Radoka
21.11.11,22:08
Doma nastala zvada , kvoli spotrebe el energie . Svokra tvrdi ,ze keď nastavím termostat na ohrievači aby ohrieval vodu na vysokú teplotu tak stupne aj spotreba elektrickej energie. Neviem , no podla môjho názoru je to uplne jedno. neviem a preto aj pisem do tohto fóra , ci nevie niekto presne ako to funguje. Myslim si ,ze aj ked je teplota nastavená na 25 stupnou (javascript://) alebo na 45 tak predsa ten termostat v tom ohrievači ma spodnu medzu kedy zapne ohrev a ak klesne pod tieto hranice , tak stále dohrieva ten isty teplotný rozdiel.Spotreba moze stupnut pri prvom prestavení na vyssiu teplotu no potom to bude to iste ,ci nie? Nevystudoval som fyziku takze neviem ci voda pri vysokú teplotách skôr stráca teplotu ,ci klesá rovnomerne-to neviem. A za dalsie si myslim ,ze ked bude teplota vody vyssia tak ,ked sa budem napr.sprchovat tak nebudem pustat na baterii iba vodu so zasobnika ohrievaca , pretože uz bude pre mňa horúca tak ju zmiešam so studenou, ktora nejde so zasobnika a tym padom vytecie menej vody so zasobnika a nemusi tam dotekat nova /studena/ voda , ktora ju neschladi . a preto si myslim ,ze aj klesne spotreba. Neviem no mozno trepem .Babo raď Dakujem
tienik
21.11.11,21:29
mas v principe pravdu, ale musis zobrat do uvahy aj straty - tie budu rast z tastucim rozdielom teploty vody voci okoliu. Ale zas, nic strasne to nie je. Je rozumne najst taky zlaty stred, aj velka teplota nie je dobra (spotreba o cosi vyssia, moznost obarenia, kotlovy kamen...) ani prilis mala nie je dobra (legionela, mala zasoba vody, atd...)
Radoka
21.11.11,22:07
Noo , fakt. Je treba najst asi ten stred. Zalezi aj na izolacii a umiestnenia . tie straty su na ohrievaci vypisane: 0,0117 kWh/24 hod/lit ale nieje uvedene pri akej teplote vody/ iba ,ze straty zavisia od pouzivania spotrebica :D Uz som mudry/ No to s tym kamenom to som pocul/aj rychlovarna konvica je dokazom /
TomasHC
22.11.11,07:39
Čím väčší rozdiel medzi vodou a vonkajším prostredím, tým väčšie straty. A nerastú lineárne - viď ekvitermická krivka. Takže budeš musieť nerád priznať, že svokra má pravdu ;)
petmar
22.11.11,16:56
Čím väčší rozdiel medzi vodou a vonkajším prostredím, tým väčšie straty. A nerastú lineárne - viď ekvitermická krivka. Takže budeš musieť nerád priznať, že svokra má pravdu ;)
Súhlasím s Tomasom, ešte k tomu pridám, že ďalšie straty vznikajú napr. odpúšťaním vody pri otvorení kohútika sa čaká, niekde menej, niekde viac, kým začne tiecť teplá vody. Je to do odpadu, ale tá teplejšia je hodne drahšia.
Indeed
22.11.11,17:00
45°C je vysoká teplota ??

alebo som niečo nepochopil ??
petmar
22.11.11,17:20
§ 3
Teplota teplej úžitkovej vody
na odbernom mieste

Dodávateľ teplej úžitkovej vody zabezpečí teplotu teplej úžitkovej vody na odbernom mieste v takej výške, aby teplota teplej úžitkovej vody na výtoku u konečného spotrebiteľa dosiahla najmenej 45 oC a najviac 55 oC pri dodržaní podmienok podľa osobitného predpisu.2)..............

takáto teplota ako podľa vyhlášky je OK , vyššie ani nižšie ísť nemá zmysel, iba ak 1x mesačne vyhnať na 80 stup - dezinfekcia proti legionelám