stronza
30.11.11,14:07
Dobrý deň,
prosím Vás chcela by som sa opýtať ako to je, keď termín porodu mam 1.5.2012 na materskú by som mala ísť 20.3.2012 starej dovolenky 2011 si nechávam 8,5 dňa vzniká mi nárok na dovolenku v roku 2012? ak áno koľko dní a můžem si ju vyčerpať pred materskou dovolenkou celú v kuse? co značí 20+8,5dňa?-ak by to tak bolo. ďakujem vopred za radu...
ivka70
30.11.11,13:17
Ak v roku 2012 nebudes na PN pred MD a na RD po MD viac ako 100 dni (pracovnych + sviatky Po-Pia), tak mas narok na celu dovolenku za kalendarny rok 2012, lebo MD sa povazuje pre ucely dovolenky za odpracovany cas.

Cerpat ju celu pred MD mozes, ak s tym bude suhlasit tvoj zamestnavatel.
stronza
30.11.11,13:20
hmm, ak nie co predpokladám, že tak bude?
ivka70
30.11.11,13:23
hmm, ak nie co predpokladám, že tak bude?

Kedze zamestnavatel disponuje celou tvojou dovolenkou, je to len na nom.
Bud sa s nim dohodnes alebo sa ti dovolenka bude prenasat a cerpat ju budes az po RD. Dovolenka ti neprepadne.
eva.toth
30.11.11,13:29
Z roku 2012 si môžeš čerpať len alikvotnú časť dovolenky, t.j. 20/25 : 12 x opracované mesiace v r. 2012
ivka70
30.11.11,13:49
Z roku 2012 si môžeš čerpať len alikvotnú časť dovolenky, t.j. 20/25 : 12 x opracované mesiace v r. 2012
To nie je pravda, pozri:

ZP § 113

(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď dosiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka, v ktorom dovolenku čerpá, alebo do skončenia pracovného pomeru.
...
stronza
30.11.11,14:11
ja co viem tak mi moze disponovat len z polovičkou dovolenky, to je premna nové že s celou....
Tweety
30.11.11,14:14
ja co viem tak mi moze disponovat len z polovičkou dovolenky, to je premna nové že s celou.... Tak to vieš zle, pretože je to tak. Zamestnáv. určuje čerpanie dovolenky v pláne dovoleniek, samozrejme po dohode so zamestnancom.
§ 111
(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.
stronza
30.11.11,14:22
no super, vidim ze slovenske zákony su uplne šité na mieru, píšem to preto lebo ide koniec roka a v nasej firme sa dovolenka necerpa pomaly vobec, lebo to brani v prevadzke firmy....tak naco su tie dovolenky potom, ked si ju nemozem vycerpat, lebo zamestnavatel si zmysly ze proste nemozem....a ani preplatit ani cerpat.....tak naco mam pravo
ivka70
30.11.11,17:58
no super, vidim ze slovenske zákony su uplne šité na mieru, píšem to preto lebo ide koniec roka a v nasej firme sa dovolenka necerpa pomaly vobec, lebo to brani v prevadzke firmy....tak naco su tie dovolenky potom, ked si ju nemozem vycerpat, lebo zamestnavatel si zmysly ze proste nemozem....a ani preplatit ani cerpat.....tak naco mam pravo
To trochu so sebalutostou prehanas ...
ak si precitas uz citovany paragraf ZP, tak sa tam pise:
"Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku...."
u nas nie je problem so zakonmi, ale s tym, ze ludia nepoznaju svoje prava a netrvaju na ich dodrziavani zamestnavatelom.
stronza
01.12.11,05:59
dakujem, ale tu nejde o moju sebalutost, ale o celu firmu ja som specifikovala moju situaciu.... ok ale aj tak dakujem, za tie zakonny a za tvoju odpoved.
stronza
01.12.11,07:48
Tak teraz neviem co mam spraviť, mám skúsiť dať písomne žiadosť, že si chcem pred materskou čerpať dovolenku, alebo co by si mi odporučila? Ďakujem
KEJKA
01.12.11,08:01
áno požiadaj o čerpanie dovolenky, ak ju potrebuješ. Požiadaj len o starú dovolenku, ved nová ti neprepadne, naopak ešte sa ti zíde.
Môžeš si ju nechať a čerpať až po skončení RD, ked budeš mať dieťa azároveň budeš chcieť ísť do práce, tak si ohlásiš čerpanie dovolenky a vyčerpáš si ju celú potom.
Nemôžeš o ňu prísť.
verka78
28.01.12,19:04
Ja ma tiez dilemu. Mame zamestnankynu , ktora je do 9.1.2012 PN, je tehotna. Nastup na MD ma nejako v auguste. Ma za rok 2012 narok na celu dovolenku? Alebo sa jej bude kratit ked bola PN? Dakujem za radu, lebo neviem ci ma narok na celu dovolenku ked neopdracuje 60 dni za 2012
veronikasad
28.01.12,19:07
Ja ma tiez dilemu. Mame zamestnankynu , ktora je do 9.1.2012 PN, je tehotna. Nastup na MD ma nejako v auguste. Ma za rok 2012 narok na celu dovolenku? Alebo sa jej bude kratit ked bola PN? Dakujem za radu, lebo neviem ci ma narok na celu dovolenku ked neopdracuje 60 dni za 2012
obdobie materskej dovolenky sa považuje za výkon práce. Ak do nástupu na MD nebude PN aspoň 100 prac.dní (vrátane sviatkov), dovolenku jej krátiť nebudeš