s510
24.11.11,13:39
Dobry den,
uvazujem o zruseni zivotnej poistky, vznikli by mi tymto ukonom nejake danove povinnosti, ci uz dodatocne dodanenie alebo by som musel platit dan z prijmu ? som laik, ospravedlnujem sa ak som to nahodou nespravne sformuloval :)
Chobot
24.11.11,15:35
Dobry den,
uvazujem o zruseni zivotnej poistky, vznikli by mi tymto ukonom nejake danove povinnosti, ci uz dodatocne dodanenie alebo by som musel platit dan z prijmu ? som laik, ospravedlnujem sa ak som to nahodou nespravne sformuloval :)

NEpíšeš, ako dlho si mal poistku. Je otázne, či budeš mať nárok na odkupnú hodnotu - teda či vôbec z nej niečo dostaneš. Ak trvala menej ako 1 rok, tak určite nič nedostaneš, ak menej ako 2 roky, tak možno - treba pozrieť vo Všeobecných poistných podmienkach, kedy je nárok na odkupnú hodnotu.

Dajme tomu, že máš nárok na odkupnú hodnotu. Potom po zrušení poistky dostaneš nejakú sumu (ktorá ale bude výrazne nižšia, než čo si doteraz zaplatil na poistnom, možno ani polovica tej sumy to nebude). AK si si v predchádzajúcich rokoch odpočítaval z dane zaplatené poistné, tak teraz je to už jedno. Zmenou zákona zanikla povinnosť dodaniť čiastky, o ktoré si si v minulosti znížil poistku.

Príjem zo životnej poistky je zdaňovaný zrážkovou daňou, ktorú vykoná priamo poisťovňa pri výplate odkupnej hodnoty, aj to len v tom prípade, ak by odkupná hodnota bola vyššia, ako doteraz zaplatené poistné (teda zdaňuje sa len ten výnos). Nepredpokladám, že by odkupná hodnota (čo dostaneš) bola vyššia, ako doteraz zaplatené poistné, takže toto ťa tiež nemusí trápiť.

Záver - poistku môžeš zrušiť, žiadne daňové povinnosti tebe, ako poistníkovi nevznikajú. Akurát, že dostaneš menej, než si zaplatil.
toronto
28.11.12,20:54
Ak by odkupna hodnota bola vyssia, ako doteraz zaplatene poistne, dochadza k zrazke dane z financneho plnenia. V opacnom pripade urcie nie.