stav. povolenie preslo riadnym procesom na stav. urade. Vobec nevieme, co s tym, mnohi si balkony-logie sami zatepluju, omietaju, mame moznost nejakej kontroly prace? Myslim oficialnej? Dakujem za rady.
Lianka
04.11.10,09:02
A co zmluva s dodavatelom? Nie je v nej zaviazany postupovat podla projektu? Ake sankcie voci stavitelovi zo zmluvy vyplyvaju?
branislav235
17.01.11,11:20
Tak trochu sa pohybujem v tejto problematike a vždy ma naštve, keď vidím zlú robotu stavbárov. Pri výbere firmy neberte hneď najlacnejšiu. Dôležité sú referencie. Najlepšie, ak sa pôjdete pozrieť na nejakú stavbu, ktorú práve realizujú. Na čo si dávajte problém? Hlavne na tepelné mosty, ktoré môžu v budúcnosti podstatne ovplyvniť spotrebu tepla (napr. balkóny, ostenia, výčnelky a podobne) a taktiež na kvalitu práce (medzery medzi blokmi polystyrénu (nemali by byť veľké a mali by sa zapeniť), dôležitý je aj poriadok okolo stavby. Nejaké informácie sú na pasivnedomy.sk
lubica_02
17.01.11,11:28
(nemali by byť veľké a mali by sa zapeniť),
penenie medzi polystyrenmi by malo byť minimálne, najlepšie nijaké
uct2007
29.01.11,07:35
Ahojte, možno mi budete vedieť poradiť:
po zateplení činžiaku sa nám takto veľmi rosia okná. Pred zateplením sme už mali plastové okná, ale to nikdy takto nerobilo.
Neviem, ale myslím, že by to až tak veľmi nemalo rosiť. Čo poradíte ?
Ďakujem všetkým a peknú sobotu.
roman29
14.11.11,21:54
tak a vyznaj sa clovece ...
v prispevku: http://www.porada.sk/t18073-p14-zateplenie-domu.html#post561382
v danej prilohe, sa pise, ze "Zateplenie strechy v praxi nemá význam je to asi 2 % úspor "

prispevok:http://www.porada.sk/t146792-p2-zateplit-nezateplit-staru-tehlovu-bytovku.html#post1500972
"No oveľa väčšiu pozornosť by som venoval zatepleniu stropu, či strechy.
Tam uniká veľa tepla, dokonca je zaručené, že ak zateplite strop,teplota v miestnosti Vám stupne o 3°C ! "

rozni ludia, rozne nazory .... ale az tak diametralne odlisne.... :D
Jozef Štora
14.11.11,23:24
Okna sa rosia, lebo po zatepleni sa posunul rosny bod viac do bytu. Ked malo kurite a malo vetrate, budu sa rosit a je realna hrozba vzniku plesni. Zvyste priemernu teplotu v byte aspon o 2 stupne a 2-3 krat za den otvorte na 5 minut okna do koran... malo by to prestat...