devil811
30.11.11,16:35
Zdravim mam doma kotol na tuhe palivo ale doposial som ho nepouzival. Tuto zimu som s nim zacal kurit a zistil som ze zostava vela horucej vody v kotly teda neni dostatocna cirkulacia a radiatory na poschodi su vlazne.. Rozhodol som sa tam nahodit obehove cerpadlo. Otazka je ale ake??? Od miesta v pivnici kde to chcem nahodit na teplovodnu ruru po najvyssi radiator v dome je 3,60m. Viete mi poradit aky min. vytlak by malo mat vhodne cerpadlo???? Dakujem
legolas
01.12.11,09:43
..obehové čerpadla sa montujú na spätné potrubie a čím bližšie ku kotlu, takže prečo sa pýtaš,aký výtlak má mať obehové čerpadlo...ono netlačí, ale ťahá naspäť ochladenú vodu do kotla...
robov
01.12.11,10:50
...ono netlačí, ale ťahá naspäť ochladenú vodu do kotla...
??? na jednej strane ťahá, na druhej tlačí...
V uzavretej tlakovej sústave musí premáhať odpory potrubia, takže ak máš rozvody 1/2" musí vyvinúť vyšší tlak=meter výtlaku než ak máš rozvody 1" a k nim príslušne nadimenzované radiátory. Pravdepodobne máš niekde zvýšený odpor v potrubí alebo mierne zavzdušnený systém, takže nenastane slušný obeh. Malo by ti stačiť najslabšie čerpadlo na 3m výtlak, obvykle má prepínač výkonu, podľa reality nastavíš.
legolas
01.12.11,12:48
..to napíš jemu a nie mne.., ja som toho názoru, že vratnú vodu nasáva späť do kotla...nahriatá voda sama o sebe stúpa hore..tak je? takže aj keď je to uzatvorený systém, tak to čerpadlo sa preto montuje na vratnú vetvu, aby ťahalo a nie tlačilo...
peterkos2
01.12.11,15:11
Na stránkach Grundfos (http://net.grundfos.com/Appl/WebCAPS/Literature?userid=GCZ) alebo potom na stránkach WILO nájdeš aké čerpadlo tam treba a pre legolasa-každé čerpadlo keď ťahá,musí aj tlačiť a podľa toho akú výšku sú schopné vytlačiť,sa aj rozdeľujú,čo myslíš,že tie čísla v označení si tam výrobca píše zo srandy?A nieje to len výška,ale aj tlakové straty-napr. pri podlahovkách
devil811
01.12.11,16:22
Jasne pani zle som sa vyjadril ano cerpadlo ide pred kotol na vratnu ruru len ma zarazala ta informacia vyrobcu o vytlaku cerpadla preto sa radsej pytam. Uz som objednal wilo 25/4 takze s vytlakom 4m myslim ze to je ich naslabsie.
lapejko
01.12.11,19:49
čo sa týka značky Grundfoss nemá konkurenciu, životnosť a výkon.
devil811
02.12.11,19:06
No ale aj ta cena je znacna ale inak o kvalite a vykone a nizkej spotrebe ziadnych pochyb.
mendo933
03.12.11,10:40
u grundfos-u ked chces lacnejsie tak rada UPS 25-40, ak mas vetsi dom tak 25-60 spotreba okolo 50-60W zalezi od vyk. stupna ceny okolo 80€
rada Alpha cisla zatym su rovnake, spotreba 5-20-30W cena okolo 180e ale da sa aj lacnejsie
+ nezabudni dokupit termostat a cerpadlo napojit cez termostat nech nekruti nonstop aj ked sa nekuri
reper2001
25.01.19,13:50
Zdravim potrebujem pomoc ked zapnem cerpadlo na kotli a uzatvorim samospad tak mi niekedy hreje spodna rura a nie vrchna a na wc mi ani neide velmi radiator najvissi radiator z pivnice kde je cerpadlo cca 10 az 12 metrov