KIAN
29.11.11,12:55
Dobrý deň,
S priateľom chceme kúpiť pozemok na ktorom plánujeme neskôr stavať dom. Pozemok má 7 vlastníkov, ktorý ho vlastnia v rôznych pomeroch. Máme záujem o odkúpení 3/24 od jedného vlastníka. Ostatným sme odoslali ponuku na predkúpne právo a v lehote dvoch mesiacov nikto nereagoval - nemáme žiadne vyrozumenie. Je teda správny môj predpoklad, že môžme prejsť k samotnému predaju? Ponuka bola odoslaná písomne, doporučene. Ak áno, čo nasleduje? geometrický plán...kúpno - predajná zmluva...zápis na kataster...alebo ako postupovať krok za krokom? A musia zmluvu podpísať všetci spoluvlastníci alebo komunikujeme už len s tým jedným?

Veľmi pekne ďakujem za všetky odpovede a pomoc.
focalor
29.11.11,12:05
Pokiaľ ten spoluvlastník (3/24) odoslal ostatným spoluvlastníkom list na uplatnenie predkupného práva (ponuka mala obsahovať aj cenu, za akú je nehnuteľnosť ochotný predať), a tí nereagovali, tak je možné uvažovať o predaji spoluvlastníckeho podielu k pozemku.
Druhá vec je, že kúpením pozemku sa staneš len spoluvlastníkom pozemku (3/24), na to, aby bol pozemok rozparcelovaný geometrickým plánom bude potrebné spoluvlastnícke právo vyporiadať. To sa môže udiať dohodou, resp. súdnym rozhodnutím. Takto by som ja osobne pozemok nekupoval, jedine, ak by bol záujem odkúpiť aj od ostatných vlastníkov. Môže sa stať, že po odkúpení spoluvlastníckeho podielu sa ako spoluvlastníci nedohodnete na rozparcelovaní pozemku, a tak bude so stavaním problém.
vratnik
29.11.11,12:08
Áno, lehota na uplatnenie predkupného práva spoluvlastníkov uplynula a teraz môžete odkúpiť podiel 3/24 z parcely. Podacie lístky z pošty a kópiu odoslaných výziev si odložte. S kupcom podpíšete zmluvu a zavkladujete do katastra. Po povolení vkladu ste majiteľom na každom štvrocovom metri v podieli 3/24 štvorcového metra. Ale ak chcete stavať, tak potrebujete pozemok vysporiadať, t.j. stať sa 100% vlastníkom. To sa dá jedine geometrickým plánom, keď si odčleníte svoj podiel - dohoda o vysporiadaní spoluvlastníctva, ale ten vám musí podpísať každý spoluvlastník. Najrozumnejšie je to urobiť hneď pri kúpe - buď kúpite čistý pozemok a všetci budú s vysporiadaním súhlasiť, alebo vyhotovíte geometrický plán a od každého odkúpite zodpovedajúci podiel, alebo nekúpite nič. Nie je nič horšie ako byť spoluvlastníkom pozemku so 7 vlastníkmi, kde sa vždy nájde jeden spoluvlastník, ktorý nesúhlasí.
KIAN
29.11.11,12:34
Ďakujem za rýchle odpovede. Veľmi ste mi pomohli. Ešte ma zaujíma - pôda je vedená ako orná v intraviláne. Chceli by sme ju vyňať na stavebnú. Čiže, kúpno-predajná zmluva s jedným predajcom, dohoda o vysporiadaní spoluvlastníctva so všetkými, nový geometrický plán, vyňatie pôdy na pozemkovom a vklad do katastra. Dobre? A LV dostanem na základe čoho?
vratnik
29.11.11,13:41
Na vyňatie sa pri kúpe vykašlite, lebo vám dovtedy zomrie dedko - spoluvlastník. Vyňatie môžete riešiť následne so stavebným povolením a na to potrebujete projekt a ten býva najskôr za pol roka. Zhruba 4 - 5 mesiacov trvá vybavovanie vyňatie + povolenie. Za vklad na kataster sa vtedy už neplatí.
KIAN
29.11.11,14:34
Ďakujem....
posledná otázka : Dohodou o vysporiadaní spoluvlastníctva sa vysporiadajú všetky pozemky alebo sa iba odčlení ten náš a ostatní budú naďalej spoluvlastníci....zmení sa len ich spoluvlastnícky podiel?...mám geometrický plán z roku 2002 na ktorom je vyčlenená- geodetom vymeraná a zakreslená- časť o ktorú máme záujem a ktorú má predajca v užívaní po vzájomnej dohode spoluvlastníkov o užívaní nehnuteľnosti...môže byť použitý pri tejto dohode?
kezeso
29.11.11,15:36
Myslím si, že geometrák by mal byť vnesený do katastra a ak bude na ňom odčlenená tvoja časť, bolo by to super. To však musíte mať urobenú zmluvu o vysporiadaní spoluvlastníckych podielov, buď opatrný,
KIAN
09.02.12,20:04
Dobrý deň,
toho času sme sa už stali spoluvlastníkmi danej nehnutelnosti. Nasleduje dohoda o zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva. Všetci zúčastnení súhlasia. Moja otázka znie: Potrebujeme nový geometrický plán, kde bude rozparcelovaný celý pozemok na sedem častí alebo nám stačí ten, kde je zakreslena naša časť a odčleníme sa iba my. Ostatní budú naďalej spoluvlastníkmi. Nakoľko by s týmto riešením suhlasili všetci.
Dakujem za ochotu a pomoc.
KIAN
11.02.12,10:18
Neviete mi nikto odpovedať na túto otázku, prosím. Ide o to aby sme nemuseli zbytočne platiť geodetovi za vytvorenie siedmich nových parciel, ak to nie je nutné. Veľmi by ste mi tým pomohli a ušetrili mi aj nejaké peniažky :) ďakujem vám.