Kaja.K
29.11.11,11:15
Ahojte,

mám dilemu ohľadne dovolenky.
§ 101 ZP mi hovorí, že zamestnanec má nárok na dovolenku, alebo jej pomernú časť, ak odpracuje u zamestnávateľa aspoň 60 dní.
§ 102 mi hovorí, čo je pomerná časť dovolenky a ako ju vypočítam.

Potom je tu ale § 105, ktorý pojednáva o dovolenke za odpracované dni, teda ak zamestnanec nemá nárok na dovolenku alebo jej pomernú časť,
pretože neodpracoval v kal.roku 60 dní u toho zamestnávateľa, tak má nárok na dovolenku za odpracované dni, pričom teda má nárok na jednu
dvanástinu za každých odpracovaných 21 dní.

V praxi som sa stretla s tým, že ak zamestnanec nastúpi napr. 3.10.2011, tak za október odpracuje 21 dní, teda mu priznávajú 1/12 aj za október.
Je to ale správne? Keďže má nárok na pomernú časť podľa §102, a táto je za každý CELÝ kal.mesiac 1/12. Čo znamená celý kal. mesiac? Má teda za október nárok na túto 1/12? Ide mi o to, či sa nevylučuje § 102 a 105, teda buď má nárok na jedno, alebo na druhé. Ak by nastúpil niekedy v polovici novembra, teda neodpracuje do konca roka 60 dní, išla by som podľa 105. Ale ak odpracuje 60 dní, nemám ísť podľa 101+102, a brať teda do úvahy tie celé kal. mesiace?
Stretli ste sa s tým už? Ďakujem ;-)
jankasm
29.11.11,10:27
Ahojte,

mám dilemu ohľadne dovolenky.
§ 101 ZP mi hovorí, že zamestnanec má nárok na dovolenku, alebo jej pomernú časť, ak odpracuje u zamestnávateľa aspoň 60 dní.
§ 102 mi hovorí, čo je pomerná časť dovolenky a ako ju vypočítam.

Potom je tu ale § 105, ktorý pojednáva o dovolenke za odpracované dni, teda ak zamestnanec nemá nárok na dovolenku alebo jej pomernú časť,
pretože neodpracoval v kal.roku 60 dní u toho zamestnávateľa, tak má nárok na dovolenku za odpracované dni, pričom teda má nárok na jednu
dvanástinu za každých odpracovaných 21 dní.

V praxi som sa stretla s tým, že ak zamestnanec nastúpi napr. 3.10.2011, tak za október odpracuje 21 dní, teda mu priznávajú 1/12 aj za október.
Je to ale správne? Keďže má nárok na pomernú časť podľa §102, a táto je za každý CELÝ kal.mesiac 1/12. Čo znamená celý kal. mesiac? Má teda za október nárok na túto 1/12? Ide mi o to, či sa nevylučuje § 102 a 105, teda buď má nárok na jedno, alebo na druhé. Ak by nastúpil niekedy v polovici novembra, teda neodpracuje do konca roka 60 dní, išla by som podľa 105. Ale ak odpracuje 60 dní, nemám ísť podľa 101+102, a brať teda do úvahy tie celé kal. mesiace?
Stretli ste sa s tým už? Ďakujem ;-)

Máš úplnú pravdu, alebo ideš podľa jedného alebo podľa druhého paragrafu. Proste alebo odpracuje 60 dní alebo neodpracuje, nedajú sa kombinovať tieto dva paragrafy.
Ale stretla som sa zase napr. s tým, že ako ty píšeš, keď niekto nastúpi 3.10. a do konca roka odpracuje tých 60 dní, priznajú mu pomernú časť za 3 mesiace, čiže 3/12. Aj keď zákon hovorí o celom kalendárnom mesiac, čiže by mal dostať len 2/12. Keď nastúpi niekto v polovici mesiaca, tiež na to niektorí prihliadnu, a priznajú napr. 1 deň dovolenky, aj keď nemusia.
Osobne si myslím, že je dosť nespravodlivé, keď zamestnanec nastúpi napr. 3.10. alebo skončí 29.10. aby prišiel o dovolenku za celý mesiac pre 2 dni. Ale taký je zákon.
tictac7
29.11.11,10:34
ak nastúpi 3.10., do konca kal. roka odpracuje viac ako 60 dní, vzťahuje sa naňho § 101 a teda výpočet podľa § 102 a nakoľko PP nebol od 1.10., za október nemá nárok na dovolenku, bez ohľadu na to, že v tomto mesiaci odpracoval 21 dní. Môj názor - nakoľko je splnená podmienka na to, aby sa mu počítala dovolenka podľa §102. § 105 aplikujem pri nástupe, po ktorom nastáva PN do troch mesiacov a nebodaj je dlhodobejšia a PP vznikne v auguste-septembri.
Kaja.K
29.11.11,12:19
Ďakujem za reakcie, v podstate ste mi potvrdili, čo som si aj myslela ;-)
nikulik
02.10.12,11:40
Ahojte, prosím Vás o radu. Pozerala som v drakovi pomernú časť dovolenky a zda sa mi ze je v zadaní chyba. Dovolim si prekopirovat:
Pomerná časť dovolenky (§ 102) je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

Príklad

Zamestnanec nastúpil do zamestnania k 1.3.2007 a zamestnanie trvalo až do konca roka 2007. Zamestnanec odpracoval v roku 2007 viac ako 60 dní. Zamestnanie však netrvalo nepretržite celý rok 2007, preto zamestnanec má nárok na pomernú časť dovolenky a to vo výške 9/12-tin dovolenky za celý rok. Ak výmera dovolenky zamestnanca by za celý rok bola 4 týždne (20 pracovných dní), znamenalo by to, že má nárok na 3 týždne (15 pracovných dní) dovolenky.

Nemá tam byť 10/12tin? Kedze nastupil zamestnanec 01.03.

Pýtam sa preto, že máme teraz pracovníčku ktorá si chce dať prekontrolovať lebo má pocit ze sme jej zle vyratali dovolenku. Ale nemyslim si to, kedze nastupila 01.02.2011 tak do konca roka 2011 som jej ju vypocitala ako 20/12*11=18,5 dni dovolenky.
Počítala som zle?
Tweety
02.10.12,11:41
Ahojte, prosím Vás o radu. Pozerala som v drakovi pomernú časť dovolenky a zda sa mi ze je v zadaní chyba. Dovolim si prekopirovat:
Pomerná časť dovolenky (§ 102) je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

Príklad

Zamestnanec nastúpil do zamestnania k 1.3.2007 a zamestnanie trvalo až do konca roka 2007. Zamestnanec odpracoval v roku 2007 viac ako 60 dní. Zamestnanie však netrvalo nepretržite celý rok 2007, preto zamestnanec má nárok na pomernú časť dovolenky a to vo výške 9/12-tin dovolenky za celý rok. Ak výmera dovolenky zamestnanca by za celý rok bola 4 týždne (20 pracovných dní), znamenalo by to, že má nárok na 3 týždne (15 pracovných dní) dovolenky.

Nemá tam byť 10/12tin? Kedze nastupil zamestnanec 01.03.

Pýtam sa preto, že máme teraz pracovníčku ktorá si chce dať prekontrolovať lebo má pocit ze sme jej zle vyratali dovolenku. Ale nemyslim si to, kedze nastupila 01.02.2011 tak do konca roka 2011 som jej ju vypocitala ako 20/12*11=18,5 dni dovolenky.
Počítala som zle?
Áno, 10/12 má byť správny nárok.
Zamestnankyňa, ktorá nastúpila v 2. mes., má nárok na 11/12.
nikulik
02.10.12,11:45
Ďakujem pekne :)