misulienocka
29.11.11,15:00
Som na dlhodobej PN už od 2.9.2011 a zrejme budem až do konca roka, chcem vedieť keďže som na PN prvý krát nemám s tým skúsenosti, či mám nejakú povinnosť zo zákona ohlasovať svojmu zamestnávateľovi trvanie PN-ky. Som dobrovolne nemocensky poistená, takže potvrdenia o trvaní PN ktoré mi vystavuje ku koncu mesiaca doktorka nosím so soc. poisťovne osobne, peniaze mi chodia aj os soc. poistovne aj od zamestnávatela, takže podľa mna tam žiaden problém nieje. Chcem len vedieť, aby keď v januári alebo koncom decembra prinesiem zamestnávateľovi potvrdenie o ukončení PN-ky, či ma nemôžu prekvapiť niečím ako výpoveď alebo nejaké porušenie prac. disciplíny kôli tomu že som sa im počas PN nehlásila. Neviem ale zatiaľ som žiaden telefonát zo zamestnania nemala tak asi nieje žiaden problém. Alebo mám nejakú povinnosť???
Mila123
29.11.11,14:22
peniaze od ZĽ ti môžu prísť za prvých 10 dní PNS, iné nie (možno nejaké doplatky) PNS neplatí nikdy zamestnávateľ, vždy SP
ak si na PNS a nemáš PPV na dobu určitú, predpokladám, že nemáš SD nemôže ti ZĽ dať výpoveď, máš ochranu pokiaľ si PNS.....
misulienocka
29.11.11,15:05
No každý mesiac mi chodia nejaké peniaze aj od zamestnávateľa, ale môže byť že mi len preplácajú nadčasy, ktoré sa mi tam nazbierali za ten čas čo som pracovala. Takže to znamená že je všetko v poriadku, nemôžu mi spraviť nič ? keďže sa nehlásim počas PN a neinformujem ich ako je to so mnou. Veď oni sa včas dozvedia kedy sa mi skončí PN takže by nemal byť problém.
Tak ďakujem za radu.
mimosin
29.11.11,15:09
V súlade s pravidlami , príp. pracovným poriadkom Vášho zamestnávateľa – doklady preukazujúce nárok na výplatu nemocenského predkladá spravidla zamestnávateľ /mzdová účtovníčka/ priamo Sociálnej poisťovni, do 3. až 5. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa dávka vypláca.
Alebo zamestnanec priamo do Sociálnej poisťovni, /to je Váš prípad/, ale musíte zamestnávateľovi predložiť fotokópiu „Preukazu o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti / tzv. lístok na peniaze), aby zamestnávateľ mal informáciu, že Vaša PN naďalej trvá. Doručiť "doporučene" prostredníctvom poštového úradu /poštou/.
Taktiež je potrebné ihneď predložiť zamestnávateľovi - „Hlásenie o skončení dočasnej pracovnej neschopnosti“ , alebo fotokópiu , aby Vás zaradil do práce, príp. Vám určil čerpanie dovolenky.
Táto povinnosť Vám určite vyplýva aj z pracovnej zmluvy – povinnosti zamestnanca a nedodržanie týchto povinností, môže byť považované za porušenie pracovnej disciplíny, atď...........
katka50
29.11.11,15:13
Som na dlhodobej PN už od 2.9.2011 a zrejme budem až do konca roka, chcem vedieť keďže som na PN prvý krát nemám s tým skúsenosti, či mám nejakú povinnosť zo zákona ohlasovať svojmu zamestnávateľovi trvanie PN-ky. Som dobrovolne nemocensky poistená, takže potvrdenia o trvaní PN ktoré mi vystavuje ku koncu mesiaca doktorka nosím so soc. poisťovne osobne, peniaze mi chodia aj os soc. poistovne aj od zamestnávatela, takže podľa mna tam žiaden problém nieje. Chcem len vedieť, aby keď v januári alebo koncom decembra prinesiem zamestnávateľovi potvrdenie o ukončení PN-ky, či ma nemôžu prekvapiť niečím ako výpoveď alebo nejaké porušenie prac. disciplíny kôli tomu že som sa im počas PN nehlásila. Neviem ale zatiaľ som žiaden telefonát zo zamestnania nemala tak asi nieje žiaden problém. Alebo mám nejakú povinnosť???
Nerozumiem, aké "peniaze" Ti vypláca zamestnávateľ. Za 09/2011 môžeš mať mzdu za sviatok 1.9. a náhradu príjmu za 10 dní, ktoré platí zamestnávateľ. Za 10/2011 by si mal mať príjem od zamestnávateľa 0. Ak si nosíš sama Preukaz o trvaní PN ku koncu mesiaca priamo do Soc. poisťovne, mala by si jeho kópiu odovzdať zamestnávateľovi. Ako má zamestnávateľ vedieť, že Tvoja PN trvá ?