martin.horak
26.11.11,23:04
Dobry den, chcem Vas uctivo poziadat o pomoc v nasledovnom. Moja stara mama je vdova, zacala mat zdravotne tazkosti a preto som sa k nej prihlasil na trvaly pobyt v roku 2002, nakolko zije sama v byte. Pred par mesiacmi jej diagnostikovali demenciu alzheimerovho typu. Bola hospitalizovana a je potrebne jej zabezpecit 24 hodinovu starostlivost. Na zaklade tohto som ju umiestnil do hospicu za ktory treba platit. A tu sa zacina moja otazka. Kedze financne nezvladam platit nemale peniaze za hospic, za najom, energie plus moje osobne zavazky, rozhodol som sa jej byt predat s tym, ze peniaze za predaj by sa rovno previedli po povoleni vkladu z katastra na jej ucet. Otazka znie, ako predat jej byt? Nevie sa podpisat, nevie ustne prejavit svoju volu. Jedine co mam, mam nou podpisane Plnomocenstvo ktore je potvrdene notarom, v ktorom sa okrem ineho spomina, ze mozem za nu vykonavat vsetky pravne ukony v suvislosti zastupovanim jej osoby pred prislusnymi uradmi, instituciami, bankami, katastralnymi uradmi atd., vratane prava podpisovania akychkolvek listin, najma ziadosti navrhov, zmluv, dohod, atd. Na zaklade danej plnej moci mozem vykonat v jej mene akykolvek pravny ukon, ktory nie je v rozpore s pravnym poriadok SR. Myslite si si, ze na zaklade takehoto Plnomocenstva by sa jej byt mohol predat cez realitku?
Som vdacny za kazdy prispevok, alebo radu.
MarcoM
26.11.11,22:11
Pokiaľ je tam uvedené čo si napísal a nie je to ohraničené do určitého času, tak áno môžeš na základe takéhoto plnomocenstva predať jej byt
Mila123
26.11.11,22:11
kedy máš podpísanú plnú moc? nie je to vtedy, keď jej diagnostikovali psychiatrické ochorenie???? aby ťa príbuzní nenapadli na súde, že stará mama nebola schopná posúdiť svoje konanie.......
martin.horak
26.11.11,22:14
Je v nom uvedene: " Toto plnomocenstvo sa udeluje na dobu neurcitu."
martin.horak
26.11.11,22:18
kedy máš podpísanú plnú moc? nie je to vtedy, keď jej diagnostikovali psychiatrické ochorenie???? aby ťa príbuzní nenapadli na súde, že stará mama nebola schopná posúdiť svoje konanie.......

Plnomocenstvo je z maja 2010, diagnoza bola urcena len pred par mesiacmi. Komunikoval som aj s rodinou, ktora nemala nic proti. Ak by sa na sud obratili, dedilo by sa zo zakona. Ona mala jednu dceru, moju mamku, ktora je zial neboha, takze by sa prihliadalo na mna, kedze mam u nej trvaly pobyt a v pripade umrtia by aj pohreb zostal na mne.
martin.horak
27.11.11,07:40
Pokiaľ je tam uvedené čo si napísal a nie je to ohraničené do určitého času, tak áno môžeš na základe takéhoto plnomocenstva predať jej byt
Nemoze to kataster z nejakeho dovodu zamietnut? Platnost je Plnomocenstva je na dobu neurcitu.
Mila123
27.11.11,07:42
ak si nájde dôvod, tak áno......
v splnomocnení nebude problém, zmluva musí mať všetky náležitosti, kt. požadujú....
opýtam sa, kde bude mať stará mama trvalý pobyt, síce si riešil svoj, ale jej si neriešil....
martin.horak
27.11.11,07:50
ak si nájde dôvod, tak áno......
v splnomocnení nebude problém, zmluva musí mať všetky náležitosti, kt. požadujú....
opýtam sa, kde bude mať stará mama trvalý pobyt, síce si riešil svoj, ale jej si neriešil....
Zmluva bude pravne osetrena danou realitnou kancelariou, takze predpokladam ze v zmluve by nemal byt problem. Co sa tyka jej trvaleho pobytu, ten bude mat vzdy rovnaky, aky budem mat aj ja. Cize tam kde sa prestahujem, zaroven papierovo prihlasim na trvaly pobyt aj ju.
Mila123
27.11.11,07:51
tak teda žiaden problém.......
alaya1
27.11.11,07:55
Tie naklady na hospitalizaciu sa nedaju uhradzat z jej dochodku? Predsa nejaky ma, nie?
martin.horak
27.11.11,07:57
tak teda žiaden problém.......
Citim moralnu zodpovednost aby som sa o nu postaral az do konca. Mam k nej velku citovu naviazanost, staral som sa o nu pokial sa dalo. Teraz to uz z mojej strany vzhladom na jej zdravotny stav mozne nie je, preto v podstate za jej peniaze z predaja jej bytu jej chcem zabezpecit solidne dozitie. Co sa tyka socialne politiky tohto statu voci dochodcom vieme, ze je to velka mizeria. Ale to uz je o politike a o tom pisat nechcem radsej. :-)
Mila123
27.11.11,08:00
Tie naklady na hospitalizaciu sa nedaju uhradzat z jej dochodku? Predsa nejaky ma, nie?
náklady na 24-hodinový pobyt v hospici je aspoň u nás cca 30 €, niečo prepláca síce aj príslušná ZP, i tak to nestačí (iba prvé 3 mesiace ) potom je jeden mesiac pauza, celý pobyt si platí zo svojho a potom opätovne uhrádza 3 mesiace.....

pouvažuj ešte nad tým, že sa chystá nejaké opatrenie, týkajúci sa pobytu v sociálnych zariadeniach platených z VUC či obcí......(hospic tam ale nepatrí )
martin.horak
27.11.11,08:10
Tie naklady na hospitalizaciu sa nedaju uhradzat z jej dochodku? Predsa nejaky ma, nie?
Pri tejto otazke som sa musel usmiat. Ano ma dochodok ako kazdy dochodca. Pozrime sa na vec takto: Mesacne naklady na hospic sa pohybuju v zavislosti od poctu dni v mesiaci, od poctu vykonanych ukonov v hospici ktore su nadstandartne a nie su zahrnute v zakladnom poplatku za ubytovanie, ktomu treba pripocitat naklady za plienky, lieky a za ostatne nalezitosti aby bol zabezpeceny zakladny standart pre zivot vzhladom na jej ochorenie. Teraz prejdem k cislam: Priemerny vydavok za mesiac sa pohybuje v priemere tych 600€, jej dochodok je pre lahsie pocitanie 300€ a moj prijem 500€, cize na domacnost mam 800€ z tych odratam hospic 600€, odratam naklady na byt v priemere 200€ a zostane mi 0€ a z toho teda nevyzijem.
alaya1
27.11.11,13:12
Mily Martin, moznoze by vam bolo byvalo vyhodnejsie, keby s babickou bola v jej byte osobna asistentka, na cinnopst ktorej je poskytovany prispevok z UP. Urcite by ste nemali take vydavky, ako mate teraz.
martin.horak
27.11.11,17:55
Mily Martin, moznoze by vam bolo byvalo vyhodnejsie, keby s babickou bola v jej byte osobna asistentka, na cinnopst ktorej je poskytovany prispevok z UP. Urcite by ste nemali take vydavky, ako mate teraz.
To zial nie je mozne, miestny urad jej nevie zabezpecit osobnu asistentku na 24 hodin a starka v byte nema na to podmienky, aby v nom mohla zit v takom zdravotnom stave. Neratam specialnu polohovaciu postel, antidekubitovy matrac atd.
Mária27
28.11.11,08:04
Nemoze to kataster z nejakeho dovodu zamietnut? Platnost je Plnomocenstva je na dobu neurcitu.

Kataster nezavkladuje prevod na základe takéhoto splnomocnenia. Na predaj budeš potrebovať plnú moc presne na tento prípad. Skús to prekonzultovať s notárom, on nájde riešenie.
martin.horak
28.11.11,08:20
Kataster nezavkladuje prevod na základe takéhoto splnomocnenia. Na predaj budeš potrebovať plnú moc presne na tento prípad. Skús to prekonzultovať s notárom, on nájde riešenie.
A prave tohto problemu som sa najviac obaval... :(
martin.horak
17.12.11,09:30
Kataster nezavkladuje prevod na základe takéhoto splnomocnenia. Na predaj budeš potrebovať plnú moc presne na tento prípad. Skús to prekonzultovať s notárom, on nájde riešenie.
Co sa tyka katastra, tak kataster akceptoval spominane plnomocenstvo.