emental
24.11.11,12:23
Bývam v starej bytovke. Hlavné ističe sú všetky aj s elektromermi v takej veľkej skrini. Žiadny z týchto starých hlavných ističov nie je plombovaný. Neviem či to niekedy bolo plombované, ale v súčasnosti nie je. Menili mi aj elektromer a ten zaplombovali ale hlavný istič nezaplombovali.
Istič je starý,15A alebo 16A (nepamätám sa) a chcem ho vymeniť za 25A pretože mi ho vypína pri zapnutí napriklad pračky a el. rúry súčasne.

Otázka je, či ísť štandardnou cestou - nová zmluva s 25A, "odplombovanie", výmena a zase zaplombovanie za 20EUR?
Elektrikár tvrdil, že ked sa to vymení "len tak", že to je OK pretože nikto netuší aký tam bol (mám overené od ZSE, na zmluve nemám hodnotu istenia) a žiadny nie je zaplombovaný. A istič sa dá vymeniť bez nutnosti odplombovať elektromer. Hrozí za to nejaký postih? A ak áno, aký?

Zaplatiť 20 EUR len za to že príde ujo a cvakne plombu mi príde sakra veľa.
misoft
24.11.11,11:51
Pre poriadok: istič je ochranný prvok el. rozvodu. Je to súčiastka, ktorá sa môže pri poruche vymeniť. Ističe na neplombujú. Eletromer je meradlo, do ktorého sa nesmie zasahovať a merá spotrebovanú elektrickú energiu. Pokiaľ však potrebuješ vymeniť eletromer, nerob to sám, ale požiadaj o to distribútora el. energie, ktorý zároveň vykoná aj kontrolu. Máš tak istotu, že všetko bude v poriadku.
BTW: nezablombovaný elektromer = neoprávnený (čierny) odber el. energie!
BTW2: elektromer je za ističom, teda by bolo potrebné hlavným ističom pre vchod odpojiť patričnú fázu, aby sa vymenil tvoj istič.
tienik
24.11.11,13:38
Takze podme na to po poriadku:

O zmenu hlavneho istenia musite poziadat distributora - to okrem predpisov kaze aj elementarna slusnost, kedze zasahujete do jeho zariadeni.
20€ je poplatok za preplombovanie - to jest po nahlaseni to odstrihne elektrikar co to robi, ujo z rozvodnych zavodov pride nasadit novu.
Zmenit z 15 na 25 je sice pekne, ale sedi k tomu stav ostatnej instalacie?
Ked vykonate zmenu hlavneho istica, musite dolozit rozvodnym zavodom aj revizu.
Elektromera sa vtedy vobec nikto nema co chytat, takze tam preplombovanie nie je potrebne.

Ak mozem poradit, zavolajte si skutocneho odbornika a nie "elektrikara" typu "to je dobre, to nikto nevidi"
Etela
24.11.11,13:55
Toto presne viem ako sa to robí, nám "vyhadzoval" istič, ked naraz napr.išla el.rúra a myčka. Zavolala som elektrikára, ten povedal, že áno, treba vymeniť istič, ale on že nie je oprávnený zasahovať do rozvodnej skrinky s elektromerom. Tak som musela zavolať elektrikára iného, ktorý to mohol,lebo treba odplombovať elektromer, ten prišiel, zavolal do elektrární, tam nadiktoval č.elektromeru a dostal súhlas na výmenu ističa. Istič vymenil, asi na druhý deň prišiel pracovník elektrární a elektromer zaplomboval. A potom prišla faktúra za zaplombovanie elktromeru a stálo to asi 24 Euro.
luja5
24.11.11,16:24
Takze podme na to po poriadku:
O zmenu hlavneho istenia musite poziadat distributora - to okrem predpisov kaze aj elementarna slusnost, kedze zasahujete do jeho zariadeni.
20€ je poplatok za preplombovanie - to jest po nahlaseni to odstrihne elektrikar co to robi, ujo z rozvodnych zavodov pride nasadit novu.
Zmenit z 15 na 25 je sice pekne, ale sedi k tomu stav ostatnej instalacie?
Ked vykonate zmenu hlavneho istica, musite dolozit rozvodnym zavodom aj revizu.
Elektromera sa vtedy vobec nikto nema co chytat, takze tam preplombovanie nie je potrebne.
Ak mozem poradit, zavolajte si skutocneho odbornika a nie "elektrikara" typu "to je dobre, to nikto nevidi"
Len doplním - ja som v roku 2009 distribútorovi musela doložiť aj písomný súhlas správcu nášho bytového domu so zmenou odberu - maximálnej rezervovanej kapacity (v mojom prípade z 1x20A na 1x25A).
avalik
24.11.11,16:34
dik za temu aj rady, caka ma tiez vymena istica

len mne pani na linke v "elektrarnach" povedala toto: musi prist ich technik odplombovat (platba) moj elektikar vymeni istic (platba) a znova pride ich technik to zaplombovat (druha platba). Na moju otazku, ze ci by teda ich technik ten istic nemohol rovno aj vymenit mi povedala, ze nie, v ziadnom pripade. Tak ja uz neviem, ale takato sluzba by podla mna mala byt sucastou sluzby distribucie elektriny.
lapejko
24.11.11,20:17
dik za temu aj rady, caka ma tiez vymena istica

len mne pani na linke v "elektrarnach" povedala toto: musi prist ich technik odplombovat (platba) moj elektikar vymeni istic (platba) a znova pride ich technik to zaplombovat (druha platba). Na moju otazku, ze ci by teda ich technik ten istic nemohol rovno aj vymenit mi povedala, ze nie, v ziadnom pripade. Tak ja uz neviem, ale takato sluzba by podla mna mala byt sucastou sluzby distribucie elektriny.

Je to smutné ale je to takto aj s vodármi a plynármi a všetkými týmito pološtátnymi súkromníkmi, ak to chcete mať jednoduché, musíte sa obrátiť na elektrikára/firmu, ktorá má s nimi nadštandardné vzťahy a bez ďalších komplikácií to spraví. 25 A istič je dnes minimálny štandard a po 20-ich a viac rokoch by sa to mohlo meniť aj celoplošne/navrhnúť správcom.
tienik
25.11.11,07:30
Ono to nie je take jednoduche. Elektrarne pouzivaju metodu "istic je vas, ale my ho spravujeme" takze v pohode si plombuju vas majetok, ale pritom vsetky naklady na prace s tym su na vas.
Problem bytovych domov je, ze stupackove rozvodu su stare, slabe a este k tomu hlinikove.
Takze sa to neda robit celoplosne. Poznam len malo uvedomelych spolocenstiev ktore sa venovali aj rekonstrukcii tychto rozvodov. Vacsinou sa riesi len hrubka polystyrénu a hlavne farba fasady, na taketo "nepodstatne" veci malo kedy zostane cas a peniaze. A to uz nespominam napriklad bleskozvody a ochranu pred prepetim.
Treba si uvedomit ze doba sa zmenila, ked sa nase cinzaky stavali, najvacsi spotrebic bola el. rura, ktorej prevadzka sa ratala max. 2x tyzdenne. Pozrite sa ale ako je to dnes.... a pritom droty su tie iste. (vacsinou)
JanyM
10.12.11,16:28
Trochu to tu uvediem na spravnu mieru,aj ked trochu neskoro. Istic sa plombuje z dovodu neopravneneho odberu,je to nemerana cast.Co sa tyka vymeny,vacsinou nie je problem za 25A aspon tu na strednom Slovensku. Prax je taka,ze sa nahlasi na RZ dovod odplombovania a cas vymeny istica a po vymene to pride monter zaplombovat.
Co sa tyka konkretneho dotazovatela je otazne ci po vymene istica za 25A vydrzi povodna instalacia a nezacne to robit velke problemy. Ta je uz pravdepodobne zrela na rekonstrukciu.
betak
10.12.11,19:36
u nas na zapade rozvodne zavody povolia zamenu ak mas zpravu - asi reviznu. , ze rozvod ma rezervu na zvysenie zataze a musi byt suhlas vsetkych spolumajitelov , ze mozes rezervu cerpat - a to je prakticky nepriechodzie. z toho vyplyva ak chces silnejsi istic tak si musis spravit novu sukromnu el. pripojku t.j. projekt ,realizacia - ak ti to zas rozvodne zavody povolia.
Alexnext65
28.11.13,12:30
Bývam v starej bytovke. Tiež som mal 16A hlavný istič. Rozmyšlal som že ho vymením sam, ale tie staré káble keď som videl, tak som išiel za domovníkom a on všetko poriešil. Asi volal na bytovú spravu. Prišli o dva dni elektrikári,vymenili istič za 25A a zaplatil som 22Eur. Mam pokoj a kľudne svedomie, že keď sa niečo stane el. káblom , alebo ističom tak sa môžem stažovať.Inač keď niekto sa vyhovára že sa nedá, tak nechce ma nič stým spoločne, lebo každý ma strach a dnešný ľudia sa iba súdia za každú hlúposť.
Miro.b
10.03.23,10:06
Ja som menil teraz hlavny istic B25 za B25, kedze som tam mal nejaky polsky shit a vyhadzovalo to pri vacsiom odbere. Istice su u nas vsetky zamblombovane, treba si to objednat u VSD, prisli vymenili, preblombovali .... zistili ze sused nema zablombovany istic, kvoli prerabke co si sam robil a uz bol problem (najprv totiz mysleli ze to je moj istic, kedze prerabam byt), nvm ako ho budu riesit ... cize neodporucam to robit nejakym domacim majstrom, znamym bez toho, zeby sa to riesilo cez elektrarne, koledujete si o velke problemy.
romana147
10.03.23,12:47
vymeníš istič bez blomby / porušíš platnú pripojovaciu zmlumu - - vo velmi krajnom prípade "čierny odber"

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
teraz pozerám, že nejaký "horlivec" vytiahol 12 !!!!! ročnú tému :D
romana147
10.03.23,12:59
V BD mali staré 15 A ističe
NASLEDOVALA
výmena pre byty za nové 16 A
výmena ističa na spoločnú EE za menší ( = malá ročná úspora asi 45 evri pre 8 bytov )
revízna správa drôtikárom (nech si to prepíšu)
vlastníkom popis kde a ako - v ktorom vchode budovy si majú zmeniť pripojovaciu zmluva
v ktorom vchode si následne môžu upraviť odberovú zmluvu
romana147
10.03.23,13:02
čo má správca s tvojou elektrinou
ak 6 % správcov má ludí, čo to vedia povedať,tak prehánam
Chobot
10.03.23,13:21
"...koledujete si o velke problemy."

A možno ani nie, lebo to bolo pred 12 rokmi !!!!!!!!