Tibor1981
29.11.11,21:50
Ahojte poradáci, tento rok som prehlboval pivničný priestor v ktorom bola na spodku iba utlačená udupaná zemina. Podchodná výška bola asi cca 1,80 m. Všetku zeminu som vykopal a vyvozil vonku asi 70 fúrikov. potom som tam doviezol makadam, ktorý som tam rozplanýroval na hrúbku 10cm. Všetko som to požaboval vybračnou žabou a zalial 8 cm vrstvou železobetónu. Na jar to chcem zaizolovať lepenkou vyťiahnuť ju hore stenami až pod strop. potom by som na podlahu vylial dalšiu vstvu poteru a k stenám by som vymuroval tzv. prímurovku-kantovú priečku až pod strop. Nikdy sme tam nemali spodnú vodu, skôr som sa to rozhodol urobiť preto čo ak náhodou.Samozrejme hlavným dôvodom je tá podchodná výška pivnice teraz je tam cca 2,05m. Potrebujem od Vás názor na môj postup prác a či to má nejaký význam. Alebo sa to robí iným spôsobom? Ďakujem.
220870
29.11.11,21:02
Len mi zostáva veriť že spolu s podlahou ste prehĺbili aj základy pod múrmi ak neboli dosť hlboké.Dá sa to tak urobiť, ale ak príde spodná voda tak lepenku 100% potrhá.Lepší by bol elastobit ,alebo fatrafol, musíte to dať min do výšky okolitého terénu.
lapejko
29.11.11,22:38
dosť prehnané ak to má byť iba pivnica, do makadamu stačilo po obvode múrov vložiť tenkú drenáž a vyviesť ju do vonkajšej hlbšej drenáže, navrch zvykneme dať betónové dlaždice aby pomedzi škáry vlhkosť trochu odvetrala... Tlaková izolácia zvnútra môže narobiť škody na múroch zvonku ak tam fakt príde voda, ak nepríde načo ju tam?
Tibor1981
30.11.11,15:15
Základy sú ešte hlbšie, takže sme ich neobnažili ani neoslabili. Tým že to vyťiahneme až k stropu dostaneme sa nad výšku vonkajšieho terénu cca 50cm. Doteraz to bola pivnica na zemiaky a teraz by to malo slúžiť ako kotolnička na pevné palivo (peletky). A oddelením preičkou by sme si chceli vybudovať špajzu.