roxo
28.11.11,10:40
Ahojte,
potrebujem poradit.Patram po nete a neviem nikde nic najst. S manzelkou planujeme kupit maly jednopodlazny dom, 3izby a kuchyna. DOm je z vnutra komplet po rekonstrukcii, nove elektroinstalacie, podlahy , stierky,okna, zateplenie stropov a pod.Vyzera to velmi pekne, ale kurenie je iba elektricke, el.ohrievacmi na nizku tarifu.Potreboval by som poriesit kurenie a dat tam ustredne kurenie, co by malo byt cca.5 radiatorov.Problem je, ze nechcem rozbit komplet stierky, ked uz su urobene nove.daju sa viest kurenarske trubky po vonkajsom obvode domu zapustene do omietky?Samozrejme, ze ich bude treba nejako izolovat, aby teplotne straty boli co najnizsie, ale potrebujem vediet, ci sa to da.To znamena, ze pripojenie radiatora by bolo z vonku cez stenu do vnutra.Tym by sa vnutro nerozbilo a na vonkajsku nezalezi, lebo aj tak by sme dom este zateplovali.Neriesim zatial, ci kurenie by bolo plynove alebo na tuhe palivo, zatial len tie trubky.Dakujem
mendo933
28.11.11,10:54
v takomto pripade sa to robi tak ze idu trubky tesne ponad podlahu k radiatorom a su priznane.Ked sa da med nevizera to zle. To ci je tak ci onak mozne zavii od konkretneho pripadu. Ten tvoj navrh zvon je najhorsi a akokolvek trubky zaizolujes tak budes mat straty
220870
28.11.11,11:04
Z vonku je veľké riziko ,že akurát pri najväčšej zime sa pokazí kotol,čerpadlo.Technicky je to možné.Alternatíva sú gamatky.Tam môže ísť rúra exteriérom ale nie pod zateplením.
roxo
28.11.11,11:10
Cize ak dobre chapem, jedinou moznostou je viest trubky len vnutrom domu?Myslel som, ze ak dam nejaku kvalitnu izolaciu na trubky, ktore by boli z vonkajsej strany domu v omietke a este aj trebars pod 10cm polystyrenom, aj tak by to bolo malo?Nie som kurenar,preto len zistujem moznosti.Boli by tie straty az take tragicke?Ked by som predimenzoval kotlom a na 5 radiatorov by toho asi vela netrebalo.Ale po obvode steny by boli 10tky metrov trubiek.Ja uz fakt neviem ako poriesit kurenie v dome, bez toho aby sa vnutro rozbilo.
220870
28.11.11,11:31
Bez aspoň čiastočného rozbitia prebúrania stien to asi nepôjde.
peterkos2
28.11.11,11:33
Tak do tohoto by som určite nešiel -aj čo sa týka tepelných strát a druhá vec je prípadná porucha.Dokedy by si prišiel na to,kde máš poruchu-pri vnútorných rozvodoch zbadáš mokrý fľak hneď,ale pri vonkajšku si to pod zateplením neviem predstaviť.Volil by som drážkovačku s dobrým vysávačom-minimum prachu po vnútri.
roxo
29.11.11,14:04
Chalani, necham kurenie riesit radiatormi, trubky priznam, alebo na nich dam plastove kryty aby nebili tak velmi do oci.Trubky budem musiet viest pozdlz celeho domu vnutrom popri stenach.Dom je jednopodlazny 4 izby s chodbou.dokopy 6 radiatorov.Budem musiet kupit kotol, sice neviem este aky.Vedeli by ste mi orientacne povedat, kolko by stao vyhotovenie komplet kurenia ak to urobi firma?Teda kotol, 6 radiatorov, trubky a komplet praca aj s materialom.Nemam ani sajnu, kolko na to odlozit.
dolfort
05.12.11,01:42
Chalani, necham kurenie riesit radiatormi, trubky priznam, alebo na nich dam plastove kryty aby nebili tak velmi do oci.Trubky budem musiet viest pozdlz celeho domu vnutrom popri stenach.Dom je jednopodlazny 4 izby s chodbou.dokopy 6 radiatorov.Budem musiet kupit kotol, sice neviem este aky.Vedeli by ste mi orientacne povedat, kolko by stao vyhotovenie komplet kurenia ak to urobi firma?Teda kotol, 6 radiatorov, trubky a komplet praca aj s materialom.Nemam ani sajnu, kolko na to odlozit.

S tými priznanými trubkami je to podľa mňa úplne spoko riešenie. Môj kamarát kúrenár mi ani o inom nespieva. Urob to meďou a máš to naveky. Výhoda priznaných rúrok je že keď aj niečo niekde povolí, tak je to najjednoduchšie identifikovať a najlacnejšie opraviť.
Cena kúrenia - záleží na aký kotol pôjdeš, možností je milión. Od elektrokotla v kúpeľni / kuchyni, cez kondenzačný plynový kotol, až po tepelné čerpadlo, príp. drevosplyňovací kotol s akumulačnou nádržou a pod.
Rúrky nebudú až také drahé, najviac dáš za robotu a z materiálu za regulácie, pretlakové ventily, redukcie, odvzdušňováky, termostatické hlavice a pod.
Kotol cena - záleží od typu a príslušenstva a levelu ovládania / automatizácie - od niečo pod 1000 € až po prakticky koľko chceš.
Od typu kotla závisia veľa platby za teplo čo budeš cvakať. Tak dobre uvažuj.
Taktiež nie každý typ zdroja tepla sa hodí všade. Ale keď ideš na radiátory tak vysokoteplotný = minimálne tepelné čerpadlo je out of game.
vladoziak
05.12.11,17:35
michal sluciak
08.12.11,17:03
po vonku by som tie trubky netahal ani za nic. Rekonstruoval som kurenie, kde som nechcel kvoli prachu a pod. sekat rurky do steny . Zvolil som uhlikovu ocel a tahal trubky po stene co najnizsie pri zemi [pozor vsak na miesta pod oknami, kde sa stoji ked sa okna otvaraju, tam som ich prisposobil, aby sa do nich nekopalo] uchytene do klipov. Uhlikova ocel ma striebornu farbu [vyzera lepsie ako med a je lacnejsia a v zivotnosti je tusim hned za medou], vyzeraju uplne v pohode a privody k radiatorov su tenke rurky [tuim ze 16] a vniektorych miestnostiach som tahal len asi 1.5 m takze ich ani nevidno. Urcite to nedavaj zvonku. Porozmyslaj ako ich zakryt. Ked nechces aby tie trubku bolo vidno. ja osobne som stupacku ukryl v polovici hrubeho bambusu. A v drruhom dome, kde mam vsetko drevene som to schoval do takeho samorastu. Fantazia nepozna hranice.
michal sluciak
08.12.11,17:06
alebo riesenie ako uverejnil kolega vyzsie. zavisi na rozpocte
lapejko
10.12.11,23:10
po vonku by som tie trubky netahal ani za nic. Rekonstruoval som kurenie, kde som nechcel kvoli prachu a pod. sekat rurky do steny . Zvolil som uhlikovu ocel a tahal trubky po stene co najnizsie pri zemi [pozor vsak na miesta pod oknami, kde sa stoji ked sa okna otvaraju, tam som ich prisposobil, aby sa do nich nekopalo] uchytene do klipov. Uhlikova ocel ma striebornu farbu [vyzera lepsie ako med a je lacnejsia a v zivotnosti je tusim hned za medou], vyzeraju uplne v pohode a privody k radiatorov su tenke rurky [tuim ze 16] a vniektorych miestnostiach som tahal len asi 1.5 m takze ich ani nevidno. Urcite to nedavaj zvonku. Porozmyslaj ako ich zakryt. Ked nechces aby tie trubku bolo vidno. ja osobne som stupacku ukryl v polovici hrubeho bambusu. A v drruhom dome, kde mam vsetko drevene som to schoval do takeho samorastu. Fantazia nepozna hranice.


Uhlíkovú oceľ sme po polročnej prevádzke rozpájali a fitingy boli zvonku aj zdnu hrdzavé...