fiunko
26.11.11,11:45
čaute poraďaci,
mám sakra problém v novostavbe. Mám poschodový dom a kanalizácia z vrchného poschodia mi po prestupuje v rohu predsiene na prízemí do odpadu smerom von z domu. A v rohu mám mokrú stenu. Viete prosím poradiať či viem nájsť presné miesto netesností aby som nemusel búrať celý prechod (je to rúra z podkrovia, koleno, medzikus, koleno a rúra). Z druhej strany steny mám garáž.
TomasHC
26.11.11,15:08
Ak to robí len teraz keď je zima - nemôže to byť len skondenzovaná vlhkosť? Ak je to presne v rohu a rúra je zahádzaná maltou, mohol by to byť slušný tepelný most.
pivko
26.11.11,15:25
Ja som mal niečo podobné , mokré to bolo od spodu a cez zásuvku mi ťahalo smrad z kanálu. Najprv som myslel že elektrikárov pomocník presekol rúru pri sekani na krabičku , nakoniiec to bolo z druhej strany , ruru prevrtal sam vodar s konzolou na radiator.
A je to ....
lapejko
26.11.11,19:56
Ja som mal niečo podobné , mokré to bolo od spodu a cez zásuvku mi ťahalo smrad z kanálu. Najprv som myslel že elektrikárov pomocník presekol rúru pri sekani na krabičku , nakoniiec to bolo z druhej strany , ruru prevrtal sam vodar s konzolou na radiator.
A je to ....

Takže ty tam máš PVC rúru a zahádzanú maltou natvrdo...Preboha! Keby som nevedel, že si to staval vlani...postup min. 10 rokov neprípustný. Ako bude stavba sadať a PVC krehnúť potrubie môže povoliť kedykoľvek, možno akurát splatíš hypo.

Pre fiunka: najjednoduchšie je demontovať WC misu v podkroví a použiť kanálovú kameru.
lapejko
26.11.11,20:02
Ešte pripomienka pre všetkých stavebníkov kvôli pivkovi: jeho problém je len bežný dôsledok bežnej praxe ukladať potrubia natvrdo, ak by bola odpadová rúra obalená 1 cm mirelonom alebo purpenou, je oveľa menšia pravdepodobnosť prevŕtania ke´d vojde vrták do dilatačného priestoru.
pivko
27.11.11,05:16
Nestraš , nič nesadne základy su pevné a tak to má 90% stavebníkov.
fiunko
27.11.11,16:08
Ešte pripomienka pre všetkých stavebníkov kvôli pivkovi: jeho problém je len bežný dôsledok bežnej praxe ukladať potrubia natvrdo, ak by bola odpadová rúra obalená 1 cm mirelonom alebo purpenou, je oveľa menšia pravdepodobnosť prevŕtania ke´d vojde vrták do dilatačného priestoru.

ja to mám tiež vysekané v tehle a zamurované maltou ale ako vidím tak je to zle. ale na rovinu, ešte som nevidel u nikoho obalovať odpad nejakou izoláciou a to som prešiel už viaceo stavieb. čiže len demontovať misu a vopchať dnu kameru a možno niečo uvidím. premýšal som spraviť skúšku tesnosti ale neviem ako ju vodnototiť lebo už je to všetko zamurované. no nič, čiže kamera a potom sekám. ďakujem
220870
27.11.11,16:33
Bežne sa to obaluje sklennou vatou.
pivko
27.11.11,17:18
lapejko ma vystrašil , obtelefonoval som 3 kamarátov čo stavali domy a všetci to maju len zamurované a ešte ma ukľudnil aj jeden kamoš;)
day
27.11.11,17:44
lapejko ma vystrašil , obtelefonoval som 3 kamarátov čo stavali domy a všetci to maju len zamurované a ešte ma ukľudnil aj jeden kamoš;)

ale to stale neznamena, ze to tak ma byt :cool:
pivko
27.11.11,18:07
Ja viem že to tak nemá byť , ale stavba keď sadá tak sada komplet a nie po častiach tak že problém može nastať len u rúr ktoré prechádzajú základom . A tam mám chráničky.
Človek sa pri prvom dome naučí a druhý postaví tip top.
day
27.11.11,18:51
to sedi, ja by som tiez vela veci urobil inak
lapejko
28.11.11,20:57
Bohužiaľ, ak budem mať deň čas a obehám iba naše okresné mesto, nafotím kopu krásnych zamočených domov vlastnou kanalizáciou alebo odkvapmi...aj keď tie zateplené majú problém hlavne dnu.
venant
29.11.11,09:24
Riesil som podobny problem, zatial len teoreticky - pri realizacii zakladov mojho domu nespravili tlakovu skusku kanalizacie. Chvilu som nespal, ked som premyslal, ze co ak to nebude tesne, kto to bude sekat. Hladal som trochu na internete, nasiel som firmu, co robi opravy kanalizacie zvnutra - do potrubia zavedu "zaplatu" - potrubie s mensim priemerom, daju ho na miesto poruchy a tam "nafuknu" - takze sa prilepi na steny povodnej kanalizacie a dieru / zlom zaceli. To ma ukludnilo, aj tak ale dufam, ze to nebudem musiet riesit. Skus pohladat, nepamatam si uz kde som to nasiel, hladal som opravy kanalizacii. Mozno by stalo za to zvazit to skor nez zacnes sekat.
lapejko
01.12.11,20:31
Riesil som podobny problem, zatial len teoreticky - pri realizacii zakladov mojho domu nespravili tlakovu skusku kanalizacie. Chvilu som nespal, ked som premyslal, ze co ak to nebude tesne, kto to bude sekat. Hladal som trochu na internete, nasiel som firmu, co robi opravy kanalizacie zvnutra - do potrubia zavedu "zaplatu" - potrubie s mensim priemerom, daju ho na miesto poruchy a tam "nafuknu" - takze sa prilepi na steny povodnej kanalizacie a dieru / zlom zaceli. To ma ukludnilo, aj tak ale dufam, ze to nebudem musiet riesit. Skus pohladat, nepamatam si uz kde som to nasiel, hladal som opravy kanalizacii. Mozno by stalo za to zvazit to skor nez zacnes sekat.


Pokiaľ viem robí sa dymová skúška tesnosti, ale na rodinných domoch u nás asi sotva ale stačí dodržať postup montáže, pri spájaní potrubí primerane namazať spoje a ak sa nešťastnou náhodou sekne gumička a spoj je v stene dookola poistený purpenou, závažná porucha sa nekoná.