radEg
25.11.11,12:56
Ahojte. Chcem Vás poprosiť o radu ohladne parozábrany.
Chystám sa v novostavbe robiť sadrokartónový strop / podhlad a zakryť tak elektroinštaláciu / vzduchotechniku vedenú po strope.
Strop je tvorený z Ytong stropných vložiek a nosníkov.

Otázka znie či dávať parozábranu medzi SDK a Ytong. Ak áno tak prečo ?

Ďakujem.
220870
25.11.11,15:28
Strop tvorí obvodovú konštrukciu domu?, alebo je v interiéri ,medzipodlažie.
radEg
25.11.11,18:33
Tvorí obvodovú konštrukciu.
220870
25.11.11,19:14
Treba bezpodmienečne parozábranu.
radEg
25.11.11,19:31
Možem poprosiť aj o vysvetlenie prečo ?

Keď vlhkosť z obytného priestoru prejde cez SDK do ytongu Tak potom by sa mala zvrchu zase odparovať a ísť na povalu nie ?
lapejko
25.11.11,20:45
V skladbe stropu je asi 30% ytongu, zvyšok je železobetón, z nosníkov bude tiecť skondenzovaná voda, takže to chce hodne vaty a perfektnú parozábranu.
radEg
28.11.11,05:57
Izoláciu som chcel ešte dávať na podlahu povaly. Myslíte že aj tak by tam kondenzovala voda ?
220870
28.11.11,06:56
Na povale ak volne položíte sklennú vatu ,nemusíte pod ňu dávť hydroizoláciu(fóliu).Ale nesmiete ju ani prikriť ničím parotesným.
KEJKA
28.11.11,07:10
pripojím sa ešte s prosbou o radu:
na povale mám dosky - je to pochôdzne, pod doskami je sklená vata, čiže nič parotesné.
Naviac sme ešte dali izoláciu medzi krokvy, a na to by vraj mala ísť folia /zo strany interiéru.
Ale vraj nemusí.......?
Nepreipustná folia-igelit predsa prípadnú vlhkosť udrží v povalovom priestore, či?
Tento priestor je neobytný, takže jediná vlhkosť, ktorú si viem predstaviť, môže ísť zospodu - z obytného priestoru.
Tak čo s tou foliu? áno, nie? Ak áno, aký typ, značka, link - ďakujem.
radEg
28.11.11,08:04
Na povale ak volne položíte sklennú vatu ,nemusíte pod ňu dávť hydroizoláciu(fóliu).Ale nesmiete ju ani prikriť ničím parotesným.

A nemusím potom dávať ani parozábranu medzi SDK a Ytong ?
fefe30
28.11.11,09:34
pripojím sa ešte s prosbou o radu:
na povale mám dosky - je to pochôdzne, pod doskami je sklená vata, čiže nič parotesné.
Naviac sme ešte dali izoláciu medzi krokvy, a na to by vraj mala ísť folia /zo strany interiéru.
Ale vraj nemusí.......?
Nepreipustná folia-igelit predsa prípadnú vlhkosť udrží v povalovom priestore, či?
Tento priestor je neobytný, takže jediná vlhkosť, ktorú si viem predstaviť, môže ísť zospodu - z obytného priestoru.
Tak čo s tou foliu? áno, nie? Ak áno, aký typ, značka, link - ďakujem.


Tiež budem robiť strop a rozhodujem sa medzi či medzi stropné trámy a SDK dávať tú foliu. ?
Poprípade, aký tam má folia význam ? A či je možné ju vynechať ?


Čo som videl na iných stavbách, tak tam dávali foliu Parotesnú ALU - rexlexnú 110g/m2.

Vie niekto poradiť, či je tam nutná folia, načo je tam folia, a tiež aká je najvhodnejšia folia.
marleau
28.11.11,10:20
Musíš ju tam dať,pretože potrebuješ zabrániť vlhkosti preniknúť do konštrukcie stropu a následnému kondenzu.Kapito?
KEJKA
28.11.11,10:25
Musíš ju tam dať,pretože potrebuješ zabrániť vlhkosti preniknúť do konštrukcie stropu a následnému kondenzu.Kapito?
takže ked mám medzi krokvami izoláciu, nad nou je folia,ktorú dávali ešte pri montáži strešnej krytiny, tá je odobrená stavebným dozorom, to neriešim.
Ale teraz z interiéru povaly na izoláciu medzi krokvami natiehneme toto?
Parotesnú ALU - rexlexnú 110g/m2
tým dosiahneme, aby do tej strešnej izolácie neprechádzala vlhkosť z povaly, ktorá je - opakujem - neobytná. Tým pádom tam môže byť len vlhkosť z obývaného prízemia a čo s ňou? tá mi na povale zostane? nebude kondenzovať do izolácie v strope, kedže tá je zakrytá iba doskami?
220870
28.11.11,10:25
Tiež budem robiť strop a rozhodujem sa medzi či medzi stropné trámy a SDK dávať tú foliu. ?
Poprípade, aký tam má folia význam ? A či je možné ju vynechať ?


Čo som videl na iných stavbách, tak tam dávali foliu Parotesnú ALU - rexlexnú 110g/m2.

Vie niekto poradiť, či je tam nutná folia, načo je tam folia, a tiež aká je najvhodnejšia folia.
Na takýto strop musíte dať fóliu.Nemusí byť hliníková.Stačí obyčajná fólia .
marleau
28.11.11,10:27
Nie,lebo sa nebude zrážať a to vďaka izolácii v krove.Odvetrá sa prirodzeným sposobom,cez okná,dvere alebo ostane v podobe pary.
220870
28.11.11,10:29
Nebude tam kondenzovať.Strop je v takomto prípade súčasťou interiéru.
marleau
28.11.11,10:31
Preto aj v drevostavbách nie je nutné dávať parozábranu na vnútorné steny,lebo neprichádzajú do styku s vonkajšími teplotami a teda nehrozí zrážanie na ich povrchu.Výnimkou je strop.
KEJKA
28.11.11,10:34
Nie,lebo sa nebude zrážať a to vďaka izolácii v krove.Odvetrá sa prirodzeným sposobom,cez okná,dvere alebo ostane v podobe pary.
na povale nemám okna ani dvere - teda okrem sklopných schodov, ktoré sú zavreté.
marleau
28.11.11,10:36
To nevadí,tá para nemá podmienky na to,aby skondenzovala.Zas tej pary tam nie je ako v kúpeľni po kúpaní.
Erika686
28.11.11,10:37
myslis takto nejako?
220870
28.11.11,10:45
Tak nejak.
fefe30
28.11.11,11:05
myslis takto nejako?

Presne takto to myslím. Jedná sa o novostavbu bungalov, a klasický trámový strop výška trámu 25 cm, medzi trámami 26 cm Knauf 040, a pod trámy folia ako je na obrázku.

K tej fólii, folia musi byť. Ale nemusí byť ALU, stačí obyčajná strešná parotesná folia. Správne ?

Ešte mám jednu otázku k izolácii, stačí mi medzi stropné drevenné trámy (výška trámu 25cm) dať 26cm Knauf izolácie. Na vrch obyčajné dosky. Alebo zo spodu stropných trámov dať ešte 5cm Knauf, nejako ju uchytiť medzi uchytávacie profily SDK. Potom parotesnú foliu a SDK. Je to takto správne ?
radEg
28.11.11,11:09
Trošku ste mi to tu zaspamovali a už neviem ktorá odpoveď patrí komu. :confused:

Tak sa spýtam ešte raz. Budte prosím trpezlivý.

Mám strop v bungalove tvorený z Ytong stropných vložiek a železobetónu. Na vrch, teda na podlahu povale chcem dať izoláciu. Buď vlnu a osb dosky alebo nejaký pochôdzny polystyrén. Skôr sa však prikláňam k vate a OSB.

Teraz idem robiť SDK a neviem či treba dávať parozábranu. Nebránim sa jej kvôli cene ale práve preto aby prípadná vlhkosť odchádzala z domu stropom.
Aby sa mi nestalo to že sa na parozábrane nad SDK vyzráža vlhkosť a bude mi kvapkať do obývačky. A hlavne mám fóbiu z tých igelitom obalených konštrukcií.

Poprosím skúsnejších majstrov nech mi to vysvetlia polopate. Prípadne mi skúste poradiť iný spôsob zateplenia stropu.
Ďakujem Vám.
Erika686
28.11.11,11:54
my sme medzi tramy davali 18cm, po to priecne 5cm. konstrukcia,folia,sdk.Hore na povale (neobytnej, tiez bungalov)mame dosky.
Erika686
28.11.11,11:57
Presne takto to myslím. Jedná sa o novostavbu bungalov, a klasický trámový strop výška trámu 25 cm, medzi trámami 26 cm Knauf 040, a pod trámy folia ako je na obrázku.

K tej fólii, folia musi byť. Ale nemusí byť ALU, stačí obyčajná strešná parotesná folia. Správne ?

Ešte mám jednu otázku k izolácii, stačí mi medzi stropné drevenné trámy (výška trámu 25cm) dať 26cm Knauf izolácie. Na vrch obyčajné dosky. Alebo zo spodu stropných trámov dať ešte 5cm Knauf, nejako ju uchytiť medzi uchytávacie profily SDK. Potom parotesnú foliu a SDK. Je to takto správne ?
my sme medzi tramy davali 18cm, pod to priecne 5cm. konstrukcia,folia,sdk.Hore na povale (neobytnej, tiez bungalov)mame dosky.
Prichytavali sme to tak, ze do tramov sme nabili klince a okolo nich obtacali tenky drotik, ktorym sme prichtavali tu vatu.
220870
28.11.11,12:24
Trošku ste mi to tu zaspamovali a už neviem ktorá odpoveď patrí komu. :confused:

Tak sa spýtam ešte raz. Budte prosím trpezlivý.

Mám strop v bungalove tvorený z Ytong stropných vložiek a železobetónu. Na vrch, teda na podlahu povale chcem dať izoláciu. Buď vlnu a osb dosky alebo nejaký pochôdzny polystyrén. Skôr sa však prikláňam k vate a OSB.

Teraz idem robiť SDK a neviem či treba dávať parozábranu. Nebránim sa jej kvôli cene ale práve preto aby prípadná vlhkosť odchádzala z domu stropom.
Aby sa mi nestalo to že sa na parozábrane nad SDK vyzráža vlhkosť a bude mi kvapkať do obývačky. A hlavne mám fóbiu z tých igelitom obalených konštrukcií.
Zrážania vlhkosti na parozábrane ktorá sa dáva na konštrukciu sadrokartonu sa nemusíte báť.

Poprosím skúsnejších majstrov nech mi to vysvetlia polopate. Prípadne mi skúste poradiť iný spôsob zateplenia stropu.
Ďakujem Vám.
Odpovedám ešte raz.Na takýto strop môžete dať vatu ale z vrchu MUSÍ zostať paropriepustná.Ak vatu zaklopíte OSB doskou tak to bude zle,preto lebo OSB je paronepriepustná.
Môžete to urobiť tak že na strop priečne na nosníky namontujete drevenné hranoly a medzi ne naukladáte vatu ,alebo lepšie polystyrén.Záklop na hranoly musíte urobiť z obyčajných dosiek, alebo osb dosky narezať na menšie kusy a nechať v stykoch takto narezaných dosiek medzery ,tak aby mohla vlhkosť odvetrávať cez špáry.
Druhá možnosť je že zospodu na konštrukciu sadrokartonu dáte parozábrannú fóliu a poriadne polepíte spoje fólie aj v stykoch zo stenami.V takom prípade môžete na strop položiť vatu alebo polystyrén a môžete ako záklop použiť OSB dosky.Dajte si pozor pri kúpe OSB ,aby sa vám zmestili cez otvor ktorý máte ako výlez na strechu.
fefe30
28.11.11,12:47
my sme medzi tramy davali 18cm, pod to priecne 5cm. konstrukcia,folia,sdk.Hore na povale (neobytnej, tiez bungalov)mame dosky.
Prichytavali sme to tak, ze do tramov sme nabili klince a okolo nich obtacali tenky drotik, ktorym sme prichtavali tu vatu.

akú ste dali foliu, asi parotesnú ?
marleau
28.11.11,12:59
Určite parotesnú.Paropriepustná sa dáva tam,kde sa má prípadná vlhkosť odpariť,t.j. pod škridlu,odvetrané drevené fasády apod.
Erika686
28.11.11,14:18
akú ste dali foliu, asi parotesnú ?
parotesnu :-)
dabratranec
29.11.11,11:05
My sme dali na 25cm strop premac foliu ktorá sa používa pri podlahovom kureni . Nato knauf classic 040 30cm. Bungalov povala neobyvana. Podľa mňa by nato stačila aj folia určená na zakryvanie nábytku, samozrejme tá hrubsia. Protestná folia má brániť vlhkosti aby sa nedostala do vlny kde vplyvom rozdielnej teploty môže skondenzovat (vytvoriť malé kvapôčky vody). Tieto kvapôčky vlna nasaje, vpije a navlhnuta izolácia výrazne stráca svoje tepelnoizolacne vlastnosti. Teoreticky by pri tomto riešení mala vlhkosť skondenzovat zospodu fólie a betónový strop by ju mal pohltiť. Pri vetrani sa prebytocna vlhkosť odstráni.