enida
21.11.11,20:27
dobry den,

potrebovala by som radu ohladne situacie, do ktorej som sa dostala bez vlastneho zavinenia. moj byvaly zamestnavatel akymsi zahadnym sposobom spravil chybu a neodviedol za mna preddavky na zdravotne poistenie danej zdravotnej poistovni, avsak boli mi riadnym sposobom strhavane z hrubej mzdy. ked som sa o tom dozvedela, sama som kontaktovala zdravotnu poistovnu, kde mi bolo oznamene, ze by to mal riesit zamestnavatel. tak som to nechala tak. avsak - zdravotna poistovna mi zacala posielat najskor len vymer o nedoplatku s tym, ze ho mam uhradit, a najnovsie aj uradnu zasielku - vyzvu na uhradu. napriek tomu, ze som sa ich medzitym niekolkokrat pokusala skontaktovat, volala som na ich linku, vysvetlovala znova a znova... neviem co mam robit, ako toto riesit, nie je to maly peniaz, je to niekolko stoviek, ako dalej postupovat, kedze to stale ziadaju odo mna a nie od toho, u koho ten dlh vznikol - t. j. u zamestnavatela. dokonca byvaly zamestnavatel mi "laskavo" navrhol, ze nech si to uhradim sama, ze oni mi to potom niekedy poslu... je mi z toho zle, je to cele na hlavu, da sa stym nieco robit? ak by sa nasiel najlepsie nejaky pravnik... dakujem.
Mila123
21.11.11,19:30
bože!!!!!! veď to nie je tvoja záležitosť!!!!!! tebe boli riadne zrážané, a to, že ich neodvádzal, za to ty nemôžeš..........
preto by som ti odporúčala napíš sťažnosť na UDZS.....
oni riešia takéto spory, dolož aj písomnosti so ZP......(inak ktorá to je????stačí číslo )
enida
21.11.11,19:43
24, nechapem hlavne preto, ze doteraz som bola co sa tyka vybavovaciek, celkom spokojna...
tictac7
21.11.11,20:10
ja som mala obdobný prípad s našim zamestnancom, ktorý je u nás nepretržite zamestnaný od júla 1998 (bez akejkoľvek PN alebo niečoho, prečo by mal byť poistencom štátu alebo samoplatiteľ), napriek tomu mu takéto obsielky tiež začali chodiť. No a prišli sme na to, že v uvedenom období bol aj SZČO a mal aj príjem ako SZČO, nie je to, tak náhodou aj Tvoj prípad?
Lebo pokiaľ viem, v tých výmeroch sú aj jednotlivé obdobia presne vymedzené (aj s druhom poistného vzťahu) - teda ak by to bolo vecou zamestnávateľa, ako Ty prezentuješ, tak to nie je Tvoj problém, a nebudú obháňať Teba, ale zamestnávateľa.
Inak, po telefóne nič nevybavíš. Treba OSOBNE alebo DOPORUČENÝM LISTOM (najlepšie s doručenkou) podať odvolanie, dodať fotokópiu pracovnej zmluvy a keď je to možné, tak aj prihlášku od zamestnávateľa (fotokópiu) alebo od neho potvrdenie, že od..... do..... si bola zamestnancom.
optimistka
21.11.11,20:15
nerozumiem, ako môže ZP vymáhať nezaplatené odvody od zamestnanca, ktorému boli riadne zrazené a povinným ich odviesť bol zamestnávateľ, napadá ma, či zamestnávateľ si splnil prihlasovaciu povinnosť a či vás poisťovňa má resp. mala v registri ako zamestnanca.. lebo ak nie, vtedy je možné, že sa na vás pozerá ako na samoplatiteľa ZP, treba ísť na ZP preukázať pracovnou zmluvou pracovný pomer, prípadne výplatné pásky
enida
22.11.11,08:03
SZCO som nebola ani jeden den v roku, ani nezamestnana, a ci som bola evidovana - predpokladam ze ano, kedze v tej poistovni som uz niekolko rokov a nemenila som ju. menila som iba zamestnanie - a to neviem co je povinnostou noveho zamestnavatela, ci prihlasit ma ci ako.

skusim to asi s tou pracovnou zmluvou a odvolanie poslat doporucene, teraz som podala odvolanie elektronicky a len s popisom situacie, kedze som momentalne mimo bydliska a prace a nemam tu so sebou potrebne dokumenty.
tictac7
22.11.11,08:07
áno, povinnosťou zamestnávateľa je do 8 dní od začiatku PP prihlásiť Ťa do ZP ako zamestnanca a po ukončení PP Ťa zas odhlásiť.
Mila123
22.11.11,08:08
pri zmene zamestnávateľa prebehla plynule? nebol ani jeden deň bez poistenia?
jedná sa o vysokú sumu peňazí????
IVETA N
22.11.11,08:17
na margo tohto by som sa aj já chcela spýtať ,,Môže ZP previesť platby z preddavku zametnávateľa kde VS je IČO na platby poistného OSZČ kde VS je r.č.? Je niekde na to zákon má s tým niekto skúsenosti .Pretože už dva týždne chodíme do ,,24,, a riešime prípad ,,predžalobnej upomienky,, a teraz po dvoch rokoch , sme zistili , že v r.2009 boli neskoro zaslané výkazy a ony tie platby za zamestnanca odviedli na platbu preddavku OSZČ.

Ďakujem IvETA N
Mila123
22.11.11,08:22
na margo tohto by som sa aj já chcela spýtať ,,Môže ZP previesť platby z preddavku zametnávateľa kde VS je IČO na platby poistného OSZČ kde VS je r.č.? Je niekde na to zákon má s tým niekto skúsenosti .Pretože už dva týždne chodíme do ,,24,, a riešime prípad ,,predžalobnej upomienky,, a teraz po dvoch rokoch , sme zistili , že v r.2009 boli neskoro zaslané výkazy a ony tie platby za zamestnanca odviedli na platbu preddavku OSZČ.

Ďakujem IvETA N
a pri prevode peňazí si to nevšimli, že chýbajú mesačné výkazy za zamestnancov????

bolo to obdobie, kedy sa ešte nerobili RZZP???
enida
22.11.11,08:24
ano, zmena zamestnavatela prebehla plynule a nebola som nezamestnana ani jeden den v roku

vysoka suma, relativne ano, niekolko stoviek, moc na to aby som ich postradala
Mila123
22.11.11,08:28
ano, zmena zamestnavatela prebehla plynule a nebola som nezamestnana ani jeden den v roku

vysoka suma, relativne ano, niekolko stoviek, moc na to aby som ich postradala

mala si povinnosť robiť RZZP?
jankasm
22.11.11,08:29
ano, zmena zamestnavatela prebehla plynule a nebola som nezamestnana ani jeden den v roku

vysoka suma, relativne ano, niekolko stoviek, moc na to aby som ich postradala

V každom prípade, treba ísť na poisťovňu, predložiť im ako dôkaz o zamestnaní pracovnú zmluvu. Určite by som nedoplácala nedoplatok za zamestnávateľa. Poisťovňa nemá čo od teba niečo také žiadať. Ako Ti aj telefonicky povedali, majú to riešiť s ním. No keďže Ti ďalej chodia nejaké výzvy, osobne tam zájdi a pýtaj si písomne ich vyjadrenie, že to máš považovať za bezpredmetné, inak že to pošleš na ÚDZS.
IVETA N
22.11.11,12:33
nie a teraz majú pádny argument ,že preto to tak bolo prevedené, že tam neboli tie dané výkazy, dnes sme tam boli zase, lebo majiteľ chce to tam mať v poriadku , lebo chce od tade odísť a po kontrole z hlavnou vedúcou kontroly nám zase bolo povedané , že platby z roku 2009 nám priradili k platbe za rok ,,1998,,jedná sa stále o OSZČ. a keď som povedala, že prečo veď majú právo vymáhať iba desať rokov bolo povedané, že máme podať odvolanie . Predžalobnú upomienku sme zaplatili a dnes nám povedala, keď sme si to kontrolovali ,že tie platby z IČA boli priradené aj k tomuto mesiacu ale , keď sme tam boli minulý týždeň tak nám, povedala, že totreba zaplatiť a teraz podľa mojej logiky nemalo k tomu prísť, pretože to vlastne podľa jej dnešného vyjadrenia bolo zaplatené. Tak sami si utvorte názor čo v tom majú raz povedia tak inokedy onak. Jasné z polovice je aj v tom chyba , že tam boli neskoro zaslané výkazy .RZZP bolo spravené , lenže ony nám poslalil oznamenie o ukončení RZZP . Terez vlastne bolo zistené , že platby z roku 2009 za zamestnanca priradili k OSZČ a to do roku 1998, 2008 a 2010, lenže podla mojho názoru je aj tak preplatok na OSZČ. Pani z kontroly tvrdí , že tam žiadny preplatok nemáme , ale že máme dlh na zamestnancoch .
Posúd)te spolu som nou za 08/2009 sme odoslali platbu aj za zametnanca 37,83, ale aj za OSZC 41,37 tak čo Vám víde. Keď platbu priradili k OSZČ a po odpočítaní nedoplatku 3,54 nám vystane preplatok 37,83. Ďalsí argument , že prečo to tak bolo , ,,že sme nedávali špecifické symboly tak by to nemohli priradiť/ aj to je blbosť lebo priradili k OSZČ aj platby so ŠŠ./

Iveta N