mertinkova
25.11.11,10:18
Dobrý den prajem, chcela by som sa opýtať, sro-čka - autoservis zaoberajúca sa aj prezúvaním kolies napríklad, nakúpi vo veľlkom množstve tie malé závažia na vyváženie, na výstupnej faktúre resp. doklade neuvádza kolko ich tam použil a či vôbec (je to v cene prezutia),a vela tých závaží sa jednoducho zlomí a vyhodí, len sú to také malé položky že to nikto nerieši, co s nimi ? Alebo napríklad mot. olej ten sa použiva na hocičo ale na výstupných dokladoch sa nikde neuvádza. Mám dať tento nákup tých závaží napríklad priamo do spotreby alebo na sklad a nejak ich vyskladniť, len netuším ako. Prosím napadá Vás niečo ? Dakujem
Mila123
25.11.11,09:20
ja osobne takéto položky dávam do spotreby.....
mondes
25.11.11,09:36
Aj ja takéto položky dávam do prevádzkovej réžie, ktorú mám rozčlenenú na nákup režijného materiálu.
mertinkova
25.11.11,09:44
Ja som tiež za spotrebu len či neporušim postupy účtovania a zákon o účt.. A este mám otázku, na sro-čku, kupujú aj rôzne vrtačky a skrutkovače a neviem čo všetko, to nemusim riešit v majetku to davam hned do spotreby alebo ....?
mondes
25.11.11,09:55
Ja som tiež za spotrebu len či neporušim postupy účtovania a zákon o účt.. A este mám otázku, na sro-čku, kupujú aj rôzne vrtačky a skrutkovače a neviem čo všetko, to nemusim riešit v majetku to davam hned do spotreby alebo ....?

Najlepšie by bolo si všetko ujasniť v smernici, že aký materiál, napr. do akej výšky pôjde priamo do spotreby a aký na sklad. Tie vrtačky atď, to účtujem tiež do spotreby ako nákup režijn. materiálu, ale je potrebné si ho zaevidovať aj v evidencii DHM.
marjankaj
25.11.11,10:02
Najlepšie by bolo si všetko ujasniť v smernici, že aký materiál, napr. do akej výšky pôjde priamo do spotreby a aký na sklad. Tie vrtačky atď, to účtujem tiež do spotreby ako nákup režijn. materiálu, ale je potrebné si ho zaevidovať aj v evidencii DHM.

Si v téme PU, teda účtuješ na 501:cool:
mertinkova
25.11.11,10:36
Jasne dam dám napríklad vrtačku na 501 priamo do spotreby kedže obstarávacia cena je cca 500 €, urobím zaradovací protokol a ked sa pokazí urobím vyradovací protokol, ako zaúčtujem vyradenie tejto vrtačky ked uz je v spotrebe, už by sa to nemalo účtovať kedze je v spotrebe zaúčtovana že ?
mertinkova
25.11.11,10:36
A k tej smernici nemáte niekto nejakú predlohu smernice ?
mertinkova
25.11.11,11:07
Prosímmm zkomentujte niekto moje tazke úvahy :-). dakujem.
KEJKA
25.11.11,15:33
Jasne dam dám napríklad vrtačku na 501 priamo do spotreby kedže obstarávacia cena je cca 500 €, urobím zaradovací protokol a ked sa pokazí urobím vyradovací protokol, ako zaúčtujem vyradenie tejto vrtačky ked uz je v spotrebe, už by sa to nemalo účtovať kedze je v spotrebe zaúčtovana že ?
ide o drobný majetok, dávaš ho na 501, nemusíš robiť zaraďovací, neskôr vyraďovací protokol. Mnohé SW majú možnosť operatívnej evidencie takého majetku vo forme súpisu, kde je uvedený dátum obstarania, doklad, popis, cena, dátum vyradenia. Táto operatívna evidencia je pomocná, mimo účtovníctve. Ročne sa odsúhlasuje súpis s aktuálnou 501-kou, neskôr už sa odsúhlasuje stav podľa fyzickej inventúry - bez väzby na účtovníctvo.
Je možné hodnotu takéhoto majetku viesť v podsúvahovej evidencii, ale nie ej to povinné.
Smernicu - určite nejaké smernice máš, obvykle sa uvádza v rámci smernice o evidencii, oceňovaní a účtovaní o zásobách druh, dôvody, rozsah nákupov materiálu, ktorý sa účtuje priamo do spotreby.