brezicka
01.12.11,23:10
Poradaci,

stretol sa pls niekto niekedy s pripadom, kedy by Bytovy podnik "zadrziaval" (=nevyplatil z dovodu dlhu inej spolocnosti) preplatky rocneho zuctovania (kurenie, voda,..) majitelom bytov? Ak ano, ako je mozne sa tomu branit? Uz tento rok meskali s vyplatenim preplatkov, buduci rok vraj nebudu preplatky vyplacane vobec..je to mozne????

Dakujem.
srska
01.12.11,22:23
a čo kontrola zo strany vlastníkov bytov?
misoft
02.12.11,15:40
Laicky: preplatok po vyúčtovaní je subjekt povinný preplatiť v určenej lehote (tá je väčšinou napísaná na tlačive vyúčtovania) - niekedy je to 15, niekedy 30 dní. Pokiaľ to však nevyplatí - neoprávnene sa obohacuje (prakticky ho úverujete - požičiavate). Keďže pri pôžičkách sa platí úrok, vyrúbte mu za nevyplatené preplatky tiež úroky. Inak toto oznámiť SOI - pretože je to obchodný vzťah medzi Bytovým podnikom a nájomníkom.
Prípadne podať hromadnú žalobu na Bytový podnik pre tr.čin neoprávneného majetkového prospechu - vás nemá čo zaujímať, že im ten, alebo onen nezaplatil. Vy ste si svoje splnili, teraz musia splniť zo zákona oni svoje.
ivka70
02.12.11,16:32
Radka08
26.06.12,11:25
Dobrý deň. Nevedel by mi niekto poradiť - bytový podnik nám vypočítal nedoplatok na odbere a ohreve teplej vody 384 €. Nezdalo sa nám to a po šetrení sa zistilo, že bol zle odpísaný stav a nakoniec nám vyšiel preplatok 395 €. Reklamáciu sme uplatnili do 14 dní od doručenia vyúčtovania, kde sme žiadali prepočet vyúčtovania. Bytový podnik nám teda prepočet urobil, ale peniaze nám "vrátia" až budúci rok dobropisovaním v rámci vyúčtovania za rok 2012. Účtovnícky sa mi zdá trocha na hlavu postavené, aby som niečo dobropisovala až o rok a nie v momente, keď chybu zistím, a tak neviem, či sa máme ešte nejako brániť, alebo to nechať tak...
ďakujem veľmi pekne
Tweety
26.06.12,11:40
Dobrý deň. Nevedel by mi niekto poradiť - bytový podnik nám vypočítal nedoplatok na odbere a ohreve teplej vody 384 €. Nezdalo sa nám to a po šetrení sa zistilo, že bol zle odpísaný stav a nakoniec nám vyšiel preplatok 395 €. Reklamáciu sme uplatnili do 14 dní od doručenia vyúčtovania, kde sme žiadali prepočet vyúčtovania. Bytový podnik nám teda prepočet urobil, ale peniaze nám "vrátia" až budúci rok dobropisovaním v rámci vyúčtovania za rok 2012. Účtovnícky sa mi zdá trocha na hlavu postavené, aby som niečo dobropisovala až o rok a nie v momente, keď chybu zistím, a tak neviem, či sa máme ešte nejako brániť, alebo to nechať tak...
ďakujem veľmi pekne
Určite by som žiadala nápravu okamžite. Dobropis je nutné urobiť vtedy, keď sa na chybu príde, chyba je v roku 2011, netýka sa vyúčtovania 2012. Takže sa bráň.
misoft
26.06.12,11:44
Listom im oznámte, že nesúhlasíte s dobropisom a žiadajte o vyplatenie preplatku. Vzhľadom k tomu, že dobropis je skrytá forma úveru, ak na to nepristúpia, oznámte im, že im budete účtovať úroky podľa úrokovej miery stanovenej NBS. Sú to totiž vaše peniaze, ktoré oni môžu používať a zhodnocovať vo svoj prospech. Na vyplatenie nedoplatkov vám BP stanovuje určitú lehotu, taktiež aj na preplatky je určená lehota (15 - 30 dní odo dňa doručenia vyúčtovania). Ďalšia doba po dobe splatnosti je už omeškanie (oni by si uplatnili ihneď úroky z omeškania), takže máte tiež právo žiadať úroky z omeškania.
MarcelkaT
26.06.12,13:07
S nami tiež cvičilo SBD, tak sme od nich odišli a našli si súkromného správcu. Vypísali sme konkurz a zavesili na internet. Prihlásilo sa asi 10 ale väčšinou buď Byt.podnik, alebo iní správcovia s tým, aby sme prišli k ním vraj sa dohodneme - pre nás to nebol správca, ale vyberač peňazí.. Máme len 16 bytov a SVB sme nechceli založiť. Teraz sme maximálne spokojní.Správca k nám chodí 2x za mesiac vyberať nájomné hlavne od dôchodcov aby nemuseli ísť na poštu ak nemajú účet v banke.Každý mesiac na nástenke visí oznam na čo sa peniaze minuli a aký je stav účtu. Keď sme patrili pod SBD, tak nám prišla faktúra za opravu výťahu :---- ktorý 3poschodový blok nemá.