alicka6
20.11.11,19:25
Dobrý deň,
na jar som dostala stromček - mandarínku, ktorý mal už plod. Cez leto krásne kvitol a myslela som, že bude mať veľa mandariniek. Nuž, takto na jeseň som mandarínku musela premiestniť z terasy do bytu. Zo začiatku som myslela, že premiestnenie nerobilo dobré, ale teraz už neviem čo sa stalo. Stromček zhodil už skoro všetky listy a aj drobné plody. Ostali len tie väčšie. Pýtala som viacerých, kto by vedel poradiť. Hovorili, že treba lístie rosiť, ale nepomôže.
Prosím Vás, kto by vedel nejakú dobrú radu, ako na to?
lujza.j
20.11.11,18:47
peterslovak
21.11.11,07:59
Citrusy nemajú radi suchý vzduch, ústredné kúrenie im škodí. Pokiaľ je vrúblovaný, veľa záleží na podpníku. Niektoré sú vhodné na zimovanie v byte, ale ak je na chladumilovnom podpníku, tak v byte sa bude trápiť a časom celkom isto uhynie. Jedná sa najmä o podpníky poncirusu, resp. jeho hybridov (citranž, citrumelo...). Mandarinka je všeobecne dosť chladuvzdorný citrus, ideálne zimuje pri 0 - 5 st. C, ale mám odskúšané že bez poškodenia vydrží i mínus 5 st.C.
wabi
21.11.11,11:14
Hlavný problém prečo zhodil listy je ten, že bol náhle prenesený do tepla a listy boli v teple ihneď, zatiaľ čo korene až pokím sa nezohrial kvetináč a pôda a to mohlo trvať i celý deň v závislosti od teploty a veľkosti nádoby. Každá rastlina v takom prípade reaguje zhodením listov.
Preto je potrebné poliať ju horúcou vodou tá rýchlo zohreje koreň a tak potom toľko z lístia nespŕchne.
Inak dobre radili, treba veľa svetla a nížšiu teplotu. Alebo dá sa zazimovať aj v temne ale pri nula stupňoch, je to lepšie ako na svetle ktorého je v zime i tak málo a pri 20 stupňoch...
Na jar potom v máji vyložiť a zostrihnúť radikálnejšie.
Taserda
11.04.12,07:54
Mám mandarinku prinesenú z Čiernej hori ktorá sa tam pestuje, čiže neviem čo je zač. Má 1 rok, 2 konáre,vyrastá jej tretí, nahodila 2 kvety a vyzerá že jej pribudne aspoň jeden ďalší kvet. Mal by som kvety odtrhnúť (nerád by som)? Zatiaľ ju držím na okne, je potrebné kvety opeliť štetcom? K včielkam sa tok skoro nedostane.
alicka6
12.04.12,11:35
Moja mandarínka bola chovaná v byte u kolegyni. Ona opelovala štetcom a takto mala aj plod, ktorý mohli skonzumovať. Čo som ja okoštovala, bol bez chute. Také "nanič". Asi kvôli nedostatku slnka. V minulom roku mi kolegyňa darovala tento stromček a dala som ho na terasu, kde veľmi veľa kvetov nahodil od jari až do jesene. Boli drobné, voňavé a bledofialové až do biela. Nebolo treba štetcom opeľovať, včielky urobili to svoje a vytvorili sa mandarínky. Ale veľa. Neboli ešte dozreté, musela som priniesť do bytu kvôli zime, ale tu asi dostal nejaký šok, lebo zhodil všetky listy. Tuto na Porade mi odporučili, a odniesla som mandrínku na chladnejšie miesto, do kočikárne. Tam je chladnejšie, ale je aj svetlo. Až teraz keď bolo počasie krajšie som dala naspäť na terasu. Neviem čo je s ňou, lebo ešte je stále bez lístia, ale mandarínky "visia" (ostalo ich 6), sú oranžovej farby, ale nie sú ešte dozreté. Očividne stromček sa trápy. Chcela by som ju zrezat, ale na tých konároch má plod, takže nedostane drastický rez.
Na budúcu zimu neprinesiem ju do bytu, hneď odnesiem do kočíkárne, aby nezhodil lístie.
Taserda
04.05.12,17:15
Neopeľoval som, najprv kvitol jeden po jeho odkvitnutí druhý a na oboch sú už plody. Tak neviem ako, má mandarinka samoopelivé kvetý? V susedstve neviem o žiadnej mandarinke.