VOLOLO
24.11.11,15:50
Chcel by som Vás poprosiť o radu. Na našom pozemku máme telefonny stpl súkromného telekomu(t-com po starom), nemáte niekto skúsenosť s tým či by si dalo a ako, na základe toho že nám špatí na pozemku získať nejaké zvýhodnenie v podobe zľavy na internet, alebo niečo podobné? Stlp by nemali kam presunut nakolko sa nachadza v rohu pozemku tesne pri asfaltke a susedovom prijazde na pozemok. Dakujem :)
Mária27
24.11.11,16:25
V každom prípade ide o bremeno, ktoré musíš na svojom pozemku trpieť, tak si žiadaj za to náhradu.
VOLOLO
25.11.11,07:50
A skusenost s tym nahodou nemas... co, ako , komu formulovat?
Mária27
25.11.11,09:19
tienik
25.11.11,10:01
V tomto okamihu memozes nic. Ide o telekomunikacne zariadenie na ktore je zriadene vecne bremeno podla telekomunikacneho zakona.
Takze nie je zakonna paka dotlacit ich k nejakej nahrade.
Treba si precitat dany zakon a zistis ze ziadne odplatne vecne bremeno tu mozne nie je.
Isiel by som na to inac, skusil by som sa miernou formou opytat, ci sa nechystaju rekonstruovat a pri tej prilezitosti ze by z tvojej zahrady ten stlp presunuli.
Ale opat, nie su to povinny urobit.
Mária27
25.11.11,11:21
V tomto okamihu memozes nic. Ide o telekomunikacne zariadenie na ktore je zriadene vecne bremeno podla telekomunikacneho zakona.
Takze nie je zakonna paka dotlacit ich k nejakej nahrade.
Treba si precitat dany zakon a zistis ze ziadne odplatne vecne bremeno tu mozne nie je.
Isiel by som na to inac, skusil by som sa miernou formou opytat, ci sa nechystaju rekonstruovat a pri tej prilezitosti ze by z tvojej zahrady ten stlp presunuli.
Ale opat, nie su to povinny urobit.

Prosím presne uviesť, z ktorého zákona a paragrafu vychádzaš. Telekomunikačný zákon je zrušený. V súčasnosti pri verejnej sieti ide o vecné bremeno vo verejnom záujme, návrh do katastra má dať podnik. Nevidím, že by malo byť bezoplatné.
tienik
25.11.11,11:41
Esteze som sa sem zapojil :-)
Inac by som ani nebol prinuteny ist hladat a tedy by som sa nedozvedel nasledovne:

povodny telekomunikacny zakon 610/2003 bol platny do konca oktobra.
Od 1.11 plati novy 351/2011 - co si teda musim nastudovat, ked sa ma to tak okrajovo dotyka.

Ako tak pozeram, k tomuto novemu este nie su vyhlasky - takze je taka doba temna, nikto nevie co a ako.

Idem citat a vdaka za navedenie.
Mária27
25.11.11,11:51
Už zákon 610/2003 nebol telekomunikačný, bol to zákon o elektronických službách a rušil práve telekomunikačný zákon. Ani ten už nehovoril o bezodplatnom využívaní cudzieho majetku, ale tento čerstvo nový, vzťahy, práva a povinnosti jasnejšie definuje. Sme v demokratickom štáte (vraj), a preto nikto nemôže bezplatne využívať cudzí majetok ani vo verejnom záujme, ak sa s vlastníkom nedohodne inak.
tienik
25.11.11,12:00
tak co zatial pozeram, je to paragraf 66 az 68. Ale z precitaneho mam dojem ze je to mozne uplatnit len na nove stavby, povodne tym nie su dotknute, alebo?
Mária27
25.11.11,13:28
§ 78
Prechodné ustanovenia(6) Ochranné pásma zriadené pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, ako aj oprávnenia a povinnosti z nich vyplývajúce zostávajú nedotknuté.

(7) Oprávnenia k cudzím nehnuteľnostiam, ako aj obmedzenia ich užívania, ktoré vznikli pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, zostávajú nedotknuté. Nárok na náhradu, ktorý vznikol vlastníkovi nehnuteľnosti z dôvodu výkonu takých oprávnení, si môže vlastník nehnuteľností uplatniť od podniku v lehote ustanovenej doterajšími predpismi, najneskôr však do jedného roka odo dňa nadobudnutia účinnosti tohto zákona, inak nárok zaniká.



Každý by si mal sám poriadne preštudovať predpis a zistiť, čo mal doteraz s operátormi dohodnuté, čo pre nich vyplývalo zo zákona, čo napriek tomu môže žiadať. Bolo by nanajvýš nedemokratické, aby doterajšie krivdy pokračovali. Mnohí mali už aj doteraz dohodnuté odplaty, najmä obecné úrady pred pár rokmi vo veľkom spisovali zmluvy. Práve preto by bolo pre zadávateľa najlepšie, keby operátora vyzval a počkal, čo mu navrhne. Potom môže dôvodiť a jednať sa.