ilona
02.12.11,11:32
V televízii som zachytila tlačovú konferenciu p. Mihála ohľadom zmeny tohoto zákona. Neviem v akej podobe ho schválili, ale samozrejme hovoril len o tom lepšom a to o predĺžení materskej. Taktiež o plnení predvolebných sľubov a pri tom ma skoro šľak trafil, že či toto boli jeho predvolebné sľuby, aby ľudia, čo si roky platia pripoistenie teraz na starosť nemali ani na lieky a doktorov. Ak niekto budete mať jeho nové znenie,alebo v akom znení bol schválený pripojte ho, lebo všade zatiaľ hovoria len o predlžení materskej ale o tom čo urobili ľuďom zle o tom zatiaľ nehovoria , lebo povedia len to, čo im vyhovuje.
harctom
02.12.11,10:47
aj zvysili z 60 na 65%
ANNAP
02.12.11,11:04
a už je to definitívne? zvýšená materská , percentom aj časom a zrušené dobrovoľné poistenie ?
ilona
02.12.11,11:05
aj zvysili z 60 na 65%

Čo je tých 5 % materskej oproti tomu, že pripoistiť sa už bude dať len v balíkoch. To len zalepili oči, aby teraz mohli hovoriť o tom, čo schválili a nie o tom čo zrušili.
franco24
02.12.11,11:18
ku ktoremu sa to zrusilo ?
avalik
02.12.11,11:23
alušik
02.12.11,11:38
No veru je to tak - DNP možné len v kompletnom balíčku spolu s dôchodkovým poistením a poistením v nezamestnanosti:
http://www.ta3.com/clanok/4968/tb-zmeny-v-socialnych-zakonoch.html
Jano24
02.12.11,11:52
http://spravy.pravda.sk/poslanci-schvalili-zvysenie-materskej-dlzku-jej-poberania-vsak-nepredlzili-1v7-/sk_domace.asp?c=A111202_124636_sk_domace_p23
Môžete niekto po lopate vysvetliť čo sa zmení pre dobrovoľne nemocenské poistenie a pre povinné poistenie SZČO. Nejak tak ľudským jazykom aké sú všetky možnosti.
Jano24
02.12.11,12:10
Myslel som na povinne nemocensky a dôchodkovú poistenú SZČO. Tam sa nič nemení som pochopil. Platí si SZČO povinne dôchodkové a nemocenské a platí dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti ak chce.Tak to je?
Xanti
02.12.11,12:12
Podpíše to prezident???
mizu24
02.12.11,12:18
no zdvihli o 5 %, ale nepredĺžili ju na 40 týždňov ako sľubovali, keď je už reč i plnení predvolebných sľubov :mee: a to sa radšej nejdem vyjadrovať k tomu maxi balíku, ktorý si treba platiť, keby sme chceli vyššiu PN alebo MD.No ja dúfam, že to nepodpíše, aspoň niekto nech má rozum.
Kája.
02.12.11,12:19
Pred 10 dňami sa vyjadril, že podpíše.
harctom
02.12.11,12:25
Treba ist pred prezidentske sidlo s transparentmi a nie tu sediet pred PC ! Tu nic nevyriesite len si pokecate...
monr
02.12.11,12:26
Milý Jožko MIhál nám tu radil, ako sa poistiť, ale týmto ma veľmi preveľmi nahneval
ilona
02.12.11,12:31
Milý Jožko MIhál nám tu radil, ako sa poistiť, ale týmto ma veľmi preveľmi nahneval

Zrušením tohoto zákona nejde len o to čo Jožko Miháľ radil na zneužívanie,ale koľko poctivých ľudí si to platilo už pred tým ako Jožko Mihál to nepropagoval a teraz títo ľudia doplatili na to, že on radil to zneužívať. Ako sa cítia tí ľudia, čo im to zrušil na podnet toho, že on vždy propagoval zneužívanie.
veronikasad
02.12.11,12:33
http://spravy.pravda.sk/poslanci-schvalili-zvysenie-materskej-dlzku-jej-poberania-vsak-nepredlzili-1v7-/sk_domace.asp?c=A111202_124636_sk_domace_p23
Môžete niekto po lopate vysvetliť čo sa zmení pre dobrovoľne nemocenské poistenie a pre povinné poistenie SZČO. Nejak tak ľudským jazykom aké sú všetky možnosti.
http://www.ta3.com/clanok/4979/materska-davka-sa-od-zaciatku-januara-zvysi.html
Kvaka
02.12.11,12:34
Pozerala som na stránke NRSR, je tam iba výsledok hlasovania, nie je tam ešte všetko to, čo bolo pozmeňujúcimi návrhmi schválené, ale tu je informácia z tlače:
http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/clanek.phtml?id=1248393
monr
02.12.11,12:45
Zrušením tohoto zákona nejde len o to čo Jožko Miháľ radil na zneužívanie,ale koľko poctivých ľudí si to platilo už pred tým ako Jožko Mihál to nepropagoval a teraz títo ľudia doplatili na to, že on radil to zneužívať. Ako sa cítia tí ľudia, čo im to zrušil na podnet toho, že on vždy propagoval zneužívanie.

no ved práve, kolke roky si to mnohí platia a nevyužili.
lianett
02.12.11,12:57
Zrušením tohoto zákona nejde len o to čo Jožko Miháľ radil na zneužívanie,ale koľko poctivých ľudí si to platilo už pred tým ako Jožko Mihál to nepropagoval a teraz títo ľudia doplatili na to, že on radil to zneužívať. Ako sa cítia tí ľudia, čo im to zrušil na podnet toho, že on vždy propagoval zneužívanie.

Nuž a skutočne bolo toľko ľudí, ktorí toto "zneužívali" alebo si skôr pripoistili obdobie keď nebudú mať počas PN, MD napr. na hypotéku? Ja si nemyslím, že by sa to nejak extra "zneužívalo" a tých niekoľko mamičiek, ktoré si chceli prilepšiť k materskej isto SP nepoloží. Určite nikto schválne neochorie ani neporodí kvôli tomu 10 detí...
janaGT
02.12.11,13:35
ako sa táto novela dotkne nepracujúcich invalidných dôchodcov, ktorí si dlhšie platia DNP?
veronikasad
02.12.11,13:38
ako sa táto novela dotkne nepracujúcich invalidných dôchodcov, ktorí si dlhšie platia DNP?
Zrejme pre nich neplatí žiadna výnimka. DNP 31.1.2012 zanikne, ak si ho budú chcieť platiť, tak len ako celý balík (spolu s poistením v nezamestnanosti a dôch.poistením).
Apena
02.12.11,13:55
Keby som si teoreticky chcela platiť DNP aj po 1.2., keď už 270 dní som splnila teraz v novembri, platiť budem až do 31.1. z maxima, tak sa mi to po 1.2. berie ako nové poistenie alebo ako pokračovanie starého? Totiž pokiaľ by to bolo len pokračovanie a ja by som si platila od 1.2. z minima, tak pokiaľ by som nastúpila na materskú do konca roka 2012, mali by mi ako vymeriavací základ brať rok 2011 a teoreticky by som mohla dostať materskú z maximálneho vymeriavacieho základu? Ďakujem.
ilona
02.12.11,14:21
Treba ist pred prezidentske sidlo s transparentmi a nie tu sediet pred PC ! Tu nic nevyriesite len si pokecate...

Keby to niekto zorganizoval tak idem určite, len ja by som to nedokázala.
lianett
02.12.11,14:34
Keby som si teoreticky chcela platiť DNP aj po 1.2., keď už 270 dní som splnila teraz v novembri, platiť budem až do 31.1. z maxima, tak sa mi to po 1.2. berie ako nové poistenie alebo ako pokračovanie starého? Totiž pokiaľ by to bolo len pokračovanie a ja by som si platila od 1.2. z minima, tak pokiaľ by som nastúpila na materskú do konca roka 2012, mali by mi ako vymeriavací základ brať rok 2011 a teoreticky by som mohla dostať materskú z maximálneho vymeriavacieho základu? Ďakujem.

Myslím, že odpoveď na tvoju otázku dostaneš tu:

http://www.ta3.com/clanok/4979/materska-davka-sa-od-zaciatku-januara-zvysi.html

treba si pozrieť dnešný briefing p.Mihála, tam to spomínal ako je to s matkami, ktoré boli DNP pripoistené a pôrod očakávajú na jar alebo v lete bud.roka.
Kvaka
02.12.11,14:43
Aj na stránke ministerstva je napísané, ako to bude platiť pre mamičky:


Ženy, ktoré si dnes platia dobrovoľné nemocenské poistenie, budú si ho môcť platiť aj v budúcom roku do získania 270 dní nemocenského poistenia a v prípade tehotenstva a materstva im bude z neho aj v budúcom roku vypočítané materské.
Zdroj:

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&mod=news&nid=867&lg=sk
smutok
02.12.11,17:14
Ja som napísala priamo do Nrsr,p.Blahovej podpredsedníčky/ SaS/pre soc.veci.Som zvedavá čo mi napíše a kedy.
Mila123
02.12.11,17:19
keď si bude robiť predvolebnú kampaň......mimotemy
mizu24
02.12.11,19:28
a prečo tam píšu 35,15 %, keď podľa MPSVR:
1) Každý si bude môcť dobrovoľne platiť celý balík sociálneho poistenia - nemocenského, dôchodkového a v nezamestnanosti alebo si vybrať len samostatné dobrovoľné dôchodkové poistenie.
2) Povinne nemocensky a dôchodkovo poistená SZČO bude môcť využiť aj samostatné dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.

alebo som niekde niečo prešvihla?

...nemalo by to byť 30,4 %? A ten názov:
Mladé rodiny si polepšia, materská bude od januára vyššia


... na smiech (alebo na plač :mee:)!!!

upravujem môj príspevok nakoľko som našla na stránke SP toto:
"Dobrovoľne poistená osoba si vymeriavací základ v zákonom stanovených hraniciach určuje sama a môže si vybrať všetky druhy poistenia alebo len niektoré z nich; pokiaľ platí poistné na dobrovoľné dôchodkové poistenie, je povinná platiť aj poistné do rezervného fondu solidarity."

ale aj tak, nikde nikto o tom nehovoril, že ten balík zahŕňa aj RF, brali to automaticky...
ilona
02.12.11,19:32
Ja som napísala priamo do Nrsr,p.Blahovej podpredsedníčky/ SaS/pre soc.veci.Som zvedavá čo mi napíše a kedy.

Ja som tiež poslala nie len ministrovi, ale aj viacerým poslancom list, kde som žiadala o zníženie maxima, alebo o nejakú vekovú hranicu aby bolo ozaj na tie lieky keď už prejde napr.55,alebo aby mali výhodu aspon tí, čo si to ozaj veľa rokov platia. Tiež som písala ako štát podporuje romske rodičky už 13 ročné, ale naším mamičkám závidí nejaké pripoistenie, ale odpovede som sa nedočkala.
Mila123
02.12.11,19:34
a prečo tam píšu 35,15 %, keď podľa MPSVR:
1) Každý si bude môcť dobrovoľne platiť celý balík sociálneho poistenia - nemocenského, dôchodkového a v nezamestnanosti alebo si vybrať len samostatné dobrovoľné dôchodkové poistenie.
2) Povinne nemocensky a dôchodkovo poistená SZČO bude môcť využiť aj samostatné dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.

alebo som niekde niečo prešvihla?

...nemalo by to byť 30,4 %? A ten názov:
Mladé rodiny si polepšia, materská bude od januára vyššia


... na smiech (alebo na plač :mee:)!!!

vieš koľko je to 5%? z minimálnej mzdy 317 € ??? 15.85 €
a koľko je to z maximálneho VZ???? 1 116,75 € 55.84 €

týmto neporovnávam dobrovoľné nemocenské poistenie, ale iba také obyčajné platy, my tu máme iba tie,na spodnej hranici a veľa žien ani nevedelo o DNP, o tom, že môžu dvakrát byť poistené a dvakrát brať zopár drobných.....
je to na zamyslenie.....alebo je to možno aj o budúcom hlasovaní....
Xanti
02.12.11,19:48
Už vo funkcii ministra sa Mihál zviditeľnil aj inak: výrokom, že ako osoba na mesiac potrebuje päť- až šesťtisíc eur a 400 eur, čo je príjem väčšiny ľudí na Slovensku, mu vystačí asi tak na deň - dva.
zdroj : http://www.extraplus.sk/1313/syty-hladnemu-neveri

Prečo bolo treba zmeniť dobrovoľné nemocenské poistenie: V praxi sa totiž využívalo tak, že za minimálny vklad získal človek doslova luxusnú dávku. Ak by takýto produkt ponúkala komerčná poisťovňa, rýchlo by skrachovala.


zdroj : http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&mod=news&nid=867&lg=sk

Aká irónia, ak minister považuje 600 eur za luxusnú dávku. Ale on na život potrebuje mesačne 10 násobok ten "luxusnej" dávky. Lebo z tej luxusnej dávky by nevyžil, pričom mnohí musia aj z menej ako je polovica tejto luxusnej dávky.

Nikdy nikomu zlé neprajem, ale ..... naj žije... "Pán Boh mu to oplatí na deťoch".
protector
02.12.11,20:37
podla je aj smutne ako to odhlasovali, potichucky, aby doslova o tom takmer nik nevedel a navyse su to schvalene zakony uz padnutej vlady !! dufam ze prezident dostane rozum a ten zakon nepodpise a ak rozpravaju o zneuzivani tak o tom pochybujem a ak sa to aj zneuzivalo, kde boli posudkovy lekari a kontroly PN-iek ??
do volieb este tato vlada dodrbe vsetko co sa len da a pred volbami sa budu usmievat ake fasa zakony oni prijali a ako fasa sa ludia na SVK maju
ja tiez nikomu nic zle neprajem, ale pevne dufam a verim ze sa mu to raz vrati ...
inak, videli ste aj Kanika ako sa v mediach rozdrapoval ohladom rodicovskych prispevkov ? jednoducho ak nedajboze stratite pracu a budete nezamestnani tak dostanete uz iba polovicu, zatial je tam podmienka odpracovanych rokov ale mam pocit ze aj toto napokon potichu upravia a ludia s detmi dostanu velke h....o
hlavne ze Kanik dlhuje odvody SP a ZP desiatky rokov a nikoho to netrapi
Xanti
02.12.11,20:40
Hej potichučky využili humbuk s lekármi, ich odchodom... aby schválili toto. :(
protector
02.12.11,20:53
a este sa pamatate aka tu bola debata ze to ani nie je zaradene do programu rokovania NRSR ? a ako rychlo to tam supli a hlavne potichu, zmrdi hnusni, ale ten clanok Xanti je super, tolko povyseneckosti,nadutosti a nadradenosti citit z Mihala,dobre ze sa nevyhlasil za Krala kralov, blbec, u mna SaS uplne ako strana skoncila, hlavne ze Miskov ma luxusnu jachtu za 1mil eur, Krajcer zase nahnal peniaze Hayekovcom.. a vraj aky su oni spravodlivy a cestni.. ale ako sa do hory vola tak sa ozyva a pevne verim ze aspon ludia tu na porade uz svoj hlas veru SaS nedaju .. ale po pravde, oni sa spoja aj s certom diablom len aby boli zase pri moci

a este ma teraz napadlo, v predvolebnej relacii Pod lampou sa to tusim volalo bol Sulik, preriekol sa ze na privatizacii ako poradca Miklosa zarobil 100mil !! a ze slubi vo volbach ludom cokolvek len aby bol pri moci a ked sa ho pytali ze ci to aj splni povedal ze to uz je jedno a ani ho to nezaujima, hlavne nech ma moc v state ....
fosgeen
02.12.11,21:40
protector, máš pravdu, ja som Mihála za múdreho nikdy nepovažovala, jeho výroky a ako už na porade bolo napísané, že radil podnikateľom a budúcim mamičkám, to už dávno veľa účtovníčiek robilo bez toho, aby to tu uverejňovali. Každý, kto robí prácu so mzdami a vie čítať, tak na to príde. Je to vyťahovačný zmrd. Ináč sa mu ani nedá povedať.
Xanti
02.12.11,21:59
No a hladala som a hladala, čo to vlastne schválili.
Kedže tu


597 (http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=5&ID=597)
30. 11. 2011
Vládny návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov
Návrh zákona


596 (http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=5&ID=596)
30. 11. 2011
Návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov


sa nič nepíše o materskej a o DNP.
Tak som hľadala dalej... pri hlasovaniach som našla toto http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/vyhladavanie_vysledok&ZakZborID=13&CisObdobia=5&Text=&CPT=597&CisSchodze=&DatumOd=&DatumDo=&FullText=False
až som sa dopracovala k tomuto to tu Spoločná správa VSV tlač 597 (http://www.nrsr.sk/dk/Download.aspx?MasterID=233610)
a tam je pes zakopaný.
:(
Takže ak prezident podpíše, tak 1.2.2012 je ten deň.
(http://www.nrsr.sk/dk/Download.aspx?MasterID=233610)
protector
02.12.11,22:35
Xanti : dakujem!! , precital som si to a ako citam, tak citam, vychadza to tak ze zanikom DNP zanikne aj narok na vyplatu davky PN z DNP, alebo sa mylim ? v tom clanku sa totiz neriesi co sa stane s tymi co maju splnenu podmienku 270dni po datume 1.2.2012 .. inak debilina je v tom ze teoreticky ak teraz ku 31.12.2011 ludia nezrusia DNP tak za januar budu musiet zaplatit plnu sumu DNP vratane dochodkoveho poistenia a poistenia v nezamestnanosti co je pri maxime vymer. zakladu ciastka takmer 1000e !!!

Ak sa nemylim a mam pocit ze nie, tak p. Mihal nie len ze zrusil "vyhodnost" DNP ale este chce surovo oj*bat ludi datumom 1.2.2012 !! lebo plati ze ak sa neodhlasis. plat !!!
Xanti
02.12.11,22:55
Nie ja som to pochopila tak, že k 31.1.2012 zanikne DNP u všetkých, kt. majú splnenú podmienku 270 dní zo zákona. A tí potom majú možnosť sa rozhodnúť či sa prihlásia alebo neprihlásia na dobrovolné poistenie od toho 1.2.2012.

㤠293ca
Prechodné ustanovenie k právnej úprave účinnej od 1. februára 2012

(1) Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorým toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012, dobrovoľné poistenie zaniká od 1. februára 2012, ak odsek 2 neustanovuje inak.
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.
(3) Fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie podľa zákona účinného od 1. februára 2012 najneskôr do 29. februára 2012, vzniká dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. februára 2012.
(4) Ak poistencovi dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo podľa odseku 1 a vzniklo od 1. februára 2012 toto poistenie je nepretržité.“.
Xanti
02.12.11,23:20
No a ked si prečítame celý návrh a aj takú ako keby dôvodovú správu tak sa pozastavím nad týmto

"Súčasne sa navrhuje právna úprava vymeriavacieho základu na platenie poistného v nadväznosti na novo definovaný osobný rozsah dobrovoľného poistenia. Navrhuje sa, aby si dobrovoľne poistená osoba mohla určiť jeden vymeriavací základ na všetky druhy dobrovoľného poistenia, ktorým bude podliehať." - str.5 prvé 5 riadky Spoločná správa VSV tlač 597 (http://www.nrsr.sk/dk/Download.aspx?MasterID=233610)

Znamená to, že VZ za nemocenské poistenie sa vyrovná VZ dôchodkovému poisteniu, a poisteniu v nezamestnanosti ?????

Alebo
"V nadväznosti na tieto zmeny v dobrovoľnom poistení samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie a samostatné dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti zaniká 1. februára 2012 a pre prihlásenie sa na nový druh dobrovoľného poistenia od 1. februára 2012 sa navrhuje jednomesačná lehota. "

toto značí, že kto neuzavrie poistenie do 29.02.2012 tak už nemá nárok? Ani na balík? No ja by som povedala, že zase je niečo šité horúcou ihlou.
avalik
03.12.11,00:23
xanti,
ta jednomesacna lehota je koli tomu aby DNP poistena osoba mala cas uzavriet novy balik poistenia a tym sa stane poistenie nepretrzite (ak na novej prihlaske uvedie vznik 1.2.2012)

ak sa neprihlasi na balik poistenia do 29.2.2012, tak zo zakona DNP zanika 1.2.2012 (vynimka je ten co nema 270 dni)

ostatni si mozu poistit balik od 1.2.2012 hocikedy - ale bude to nove poistenie
ilona
03.12.11,06:16
Možno by za pokus ešte stálo, ak by sme viacerí napísali list na prezidenta,aby sa zamyslel nad následkami zrušenia DNP či už u mladých mamičiek, lebo tie sa určite zamyslia nad tým, či budú mať počas materskej z čoho splácať úver a pod. a romske rodia tak, že o pár rokov vykapeme a neviem si to potom predstaviť. Taktiež zamyslel nad ľuďmi ktorí ochorejú a nebudú mať z čoho žiť, lebo ten príjem bude na mesiac 150-200 € a takých je veľmi veľa.
smutok
03.12.11,07:24
Podľa mňa,prezidentovi je škoda napísať,jeho veto títo darmožráči a odkundesi / poslanci/aj tak prelomia.Je lepšie im napísať,aj keď je už neskoro...:(:mee:.
protector
03.12.11,07:49
Xanti : prave v tom datume 31.1.2012 vidim problem ! pretoze DNP trva este prave ten mesiac od 1.1.20012 do vratane 31.1.2012 a za toto obdobie bude potrebne SP zaplatit poistne pretoze az 1.2.2012 sa konci "poistny vztah" DNP !! ale celkovo je to zakon sity velmi horucou ihlou a hlavne narychlo, neprebehla ziadna verejna a ani odborna diskusia, jednoducho sa Mihal rano zobudil a toto vymyslel, som ale zvedavy aku dieru v systeme vytvoril aby mohol podnikatelom nadalej radit ako ojekabatit stat a zarabat na tom tazke peniaze. Jedno je vsak iste, ze dieru do penazenky urobil vsetkym obcanom tohto statu !
protector
03.12.11,08:08
suhlasim s ilonou, napisat prezidentovi by bol dobry pokus, tento zakon totiz prijali potichu, vyuzili humbuk okolo lekarov ale ten humbuk uz utichol a ak by to prezident vratil do parlamentu uz by sa na to viac ludia zamerali, mozno ze v nejakom poslancovi by sa ozvalo svedomie a uz by nezahlasoval za .. napisanim prezidentovi by vznikla aspon aka taka nadej ze sa ti v parlamente povadia a ten zakon napokon neprejde, alebo chcete vsetci len ticho cakat ako ovce v stade ze co sa stane ????? !!!!!!!!!!!!!!!! pre pana , ved ide o nase peniaze a zivoty !!!!!!!!!!!

takze vyzyvam niekoho sikovneho aby spisal nasu poziadavku na prezidenta a vsetci tu z porady mu to odoslu aspon na email adresu ,alebo aj email a aj expresny list.. nemoze nas ignorovat !!!!
ajobs
03.12.11,10:09
pre Janu GT, príspevok č.20: Budú si môcť platiť komplexný balík dobrovoľného poistenia s poistným 35,15% mesačne.
Ak samozrejme nie sú invalidní nad 70%, tam tá možnosť už od 1.1.2011 nie je...
Heni
03.12.11,15:20
....
takze vyzyvam niekoho sikovneho aby spisal nasu poziadavku na prezidenta a vsetci tu z porady mu to odoslu aspon na email adresu ,alebo aj email a aj expresny list.. nemoze nas ignorovat !!!!

ja som za, len neviem, či prezident svoju mailovú poštu číta, či to nemá v kompetencii nejaký jeho asistent, čo to bude rovno hádzať do koša...

ale myslím, že zahltiť mu schránku týmto protestným e-mailom by stálo za pokus... to by si už musel všimnúť...
ilona
03.12.11,15:40
Nie ja som to pochopila tak, že k 31.1.2012 zanikne DNP u všetkých, kt. majú splnenú podmienku 270 dní zo zákona. A tí potom majú možnosť sa rozhodnúť či sa prihlásia alebo neprihlásia na dobrovolné poistenie od toho 1.2.2012.

㤠293ca
Prechodné ustanovenie k právnej úprave účinnej od 1. februára 2012

(1) Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorým toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012, dobrovoľné poistenie zaniká od 1. februára 2012, ak odsek 2 neustanovuje inak.
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.
(3) Fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie podľa zákona účinného od 1. februára 2012 najneskôr do 29. februára 2012, vzniká dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. februára 2012.
(4) Ak poistencovi dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo podľa odseku 1 a vzniklo od 1. februára 2012 toto poistenie je nepretržité.“.

Xanti, podľa tohoto ten čo si to platil roky tak mu poistenie zanikne, lebo má už 270 dní, ten čo si to začne platiť teraz, bude ešte poistený aj v roku 2012 pokiaľ bude tých 270 dní, takže zase podporili len špekulantov. Nezostáva nič iné, len si to predĺžiť aspon tak, že sa ku koncu roka odhlásiť a znovu prihlásiť. Ak je v tom nejaký zádrhel, že by to nebolo možné, opravte ma.
otázka
03.12.11,16:12
Xanti, podľa tohoto ten čo si to platil roky tak mu poistenie zanikne, lebo má už 270 dní, ten čo si to začne platiť teraz, bude ešte poistený aj v roku 2012 pokiaľ bude tých 270 dní, takže zase podporili len špekulantov. Nezostáva nič iné, len si to predĺžiť aspon tak, že sa ku koncu roka odhlásiť a znovu prihlásiť. Ak je v tom nejaký zádrhel, že by to nebolo možné, opravte ma.
No tak toto by zaujímalo aj mňa.....
Pikoška
03.12.11,18:00
No tak toto by zaujímalo aj mňa.....Z toho, čo je v téme napísané, aj mne vychádza, že by mal platiť takýto blud.
Ale vyšiel z pera Mihála, tak je to vcelku jasné. Len tí, čo mu to schválili boli asi unavení z núdzového stavu. Ten asi prešiel rovno aj do parlamentu. Skôr ako písať prezidentovi by bolo lepšie ísť rovno pred jeho sídlo. Všetkých by nás do koša nehodili. Pretože Slovensko má dnes iné starosti a my sme pre nich nepodstatní a nepotrební.
carloss30
03.12.11,18:25
Toto som napísal nášmu pánovi ministrovi Uhliarikovi. - Dobrý deň, dúfam že dobre spíte. pretože aby ste ušetrili peniaze na platy doktorom , tak rušíte DNPO ktoré je pre niektorých ľudí dosť dôležitým príjmom do rodinného rozpočtu. Tak napríklad Ja mám manželku na rodičovskej dovolenke. Osobne nepracujem pretože mi pred niečo vyše troma rokmi diagnostikovali Sklerózu - Multiplex ktorá mi postupne po troch ATAKOCH vyradila celú pravú stranu takže horko- ťažko chodím aspoň o jednej francúzskej barli. Sociálna poisťovňa mi pred dvoma rokmi priznala 55% invalidný príspevok čo v mojom prípade po 15 oddretých rokoch ako automechanik robí smiešnych 190 EUR. Takže keď to spočítame tak do konca roka ( kým nemá náš syn 20 mesiacov ) máme po pripočítaní rodinných prídavkov za 4 deti čo činí 88 EUR a príspevku na prevádzku auta čo je 31 EUR spolu 565 eur. Takže tých zhruba 280 Eur ktoré dostavam z DNPO nášmu rodinnému rozpočtu dosť pomôze.
AdaMtiM
03.12.11,18:32
Ale tomu kto už má tých 270 dní , nepomôže sa odhlásiť k 31.12. 2011 a prihlásiť od 1.1.2012 - aj tak mu DNP zanikne 31.1.2012, LEBO Už Má TýCH 270 DNí DOSIAHNUTýCH...nie?
obecbracovce
03.12.11,19:48
No ahojte poraďáci! To čo sa deje s DNP v našom štáte, tak to snáď nie je ani možné. Alebo lepšie povedané - je to možné iba na Slovensku. Nemám rada určitých politikov z určitej strany, ale dnes jeden vyhlásil, že ten, ktorý niekedy radil mamičkám a iným osobám ako si prilepšiť platením DNP, dnes hrdo vyhlásil, koľko sa bude priplácať mamičkám na MD. Len aby sa od toľkej sumy mamičky nezbláznili! Veľmi pekný darček dal všetkým platiteľom pod vianočný stromček. Ale na každého raz príde!

A teraz k veci. Kolegyňa je t.č. PN - platila si DNP. Teraz počas PN si DNP neplatí. Ako to vlastne bude s platením PN po 31.1. 2012 ? Ak by jej PN pokračovala-tak ako jej budú platiť ? (DNP si platila asi od roku 2008 - max VZ) . Dúfam že sa nájde niekto, kto nám tento super zákon vysvetlí zrozumiteľne. A ešte - koľko € je platenie do toho akéhosi balíka?
Poznámka. Možno to nakoniec bude p.minister-že vydá zas nejakú knižočku, kde však nebude radiť ako si polepšiť ale ako si pohoršiť. /Tú prvú - už neaktuálnu - od neho mám- tak čakám vydanie druhej. /
Xanti
03.12.11,20:19
No a hladala som a hladala, čo to vlastne schválili.
Kedže tu


597 (http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=5&ID=597)
30. 11. 2011
Vládny návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov
Návrh zákona


596 (http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=5&ID=596)
30. 11. 2011
Návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov


sa nič nepíše o materskej a o DNP.
Tak som hľadala dalej... pri hlasovaniach som našla toto http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/vyhladavanie_vysledok&ZakZborID=13&CisObdobia=5&Text=&CPT=597&CisSchodze=&DatumOd=&DatumDo=&FullText=False
až som sa dopracovala k tomuto to tu Spoločná správa VSV tlač 597 (http://www.nrsr.sk/dk/Download.aspx?MasterID=233610)
a tam je pes zakopaný.
:(
Takže ak prezident podpíše, tak 1.2.2012 je ten deň.
(http://www.nrsr.sk/dk/Download.aspx?MasterID=233610)Pre tých čo nevedia otvoriť súbory docx ale len doc. Hádam to pomôže. :)
Xanti
03.12.11,20:39
xanti,
ta jednomesacna lehota je koli tomu aby DNP poistena osoba mala cas uzavriet novy balik poistenia a tym sa stane poistenie nepretrzite (ak na novej prihlaske uvedie vznik 1.2.2012)

ak sa neprihlasi na balik poistenia do 29.2.2012, tak zo zakona DNP zanika 1.2.2012 (vynimka je ten co nema 270 dni)

ostatni si mozu poistit balik od 1.2.2012 hocikedy - ale bude to nove poistenie Aj ja som to tak pochopila, ak si platím dlhodobo DNP. Čiže mám splnenú podmienku 270 dní, tak mi 31.1.2012 zanikne DNP. Ale ja ak sa prihlásim na balík poistenia od 1.2.2012 tak sa to ráta ako nepretržité poistenie. Čiže ak si teraz platím z VZ 1000 eur, a od 1.2.2012 sa prihlásim na VZ 330 eur tak materská a PN v roku 2012 sa mi bude rátať z VZ roku 2011 teda z 1000 eur.


Xanti : prave v tom datume 31.1.2012 vidim problem ! pretoze DNP trva este prave ten mesiac od 1.1.20012 do vratane 31.1.2012 a za toto obdobie bude potrebne SP zaplatit poistne pretoze az 1.2.2012 sa konci "poistny vztah" DNP !! ale celkovo je to zakon sity velmi horucou ihlou a hlavne narychlo, neprebehla ziadna verejna a ani odborna diskusia, jednoducho sa Mihal rano zobudil a toto vymyslel, som ale zvedavy aku dieru v systeme vytvoril aby mohol podnikatelom nadalej radit ako ojekabatit stat a zarabat na tom tazke peniaze. Jedno je vsak iste, ze dieru do penazenky urobil vsetkym obcanom tohto statu !Protektor hlavne klud a prečítaj si trošku vyššie moje vysvetlenie. A dalšia vec, píšeš hlúposti. Lebo aj teraz ak som poistená DNP november, tak povinnosť mám zaplatiť do 8.12. to isté aj nový rok. Za január 2012 máš povinnosť zaplatiť poistné do 8.2.2012 tak prečo miešaš hrušky z jablkami.


Xanti, podľa tohoto ten čo si to platil roky tak mu poistenie zanikne, lebo má už 270 dní, ten čo si to začne platiť teraz, bude ešte poistený aj v roku 2012 pokiaľ bude tých 270 dní, takže zase podporili len špekulantov. Nezostáva nič iné, len si to predĺžiť aspon tak, že sa ku koncu roka odhlásiť a znovu prihlásiť. Ak je v tom nejaký zádrhel, že by to nebolo možné, opravte ma. Ilona čítaj čo som napísala k príspevku 1Dara, to čo urobil je výhodné pre ľudí. Ktorý si tento rok 2011 platia z maxima, a majú splnenú podmienku 26 týždňov. Bude im PN aj materská v roku 2012 rátaná z VZ 2011 ak sa stihnú poistiť na nový balík poistenia od 1.2. do 29.2.2012


Ale tomu kto už má tých 270 dní , nepomôže sa odhlásiť k 31.12. 2011 a prihlásiť od 1.1.2012 - aj tak mu DNP zanikne 31.1.2012, LEBO Už Má TýCH 270 DNí DOSIAHNUTýCH...nie? AdaMtiM no je to zdá sa trošku ináč
saskia26
03.12.11,20:58
Ďakujem za priložený súbor.
No som sa dnes "pobavila" ako v TN Kaník s Brockom hovorili, že takto to nie je dobré, a pritom zahlasovali "ZA" a ešte výbor pre soc. vecí odporúča schváliť - podpísané p. Brocka!!
No je mi z toho a z nich nagrc!
ilona
04.12.11,05:39
Toto som napísal nášmu pánovi ministrovi Uhliarikovi. - Dobrý deň, dúfam že dobre spíte. pretože aby ste ušetrili peniaze na platy doktorom , tak rušíte DNPO ktoré je pre niektorých ľudí dosť dôležitým príjmom do rodinného rozpočtu. Tak napríklad Ja mám manželku na rodičovskej dovolenke. Osobne nepracujem pretože mi pred niečo vyše troma rokmi diagnostikovali Sklerózu - Multiplex ktorá mi postupne po troch ATAKOCH vyradila celú pravú stranu takže horko- ťažko chodím aspoň o jednej francúzskej barli. Sociálna poisťovňa mi pred dvoma rokmi priznala 55% invalidný príspevok čo v mojom prípade po 15 oddretých rokoch ako automechanik robí smiešnych 190 EUR. Takže keď to spočítame tak do konca roka ( kým nemá náš syn 20 mesiacov ) máme po pripočítaní rodinných prídavkov za 4 deti čo činí 88 EUR a príspevku na prevádzku auta čo je 31 EUR spolu 565 eur. Takže tých zhruba 280 Eur ktoré dostavam z DNPO nášmu rodinnému rozpočtu dosť pomôze.

Uhliarikovi to bolo asi zbytočné, ten mal problémy s lekármi, už je jediná možnosť len na písať prezidentovi, ten jediný môže zrušeniu tohoto zákona zabrániť.
Mila123
04.12.11,08:32
máš pocit, že sa prezidentské veto nedá prekonať? prelomiť???? dá sa....s platnosťou zákona o niekoľko mesiacov neskôr...(možno jeden, možno dva)...
area7
04.12.11,09:27
...hlavne si nezabudnime pri voľbách spomenúť na všetky sociálne cítiace strany ktoré zahlasovali za tento antisociálny zákon. A pán Mihál si asi nepovšimol dľžníkov soc. poist., tam si mal uprieť svojho sociálneho ducha a upliecť bič na vymoženosť týchto pohľadávok, ale od chudoby sa lepšie berie.
ilona
04.12.11,16:07
máš pocit, že sa prezidentské veto nedá prekonať? prelomiť???? dá sa....s platnosťou zákona o niekoľko mesiacov neskôr...(možno jeden, možno dva)...

Ten pocit nemám, ale mali by sme aspon dobrý pocit, že sme pre to niečo urobili a možno by to za pokus stálo. Veľa ľuďom by pomohlo keby znížili maximum aj napr. na polovicu. Ja som dnes list napísala, a zajtra ho posielam samozrejme doporučene.
Mila123
04.12.11,16:12
Ten pocit nemám, ale mali by sme aspon dobrý pocit, že sme pre to niečo urobili a možno by to za pokus stálo. Veľa ľuďom by pomohlo keby znížili maximum aj napr. na polovicu. Ja som dnes list napísala, a zajtra ho posielam samozrejme doporučene.
obávam sa, že to bude zbytočné....
ilona
04.12.11,17:49
obávam sa, že to bude zbytočné....

Keď každý povie že to bude zbytočné, tak určite sa nič nedosiahne.
lala01
04.12.11,18:32
Ahojte , dobre rozumiem ze ak som si cely v rok 2011 platila DNP z maxima, popri zamestnani , v januari idem na liecenie = PN bude mi vyplatena z maxima , aj keby som sa po 1.2.2011 poistila na balik z VZ 330eur ? A este jedna otazka , ak by som si zrusila DNP od 1.2.2012 ....a isla napriklad v marci 2012 na PN tak si uz nebudem moct uplatnit PN aj z DNP , len od zamestanvatela ? Dakujem
Oliverka
04.12.11,18:40
Pred chvíľou som poslala mail Radičovej, zajtra posielam prezidentovi. Čím viac ľudí sa ozve, tým lepšie. Ak budeme len frfotať medzi sebou, nič sa nezmení. Takže prosím čo najviac postihnutých, aby svoje problémy dali na papier a poslali ďalej...
Xanti
04.12.11,18:48
Ahojte , dobre rozumiem ze ak som si cely v rok 2011 platila DNP z maxima, popri zamestnani , v januari idem na liecenie = PN bude mi vyplatena z maxima áno , aj keby som sa po 1.2.2011 poistila na balik z VZ 330eur ?áno A este jedna otazka , ak by som si zrusila DNP od 1.2.2012 ....a isla napriklad v marci 2012 na PN tak si uz nebudem moct uplatnit PN aj z DNP presne tak , len od zamestanvatela ano? Dakujemv texte
tinkas
04.12.11,19:17
ahojte poradaci...ak by som teda sa este pripoistila do konca 31.01.2012...platilo by mi ešte DNP 270 dni a potom zaniklo? a ak by som v roku 2013 porodila vypočítala by sa mi materská z roku 2012??
Xanti
04.12.11,19:18
Tinkas osobne nechápem tvojej otázke. Skús to naformulovať ináč.
tinkas
04.12.11,19:35
no neviem či uvazujem správne...ale rozhodujúce obdobie na výpočet materskej je predchádzajúci rok pred rokom porodenia? teda ak porodím v roku 2013 tak rozhodujúce obdobie je rok 2012? čiže ak by som sa poistila ešte od 01.01.2012 tak by mi platilo DNP ešte 270 dní a potom mi automaticky zaniklo a materská by sa mi počítala z roku 2012 čiže aj z DN? alebo som úplne mimo? :)
Xanti
04.12.11,19:37
Tinkas
máš DNP aj teraz? Ak áno splnila si už z DNP podmienku 270 dní?
tinkas
04.12.11,19:38
ešte nie..planovala som si ho zalozit do roku 2012 ale kedze sa ruší od 1.2.2012 neviem či to ma ešte zmysel...
Xanti
04.12.11,19:42
Tinkas
tak potom v podstate Ti ho treba založiť do 31.1.2012 najneskôr. Tým Ti vznikne za starého zákona a budeš platiť len poistenie za nemocenské .. teda tých 4,4% . A po 270 dňoch sa ti toto poistenie zruší a založíš nové napr. z maxima kde už ale budeš platiť 35,15% či koľko ...
seda
04.12.11,20:33
Dobrý večer, som z toho riadne zmetená. Som nezamestnaná a platím si DNP z maxima od 7.10.11, vzhľadom k tomu, že ma čakajú operácie a je predpoklad, že budem onkologický pacient. Čo budem musieť urobiť 1.2.12, znova sa prihlásiť a platiť viac ani neviem koľko? A čo v prípade priateľa, on je na RD a platí si DNP od 1.4.2011, on čo bude musieť urobiť. Či nás sa to netýka, týka sa to len tých ktorý sú povinne nemocensky poistení, buď v zamestnaní, alebo SZČO? Ďakujem.
protector
04.12.11,22:34
Xanti : velmi sa ospravedlnujem za moju mozno prehnanu reakciu, nechal som sa uniest emociami, este raz sa uprimne ospravedlnujem

mam prosbu, mozete niekto zverejnit co ste napisali v liste alebo v emaily kompetentnym? ze to posleme aj mi ostatni, pripadne sa to este upravi a posleme to prezidentovi, mihalovi a este neviem komu, treba proste nieco urobit, treba dat najavo ze to co vymysleli je totalna blbost a narod slovensky nie je taky sprosti ze si nechame skakat po hlavach ako sa panom zachce! a prosim uz tu nepiste ze to nema zmysel, ma to zmysel ! urcite nebudem sediet zo zalozenymi rukami a bedakat ako s nami stat vybabral !!

a este chcem poprosit, podla noveho systemu aky nastavili, ak by som v tom chcel dalej pokracovat dobrovolne platit kedze uz som do toho vlozil nemalo penazi a zdravie mi zase prestava sluzit, kolko sa bude musiet mesacne platit ? mozete mi prosim napisat sumy? predpokladam ze bude minimum, stred a maximum,tak laskavo poprosim uviest sumy,sam si to nejak neviem najst :( Dakujem !!
katalóg
04.12.11,22:53
Ja som tiež poslala nie len ministrovi, ale aj viacerým poslancom list, kde som žiadala o zníženie maxima, alebo o nejakú vekovú hranicu aby bolo ozaj na tie lieky keď už prejde napr.55,alebo aby mali výhodu aspon tí, čo si to ozaj veľa rokov platia. Tiež som písala ako štát podporuje romske rodičky už 13 ročné, ale naším mamičkám závidí nejaké pripoistenie, ale odpovede som sa nedočkala.
Išlo síce o úplne iný problém, bolo to dávno, nie síce zasa hneď tesne po 89. r., ale zavolala som do NR SR a požiadala som o stretnutie konkrétneho poslanca. Stretnutie krátke, stručné, výsledok dobrý.
Luboso
05.12.11,05:21
Presne tak,ako pises.Im vobec nejde o ludi,co si trosku pomozu v nudzi,podla toho ako hlasovali to je uplna hanba pre vsetkych poslancov,dufal som ze aspon lavicovi poslanci budu proti,ale je to pre mna velke sklamanie.DNP boli par kvapiek v mori v porovnani s inymi vecami.Tak toto urcite zachrani verejne financie.Este raz ,,Hanba,,
ilona
05.12.11,06:06
Presne tak,ako pises.Im vobec nejde o ludi,co si trosku pomozu v nudzi,podla toho ako hlasovali to je uplna hanba pre vsetkych poslancov,dufal som ze aspon lavicovi poslanci budu proti,ale je to pre mna velke sklamanie.DNP boli par kvapiek v mori v porovnani s inymi vecami.Tak toto urcite zachrani verejne financie.Este raz ,,Hanba,,

Nebolo to schválené všetkými poslancami, za hlasovali len KDH,SDKU,SaS a Matovičoví ľudia.Ľavica s tým nesúhlasila, tuším že sa zdržala hlasovania, snažili sa pravicu presvedčiť ale márne.
janaGT
05.12.11,08:08
... len škoda, že už medzi nás nechodí pán minister, že by si to tu prečítal .... ktovie, čím to asi bude :(
katie2607
05.12.11,08:13
pre tinkas #67 (http://www.porada.sk/t181561-p7-dobrovolne-nemocenske-poisteni-je-zrusene.html#post1910071) :
no neviem či uvazujem správne...ale rozhodujúce obdobie na výpočet materskej je predchádzajúci rok pred rokom porodenia? teda ak porodím v roku 2013 tak rozhodujúce obdobie je rok 2012? čiže ak by som sa poistila ešte od 01.01.2012 tak by mi platilo DNP ešte 270 dní a potom mi automaticky zaniklo a materská by sa mi počítala z roku 2012 čiže aj z DN? alebo som úplne mimo? :)

odpoveď: nie, práve mi na sociálnej poisťovni povedali, že zo zaniknutého poistenia sa už čerpať nedá. Takže v 2013 už DNP len samotné nebude mať nik (iba v novej forme vo forme balíka s ostatnými poisteniami), ani tie, čo ešte k 1.2.2012 neboli poistené 270dní. Takže ak chceš čerpať v 2013, musíš si zakúpiť celý balík poistenia a to je dosť veľa peňazí, nie som si istá či sa Ti to vráti, ak si zamestnaná. Ja teraz platím temer najnižšiu sadzbu len za DNP a je to 15€ mesačne. Spolu s ostatnými poisteniami to bude niekoľko desiatok eur mesačne. Tak si treba prerátať, či sa celý balík oplatí.
Ja si platím 2 roky, v 2012 idem do kúpeľov, našťastie v januári, takže čiastočne to ešte vyčerpem. Ale neviem, či niekto riešil aj otázku PN - tam sa kalkulovať nedá, nevieš, kedy a či ochorieš, toto nie je špekulácia. Nejde tu len o materskú.
Luboso
05.12.11,10:20
Dufam,ze na toto co spravili,budeme pri nasledujucich volbach viaceri pamatat.Mohli to upravit,no najlepsie rovno zrusit.V podstate vsetky reformy robili len na jednoduchych ludoch,ti sa nemozu nijako branit.Tak im to bolo najlahsie.Im to chybat nebude,ale niekomu to moze sposobit velke existencne problemy,to im je vsak jedno.
smutok
05.12.11,10:25
Odpísal mi,p.Brocka alebo jeho ,tiež dobre pletený asistent.V podstate to,že ak ja chcem ísť gréckou cestou,tak on rozhodne nie.Úplne od veci,asi majú chaos v tých mailoch.
ddolezal
05.12.11,11:14
Zdravim,

ako je to v pripade ze uz mam teraz viac ako 270 dni DNP popri zamestnani (zaklad cca 600 zamestanie + zaklad cca 400 z DNP) a na matersku by som mala nastupit asi od 1.3.2012.
Ak to mu rozumiem, ak chcem matersku dostat z max zakladu musim DNP platit aj ponovom teda prihlasit sa znova od 1.2.2012 a dovtedy platit postarom.

Lenze z akeho zakladu platit od 1.2?
Preco zrovna z 330eur? Z kolko najmenej sa da aby to DNP nezaniklo? (zo zamestnania stale bude zaklad cca 600)
Materska sa bude vypocitavat zo zakladov 2011?

Diki moc!
Xanti
05.12.11,11:40
Zdravim,

ako je to v pripade ze uz mam teraz viac ako 270 dni DNP popri zamestnani (zaklad cca 600 zamestanie + zaklad cca 400 z DNP) a na matersku by som mala nastupit asi od 1.3.2012.
Ak to mu rozumiem, ak chcem matersku dostat z max zakladu musim DNP platit aj ponovom teda prihlasit sa znova od 1.2.2012 a dovtedy platit postarom.

Lenze z akeho zakladu platit od 1.2?
Preco zrovna z 330eur? Z kolko najmenej sa da aby to DNP nezaniklo? (zo zamestnania stale bude zaklad cca 600)
Materska sa bude vypocitavat zo zakladov 2011?

Diki moc!No povinne sa ti zruší DNP k 31.1.2012, ak si nezaložíš nové k 1.2.2012 tak si v ochrannej lehote 8 mesiacov, a tak tvoja materská bude rátaná zo zamestnania a z VZ z DNP z roku 2011.
lulinka1
05.12.11,11:41
Dobrý deň, som z toho úplne zmätená a neviem vlastne či je tento zákon, už prijatý, alebo ho má ešte podpísať prezident. Ja som si platila minimálne DNP, tých 270 dní, po týchto dňoch v júli som otehotnela a v auguste od 16 augusta som si začala platiť maximálnu výšku DNP v mojom prípade 30,65 Eur, keďže moja HM je 420 Eur. Tú by som si mala platiť teda do 16 februára podľa starého zákona aby mi bola vyplatená max. materská. Teraz keby som stále chcela max. materskú v akej výške by som si ju mala platiť pri mojej hrubej mzde 420 Eur? Alebo ak sa vlastne k 1.1.12 odhlásim, od platenia poistného tak potom mi nebude vypočítaná MD z DNP? Neviete mi poradiť, čo by bolo pre mňa najvýhodnejšie? Či sa nemám dať na PN už 31.12.11? Alebo ten január a február zaplatiť novú výšku DNP? a v akej výške by to potom bolo? Ďakujem za odpoveď.
lulinka1
05.12.11,12:00
neviem či sa mám ísť spýtať do SP či to tam vôbec budú vedieť ak to ešte nieje ani schválené...
ddolezal
05.12.11,12:15
No povinne sa ti zruší DNP k 31.1.2012, ak si nezaložíš nové k 1.2.2012 tak si v ochrannej lehote 8 mesiacov, a tak tvoja materská bude rátaná zo zamestnania a z VZ z DNP z roku 2011.

Takze teoreticky uz mozem prestat DNP platit kedze uz mam viac ako 270 dni?

Co presne znamena ochranna lehota? Ta sa vztahuje len na matersku? Pre PN z max zakladu by som musela platit DNP nadalej?

Dakujem!
salsa
05.12.11,12:35
Takze teoreticky uz mozem prestat DNP platit kedze uz mam viac ako 270 dni?
Nemôžeš prestať platiť , toto poistenie sa platí stále ale nárok na výplatu z tohto druhu poistenia máš len vtedy , keď si ho platila viac ako 270 dní . Tiež nerozumiem , čo to ten minister teraz rieši , chce ešte pobabrať čo sa dá ? Ja si tiež toto poistenie platím asi 3 roky a na budúci rok ma čaká operácia kĺbu som už na čakačke. Teraz neviem či v tomto štáte majú práva aj obyčajný Ľudia .
katinka0000
05.12.11,18:11
Dobry den! Ja by som tiez potrebovala poradit. Od 5.4.2011 si platim DNP z minima. Do 7.8.2011 som bola na rodicovskej, odvtedy som evidovana na Urade prace. Buduci rok by sme chceli mat druhe babatko. Ako to je? Oplati sa mi este DNP platit? Chcela som si ho zvysit na maximum, ale teraz sa to uz asi neoplati. Dakujem pekne za odpoved.
Zdeni 1
05.12.11,20:04
Prosim Vas, napiste niekto rozumny text, ktory by sme si skopirovali, zaroven kontakty na kompetentnych ludi (prezident, Radicova...) a preposleme to e.mailom dalsim a dalsim ludom, nech to kazdy posle zo svojho mailu na e.mail tymto ludom...musime sa ozvat, ved toto je cisto zakon proti ludom, ktori sa chcu postarat o to, o co by sa mal stat starat v prvom rade - o potomkov, buducnost naroda. Ako mame mat deti, ked ich nebudeme mat z coho na materskej vychovat????
lesnakj
05.12.11,20:35
Dobrý deň, manželka platí DNP od 09/2010. V máji čakáme prírastok do rodiny. Momentálne je vypísaná na PN a pravdepodobne bude až do pôrodu. Týka sa jej to zrušenie alebo to máme ďalej platiť. Ako to je? Ďakujem pekne za radu.
Mila123
05.12.11,20:40
veď keď je na PN nemáte povinnosť platiť príspevky.....
avalik
05.12.11,20:43
Prosim Vas, napiste niekto rozumny text, ktory by sme si skopirovali, zaroven kontakty na kompetentnych ludi (prezident, Radicova...) a preposleme to e.mailom dalsim a dalsim ludom, nech to kazdy posle zo svojho mailu na e.mail tymto ludom...musime sa ozvat, ved toto je cisto zakon proti ludom, ktori sa chcu postarat o to, o co by sa mal stat starat v prvom rade - o potomkov, buducnost naroda. Ako mame mat deti, ked ich nebudeme mat z coho na materskej vychovat????

teraz ma asi vacsina z poradakov ukamenuje ale opytam sa:
1. z coho sa na materskej vychovavali deti ked este nebolo dobrovolne nemocenske poistenie?
2. z coho vychovavaju deti na materskej ti, ktori nemali prostriedky na platenie si DNP resp. o moznosti platenia DNP z maxima nevedeli?

samozrejme je mi luto tych, ktori si dlhodobo platia DNP pre pripad choroby a teraz im to poistne zabalili do balika s platbou 35% z VZ
lesnakj
05.12.11,21:17
Takže nemusíme platiť príspevky kým je na PN a keď nastúpi na materskú dostane vyššiu alebo už nie?
Mila123
05.12.11,21:23
odpoveď máš aj v príspevku č. 81.....
DNP sa manželke zruší , zo zákona k 31 01 2012, nemusíte platiť, požiadajte o prípadný preplatok písomnou žiadosťou a MD sa jej bude počítať z roku 2011 (VZ) ...pri MD od r. 2012 je 65 % z VZ....
elisaj
05.12.11,21:47
Zdravím všetkých poraďákov.Vedel by niekto z vás poradiť aj mne?Platím si DNP od januára 2011 najvyššiu sumu.Momentálne som ešte na rodičovskej ale predtým som bola nezamestnaná.Teraz ma čaká operácia možno to bude už aj tento mesiac,ale skôr to vyzerá na januar 2012.Mala by som aj ja nárok na pn?Ďakujem.
Mila123
05.12.11,21:51
samozrejme máš nárok aj na PNS aj na OČR aj na MD .... sú to dávky nemocenského poistenia..... vyrovnávacia dávka tá patrí v PP.....
elisaj
05.12.11,22:02
Ďakujem za super rýchlu odpoveď ani by ma nenapadlo že teraz mi ešte niekto poradí.No len môžte mi ešte povedať čo je ??vyrovnávacia dávka tá patrí v PP.....? ďakujem
Mila123
05.12.11,22:05
PP = pracovný pomer
prikladám link....nakukni.....
http://www.socpoist.sk/vyrovnavacia-davka/1295s
elisaj
05.12.11,22:09
vďaka takže ta vyrovnávacia dávka sa mňa vlastne ani netýka
Letko
06.12.11,05:42
Mohli by sme to urobiť ako lekári - spojiť sa aspoň takto virtuálne. Ak niekto príde na postup, ako to naše poistenie čo najlepšie zúžitkovať (manželka si platí od apríla dobrovoľne DNP a tiež by sme chceli bábo), mohol by nás všetkých informovať a my by sme postupovali podľa jeho inštrukcií. Určite by nás bolo viac, ktorí by sme sa za to aj odmenili :)
AdaMtiM
06.12.11,06:34
[QUOTE=1Dara;1911071]teraz ma asi vacsina z poradakov ukamenuje ale opytam sa:
1. z coho sa na materskej vychovavali deti ked este nebolo dobrovolne nemocenske poistenie?
2. z coho vychovavaju deti na materskej ti, ktori nemali prostriedky na platenie si DNP resp. o moznosti platenia DNP z maxima nevedeli?

No ja som mala prvú materskú 4000 sk a druhú 4500 sk. A deti to v zdraví prežili a aj my rodičia, hoc to bolo veľmi ťažké a museli sme sa riadne uskromniť. A to na dobre dlho, lebo rodičovský príspevok bol tiež zhruba v takej sume.....
kikafilipko
06.12.11,06:34
Ahojte.
Vedeli by ste mi niekto poradiť aj ohľadne dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti? Už rok si platím toto poistenie z max. vymeriavacieho základu (44e mesačne). V auguste 2012 mi končí materská a do práce sa vrátiť nemôžem kvôli deťom, takže budem nezamestnaná, toto poistenie som si platila aby som mala viac času hľadať si novú prácu.Ak teda prezident podpíše tento zákon, toto poistenie mi od 1.2.2012 zanikne a ja nebudem mať nárok na nič??? Alebo si budem musieť platiť celý balík poistenia a bude sa mi započítavať aj to predchádzajúce, dobrovoľné? Zaujímala by ma tiež výška tohto balíku poistenia, či sa to vôbec oplatí. Ďakujem vopred za všetky odpovede
Daniela12345
06.12.11,06:52
Nový balíček je 35,5 % z min. VZ od r. 2012 a vychádza to okolo 118 Eur. Pekná suma???
otázka
06.12.11,06:54
Nový balíček je 35,5 % z min. VZ od r. 2012 a vychádza to okolo 118 Eur. Pekná suma???
Mesačne????
Daniela12345
06.12.11,06:58
Áno.
otázka
06.12.11,06:59
Oni nie sú kompletní.....
Daniela12345
06.12.11,07:08
Asi nie.Neviem kto si môže dovoliť takúto sumu mesačne platiť. Obyčajný človek asi ťažko.
kikafilipko
06.12.11,07:15
Tak to je sila!!!! Ale zaujímalo by ma, ak by som si toto poistenie platila od 2.2012 do 8.2012 a potom ostala nezamestnaná, či by mi zohľadnili aj to dobrovoľné poistenie, ktoré som platila celý rok 2011 alebo by to jednoducho zaniklo. No a ďalšia otázka je, ak by som teda začala platiť tých vyše 100e mesačne do 8.2012 akú by som mala výšku príspevku v nezamestnanosti, či sa to vôbec oplatí. Júúj, takéto veci mi totižto vôbec na úrade nevedia povedať.....
ilona
06.12.11,07:18
teraz ma asi vacsina z poradakov ukamenuje ale opytam sa:
1. z coho sa na materskej vychovavali deti ked este nebolo dobrovolne nemocenske poistenie?
2. z coho vychovavaju deti na materskej ti, ktori nemali prostriedky na platenie si DNP resp. o moznosti platenia DNP z maxima nevedeli?

samozrejme je mi luto tych, ktori si dlhodobo platia DNP pre pripad choroby a teraz im to poistne zabalili do balika s platbou 35% z VZ

Mňa sa to ohľadom materskej netýka, ale myslím si, že keď nebolo DNP neplatilo sa toľko za lieky, za lekárov, za mlieko,za dopravu, nebolo toľko alergii , skús porovnať ceny. To, že využívali ženy maximum to podľa mňa bola chyba zákona. Bol by každý vadný keby to nevyužil. Načo tam bola určená tak vysoká suma. Navrhol niekedy p.Mihál jej zníženie? Nie.Nad čím rozmýšľali vtedy? Ak tak dobre zarábaš, že v prípade choroby si z toho prijmu schopná vyžiť do 1 roka, a mať na nájom,lieky , doktorov ,tak to si z tých šťastnejších ľudí. Ja mám okolo seba väčšinou len takých, čo by to z tých 180-250,- € nedokázali.
Daniela12345
06.12.11,07:19
Tých 118 Eur je z minima 339,89.
aglo6
06.12.11,07:22
[QUOTE=1Dara;1911071]teraz ma asi vacsina z poradakov ukamenuje ale opytam sa:
1. z coho sa na materskej vychovavali deti ked este nebolo dobrovolne nemocenske poistenie?
2. z coho vychovavaju deti na materskej ti, ktori nemali prostriedky na platenie si DNP resp. o moznosti platenia DNP z maxima nevedeli?

No ja som mala prvú materskú 4000 sk a druhú 4500 sk. A deti to v zdraví prežili a aj my rodičia, hoc to bolo veľmi ťažké a museli sme sa riadne uskromniť. A to na dobre dlho, lebo rodičovský príspevok bol tiež zhruba v takej sume.....

Neukamenujem, ale...Ja som mala pri detoch matersku 4 mesiace 1400 sk, rodicovsky 500sk do roka dietata, potom nic. A nase mamy mali matersku 3 mesiace, stare mamy nic. Samozrejme, vsetci sme prezili. Ale... ideme naspat? Predsa len zijeme uz iny zivot . A ze si mlade mamicky istia buducnost s dietatkom? Vsak aj to patri k tomu velmi propagovanemu planovaniu rodicovstva. Asi treba potom ist romskou cestou.
Daniela12345
06.12.11,07:29
Dobrovoľ. NP využívali zväčša tí, ktorí mali známosti - lekára, ľudí na SP , prac.miesto, ktoré nie je viazané termínom - výplaty, DPH, ..... Kto je zamestnaný na pozícii - kde sú samé termíny, tak ten nemal šancu to využiť , aby sa mu to vrátilo.
Mila123
06.12.11,07:30
Tak to je sila!!!! Ale zaujímalo by ma, ak by som si toto poistenie platila od 2.2012 do 8.2012 a potom ostala nezamestnaná, či by mi zohľadnili aj to dobrovoľné poistenie, ktoré som platila celý rok 2011 alebo by to jednoducho zaniklo. No a ďalšia otázka je, ak by som teda začala platiť tých vyše 100e mesačne do 8.2012 akú by som mala výšku príspevku v nezamestnanosti, či sa to vôbec oplatí. Júúj, takéto veci mi totižto vôbec na úrade nevedia povedať.....

počítaj min, VZ je 339,89 EUR od 01 01 2012 a mať PNS či MD s prv 25, potom 55 a pri MD so 65% z VZ sa neoplatí.....je to preto tak nastavené, aby SP nepreplácala poistencom tým, ž eprispejú do systému nejakých 450 € a dostanú 10 násobok.....
ola
06.12.11,07:31
Platenie sadzby poistného za "balíček" v r. 2012 priamo nadväzuje aj na zmenu vymeriavacích základov od 1.1.2012

Za obdobie od 1. januára 2012 bude


minimálny vymeriavací základ mesačne v sume 339,89 EUR (za obdobie od 1. januára 2011 do 31. decembra 2011 je v sume 329,06 EUR),
maximálny vymeriavací základ mesačne

na platenie poistného na nemocenské poistenie a na platenie poistného na garančné poistenie v sume 1 153,50 EUR (za obdobie od 1. júla 2010 do 31. decembra 2011 je v sume 1 116,75 EUR),
na platenie poistného na dôchodkové poistenie, na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti a na platenie poistného do rezervného fondu solidarity v sume 3 076,00 EUR (za obdobie od 1. júla 2010 do 31. decembra 2011 je v sume 2 978,00 EUR). /zdroj: Sociálna poisťovňa/


to znamená, že balíček 35,15% sa bude platiť z horeuvedených vymeriavacích základov
aglo6
06.12.11,07:32
Tých 118 Eur je z minima 339,89.

uvazujem spravne?
Kedze je niekto SZCO, zarobi minimum 339,89, z toho zaplati soc poistenie 118 + 47.58 zdrav.poist, vela mu neostane.
ola
06.12.11,07:36
Tých 118 Eur je z minima 339,89.

Zo sumy 339,89 je 35,15% 119,47 €
aglo6
06.12.11,07:49
Dobrovoľ. NP využívali zväčša tí, ktorí mali známosti - lekára, ľudí na SP , prac.miesto, ktoré nie je viazané termínom - výplaty, DPH, ..... Kto je zamestnaný na pozícii - kde sú samé termíny, tak ten nemal šancu to využiť , aby sa mu to vrátilo.
ano, ale to bolo vzdy, ze pri poctivcoch sa nasli aj spekulanti,/ alebo chytri a chytrejsi/ Netvrdila by som, ze ti poctivi to nemali sancu vyuzit. Ak by boli tazko chori, tam nenaspekulujes, musis sa liecit, nie pracovat, a uvazovat, co sa ti vrati a oplati.
A ti spekulanti vzdy nieco vyspekuluju, kym ostatni poctivci budu "potrestani"
ilona
06.12.11,07:51
Zo sumy 339,89 je 35,15% 119,47 €

Teraz nech sa každý zamyslí, samozrejme z tých ľudí čo robia a nemajú všetko zadarmo od štátu, že balík pripoistenia sa zaplatiť z takého prijmu nedá.
Daniela12345
06.12.11,08:14
To bol cieľ balíčka. Nič nedáš, nič nedostaneš.
aglv
06.12.11,08:34
Keďže som s tých informácií úplne mimo prosím o vysvetlenie konkrétne na mojom prípade. Som zamestnaná a keďže mám nízky príjem začala som si od mája 2010 platiť dobrovoľné nemocenské poistenie. Keďže sa mi nepodarilo otehotnieť platím ho naďalej. Bude sa mi počítať do vymeriavacieho základu na materskú aj z toho dobrovoľného poistenia ak otehotniem v budúcom roku 2012 ? Je tam nejaká ochranná lehota pre tie čo si pripoistenie platia už dlho?
vango
06.12.11,08:35
Ja si DNP platím od mája 2011, na MD by som mala nastupit cca 22.1.2012.
270 dni DNP sa ráta od nástupu na MD alebo do termínu porodu?
Som z toho uz magor, ci som si to DNP neplatila nahodou uplne zbytocne. :mad:
ilona
06.12.11,08:38
To bol cieľ balíčka. Nič nedáš, nič nedostaneš.

Dobre, ale mi sme dávali a teraz máme z toho h... Povedz čo sa nedá v našej republike poistiť, všetko a tak dôležitá vec aby mal človek istotu v prípade choroby mať aspon na tie najnutnejšie veci to sa muselo zrušiť.
Daniela12345
06.12.11,09:04
To, čo si myslím o tom všetkom, sa nedá tu napísať, le by ma z............ Od chvíle, kedy vláda padla, rýchlo sa všetko pripravuje, schvaľuje, ...... samozrejme všetko proti obyčajnému človekovi. Dostávame vianočné darčeky. Už žeby človek sa ani na tie sviatky nemohol tešiť.
ilona
06.12.11,11:19
Mňa to poriadne štve, keď aj tu väčšinou sa preberá len maxim.vymer.základ. Ľudia si vôbec neuvedomujú následky zrušenia dobr. nemoc. poistenia. Tu nejde predsa len o toto zrušenie. Tu ide oveľa viac. Napíšem dva príbehy s práce a úplne v skratke. Kolegyňa ochorela a bola na PN 1 rok, pokiaľ nešla na invalidný. Mala 31 rokov, dve deti a manžela, ktorý jej na tieto deti neplatil. Jej príjem bol rod. prídavky, a nem.dávky vo výške 137,- € Veľa krát sme sa skladali aby mala na cestu keď išla na chemoterapiu a keby nemala ešte mamu, vôbec by nevyžila. Druhá otehotnela, priplácala si DNP z min. mzdy, manžel sa ocitol bez roboty a povedzte ako by boli vyžili, keď ich jediný príjem bol materská 220,-. Možno práve to pripoistenie zachránilo 1 rodinu . Takýchto prípadov je strašne veľa, len si otvorte oči a poradte ako budú títo ľudia žiť. To, že niekedy nebolo DNP a žilo sa, je úplne smiešny argument, lebo nikdy nestál byt toľko čo teraz a mladí ľudia si nemuseli brať hypotéky na celý život.
Daniela12345
06.12.11,11:34
Mňa to poriadne štve, keď aj tu väčšinou sa preberá len maxim.vymer.základ. Ľudia si vôbec neuvedomujú následky zrušenia dobr. nemoc. poistenia. Tu nejde predsa len o toto zrušenie. Tu ide oveľa viac. Napíšem dva príbehy s práce a úplne v skratke. Kolegyňa ochorela a bola na PN 1 rok, pokiaľ nešla na invalidný. Mala 31 rokov, dve deti a manžela, ktorý jej na tieto deti neplatil. Jej príjem bol rod. prídavky, a nem.dávky vo výške 137,- € Veľa krát sme sa skladali aby mala na cestu keď išla na chemoterapiu a keby nemala ešte mamu, vôbec by nevyžila. Druhá otehotnela, priplácala si DNP z min. mzdy, manžel sa ocitol bez roboty a povedzte ako by boli vyžili, keď ich jediný príjem bol materská 220,-. Možno práve to pripoistenie zachránilo 1 rodinu . Takýchto prípadov je strašne veľa, len si otvorte oči a poradte ako budú títo ľudia žiť. To, že niekedy nebolo DNP a žilo sa, je úplne smiešny argument, lebo nikdy nestál byt toľko čo teraz a mladí ľudia si nemuseli brať hypotéky na celý život.
Súhlasím so všetkým, len toto by si mal prečítať aj pán minister. Ten isto núdzu nepozná.
jankasm
06.12.11,12:16
Ja si DNP platím od mája 2011, na MD by som mala nastupit cca 22.1.2012.
270 dni DNP sa ráta od nástupu na MD alebo do termínu porodu?
Som z toho uz magor, ci som si to DNP neplatila nahodou uplne zbytocne. :mad:

Zmeny ohľadom DNP budú platiť až od 1.2.2012, takže ty to ešte stíhaš.
270 dní sa ráta do termínu pôrodu. Do dňa nástupu na MD sa sleduje splnenie podmienky 26 týždňov platenia DNP.
Zdenka175
06.12.11,12:37
A to zrušenie DNP ešte nepodpísal prezident, je to len návrh od 1.2. však:
Katy a R
06.12.11,12:58
A to zrušenie DNP ešte nepodpísal prezident, je to len návrh od 1.2. však:

parlament to už schvílil .. a Mihál sa dopredu dohodol s prezidentom ... aspoň tak povedal do televízora:confused: .. bez jeho podpory by ten návrh nepredkladal. (vraj dostal zelenú)
Pikoška
06.12.11,14:02
parlament to už schvílil .. a Mihál sa dopredu dohodol s prezidentom ... aspoň tak povedal do televízora:confused: .. bez jeho podpory by ten návrh nepredkladal. (vraj dostal zelenú)Áno, počula som ho. A počula som, ako jedným dychom splietal využívanie dávok najmä mamičkami. Pritom zdiskriminoval dôchodcov ako prvých, nepotrebných, ktorí si dnes nezabezpečia žiadnu liečbu z tých mizerných 300 Eur. Ak niekto ešte dnes hovorí o dobrovoľnom poistení, tak ja to nechápem, lebo dobrovoľné na tom nie je nič. Ten balík je prikázaný, určený, bez ohľadu na to, že ak sa nemôžu preddôchodcovia ako tak liečiť, tak si zbytočne skladajú do kasy na dôchodky, lebo im to dovtedy vytunelujú. To je ako keby som si mohla poistiť DOBROVOĽNE auto v balíku s domom a so silikónmi, aby ma tie neschopné úrady mohli zamestnať podľa IN formy. Pán prezident ak mu dal zelenú, tak vtedy práve myslel na štrajk lekárov, lebo inak by som tej zelenej nemohla uveriť. Ten hnus, čo tu táto vláda pácha je natoľko likvidačný pre tento národ, že sme mali byť v uliciach všetci. Len kde pre nás zobrať aspoň po 5 Eur, keď títo hraboši poľní nevystačia ani s platmi nad 3000 Eur. Kto to má na tie ich bruchá zarábať? Ten národ, čo už je teraz hladový? Videli ste výšku poistného čo priložila Janka Motyčková? To si môže dovoliť Mihál a jeho družina, ale nie tento plebs, ktorý im je všetkým už dávno ukradnutý..
ilona
06.12.11,14:31
parlament to už schvílil .. a Mihál sa dopredu dohodol s prezidentom ... aspoň tak povedal do televízora:confused: .. bez jeho podpory by ten návrh nepredkladal. (vraj dostal zelenú)

Ja by som tomu celkom neverila. Ak by to bola naozaj pravda, tak prezident nevedel čo do parlamentu na schválenie ide, lebo Mihál nehovoril o inom, len o zvýšení materskej aj na tlačovke. Využil to, že všetci sa venovali lekárom. Tu je niekde priložený článok, v ktorom Mihál vyhlásil, že zrušenie dobr. nemoc. poistenia už v tomto roku na schválenie nepôjde. No a predsa išlo a to tak, že to nepostrehli ani všetci poslanci. Stále si myslím, že napísať tento problém prezidentovi stojí za to, pokiaľ tento zákon ešte nepodpíše.
avalik
06.12.11,14:46
protector
06.12.11,16:23
ahojte poradaci, nechcem NIKOHO z Vas urazit ale taketo "vykecavanie" na porade nam "nepomoze" a cas sa krati. Podla mna bude Mihal a spol tlacit / mozno uz aj tlaci/ na prezidenta aby ten zakon podpisal a to uz nam potom nepomoze nic. "uteka" nam cas! Uz sme stratili dva pracovne dni, uz mohli o nas kompetentni vediet! Ziadam a prosim Vas vsetkych, napiste niekto sikovny text na prezidenta a poslancov v parlamente ze to aj mi ostatni posleme a dajme najavo svoj nesuhlas a ak bude treba treba ist s tym do medii len nieco konecne pre pana krala zacnime robit ! jeden list alebo mail mozu ignorovat, Brocka nech si pise ze je to grecka cesta /hlavne ze na ich platy peniaze su stale/ ale masu ludi ignorovat nebudu a hlavne nie ked sa blizia volby !!! dajme konecne najavo svoju nespokojnost a vyjadrime svoje poziadavky,mame moznost aspon sa pokusit ovplyvnit svoje osudy a zivoty, tak konajme ! ukazme tym tupcom v parlamente ze sme tu, ze rozhodli o nas bez nas a sme pripraveni na odpor! Ide o nas vsetkych !!

mimochodom, len tak na okraj, Uhliarik sa nechal "vyznamenat za boj s lekarmi" .. to asi ani komentovat netreba
saskia26
06.12.11,16:26
Prosím Vás ako to je, SZČO si platí poistenie od roku 2010, termín pôrodu je 23.7.2012. Keby sa chcela zamestnať, musí zrejme zrušiť alebo prerušiť živnosť, aby sa materská počítala z VZ zo zamestnania? (90 dní splní).
Pikoška
06.12.11,18:31
To protector: máš pravdu, súhlasím s tebou, ale prečo to nenapíšeš? Máš vycibrený štýl, rozumieš veci a tu už máš môj podpis. Ja sa zatiaľ idem prihlasiť na tento tu inzerát: Hľadáme manažéra obsahu a vzdelávania na Porade.:)
P.S. To nič, to bol prvý apríl.;)
protector
06.12.11,19:49
pikoska : akosi nerozumiem Vasmu prispevku
kababa
06.12.11,20:26
Ahojte, ako citam tuto diskusiu neda mi to a musim reagovat...JE TO HAMBA, cely tento zakon, poslanci beru len obycajnym ludom, ktori ziju z minima a ked si chcu pomoct, tak im aj to malo zoberu. Ja som volila SaS ale v marci im URCITE nedam hlas, to peklo skor zamrzne...Ja osobne urcite podporim akukolvek akciu, ktora bude vyhlasena proti tomu zakonu
Nas pripad je taky, ze od maja 2011 si platim DNP a pracujem, snazime sa o dietatko ale nedari sa nam. Ak sa nam podari otehotniet, najskor nastupim na MD na jesen 2012. Z coho by sa mi ratala materska? 270 dni DNP bude splnenych v januari 2012
Pikoška
07.12.11,03:31
To protector: My si tu tikáme, tak ja ti budem tiež. Myslela som tým mojim príspevkom, aby si ho, teda ten list pánovi prezidentovi napísal. Lebo ja pre prezidenta list napísaný mám, ešte ho treba hodiť na poštu, a na to som nemala čas. Ty uvažuješ s tým, že by taký list mali podporiť poraďáci. Chcelo by to ale v tom prípade anketu, lebo Mihál je poraďácky nadčlovek a mohlo by sa stať, že list pošlel ako ja, len a len v svojom mene. Pre ten Tvoj je však väčšia pravdepodobnosť širšej podpory, môj je výsostne Danilovský, a to je poraďákmi takmer neakceptovateľné. Ja toho Mihála mam totiž prekuknutého za roky " spolupráce " na Porade durchom durch.:) A ak Ťa zmiatol ten prvý apríl, patrila táto poznámočka k tej inzercii o manažérovi Porady. Lebo ja by som sa nedostala ani do výberového konania.;) Ja som na Porade v suteréne a toto tu mám len prezlečený kabát.
KSENP. Takže ja v prípadnej ankety zahlasujem za poraďácky protest pánovi prezidentovi a určite sa pridám aj k tomu spoločnému. Prajem pekný deň, dnes to vypínam, aby som tú poštu stihla.
ilona
07.12.11,04:40
Ja som list prezidentovi poslala už v pondelok, ja by som ho sem aj vložila, keby som vedela ako. Po novej úprave porady som to ešte nerobila, poradte ako.
krokodil28
07.12.11,05:13
Platenie sadzby poistného za "balíček" v r. 2012 priamo nadväzuje aj na zmenu vymeriavacích základov od 1.1.2012

Za obdobie od 1. januára 2012 bude

minimálny vymeriavací základ mesačne v sume 339,89 EUR (za obdobie od 1. januára 2011 do 31. decembra 2011 je v sume 329,06 EUR),
maximálny vymeriavací základ mesačne

na platenie poistného na nemocenské poistenie a na platenie poistného na garančné poistenie v sume 1 153,50 EUR (za obdobie od 1. júla 2010 do 31. decembra 2011 je v sume 1 116,75 EUR),
na platenie poistného na dôchodkové poistenie, na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti a na platenie poistného do rezervného fondu solidarity v sume 3 076,00 EUR (za obdobie od 1. júla 2010 do 31. decembra 2011 je v sume 2 978,00 EUR). /zdroj: Sociálna poisťovňa/

to znamená, že balíček 35,15% sa bude platiť z horeuvedených vymeriavacích základov

ak mam teda trvalý prikaz na DNP a ukoncim jeho platenie k 01.02.2012 ( zaroven budem mat aj splnenu podmienku 270dni) mam este odoslat trvalý prikaz 31.01.2012? teda platim odvody za mesiac dopredu,ci dozadu? Dakujem velmi pekne
jankasm
07.12.11,06:12
ak mam teda trvalý prikaz na DNP a ukoncim jeho platenie k 01.02.2012 ( zaroven budem mat aj splnenu podmienku 270dni) mam este odoslat trvalý prikaz 31.01.2012? teda platim odvody za mesiac dopredu,ci dozadu? Dakujem velmi pekne

Platíš odvody za mesiac dozadu, čiže za 1/2012 musíš zaplatiť do 8.2.2012.
jankasm
07.12.11,06:17
Prosím Vás ako to je, SZČO si platí poistenie od roku 2010, termín pôrodu je 23.7.2012. Keby sa chcela zamestnať, musí zrejme zrušiť alebo prerušiť živnosť, aby sa materská počítala z VZ zo zamestnania? (90 dní splní).

Ak by sa chcela zamestnať, tak musí ukončiť DNP, aby sa jej dni z ukončeného DNP pripočítali k dňom zamestnania pre splnenie podmienky 270 dní nemocenského poistenia.
Platí si teraz DNP z maxima? Ak áno, tak má ešte možnosť dostať materskú z DNP, maximálnu, pretože nástup na MD bude mať niekedy začiatkom 6/2012 kedy bude ešte v ochrannej lehote, ktorá je v prípade tehotnej 8 mesiacov po skončení poistenia.
Ak si však platí odvody ako SZČO z minima, tak potom je tu možnosť toho zamestania, ako píšeš. Aj keď neviem, či tá lehota 90 dní ešte platí, lebo špekulovalo sa nad jej predĺžením.
Letko
07.12.11,06:30
Aby som si to ujasnil, o chvíľu bude mať manželka 270 dní DNP (časť z práce a časť dobrovoľne). Zatiaľ neotehotnela. Ak by otehotnela začiatkom roka a chcela max. materskú, musí od februára platiť z maxima alebo stačí z minima? (berie sa rok 2011?) A ak platí zo zamestnania, musí budúci rok aj dobrovoľne, aby dostala max? (bude mať už viac ako 270 dní)
nedielka
07.12.11,06:46
Dobré ránko, prosím Vás, chcela by som sa opýtať..ak si platím dobrovoľné nemoc.poistenie od 9/2011.. platí zmena, že sa ruší DNP aj pre mňa? Alebo len pre tých,kt. sú budú chcieť DNP platiť od februára 2012? Zatiaľ nie som tehotná, takže je pre mňa zbytočné platiť DNP? Ďakujem pekne.
nedielka
07.12.11,08:34
Prosim Vas, kto mi poradi?
veronikasad
07.12.11,08:37
Dobré ránko, prosím Vás, chcela by som sa opýtať..ak si platím dobrovoľné nemoc.poistenie od 9/2011.. platí zmena, že sa ruší DNP aj pre mňa? Alebo len pre tých,kt. sú budú chcieť DNP platiť od februára 2012? Zatiaľ nie som tehotná, takže je pre mňa zbytočné platiť DNP? Ďakujem pekne.
DNP v súčasnej podobe zanikne od 1.2.2012. Ak k tomuto dňu budeš tehotná, vzťahuje sa na teba 8-mesačná ochranná doba a vznikne ti nárok na materské...(DNP budeš platiť až do splnenia podmienky 270 dní poistenia)
nedielka
07.12.11,08:40
Veronika,takže ak nebudem tehotná k tomuto dátumu, nemá zmysel platiť dalej DNP? Správne to chápem? Ďakujem krásne!!!
veronikasad
07.12.11,08:42
Veronika,takže ak nebudem tehotná k tomuto dátumu, nemá zmysel platiť dalej DNP? Správne to chápem? Ďakujem krásne!!!
Ano, dobre to chápeš. Po tomto termíne by si mohla pokračovať v dobrovolnom poistení len ako balík (nem.posit.+dôch.poist.+poist.v nezam.) najmenej z min.vymer.základu, za predpokladu, že nie si povinne poistená ako zamestnanec alebo SZČO.
Katy a R
07.12.11,08:55
Dobré ránko, prosím Vás, chcela by som sa opýtať..ak si platím dobrovoľné nemoc.poistenie od 9/2011.. platí zmena, že sa ruší DNP aj pre mňa? Alebo len pre tých,kt. sú budú chcieť DNP platiť od februára 2012? Zatiaľ nie som tehotná, takže je pre mňa zbytočné platiť DNP? Ďakujem pekne.

podľa návrhu tebe DNP nezanikne (ak si samozrejme nemala predtým) . Zanikne ti až po 270tich dňoch poistenia!
.. a ak by si už bola vtedy v ochrannej lehote (tehotná) .. tak aj materská bude z tohto poistenia!

... a keby si nebola tehotná .. môžeš sa znovu prihlásiť (nový balík) :confused:
veronikasad
07.12.11,08:59
Katy, ja som to pochopila, že doplatiť do 270 dní poistenia si môžu len tie mamičky, ktoré v čase zániku DNP zo zákona sú v ochrannej lehote. Zle si to vysvetľujem ? Ak ano, opravím príspevok ...
Katy a R
07.12.11,09:07
Ano, dobre to chápeš. Po tomto termíne by si mohla pokračovať v dobrovolnom poistení len ako balík (nem.posit.+dôch.poist.+poist.v nezam.) najmenej z min.vymer.základu, za predpokladu, že nie si povinne poistená ako zamestnanec alebo SZČO.
Nie je to tak - pre tento prípad platí prechodné ustanovenie ..
ak akýkoľvek poistenec (nielen budúca mamička;)) ešte nemá 270 dní poistenia a postenie trvá k 31.1. .. tak poistenie pokračuje do splnenia podmienky .. a potom môže byť nárok na dávku v ochrannej dobe
michaelak
07.12.11,09:09
veronikasad, v návrhu zákona sa také niečo o tom, že si to môžu platiť len mamičky, ktoré v čase zániku DNP zo zákona sú v ochrannej lehote, vôbec nespomína, teda ja to tam aspoň nevidím:




§ 293cb

Prechodné ustanovenia k právnej úprave účinnej od 1. februára 2012 (1) Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorým toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012, dobrovoľné poistenie zaniká od 1. februára 2012, ak odsek 2 neustanovuje inak. (2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia. (3) Fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie podľa zákona účinného od 1. februára 2012 najneskôr do 29. februára 2012, vzniká dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. februára 2012. (4) Ak poistencovi dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo podľa odseku 1 a vzniklo od 1. februára 2012 toto poistenie je nepretržité.“.
veronikasad
07.12.11,09:11
Nie je to tak - pre tento prípad platí prechodné ustanovenie ..
ak akýkoľvek poistenec (nielen budúca mamička;)) ešte nemá 270 dní poistenia a postenie trvá k 31.1. .. tak poistenie pokračuje do splnenia podmienky .. a potom môže byť nárok na dávku v ochrannej dobe
Pripadá mi to trochu postavené na hlavu - čiste teoreticky, ak niekto uzatvorí nové DNP koncom januára 2012 a otehotnie v auguste 2012, ešte v roku 2013 bude mať nárok na nemocenské a materské z DNP ?
michaelak
07.12.11,09:15
no mne to tak zo znenia zákona výchádza
Jajka77
07.12.11,09:46
Cize zena ktora uz splnila270 dni a teraz by to zrusila a zalozila nanovo z maxima do konca decembra, by sa jej odznova ratalo 270 dni? platila by celych 9 mesiacov sucasnych 49,13 € az do zaplatenia 270 dni v r.2012?
Katy a R
07.12.11,09:52
Cize zena ktora uz splnila270 dni a teraz by to zrusila a zalozila nanovo z maxima do konca decembra, by sa jej odznova ratalo 270 dni? platila by celych 9 mesiacov sucasnych 49,13 € az do zaplatenia 270 dni v r.2012?
jajka, už zase nepreháňaj ... prechodné ustanovenie máš vyššie ;)... píše sa tam ... "ak k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia "... :confused::confused:
janaGT
07.12.11,11:03
už aj na FB na stránke ministerstva je rozpútaná diskusia ohľadom DNP ... riadne sa tam pustili do mihála
ady23
07.12.11,11:46
Pripadá mi to trochu postavené na hlavu - čiste teoreticky, ak niekto uzatvorí nové DNP koncom januára 2012 a otehotnie v auguste 2012, ešte v roku 2013 bude mať nárok na nemocenské a materské z DNP ?

Tak toto je postavené na hlavu, žena, ktorá splnila 270 dní už teraz a investovala do DNP niekoľko rokov peniaze, tak má smolu a ten čo sa teraz prihlási, tak vlastne na tom získa, ak sa podarí napr. otehotnieť.
AnitaMartinska
07.12.11,11:55
Dobry den, nepodarilo sa mi najst debatu s ministrom Mihalom, ale prilepim sem cast clanku, kde je vysvetlene,preco uz nemoze pokracovat DNP.
Prečo bolo treba zmeniť dobrovoľné nemocenské poistenie:
V praxi sa totiž využívalo tak, že za minimálny vklad získal človek doslova luxusnú dávku. Ak by takýto produkt ponúkala komerčná poisťovňa, rýchlo by skrachovala.

- bez komentara -
Ak tomuto hovoria luxusna davka /500-600 € mesacne / po dobu 8 mesiacov, tak nech si tu luxusnu davku daju ministri a nech z toho ziju.
FUJ vsetkym, co to odobrili.
peta1234
07.12.11,11:55
taj zrušilo to alebo nie??
aglo6
07.12.11,14:32
začínaju sa mi potvrdzovat slova jedneho mudreho cloveka:"Slušní ludia do politiky nejdu"
Pred niekolkými rokmi som vstupovala do 2.piliera doch.reformy,kde pri podpisovani zmluvy bolo povinne odvadzat min.10rokov. Ratala som,že to stihnem,chyba,predlžili to na 15rokov.Myslela som,že demokraticka vlada nemože prijimat zákony retrospektivne. Dala som si dobrov.DNP,kedze roky a choroby pribudaju,aby som v tazkych časoch mala aspon na nájom. Dalsia chyba. To som taká blbá?
otázka
07.12.11,14:57
Z tohto všetkého mi vyolýva, že povinne poistená SZČO, môže dobrovoľné NP okamžite zrušiť ( dosiahla 270 dní poistenia ) pretože jej toto poistenie už bude na nič a aspoň ušetrí na odvode za časť decembra a január. Uvažujem správne? ( alebo ašte počkám, či to podpíše prezident ? :cool: )
A dokedy bude mať nárok na zvýšenú nemocenskú dávku?
Ďakujem.
elisaj
07.12.11,15:53
už aj na FB na stránke ministerstva je rozpútaná diskusia ohľadom DNP ... riadne sa tam pustili do mihála

A môžte mi povedať ako tu stránku nájdem?Mne tam nechce vyhľadať nič také.Iba zvlášť rôzne ministerstva a vypisuje mi to že tam niesu žiadne príspevky.
janaGT
07.12.11,15:58
A môžte mi povedať ako tu stránku nájdem?Mne tam nechce vyhľadať nič také.Iba zvlášť rôzne ministerstva a vypisuje mi to že tam niesu žiadne príspevky.



deti toto je ten ujo čo vám berie nie pridávaPondelok, 17:41 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 14 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=314889415196431)


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/186111_1219482509_5302589_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=1219482509) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Artur Bekmatov (
http://www.facebook.com/profile.php?id=1219482509) minulý rok ste to nerobili že? vlastne načo....to sa ešte nezačínala predvolebná kampaň.
http://www.kss.sk/ title="5. December 2011 o 17:52" data-utime="1323103937">Pondelok, 17:52 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 4 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=314895195195853)


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/211176_138553299496711_609148444_q.jpg (http://www.facebook.com/mpsvar) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (
http://www.facebook.com/mpsvar) JM: V detských domovoch sme boli aj vlani, pán Bekmatov: http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&mod=news&nid=493&lg=sk (http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&mod=news&nid=493&lg=sk) title="5. December 2011 o 18:02" data-utime="1323104528">Pondelok, 18:02 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 1 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=314900488528657)


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/48898_100000026453260_8227_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=100000026453260)

Označiť ako spam (http://www.facebook.com/#)
Nahlásiť zneužitie... (http://www.facebook.com/ajax/report.php?content_type=74&cid=314914688527237&rid=100000026453260&cid2=0&profile=138553299496711&h=AfjEtFGRYBsKmgO6&feedback_params=%7B%22actor%22%3A%2213855329949671 1%22%2C%22target_fbid%22%3A%22314886845196688%22%2 C%22target_profile_id%22%3A%22138553299496711%22%2 C%22type_id%22%3A%226%22%2C%22source%22%3A%220%22% 2C%22assoc_obj_id%22%3A%22%22%2C%22source_app_id%2 2%3A%22%22%2C%22extra_story_params%22%3A%7B%22forc e_validate%22%3A%221%22%7D%2C%22content_timestamp% 22%3A%221323103042%22%2C%22check_hash%22%3A%227cd3 fa8bd7f270f3%22%7D&comment_id=4462528)






Silvia Kalková Sameková (http://www.facebook.com/profile.php?id=100000026453260) Pán Mihál, PR máte úžasné, jeden by aj uveril, že tým detičkám prinášate niečo pozitívne. Ja by som skôr uprednostnila namiesto maškarády konkrétne činy - a za maškarádu považujem aj schválený paškvil, ktorý "mamičkám pridá 5 %, aby netrpeli za pád vlády". V tichosti, bez diskusie, napriek nesúhlasu premiérky. Mám DNP asi 8 rokov a nie som žiaden špekulant, ako nás všade označujete. DNP mi slúži ako istota pre prípad choroby, lebo vyžiť z 190 € a ešte platiť 3 úvery je NEMOŽNÉ. Myslíte si snáď opak??? Na porade.sk som Vám fandila, dnes však zodpovedne prehlasujem, že určite NIKTO z mojej blízkosti stranu SaS VOLIŤ NEBUDE. Vďaka, pán Mihál, som opäť múdrejšia - jeden válov stačí na to, aby človek otočil o 180 stupňov.Pondelok, 18:30 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 13 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=314914688527237)


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-ash2/273438_100000172004416_6849279_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=100000172004416) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Michaela Cirnerová Pillárová (
http://www.facebook.com/profile.php?id=100000172004416) Tak to neviem ci by dokazal vyzit zo 190 eur mesacne a este si platit balicek na prilepsenie materksej a z coho si to mam platit.Pondelok, 18:35 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 3 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=314917305193642)


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/274919_100001464791228_19049_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=100001464791228) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Mária Porubänová (
http://www.facebook.com/profile.php?id=100001464791228) oni majú 190 € možno na jeden-dva dni, čiže nedokážu pochopiť , ako je to vyžiť zo 190 €. Pán Mihál stále rozpráv, aký je hrdý na seba, že mamička, čo mala mzdu 600 €, bude mať materskú 330 €, ale akosi zabudol na matky, ktorých je viac a ich mzda nieje ani 400 €, čiže oni dostanú koľko, pán Mihál? Veď je to smiešne. Týmto matkám ste vzali možnosť ako si prilepšiť materskú, aby zvládli platiť hypotéky, zaplatiť nájom a dopriať svojím deťom, to čo im patrí. Koľké matky platili DNP dlhé roky a nezobrali odtiaľ ani cent. Bola to pre nich len poistka: Hovoríte o matkách špekulantkách, ktoré platia DNP 270 dní a potom čerpajú ,,luxusnú materskú´´Hovorili ste o tom, akoby sa dalo otehotnieť na základe nejakého čarovného slovíčka a presne sa to dalo naplánovať. Môžte sa hanbiť, okolitým štátom pomáhate, cigáňov podporujete ako sa len dá, a tí do tohto štátu nedali ani korunu a matkám, čo sa 24 hodín, 7 dní v týždni, každý mesiac v tomto roku starajú o svoje deti,tým zoberiete čo sa dá.Pondelok, 18:44 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 19 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=314923381859701)


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/50102_1291475482_6288_q.jpg (http://www.facebook.com/miriam.lehetova) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Miriam Lehetová (
http://www.facebook.com/miriam.lehetova) A mna zaraza dalsia vec...este 30.11 v TV pan minister odprezentuje, že do parlamentu ide zakon o socialnom poisteni, kde sa na dalsie 2 roky schvaluje percento na platenie UP+ presun medzi fondami...k DNP sa JM vyjadril, že najskor sa dostane na rokovanie v januari a prerokovaniezostane to až na dalsej vladea o 2 dni je zakon na svete...schvaleny...to akože coho vsetkeho sa este mame bat????????Pondelok, 18:52 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 5 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=314927525192620)


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/50102_1291475482_6288_q.jpg (http://www.facebook.com/miriam.lehetova) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Miriam Lehetová (
http://www.facebook.com/miriam.lehetova) že sa jedneho dna zobudime a parlament zrusi poberanie pridavkov???? len tak zo dna na den???? jeden den sa to da na vybor a druhy den sa zakon schvali??????Pondelok, 18:53 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 2 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=314928051859234)


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/186241_100000400962804_510543_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=100000400962804) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Tina Racková (
http://www.facebook.com/profile.php?id=100000400962804) najnovšie sa schvaluje pekne potichučky.....vieme čo sa dialo, keď sa znižovali RP a mamičky sa vzbúrili, tak nech zbytočne nie je rozruch....Pondelok, 18:56 ·


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/275774_100000347679483_4394160_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=100000347679483) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Adam Magičáák Greginho Greguš (
http://www.facebook.com/profile.php?id=100000347679483) Dali ste krasneho Mikulasa v balicku zvanom DNP,vsetkym 53000 poistencom,mozte sa hanbit.Dnes som bola na socialke,nevedia tam vobec nic,ako to bude fungovat,cumeli na mna ako na debila.Vyskolte si personal,nech vedia ludom aj poradit,kazda pokrcila plecami a to bolo vsetko.Hlavne ze sa to plati z nasich dani.Hanba....skuste zit z minimalnej mzdy alebo RD,rada si to s Vami vymenim.To co tu skusate na ludi je hrozne,vstupte si do svedomia mali Vas aj celu SAS odvolat,ked ste polozili vladu tejto krajiny a nie zchvalovat zakony ako na beziacom pase.Hnus.....Pondelok, 19:49 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 6 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=314957548522951)


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-ash2/260655_1399684425_2034746_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=1399684425) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Jana Fecurova Fedorcová (
http://www.facebook.com/profile.php?id=1399684425) budú aj rusnacké Vianoce - 6.1.2012?Pondelok, 20:03 ·


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/369425_1806355261_1271330987_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=1806355261) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Milena Rendekova-Fasiankova (
http://www.facebook.com/profile.php?id=1806355261) Pan MIHAL,tu su vase slova....pozorne citajte posledne vety,lebo toto,ste vy povedal....
Ministerku Tomanovú však svojimi nápadmi bezpečne predbieha jej podriadený, šéf Sociálnej poisťovne Muňko. Má problém, rozpočet tejto inštitúcie je v riadnych ..., a tak musí šetriť ako sa dá. Takto vlani v parlamente vyhlasoval, že zo systému vyradí 40000 invalidov. Tým by sa v rebríčku schopnosti uzdravovať invalidov dostal pred samotného Kaníka.

Dnes si zobral na mušku matky poberajúce vysokú materskú. Rád by zlikvidoval možnosť dobrovoľného nemocenského poistenia. To je možnosť, ako si budúca matka vylepší slabučkú materskú, ak má príliš nízky príjem v zamestnaní alebo ak je živnostníčka a odvody si platí z minimálneho základu.

Šetriť sa dá všelijako. Aj na matkách na materskej. História ukáže, kto sa bude pýšiť titulom „Sociálny netvor II.“. Je smutné, že k demografickej kríze chce prispieť človek, ktorý by mal pomôcť tejto kríze predchádzať.Pondelok, 21:17 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 16 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315020761849963)


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/372669_1428789707_1793479156_q.jpg (http://www.facebook.com/mokilko) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Marianna Mokilko Jančeková (
http://www.facebook.com/mokilko) Milena BRAVÓ!!!!!!!!!! presne toto som hladala, dakujemPondelok, 21:22 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 1 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315023315183041)


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/369581_1544566686_987646086_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=1544566686) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Milan Kyseľ (
http://www.facebook.com/profile.php?id=1544566686) odhliadnuc od politiky, ked uz MIKULAS tak Slovensky a nie oblek santu!!! pokial viem bol sv. Mikulas a nie Miki od firmy coca-cola !!!Pondelok, 23:07 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 1 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315083658510340)


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/276986_172063082814030_1645575045_q.jpg (http://www.facebook.com/ministerstvo.dopravy) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR (
http://www.facebook.com/ministerstvo.dopravy) Skvela akcia, kolegovia :) My sme tento rok tiez nezahalali - pan minister poslal Jeziskovi list cez Vianočná pošta (http://www.facebook.com/vianocnaposta) http://goo.gl/oCbco title="5. December 2011 o 23:28" data-utime="1323124097">Pondelok, 23:28 ·


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-ash2/371795_100000076609823_499169764_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=100000076609823) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Marcela Maca (
http://www.facebook.com/profile.php?id=100000076609823) Nový minister rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý by mal byť zárukou solidárnosti systému, je typickým produktom bezkoreňového plodu. Ten sa uchytí všade tam, kam ho vietor odfúkne. Jozef Mihál ešte ako podnikateľ rozdával rady, ako neplatiť odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Podľa neho išlo o to, že legislatíva obsahuje diery, cez ktoré sa dajú zákony obísť. Inými slovami, súčasný minister ľuďom radil, že ak budú mať príležitosť, majú sa stať zlodejmi. Priznal sa, že sám „platil len zdravotné odvody vo výške 29 eur mesačne". Už vo funkcii ministra sa Mihál zviditeľnil aj inak: výrokom, že ako osoba na mesiac potrebuje päť- až šesťtisíc eur a 400 eur, čo je príjem väčšiny ľudí na Slovensku, mu vystačí asi tak na deň - dva. Ak je to tak, nuž potom pán minister v skutočnosti potrebuje 6- až 12-tisíc eur mesačne. A keďže ide o politika s liberálnou orientáciou, nedá sa očakávať, že urobí všetko preto, aby aj ostatní spoluobčania mohli zarobiť viac. Skôr obyvateľov Slovenska vyženie do sveta, nech sa o seba postarajú, ako to naznačil v rozhovore pre Plus jeden deň. Ani jemu sa vraj nikto neskladá na hypotéku, ak chce mať dom a dva byty.
Jedného „sociálneho netvora" na čele rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny sme už na Slovensku mali. Nikto, dokonca ani pravicové médiá, na Kaníka nespomína v dobrom. Pritom zďaleka nevystupoval až tak antisociálne ako súčasný minister. Ignorovať historickú skúsenosť sa nevypláca.Včera o 10:17 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 9 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315381828480523)


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-ash2/371795_100000076609823_499169764_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=100000076609823) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Marcela Maca (
http://www.facebook.com/profile.php?id=100000076609823) No kde sa pan minister...vyjadrite sa .......sociálny netvor II. nikdy SAS, čo POTREBUJETE 6-12 TIS. EUR , nieje Vám trápneVčera o 10:33 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 3 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315385871813452)


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/260611_100001302145934_1052458570_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=100001302145934) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Kamila Grejtáková Biskupová (
http://www.facebook.com/profile.php?id=100001302145934) Človek,ktorý v minulosti z pozícii daňového a odvodového poradcu radil budúcim matkám, aby si takto na úkor štátu prilepšili a dnes obviňuje mamičky zo zneužívania DNP,hanba Vám.Včera o 12:55 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 4 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315428048475901)


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/369425_1806355261_1271330987_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=1806355261) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Milena Rendekova-Fasiankova (
http://www.facebook.com/profile.php?id=1806355261) keby len matkam....bolo by dobre...Včera o 14:07 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 1 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315455571806482)


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/369285_1284547543_1422044050_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=1284547543) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Majka Masiariková (
http://www.facebook.com/profile.php?id=1284547543) Nechápem, prečo beriete mamičkám možnosť si prilepšiť...je to nespravodlivé ... My ako nastupime na matersku tak nedostaneme auto, telefony s neobmedzením volaním, pampersky, mlieko ... toto všetko si platíme zo 190eur ... ale nestaráme sa len o dieťa, ale aj o to aby sme mali strechu nad hlavou ... platíme pôžičku a domácnosť... je to naozaj nespravodlive ... a naši manželia pracuju od nevidim do nevidim s vlastným dieťaťom su malo ... :-/Včera o 14:27 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 3 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315463838472322)


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-ash2/368842_1828207300_151352329_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=1828207300) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Martina Kostičová Vargová (
http://www.facebook.com/profile.php?id=1828207300) hanbite sa verte tomu že do parlamentu sa už nedostanete a verte že tento krok sa vam vratiPred 21 hodinami · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 3 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315661305119242)


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/41639_1473634761_939_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=1473634761) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Ján Potocký (
http://www.facebook.com/profile.php?id=1473634761) Pan minister, je nahoda, ze Vas kolega pridal doktorom a Vy ste ubrali mamickam? To ma byt kompenzacia? Vedzte, ze financne prostriedky hladate na zlom mieste!!!!!!!!!!!!!!!! Za Vase kratke volebne obdobie ste toto nevymysleli a teraz na sklonku, ked mate robit predvolebnu kampan a zbierat volicske hlasy, tak si robite antireklamu? Tymto stracate minimalne 53.000 volicov + ich rodiny! Gratulujem! Stastne a vesele Vianoce prajem... my si ich uz nebudeme moct dovolit...Pred 20 hodinami · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 5 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315707458447960)


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/203128_1835816000_1731982_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=1835816000) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Anna Andy Forgáčová (
http://www.facebook.com/profile.php?id=1835816000) ‎...viete, tu sme na Slovensku.. tu sa sype len na velke kopy... lekarom pekne dvihli platy, ale pre mamicky na MD sa nijako nedaju najst peniaze.. o chvilu to bude tak, ze hned po pôrode budeme musiet nastupit naspät do zamestnania, aby sme mali na plienky a ine potreby pre dieta... hlavne, ze nas bude mat kto odrodit a este s usmevom na tvari zoberie od nas resp. nepriamo od nas opyta obalku... nehadzem vsetkych lekarov do jedneho vreca, ale je ich dost co si takto prilepsuju takmer kazdy den... len skoda, ze nam mamickam sa nestava, ze okoloiduci sa pristaví a vlozi nam do ruky obalku, pretoze si vsimol, ze sa pekne starame o svoje dieta...Pred 17 hodinami · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 1 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315767018442004)


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/161425_1055043559_5686943_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=1055043559) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Ľubica Mihaľová (
http://www.facebook.com/profile.php?id=1055043559) no asi niekoho zradza vlastny jazyk...Otázku položil: lea (28.10. 08:11)

Bude rusit DNP pre buduce mamicky????doposial ste im velkodusne radili ako si pomoct k vyssej materskej.ak nie budu niejake zmeny???????vite ked ste nas uz tolko nahovarali tak teraz nam povedzte aj pravdu.nie aby sme si to platili ako blbe a nic z toho mat nebudeme.ved sme len buduce matky.......dakujem za vycerpavajucu odpoved
Odpovedá:
Jozef Mihál
(28.10. 13:19)
Vami požadovaná vyčerpávajúca odpoveď znie: "Nebudeme rušiť dobrovoľné nemocenské poistenie pre budúce mamičky".Pred 7 hodinami · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 1 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315991695086203)


http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-ash2/371795_100000076609823_499169764_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=100000076609823)

Označiť ako spam (http://www.facebook.com/#)
Nahlásiť zneužitie... (http://www.facebook.com/ajax/report.php?content_type=74&cid=316003571751682&rid=100000076609823&cid2=0&profile=138553299496711&h=AfgoFrOpyJw86z56&feedback_params=%7B%22actor%22%3A%2213855329949671 1%22%2C%22target_fbid%22%3A%22314886845196688%22%2 C%22target_profile_id%22%3A%22138553299496711%22%2 C%22type_id%22%3A%226%22%2C%22source%22%3A%220%22% 2C%22assoc_obj_id%22%3A%22%22%2C%22source_app_id%2 2%3A%22%22%2C%22extra_story_params%22%3A%7B%22forc e_validate%22%3A%221%22%7D%2C%22content_timestamp% 22%3A%221323103042%22%2C%22check_hash%22%3A%227cd3 fa8bd7f270f3%22%7D&comment_id=4473567)






Marcela Maca (http://www.facebook.com/profile.php?id=100000076609823) toto by si mu mala poslat na e-mail, aj prezidentoviPred 6 hodinami · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 1 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=316003571751682)
Monique1
07.12.11,16:10
No je to ten isty clovek co tu radil v minulosti,???? Lebo ja mam tiez pocit, ze som fandila niekomu uplne inemu.... sakra to tam musi byt iny valov, ked clovek zabudne za par mesiacov ako je to zit zivot normalneho(chcela som napisat obycajneho , ale ti uz su tiez inde) cloveka, ty kokso, volby budu teda o inom... sa zacinam zamyslat nad tym ako som volila... ze p.Mihal ? Uz to neurobim.... teda voli tpojdem ale inak....

Ale k veci, ja som tiez z tych, ktorych sa to dotkne, nie mamicka-to uz som nijako nestihala, len som tu citala tie mudre rady ako sa co da) ,ale deti mam uz vacsie a dalsie pri tychto opatreniach ani neplanujem....
Ako nezamestnana si platim DNP uz viac ako 270 dni, aj som v tomto roku cca 6 mes. marodovala, potom sa mi stav upravil, upravila som si aj splatku DNP na najvyssiu, pretoze az ked som zacala chodit po lekaroch zistila som , ze vlastne nie som zdrava, takze ako poistka na PN je to fajn... len teda nic uz z uradu prace nedostavam, v podstate ma zivi manzel...
V buducom roku som sa chcela objednat na operaciu ruky.... takze ta PN tam bude, teda mozno, mozno sa financne na to vykaslem a hotovo... chcem sa spytat, ak si este v januari zaplatim splatku a hned ostanem na PN s tym, ze budem riesit tu ruku, vlastne zanikne mi povinnost platit DNP a este dostanem nemocenske??? na tych 10 aleb 12 mesiacov max. ?

Dakujem vopred za odpovede, a som straaaasne zvedava co nas socialne citiaci prezident urobi...alebo uz urobil??? ked on ma na vsetko cas.... joj...
saskia26
07.12.11,16:52
Ak by sa chcela zamestnať, tak musí ukončiť DNP, aby sa jej dni z ukončeného DNP pripočítali k dňom zamestnania pre splnenie podmienky 270 dní nemocenského poistenia.
Platí si teraz DNP z maxima? Ak áno, tak má ešte možnosť dostať materskú z DNP, maximálnu, pretože nástup na MD bude mať niekedy začiatkom 6/2012 kedy bude ešte v ochrannej lehote, ktorá je v prípade tehotnej 8 mesiacov po skončení poistenia.
Ak si však platí odvody ako SZČO z minima, tak potom je tu možnosť toho zamestania, ako píšeš. Aj keď neviem, či tá lehota 90 dní ešte platí, lebo špekulovalo sa nad jej predĺžením.

A musela by živnosť zrušiť alebo pozastaviť?
luko1
08.12.11,06:15
Dobý deň,
chcem sa spýtať na výpočet PN. V januári alebo vo februári 2012 by som mala isť na jednu operáciu, a neviem z čoho mi budú vypočítať PN a čí mám nárok na PN aj DNP?
Zamestnaná som od 01.11.2008 do 10.08.2011 s HM 540 EUR, na DNP som bola prihlásená od 01.07. 2009 do 15.10. 2010 s VZ 580,- EUR.
Od 11.08.2011 až doteraz som zamestnaná v inej firme s HM 540 EUR a na DNP som sa prihlásila od 05.08.2011 s VZ 560,- EUR a som prihlásená stále.
Viem, že zo zamestnania mi bude vypočítaná PN z rozhodujúceho obdobia od 11.08.2011 do 31.12. 2011. Ale neviem, či budem mať nárok na PN aj z DNP? Alebo si to zbytočne platím, keďže DNP sa ma rušiť. Mám sa odhlásiť z DNP?
Ďakujem.
aglv
08.12.11,07:00
Keďže som s tých informácií úplne mimo prosím o vysvetlenie konkrétne na mojom prípade. Som zamestnaná a keďže mám nízky príjem začala som si od mája 2010 platiť dobrovoľné nemocenské poistenie. Keďže sa mi nepodarilo otehotnieť platím ho naďalej. Bude sa mi počítať do vymeriavacieho základu na materskú aj z toho dobrovoľného poistenia ak otehotniem v budúcom roku 2012 ? Je tam nejaká ochranná lehota pre tie čo si pripoistenie platia už dlho?
Neporadíte mi?
lulinka1
08.12.11,10:30
Ja som tu už písala a vytvorila som aj novú tému ale stále si neviem poradiť, nikto mi nepodaril, nehnevajte sa. Dobrý deň, som z toho úplne zmätená a neviem vlastne či je tento zákon, už prijatý, alebo ho má ešte podpísať prezident. Ja som si platila minimálne DNP, tých 270 dní, po týchto dňoch v júli som otehotnela a v auguste od 16 augusta som si začala platiť maximálnu výšku DNP v mojom prípade 30,65 Eur, keďže moja HM je 420 Eur. Tú by som si mala platiť teda do 16 februára podľa starého zákona aby mi bola vyplatená max. materská. Teraz keby som stále chcela max. materskú v tak by som si mala asi platiť 257,86 Eur pri mojej hrubej mzde 420 Eur? Neviete mi poradiť, čo by bolo pre mňa najvýhodnejšie? Či sa nemám dať na PN už 31.12.11? Alebo ten január a február zaplatiť novú výšku DNP? Bola som sa spýtať na sociálke, ale tam mi povedala, že mňa sa to netýka keďže už som tehotná, a že k 31.1.2012 mi bude toto poistenie zrušené, a že mi príde papier zo SP, ale veď predsa ak si nezaplatím, max. poistenie za január a za február, tak mi max. materská určite nevyjde. Akože ona tým myslela že mi ju vyplatia ale ale nie maximum tých 670 Eur, ale aj táto výška sa zdvihla nie? Ešte neviem či sa vlastne to poistenie ruší k 31.12.2011 alebo k 31. 1 .2012 a teda či si ešte za január vo februári zaplatím tých 30,65 EUr, a materská sa počíta z posledných 6 mesiacov? ďakujem za odpoveď.
saskia26
08.12.11,11:42
Xanti, prosím Ťa, čo presne znamená toto:
㤠293bx
Ak nárok na materské vznikol pred 1. januárom 2012 a trvá aj po 31. decembri 2011, suma materského sa určí za obdobie po 31. decembri 2011 podľa zákona účinného od 1. januára 2012.“.
To sa budú prepočítavať materské už priznané?
Darica
08.12.11,12:00
Prosím vas, moze mi niekto poradit? Ak si platim DNP a som od 1.12.2011 na marodke, pravdepodobne bude treba marodovat 2 mesiace. Mozem este marodovat aj v januári za rovnakých podmienok, a vo februari vyplatiť ( platím okolo 15eur) za januar, alebo uz nemozem marodovat v januari. ( doplatok za januar bude iný, kedze konči DNP 1.2.2012)
Dakujem za odpoved.
Katy a R
08.12.11,12:06
Prosím vas, moze mi niekto poradit? Ak si platim DNP a som od 1.12.2011 na marodke, pravdepodobne bude treba marodovat 2 mesiace. Mozem este marodovat aj v januári za rovnakých podmienok, a vo februari vyplatiť ( platím okolo 15eur) za januar, alebo uz nemozem marodovat v januari. ( doplatok za januar bude iný, kedze konči DNP 1.2.2012)
Dakujem za odpoved.

ak si podmienky splnila k 1.12. a poberáš už nemocenské z DNP .. poberať budeš dovtedy, dokedy budeš dočasne PN - lekár o tom rozhoduje;) (je max hranica - 52 týždňov).
je jedno, či ti zrušia poistenie, alebo nie.
Xanti
08.12.11,12:16
Xanti, prosím Ťa, čo presne znamená toto:
㤠293bx
Ak nárok na materské vznikol pred 1. januárom 2012 a trvá aj po 31. decembri 2011, suma materského sa určí za obdobie po 31. decembri 2011 podľa zákona účinného od 1. januára 2012.“.
To sa budú prepočítavať materské už priznané?Ano budú prepočítavať materské už priznané.
Denny30
08.12.11,12:18
Dobry den, velmi rada by som Vas poprosila o radu. Ja som si platila DNP viac ako 3 roky, mam splnenu podmienku 270dni. V maji som sa odhlasila, ale marci planujem otehotniet a tak som sa chcela znovu prihlasit na DNP lebo v zakone sa pise ze ti to plati ak si v poslednyvh 2 rokoch platila DNP mas narok na materske. Aby som neprisla o peniaze mam sa dat poistit na DNP este teraz v decembri? bude mi to platit? kedze od 1.2.2012 ma byt DNP, zrusene. Co by ste mi poradli. Za odpoved vopred dakujem.
Darica
08.12.11,12:24
Katy a R, ĎAKUJEM za bleskovú odpoveď
gitkag
08.12.11,12:32
Vyzývam všetkých, ktorých by sa schválenie takejto nehoráznosti dotýkalo, aby oslovili prezidenta, podobne ako ja. Nemám sily ísť pred jeho úrad protestovať, ale nevykonať nič by bolo, ako súhlasiť.

Dobrý deň pán prezident !

Dovoľte aby som sa na úvod predstavila: som Margita Gajdošová, žijem v Trenčíne, mám 54 rokov a som invalidný dôchodca.
Vzhľadom na môj vek a diagnózy som nezamestnateľná. Žijem z necelých 200 eur invalidného dôchodku.
Už niekoľko rokov si platím dobrovoľné nemocenské poistenie. Ak podpíšete novelu zákona, tak si už toto poistenie nebudem mať z čoho platiť.
Preto Vás úpenlivo prosím, aby ste novelu nepodpísal.
Verím, že pochopíte zúfalú situáciu, ktorá by nastala v prípade, že novelu podpíšete.
Nielen pre mňa, ale i pre mnoho ľudí, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli v takomto zúfalom položení. Apelujem na Vaše sociálne cítenie a dúfam, že nám nevezmete poslednú nádej v tomto bezcitnom svete.
Želám Vám, pán prezident, pevné zdravie !
Prosím, nesklamte ma.

S pozdravom
Margita Gajdošová
elisaj
08.12.11,12:40
Dobrý deň ja som tu písala pár dni dozadu ,bolo mi odpovedané,ale ešte by ma zaujímalo( ja idem na operáciu neviem presne či to bude už tento mesiac alebo až v januári)podľa toho čo tu čítam že nárok na pn budem mať aj po 1.2.2012 ak budem ešte marodiť?A to potom ako a koľko budem platiť keď to zrušia?To mi vypočítaju na sp?Určite si nebudem platiť nový balík keďže je to premňa nereálna suma.DNP si platím od 10.1.2011 čiže tých 270 dní mám už splnených.ďakujem
saskia26
08.12.11,12:52
Ano budú prepočítavať materské už priznané.

No to je asi jediné pozitívum na celej novele! Len dúfam, že si tým mamičky nenechajú zalepiť oči !!!
saskia26
08.12.11,18:00
Pripadá mi to trochu postavené na hlavu - čiste teoreticky, ak niekto uzatvorí nové DNP koncom januára 2012 a otehotnie v auguste 2012, ešte v roku 2013 bude mať nárok na nemocenské a materské z DNP ?

No už to tak vyzerá, že to tak bude.
Luboso
09.12.11,06:21
deti toto je ten ujo čo vám berie nie pridávaPondelok, 17:41 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 14 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=314889415196431)
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/186111_1219482509_5302589_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=1219482509) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Artur Bekmatov (
http://www.facebook.com/profile.php?id=1219482509) minulý rok ste to nerobili že? vlastne načo....to sa ešte nezačínala predvolebná kampaň.
http://www.kss.sk/ title="5. December 2011 o 17:52" data-utime="1323103937">Pondelok, 17:52 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 4 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=314895195195853)
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/211176_138553299496711_609148444_q.jpg (http://www.facebook.com/mpsvar) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (
http://www.facebook.com/mpsvar) JM: V detských domovoch sme boli aj vlani, pán Bekmatov: http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&mod=news&nid=493&lg=sk (http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&mod=news&nid=493&lg=sk) title="5. December 2011 o 18:02" data-utime="1323104528">Pondelok, 18:02 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 1 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=314900488528657)
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/48898_100000026453260_8227_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=100000026453260)

Označiť ako spam (http://www.facebook.com/#)
Nahlásiť zneužitie... (http://www.facebook.com/ajax/report.php?content_type=74&cid=314914688527237&rid=100000026453260&cid2=0&profile=138553299496711&h=AfjEtFGRYBsKmgO6&feedback_params=%7B%22actor%22%3A%2213855329949671 1%22%2C%22target_fbid%22%3A%22314886845196688%22%2 C%22target_profile_id%22%3A%22138553299496711%22%2 C%22type_id%22%3A%226%22%2C%22source%22%3A%220%22% 2C%22assoc_obj_id%22%3A%22%22%2C%22source_app_id%2 2%3A%22%22%2C%22extra_story_params%22%3A%7B%22forc e_validate%22%3A%221%22%7D%2C%22content_timestamp% 22%3A%221323103042%22%2C%22check_hash%22%3A%227cd3 fa8bd7f270f3%22%7D&comment_id=4462528)





Silvia Kalková Sameková (http://www.facebook.com/profile.php?id=100000026453260) Pán Mihál, PR máte úžasné, jeden by aj uveril, že tým detičkám prinášate niečo pozitívne. Ja by som skôr uprednostnila namiesto maškarády konkrétne činy - a za maškarádu považujem aj schválený paškvil, ktorý "mamičkám pridá 5 %, aby netrpeli za pád vlády". V tichosti, bez diskusie, napriek nesúhlasu premiérky. Mám DNP asi 8 rokov a nie som žiaden špekulant, ako nás všade označujete. DNP mi slúži ako istota pre prípad choroby, lebo vyžiť z 190 € a ešte platiť 3 úvery je NEMOŽNÉ. Myslíte si snáď opak??? Na porade.sk som Vám fandila, dnes však zodpovedne prehlasujem, že určite NIKTO z mojej blízkosti stranu SaS VOLIŤ NEBUDE. Vďaka, pán Mihál, som opäť múdrejšia - jeden válov stačí na to, aby človek otočil o 180 stupňov.Pondelok, 18:30 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 13 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=314914688527237)
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-ash2/273438_100000172004416_6849279_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=100000172004416) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Michaela Cirnerová Pillárová (
http://www.facebook.com/profile.php?id=100000172004416) Tak to neviem ci by dokazal vyzit zo 190 eur mesacne a este si platit balicek na prilepsenie materksej a z coho si to mam platit.Pondelok, 18:35 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 3 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=314917305193642)
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/274919_100001464791228_19049_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=100001464791228) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Mária Porubänová (
http://www.facebook.com/profile.php?id=100001464791228) oni majú 190 € možno na jeden-dva dni, čiže nedokážu pochopiť , ako je to vyžiť zo 190 €. Pán Mihál stále rozpráv, aký je hrdý na seba, že mamička, čo mala mzdu 600 €, bude mať materskú 330 €, ale akosi zabudol na matky, ktorých je viac a ich mzda nieje ani 400 €, čiže oni dostanú koľko, pán Mihál? Veď je to smiešne. Týmto matkám ste vzali možnosť ako si prilepšiť materskú, aby zvládli platiť hypotéky, zaplatiť nájom a dopriať svojím deťom, to čo im patrí. Koľké matky platili DNP dlhé roky a nezobrali odtiaľ ani cent. Bola to pre nich len poistka: Hovoríte o matkách špekulantkách, ktoré platia DNP 270 dní a potom čerpajú ,,luxusnú materskú´´Hovorili ste o tom, akoby sa dalo otehotnieť na základe nejakého čarovného slovíčka a presne sa to dalo naplánovať. Môžte sa hanbiť, okolitým štátom pomáhate, cigáňov podporujete ako sa len dá, a tí do tohto štátu nedali ani korunu a matkám, čo sa 24 hodín, 7 dní v týždni, každý mesiac v tomto roku starajú o svoje deti,tým zoberiete čo sa dá.Pondelok, 18:44 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 19 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=314923381859701)
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/50102_1291475482_6288_q.jpg (http://www.facebook.com/miriam.lehetova) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Miriam Lehetová (
http://www.facebook.com/miriam.lehetova) A mna zaraza dalsia vec...este 30.11 v TV pan minister odprezentuje, že do parlamentu ide zakon o socialnom poisteni, kde sa na dalsie 2 roky schvaluje percento na platenie UP+ presun medzi fondami...k DNP sa JM vyjadril, že najskor sa dostane na rokovanie v januari a prerokovaniezostane to až na dalsej vladea o 2 dni je zakon na svete...schvaleny...to akože coho vsetkeho sa este mame bat????????Pondelok, 18:52 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 5 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=314927525192620)
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/50102_1291475482_6288_q.jpg (http://www.facebook.com/miriam.lehetova) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Miriam Lehetová (
http://www.facebook.com/miriam.lehetova) že sa jedneho dna zobudime a parlament zrusi poberanie pridavkov???? len tak zo dna na den???? jeden den sa to da na vybor a druhy den sa zakon schvali??????Pondelok, 18:53 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 2 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=314928051859234)
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/186241_100000400962804_510543_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=100000400962804) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Tina Racková (
http://www.facebook.com/profile.php?id=100000400962804) najnovšie sa schvaluje pekne potichučky.....vieme čo sa dialo, keď sa znižovali RP a mamičky sa vzbúrili, tak nech zbytočne nie je rozruch....Pondelok, 18:56 ·
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/275774_100000347679483_4394160_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=100000347679483) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Adam Magičáák Greginho Greguš (
http://www.facebook.com/profile.php?id=100000347679483) Dali ste krasneho Mikulasa v balicku zvanom DNP,vsetkym 53000 poistencom,mozte sa hanbit.Dnes som bola na socialke,nevedia tam vobec nic,ako to bude fungovat,cumeli na mna ako na debila.Vyskolte si personal,nech vedia ludom aj poradit,kazda pokrcila plecami a to bolo vsetko.Hlavne ze sa to plati z nasich dani.Hanba....skuste zit z minimalnej mzdy alebo RD,rada si to s Vami vymenim.To co tu skusate na ludi je hrozne,vstupte si do svedomia mali Vas aj celu SAS odvolat,ked ste polozili vladu tejto krajiny a nie zchvalovat zakony ako na beziacom pase.Hnus.....Pondelok, 19:49 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 6 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=314957548522951)
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-ash2/260655_1399684425_2034746_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=1399684425) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Jana Fecurova Fedorcová (
http://www.facebook.com/profile.php?id=1399684425) budú aj rusnacké Vianoce - 6.1.2012?Pondelok, 20:03 ·
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/369425_1806355261_1271330987_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=1806355261) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Milena Rendekova-Fasiankova (
http://www.facebook.com/profile.php?id=1806355261) Pan MIHAL,tu su vase slova....pozorne citajte posledne vety,lebo toto,ste vy povedal....
Ministerku Tomanovú však svojimi nápadmi bezpečne predbieha jej podriadený, šéf Sociálnej poisťovne Muňko. Má problém, rozpočet tejto inštitúcie je v riadnych ..., a tak musí šetriť ako sa dá. Takto vlani v parlamente vyhlasoval, že zo systému vyradí 40000 invalidov. Tým by sa v rebríčku schopnosti uzdravovať invalidov dostal pred samotného Kaníka.

Dnes si zobral na mušku matky poberajúce vysokú materskú. Rád by zlikvidoval možnosť dobrovoľného nemocenského poistenia. To je možnosť, ako si budúca matka vylepší slabučkú materskú, ak má príliš nízky príjem v zamestnaní alebo ak je živnostníčka a odvody si platí z minimálneho základu.

Šetriť sa dá všelijako. Aj na matkách na materskej. História ukáže, kto sa bude pýšiť titulom „Sociálny netvor II.“. Je smutné, že k demografickej kríze chce prispieť človek, ktorý by mal pomôcť tejto kríze predchádzať.Pondelok, 21:17 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 16 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315020761849963)
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/372669_1428789707_1793479156_q.jpg (http://www.facebook.com/mokilko) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Marianna Mokilko Jančeková (
http://www.facebook.com/mokilko) Milena BRAVÓ!!!!!!!!!! presne toto som hladala, dakujemPondelok, 21:22 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 1 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315023315183041)
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/369581_1544566686_987646086_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=1544566686) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Milan Kyseľ (
http://www.facebook.com/profile.php?id=1544566686) odhliadnuc od politiky, ked uz MIKULAS tak Slovensky a nie oblek santu!!! pokial viem bol sv. Mikulas a nie Miki od firmy coca-cola !!!Pondelok, 23:07 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 1 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315083658510340)
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/276986_172063082814030_1645575045_q.jpg (http://www.facebook.com/ministerstvo.dopravy) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR (
http://www.facebook.com/ministerstvo.dopravy) Skvela akcia, kolegovia :) My sme tento rok tiez nezahalali - pan minister poslal Jeziskovi list cez Vianočná pošta (http://www.facebook.com/vianocnaposta) http://goo.gl/oCbco title="5. December 2011 o 23:28" data-utime="1323124097">Pondelok, 23:28 ·
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-ash2/371795_100000076609823_499169764_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=100000076609823) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Marcela Maca (
http://www.facebook.com/profile.php?id=100000076609823) Nový minister rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý by mal byť zárukou solidárnosti systému, je typickým produktom bezkoreňového plodu. Ten sa uchytí všade tam, kam ho vietor odfúkne. Jozef Mihál ešte ako podnikateľ rozdával rady, ako neplatiť odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Podľa neho išlo o to, že legislatíva obsahuje diery, cez ktoré sa dajú zákony obísť. Inými slovami, súčasný minister ľuďom radil, že ak budú mať príležitosť, majú sa stať zlodejmi. Priznal sa, že sám „platil len zdravotné odvody vo výške 29 eur mesačne". Už vo funkcii ministra sa Mihál zviditeľnil aj inak: výrokom, že ako osoba na mesiac potrebuje päť- až šesťtisíc eur a 400 eur, čo je príjem väčšiny ľudí na Slovensku, mu vystačí asi tak na deň - dva. Ak je to tak, nuž potom pán minister v skutočnosti potrebuje 6- až 12-tisíc eur mesačne. A keďže ide o politika s liberálnou orientáciou, nedá sa očakávať, že urobí všetko preto, aby aj ostatní spoluobčania mohli zarobiť viac. Skôr obyvateľov Slovenska vyženie do sveta, nech sa o seba postarajú, ako to naznačil v rozhovore pre Plus jeden deň. Ani jemu sa vraj nikto neskladá na hypotéku, ak chce mať dom a dva byty.
Jedného „sociálneho netvora" na čele rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny sme už na Slovensku mali. Nikto, dokonca ani pravicové médiá, na Kaníka nespomína v dobrom. Pritom zďaleka nevystupoval až tak antisociálne ako súčasný minister. Ignorovať historickú skúsenosť sa nevypláca.Včera o 10:17 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 9 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315381828480523)
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-ash2/371795_100000076609823_499169764_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=100000076609823) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Marcela Maca (
http://www.facebook.com/profile.php?id=100000076609823) No kde sa pan minister...vyjadrite sa .......sociálny netvor II. nikdy SAS, čo POTREBUJETE 6-12 TIS. EUR , nieje Vám trápneVčera o 10:33 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 3 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315385871813452)
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/260611_100001302145934_1052458570_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=100001302145934) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Kamila Grejtáková Biskupová (
http://www.facebook.com/profile.php?id=100001302145934) Človek,ktorý v minulosti z pozícii daňového a odvodového poradcu radil budúcim matkám, aby si takto na úkor štátu prilepšili a dnes obviňuje mamičky zo zneužívania DNP,hanba Vám.Včera o 12:55 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 4 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315428048475901)
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/369425_1806355261_1271330987_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=1806355261) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Milena Rendekova-Fasiankova (
http://www.facebook.com/profile.php?id=1806355261) keby len matkam....bolo by dobre...Včera o 14:07 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 1 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315455571806482)
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/369285_1284547543_1422044050_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=1284547543) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Majka Masiariková (
http://www.facebook.com/profile.php?id=1284547543) Nechápem, prečo beriete mamičkám možnosť si prilepšiť...je to nespravodlivé ... My ako nastupime na matersku tak nedostaneme auto, telefony s neobmedzením volaním, pampersky, mlieko ... toto všetko si platíme zo 190eur ... ale nestaráme sa len o dieťa, ale aj o to aby sme mali strechu nad hlavou ... platíme pôžičku a domácnosť... je to naozaj nespravodlive ... a naši manželia pracuju od nevidim do nevidim s vlastným dieťaťom su malo ... :-/Včera o 14:27 · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 3 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315463838472322)
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-ash2/368842_1828207300_151352329_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=1828207300) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Martina Kostičová Vargová (
http://www.facebook.com/profile.php?id=1828207300) hanbite sa verte tomu že do parlamentu sa už nedostanete a verte že tento krok sa vam vratiPred 21 hodinami · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 3 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315661305119242)
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/41639_1473634761_939_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=1473634761) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Ján Potocký (
http://www.facebook.com/profile.php?id=1473634761) Pan minister, je nahoda, ze Vas kolega pridal doktorom a Vy ste ubrali mamickam? To ma byt kompenzacia? Vedzte, ze financne prostriedky hladate na zlom mieste!!!!!!!!!!!!!!!! Za Vase kratke volebne obdobie ste toto nevymysleli a teraz na sklonku, ked mate robit predvolebnu kampan a zbierat volicske hlasy, tak si robite antireklamu? Tymto stracate minimalne 53.000 volicov + ich rodiny! Gratulujem! Stastne a vesele Vianoce prajem... my si ich uz nebudeme moct dovolit...Pred 20 hodinami · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 5 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315707458447960)
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/203128_1835816000_1731982_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=1835816000) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Anna Andy Forgáčová (
http://www.facebook.com/profile.php?id=1835816000) ‎...viete, tu sme na Slovensku.. tu sa sype len na velke kopy... lekarom pekne dvihli platy, ale pre mamicky na MD sa nijako nedaju najst peniaze.. o chvilu to bude tak, ze hned po pôrode budeme musiet nastupit naspät do zamestnania, aby sme mali na plienky a ine potreby pre dieta... hlavne, ze nas bude mat kto odrodit a este s usmevom na tvari zoberie od nas resp. nepriamo od nas opyta obalku... nehadzem vsetkych lekarov do jedneho vreca, ale je ich dost co si takto prilepsuju takmer kazdy den... len skoda, ze nam mamickam sa nestava, ze okoloiduci sa pristaví a vlozi nam do ruky obalku, pretoze si vsimol, ze sa pekne starame o svoje dieta...Pred 17 hodinami · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 1 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315767018442004)
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/161425_1055043559_5686943_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=1055043559) class="submitButton" value="Odoslať" type="submit">

Ľubica Mihaľová (
http://www.facebook.com/profile.php?id=1055043559) no asi niekoho zradza vlastny jazyk...Otázku položil: lea (28.10. 08:11)

Bude rusit DNP pre buduce mamicky????doposial ste im velkodusne radili ako si pomoct k vyssej materskej.ak nie budu niejake zmeny???????vite ked ste nas uz tolko nahovarali tak teraz nam povedzte aj pravdu.nie aby sme si to platili ako blbe a nic z toho mat nebudeme.ved sme len buduce matky.......dakujem za vycerpavajucu odpoved
Odpovedá:
Jozef Mihál
(28.10. 13:19)
Vami požadovaná vyčerpávajúca odpoveď znie: "Nebudeme rušiť dobrovoľné nemocenské poistenie pre budúce mamičky".Pred 7 hodinami · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 1 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=315991695086203)
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-ash2/371795_100000076609823_499169764_q.jpg (http://www.facebook.com/profile.php?id=100000076609823)

Označiť ako spam (http://www.facebook.com/#)
Nahlásiť zneužitie... (http://www.facebook.com/ajax/report.php?content_type=74&cid=316003571751682&rid=100000076609823&cid2=0&profile=138553299496711&h=AfgoFrOpyJw86z56&feedback_params=%7B%22actor%22%3A%2213855329949671 1%22%2C%22target_fbid%22%3A%22314886845196688%22%2 C%22target_profile_id%22%3A%22138553299496711%22%2 C%22type_id%22%3A%226%22%2C%22source%22%3A%220%22% 2C%22assoc_obj_id%22%3A%22%22%2C%22source_app_id%2 2%3A%22%22%2C%22extra_story_params%22%3A%7B%22forc e_validate%22%3A%221%22%7D%2C%22content_timestamp% 22%3A%221323103042%22%2C%22check_hash%22%3A%227cd3 fa8bd7f270f3%22%7D&comment_id=4473567)





Marcela Maca (http://www.facebook.com/profile.php?id=100000076609823) toto by si mu mala poslat na e-mail, aj prezidentoviPred 6 hodinami · · http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/v1/yw/r/drP8vlvSl_8.gif 1 (http://www.facebook.com/browse/likes/?id=316003571751682)



Presne tak treba im to poslat na mail,aj celu tuto diskusiu,nech si to precitaju,tak isto na Facebooku nech si to cita,aj ked sa obavam ze ten titul co tu bolo vyssie spomenute asi ziska.
ilona
09.12.11,06:52
Prosím píšte hlavne na prezidenta, lebo už len ten nám môže pomôcť.
Mila123
09.12.11,06:56
ukameňujete ma.....ak to predsa prezident nepodpíše, vráti sa novela do parlamentu a potom ak ju znovu schvália (je politická vôľa schváliť) je prelomené prezidentské veto.....neskôr bude novela v platnosti.....
jankasm
09.12.11,07:16
Dobrý deň ja som tu písala pár dni dozadu ,bolo mi odpovedané,ale ešte by ma zaujímalo( ja idem na operáciu neviem presne či to bude už tento mesiac alebo až v januári)podľa toho čo tu čítam že nárok na pn budem mať aj po 1.2.2012 ak budem ešte marodiť?A to potom ako a koľko budem platiť keď to zrušia?To mi vypočítaju na sp?Určite si nebudem platiť nový balík keďže je to premňa nereálna suma.DNP si platím od 10.1.2011 čiže tých 270 dní mám už splnených.ďakujem

Pokiaľ si na PN a máš už splnené podmienky na nemocenské z DNP, tak potom z DNP poberáš nemocenské a počas poberania nemocenského z DNP poistné neplatíš. Neboj, nebudeš platiť poistné podľa nového balíka.
Pikoška
09.12.11,09:18
ukameňujete ma.....ak to predsa prezident nepodpíše, vráti sa novela do parlamentu a potom ak ju znovu schvália (je politická vôľa schváliť) je prelomené prezidentské veto.....neskôr bude novela v platnosti.....Neukameňujeme, lebo pravdu vravíš. Treba osloviť aj poslancov za KDH, tí vraj ctia rodinu a starobu. A počula som, že včera boli pred prezidentským palácom proti paškvilu z pera Mihála protestovať dôchodcovia. Síce najmenej potrebná komunita pre verchušku, ale keď neprší, nech aspoň kvapká.
Kája.
09.12.11,09:21
Ak som platila dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti (od roku 2009) a k 31.12.2011 mám ukončený pracovný pomer, od 1.1.2012 sa idem evidovať na úrad práce, bude sa dávka v nezamestnanosti počítať aj z dobrovoľného poistenie v nezamestnanosti. Ďakujem
Mila123
09.12.11,09:27
Ak som platila dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti (od roku 2009) a k 31.12.2011 mám ukončený pracovný pomer, od 1.1.2012 sa idem evidovať na úrad práce, bude sa dávka v nezamestnanosti počítať aj z dobrovoľného poistenie v nezamestnanosti. Ďakujem
a prečo by nemala?
jeden dôvod tu ale existuje, je to aj tvoj prípad? platila si si PvN v termíne splatnosti?
iwka36
09.12.11,10:34
tí, kt. by to ešte chceli využiť, prihlásiť sa, tak už by to nemalo ísť, majú vnútorné opatrenia, že nové DNP sa už založiť nedá aby to zase 90% ludí nezneužívalo a otázne je či sa dá vôbec aj zvýšit VZ..
Kája.
09.12.11,11:10
a prečo by nemala?
jeden dôvod tu ale existuje, je to aj tvoj prípad? platila si si PvN v termíne splatnosti?

Nie, platba ide trvalým príkazom vždy 6. v mesiaci a zvažujem, že teraz za december uhradím radšej ešte v decembri.
atka001
09.12.11,11:34
Ja som z toho celá domotaná. Som doktorandkou (do sociálnej poisťovne za mňa štát ani žiadny zamestnávateľ nič neplatil) a tak som si začala v novembri platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z maxima, keďže plánujeme s manželom potomka. Teraz neviem, či v tom mám pokračovať aj po 1.2.2012. Ak si teda budem platiť poistné aj po 1.2.2012 (keďže som ešte nesplnila podmienku 270 dní) a otehotniem až v máji, tak po doplatení 270 dní budem musieť prejsť na platenie poistného v balíčku, aby som mala nárok na materskú? Čo ak po 270 dňoch zruším poistenie? Budem mať nárok na materskú?
Kedy má prezident ten zákon podpísať?

Ďakujem.
cusmic
09.12.11,11:43
Teraz som volal na socialnu poistovnu, este sa da prihlasit ;-) ale vyhodne to bude len pre tych co sa chystaju (a aj sa im to podari) otehotniet do 270 dni. ti su potom v tej ochrannej lehote
atka001
09.12.11,11:52
Aha, super a volal si do toho informacneho centra soc. poistovne? Da sa tam dovolat? Lebo rano som s tym mala problem.
cusmic
09.12.11,12:09
jj, informacne centrum: 0906 171 989 a potom volba 1
iwka36
09.12.11,12:31
podla mňa to mali stopnut, lebo zase to zneužijú také, čo si budú platiť par mesiacov a vybúchajú z toho maximum, a vlastna vďaka tým doplatia na to dlhorocní platici, tým, že sa to zruší..
Mila123
09.12.11,12:47
Ja som z toho celá domotaná. Som doktorandkou (do sociálnej poisťovne za mňa štát ani žiadny zamestnávateľ nič neplatil) a tak som si začala v novembri platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z maxima, keďže plánujeme s manželom potomka. Teraz neviem, či v tom mám pokračovať aj po 1.2.2012. Ak si teda budem platiť poistné aj po 1.2.2012 (keďže som ešte nesplnila podmienku 270 dní) a otehotniem až v máji, tak po doplatení 270 dní budem musieť prejsť na platenie poistného v balíčku, aby som mala nárok na materskú? Čo ak po 270 dňoch zruším poistenie? Budem mať nárok na materskú?
Kedy má prezident ten zákon podpísať?

Ďakujem.

popočítaj si 270 dní , do vtedy budeš platiť z VZ aký si si určila, a % sadzba ti ostáva stará, t.j. 4,4 %....ku dňu ukončenia poistného (k tým 270 dňom) musíš byť tehotná, aby si mala MD platenú z tohto poistenia (z ochrannej doby), OD ti plynie 8 mesiacov.....ale novým poistením ti zaniká.....
pliso
09.12.11,16:35
Prosila by som vás o radu. Všade sa dočítam len o navýšení pripoistenia ak chce niekto pokračovať, ale nikde sa nepíše o tých čo splnili 270 dní. ja som v auguste pozastavila pripoistenie, pretože som splnila 270 dní. Zistila som teraz že som tehotná a chcem od vás radu či si mám opäť platiť kvôli materskej alebo mi ten nový zákon od 1.2 zruší nárok na navýšenie materskej?
Luboso
09.12.11,18:48
Zrusenim DNP vraj usetria rocne cca 80 mil.EUR,ktovie ci je to vobec pravda....No na sebe nesetria nic,len ministerstvo vnutra si ide vyplatit odmeny 10 mil.EUR,ostatni sa urcite tiez nedaju zahanbit.Dufam ze podaktori z nich sa uz ku korytam nedostanu a volici im to spocitaju.
kuklemu
09.12.11,20:25
dobrý večer,
prosím vás, vie mi niekto poradiť? Som v 6. týždni tehotenstva, žiadne DNP som nikdy neplatila, len čo sa odvádza zo zamestnania, no moja hrubá mzda je 370 €. Môžem sa ešte teraz pripoistiť, aby som mala vyššiu materskú?
Xanti
09.12.11,20:27
Kuklemu,
ak si nemenila v posledných 2 rokoch zamestnanie tak nie nemôžeš.
kuklemu
09.12.11,20:37
pre Xanti,
od 1.10.2009-1.7.2010 som bola nezamestnaná, a od toho 1.7.10 som zamestnaná za tých 370. Takže mi materská bude počítaná len z tohoto?
Xanti
09.12.11,20:39
Kuklemu,
áno, materskú budeš mať len zo zamestnania. Nakoľko na nárok na materské potrebuješ 270 dní z každého poistenia, čo nestihneš.
kuklemu
09.12.11,20:50
Xanti,
ešte otázočka - a keby mi bol od januára 2012 zvýšený plat aspoň o dvojnásobok :) Či ani to by nepomohlo? Keďže mám termín v aguste 2012, čiže tá materská sa mi bude vypočítavať z tohoto roku? ďakujem
Xanti
09.12.11,20:56
Kuklemu,
materskú neovplyvní zvýšená mzda od januára, nakoľko bude braný VZ za rok 2011. To by ťa museli prepustiť, a znovu prijať z vyššou mzdou aby si mala materskú rátanú od januára od zvýšenej výplaty.
kuklemu
09.12.11,21:16
Xanti,
čiže by to bolo takto, - ukončenie PP k 31.12.2011-odhláška do SP a znovuprijatie 1.1.2012-prihláška do SP s vyššou mzdou?
AnnieGirl
09.12.11,21:40
mozem otazku?ak som nezamestnana(po skole, zatial bez predchadzajucej prace) a mam splnenu podmienku tych 270dni, keby som chcela matersku v roku 2012 alebo 2013, tak musim otehotniet este pred zrusenim dnp alebo sa mi to bude pocitat (kedze ma byt na narok splnena podmienka tych 270dni v poslednych dvoch rokoch), alebo ako teraz, ak sa to zrusi a nepodari sa mi otehotniet, nedostanem nic okrem rp? dakujem
zuzana15
10.12.11,11:56



Ahoj chcela by som poprosiť o radu. Som tehotná a nezamestnaná, v roku 2010 som pracovala od 29.9.-31.12.2010 (93 dni)potom som nastúpila na úrad práce od 6.6.2011 som sa prihlásila na DNP z minima keď som zistila že som tehotná tak som 22.8. dala odhlášku a 23.8. prihlášku z Maxima 26 tt spĺňam cca 21.2.12 a 270 dní z DNP 2.3.2012 Termín pôrodu mám 28.4.2012 keby sa nemenil zákon tak všetko je OK. Som z toho všetkého mimo asi podmienku 270 dní mám už splnenú ale neviem či môžem ísť na PN alebo až keď budem mať iba z DNP 270 dní a ako to bude po 1.2.2012 keď nemám tých 26 tt. Z čoho sa bude rátať výška materskej? Ď



gitkag
11.12.11,07:09
ukameňujete ma.....ak to predsa prezident nepodpíše, vráti sa novela do parlamentu a potom ak ju znovu schvália (je politická vôľa schváliť) je prelomené prezidentské veto.....neskôr bude novela v platnosti.....

Mýlim sa ? parlament môže túto novelu /ak ju prezident nepodpíše/ prejednávať až o pol roka ? To znamená, že v parlamente bude sedieť už novozvolená zostava poslancov.

A ďaľšia alternatíva /prosím opravte ma ak predpokladám nesprávne/
- som DNP, povedzme ku koncu decembra zruším DNP a k nasledujúcemu dňu ho znova uzatvorím. To znamená, že po dobu 270 dní budem môcť platiť DNP podľa úpravy pred nadobudnutím účinnosti novely /1.2.2012 - ak ju prezident podpíše/.
Ďakujem za odpovede statočným poraďákom.
Už nie som vo veku, aby sa ma dotýkali materské starosti i radosti, ale to "PRILEPŠENIE" z pera ministra a súhlasiacich poslancov parlamentu je nehoráznosť. SaS stratila môj volebný hlas.
Mila123
11.12.11,07:26
Mýlim sa ? parlament môže túto novelu /ak ju prezident nepodpíše/ prejednávať až o pol roka ? To znamená, že v parlamente bude sedieť už novozvolená zostava poslancov.

A ďaľšia alternatíva /prosím opravte ma ak predpokladám nesprávne/
- som DNP, povedzme ku koncu decembra zruším DNP a k nasledujúcemu dňu ho znova uzatvorím. To znamená, že po dobu 270 dní budem môcť platiť DNP podľa úpravy pred nadobudnutím účinnosti novely /1.2.2012 - ak ju prezident podpíše/.
Ďakujem za odpovede statočným poraďákom.
Už nie som vo veku, aby sa ma dotýkali materské starosti i radosti, ale to "PRILEPŠENIE" z pera ministra a súhlasiacich poslancov parlamentu je nehoráznosť. SaS stratila môj volebný hlas.
ten pol rok je na neschválené zákony......ani mňa sa téma materstva už nedotýka, mám skoro dospelé dcéry (jedna VŠ a druhá SŠ) ale ver tomu, že DNP ako také, kt. bolo samostatné parlament zruší......
ako to bolo s neschváleným eurovalom? vraj sa porušil zákon i napriek tomu sa prijal....
štátny rozpočet je prijatý so schodkom viac ako 3%, tuším skoro 5 , musia niekde šetriť, a kde sa najjednoduchšie šetrí???? na občanoch.....ale nechám sa prekvapiť ako to celé dopadne......
zuzanka77
11.12.11,12:48
Ahojte, prosím môžete mi odpovedať na moju situáciu, som SZČO a nie som povinne nemocensky poistená, ale platím si od 3/2011 DNP, snažím sa otehotnieť, ak sa mi to nepodarí, tak čo mám urobiť, platiť si od 1.2.2012 balíček z minimalného vymeriavaceho základu(pokračovať ďalej v poistení),alebo ku koncu roka poistenie zrušiť a prihlásiť sa odznova a platiť si 270 dní z max. vymeriavaceho základu t.j.49,13 pokiaľ to bude ešte možné urobiť. za každú radu Vám budem vďačná
Mila123
11.12.11,13:31
Ahojte, prosím môžete mi odpovedať na moju situáciu, som SZČO a nie som povinne nemocensky poistená, ale platím si od 3/2011 DNP, snažím sa otehotnieť, ak sa mi to nepodarí, tak čo mám urobiť, platiť si od 1.2.2012 balíček z minimalného vymeriavaceho základu(pokračovať ďalej v poistení),alebo ku koncu roka poistenie zrušiť a prihlásiť sa odznova a platiť si 270 dní z max. vymeriavaceho základu t.j.49,13 pokiaľ to bude ešte možné urobiť. za každú radu Vám budem vďačná
ak by si sa odhlásila ako si písala k 31 12 2011 možno ublížiš si.....
podmienku 270 si už splnila, a odhlásením a znovu prihlásením nič nezískaš.....podľa zákona ti k 31 01 2012 ukončia DNP....
a ak by si chcela dostávať prípadné dávky NP z max. VZ musela by si si platiť 26 týždňov a to nestíhaš.....
ale ak by si k 31 01 2012 bola tehotná máš 8 mesačnú och. dobu.....ak nebudeš máš iba 7 dňovú....
otázka
11.12.11,13:35
[QUOTE=otázka;1912615]Z tohto všetkého mi vyolýva, že povinne poistená SZČO, môže dobrovoľné NP okamžite zrušiť ( dosiahla 270 dní poistenia ) pretože jej toto poistenie už bude na nič a aspoň ušetrí na odvode za časť decembra a január. Uvažujem správne? ( alebo ašte počkám, či to podpíše prezident ? :cool: )
A dokedy bude mať nárok na zvýšenú nemocenskú dávku?
Ďakujem.[/QUOTE
Mila123, mohla by si sa vyjadriť k tomuto? A do akej doby bude dostávať max. výšku nemocenských dávok? Ďakujem...
Mila123
11.12.11,13:37
na zvýšenú dávku ? myslela si tým, že do kedy budeš môcť čerpať z povinného i dobrovoľného poistenia?
otázka
11.12.11,13:40
Áno
Mila123
11.12.11,13:55
poistenie povinné ti bude trvať podľa príjmu aký dosahuješ z podnikania....
z dobrovoľného poistenia máš ochr. dobu, buď 7 dní alebo aj 8 mesiacov (tehotné)....

a ešte netreba zabúdať na možnosť poistenia z posledných 2 rokov mať 270 dní poistenia....
otázka
11.12.11,14:10
Ide vlastne o manžela, dobrovoľne nemocensky pripoistený je viac ako 2 roky ( VZ je rozdiel medzi max.VZ a VZ z povinného poistenia ), povinné poistenie má z minima. Toto poistenie mu teda zanikne k 31.01.2012 a nárok na nemocenskú dávku z max. mu zanikne k 07.02.2012? Chápem to správne? Ďakujem.
Mila123
11.12.11,14:17
áno, je to tak......

ešte jedna možnosť by tu bola.....
ak by bol práceneschopný, musel by sa prihlásiť (stačí na jeden deň) a stačí z minima ,pred práceneschopnosťou.... ale musí mať za posledných 730 dní poistenie v dlžke 270 dní....
dávky NP by mal z tohto poistenia platené iba z min. VZ.....
otázka
11.12.11,14:25
OK ešte raz veľká vďaka.
protector
12.12.11,07:22
ilona
12.12.11,12:20
Viem, že dôležitejšie sú mamičky ohľadom zrušenia dobrovolného poistenia, ale všimli ste si, neviem či aj vy, ale ja som nikde nepostrehla, žeby sa bol niekde venoval aj starším ľuďom a vysvetlil, prečo to zrušil im. Z čoho by v prípade choroby mali žiť, či je to už taký strašný prepych keď si to väčšina starších ľudí platilo len z minim. mzdy. Treba však peniaze na takých čo nepracujú a rodia 13- ročné a človek čo odrobil veľa rokov keď nebude vládať môže skapať, tomu pomocnú ruku netreba podať. To je zrejme jeho predstava.
Lululienka
13.12.11,07:01
Ahojte...
Chystam sa na matersku uz koncom roku 2012 alebo zaciatkom roka 2013 a chcela som vyuzit este vyhody dobrovolneho nemocneskeho poistenia. Ak by som si ho zacala platit uz teraz v 12/2011, prípadne 1/2012 ako to bude u mna priebiehat?
Budu mi vyhody (ake boli doteraz) platit, alebo nie?
Vie mi niekto poradit ci sa mi oplati este nieco vybavovat?
Dakujem za odpoved. Lu
msa
13.12.11,07:21
preštuduj si vyššie priložený link, tam sa dozvieš čo potrebuješ.


Ahojte...
Chystam sa na matersku uz koncom roku 2012 alebo zaciatkom roka 2013 a chcela som vyuzit este vyhody dobrovolneho nemocneskeho poistenia. Ak by som si ho zacala platit uz teraz v 12/2011, prípadne 1/2012 ako to bude u mna priebiehat?
Budu mi vyhody (ake boli doteraz) platit, alebo nie?
Vie mi niekto poradit ci sa mi oplati este nieco vybavovat?
Dakujem za odpoved. Lu
Lululienka
13.12.11,09:15
preštuduj si vyššie priložený link, tam sa dozvieš čo potrebuješ.

Dakujem, uz som nasla. Ospravedlnujem sa za duplicitu mojho prispevku - netusila som, ze je to problem.
Na moju obranu len tolko, ze som nevedela ako to tu funguje.
Tak som sa radsej opytala 2x.
Ale aj napriek tomu, by som sa chcela opytat, ako by to bolo v mojom pripade ked si zacnem DNP platit od 12/2011-1/2012, splnim 270 dni a potom si budem platit nadalej, lebo napr. otehotniet chciem povedzme 12/2012.
Bubu mi platit vyhody DNP?
Dakujem. LU
Mila123
13.12.11,09:35
Dakujem, uz som nasla. Ospravedlnujem sa za duplicitu mojho prispevku - netusila som, ze je to problem.
Na moju obranu len tolko, ze som nevedela ako to tu funguje.
Tak som sa radsej opytala 2x.
Ale aj napriek tomu, by som sa chcela opytat, ako by to bolo v mojom pripade ked si zacnem DNP platit od 12/2011-1/2012, splnim 270 dni a potom si budem platit nadalej, lebo napr. otehotniet chciem povedzme 12/2012.
Bubu mi platit vyhody DNP?
Dakujem. LU
ak pri ukončení (zo zákona) DNP po 270 dňoch (môžeš naďalej pokračovať v platení, ale budeš musieť celý balík)
ale ak by si chcela čerpať dávky NP z ochr. doby musíš byť pri ukončení poistenia tehotná , vtedy máš ochr. dobu 8 mesiacov, inak iba 7 dní......
Lululienka
13.12.11,10:00
Takze ak dobre rozumiem, tak kludne si poistenie mozem dat, platit ho aj 3 roky a potom otehotniet a vyhody budu pre mna platit, ano?
Ochranna doba je teda len to, ze ked ukoncim DNP musim otehotniet pocas platenia, alebo po ukonceni do 7 dni?
inkana
13.12.11,10:07
Prepáčte, nečítala som všetky príspevky, tak Vás prosím, ak už tu bola uvedená podobná odpoveď, ťuknite mi, kde, ale chcem sa opýtať, že ja si platim DNP od 23.6.2011 a 270 dní mi uplynie niekedy v marci. Mám pokračovať v platení alebo sa odhlásiť, prestať platiť a zmieriť sa s tým, že som prišla o vyše 100 Eur? Chcem cca do 3 mesiacov otehotnieť (teda dúfam, že sa to podarí) a neviem, čo mám teraz robiť, nevedia mi to povedať ani v poisťovni. Ďakujem.
Mila123
13.12.11,10:08
odkaz pre LU.....dievča zlaté, skús si prečítať aj príspevok ministra, miešaš hrušky s jablkami, resp. pletie sa ti to...........
podľa zákona po 270 dňoch ťa SP odhlási......výhody samostatného nemocenského poistenia ti padnú.....

ale ak chceš si platiť aj z nového , musíš ale iba v balíku......a ten je drahý....
ochrannú dobu si pozri v zákone o socpoistení, 461/2003 v pl. znení.....
Mila123
13.12.11,10:11
Prepáčte, nečítala som všetky príspevky, tak Vás prosím, ak už tu bola uvedená podobná odpoveď, ťuknite mi, kde, ale chcem sa opýtať, že ja si platim DNP od 23.6.2011 a 270 dní mi uplynie niekedy v marci. Mám pokračovať v platení alebo sa odhlásiť, prestať platiť a zmieriť sa s tým, že som prišla o vyše 100 Eur? Chcem cca do 3 mesiacov otehotnieť (teda dúfam, že sa to podarí) a neviem, čo mám teraz robiť, nevedia mi to povedať ani v poisťovni. Ďakujem.
ak chceš čerpať dávky nem. poistenia z ochr. doby musíš byť k dátumu, kedy budeš mať 270 dní poistenia, t.j. v marci tehotná a stihneš 8 mesačnú ochr. dobu využiť.....
v ochr. dobe ti nesmie vzniknúť nové poistenie....
kreka
13.12.11,11:30
Zdravím,

chcela by som sa opýtať ako by to bolo pre ženu, ktorá by si uzavrela DNP od 1.1.2012 a otehotnela by napr. v novembri 2011. Podľa novely platnej od 1.2.2012 ak ešte nedosiahla 270 dní, by mohla pokračovať v platení DNP po starom so sadzbou 4,4 %. DNP by bola teda poistená do 30.9.2012 a ak by do tohto termínu bola tehotná vzťahovala by sa na ňu ochranná lehota 8 mesiacov.
Ale čo ak by otehotnela napr. v novembri 2012 (po zániku DNP a nový balíček by sa neprihlásila) a na materskú by išla v júny 2013. Materská by sa mala počítať z vymeriavacieho základu roku 2012, ak sa nemýlim. Bol by teda nárok v roku 2013 na vyššiu materskú za predpokladu, že by sa platilo za január-september 2012 z maximálneho vymeriavacieho základu 4,4 % podľa prechodného ustanovenia.
Ďakujem
jankasm
13.12.11,12:15
Prepáčte, nečítala som všetky príspevky, tak Vás prosím, ak už tu bola uvedená podobná odpoveď, ťuknite mi, kde, ale chcem sa opýtať, že ja si platim DNP od 23.6.2011 a 270 dní mi uplynie niekedy v marci. Mám pokračovať v platení alebo sa odhlásiť, prestať platiť a zmieriť sa s tým, že som prišla o vyše 100 Eur? Chcem cca do 3 mesiacov otehotnieť (teda dúfam, že sa to podarí) a neviem, čo mám teraz robiť, nevedia mi to povedať ani v poisťovni. Ďakujem.


Prosím, čítaj
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/11/dobrovolne-poistenie-v-roku-2012/

Je tu rozpísaných veľa prípadov čo po 1.2.2012, a jeden z nich hovorí presne o tvojej situácii.
Pokiaľ otehotnieš do marca 2012, čiže v čase zániku DNP po 270 dňoch už budeš tehotná, platí pre teba ochranná lehota 8 mesiacov, a ak v čase 8 mesiacov od zániku DNP nastúpiš na MD tak máš nárok na materské. Dokonca, ak si nezamestnaná, tak sa môžeš po zániku DNP dať vypísať na PN, ktorú môžeš poberať až do nástupu na MD.
Ochranná lehota však bude platiť len vtedy, ak Ti od zániku poistenia, čiže od marca do nástupu na MD nevznikne nové nemocenské poistenie.
jankasm
13.12.11,12:23
Zdravím,

chcela by som sa opýtať ako by to bolo pre ženu, ktorá by si uzavrela DNP od 1.1.2012 a otehotnela by napr. v novembri 2011. Podľa novely platnej od 1.2.2012 ak ešte nedosiahla 270 dní, by mohla pokračovať v platení DNP po starom so sadzbou 4,4 %. DNP by bola teda poistená do 30.9.2012 a ak by do tohto termínu bola tehotná vzťahovala by sa na ňu ochranná lehota 8 mesiacov.
Ale čo ak by otehotnela napr. v novembri 2012 (po zániku DNP a nový balíček by sa neprihlásila) a na materskú by išla v júny 2013. Materská by sa mala počítať z vymeriavacieho základu roku 2012, ak sa nemýlim. Bol by teda nárok v roku 2013 na vyššiu materskú za predpokladu, že by sa platilo za január-september 2012 z maximálneho vymeriavacieho základu 4,4 % podľa prechodného ustanovenia.
Ďakujem

Ak si doteraz DNP neplatila a začala by až od 1.1.2012, tak aj pri nástupe na MD napr. v 10/2012 by bola rozhodujúcim odbodím na výpočet výšky materskej rok 2012, odo dňa vzniku DNP. Nemôže byť rozhodujúcim obdobím rok 2011, keďže vtedy žiadne DNP nemala.
Ak by teda začala platiť od 1.1.2012 z maxima, otehotnie, splní podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, podmienku platenia z maxima 26 týždňov, tak jej materská bude maximálna. Keď jej DNP zanikne 30.9.2012 a už bude tehotná, bude mať ochrannú lehotu 8 mesiacov, počas ktorých musí nastúpiť na PN a nárok bude mať z maxima. Ak by v tom čase tehotná nebola, ale už by sa k tomu schyľovalo, odporúčala by som hneď nadviazať novým poistením od 1.10.2012 v balíku, ktoré bude síce drahé, ale stačí ho platiť napr. 1 mesiac, keď zistí, že je tehotná odhlásiť a má ochrannú lehotu 8 mesiacov.

Prečítaj si blog čo som priložila vyššie, sú tam rozpísané všetky možnosti, aj táto tvoja.
mizu24
13.12.11,12:40
Ak si doteraz DNP neplatila a začala by až od 1.1.2012, tak aj pri nástupe na MD napr. v 10/2012 by bola rozhodujúcim odbodím na výpočet výšky materskej rok 2012, odo dňa vzniku DNP. Nemôže byť rozhodujúcim obdobím rok 2011, keďže vtedy žiadne DNP nemala.
Ak by teda začala platiť od 1.1.2012 z maxima, otehotnie, splní podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, podmienku platenia z maxima 26 týždňov, tak jej materská bude maximálna. Keď jej DNP zanikne 30.9.2012 a už bude tehotná, bude mať ochrannú lehotu 8 mesiacov, počas ktorých musí nastúpiť na PN a nárok bude mať z maxima. Ak by v tom čase tehotná nebola, ale už by sa k tomu schyľovalo, odporúčala by som hneď nadviazať novým poistením od 1.10.2012 v balíku, ktoré bude síce drahé, ale stačí ho platiť napr. 1 mesiac, keď zistí, že je tehotná odhlásiť a má ochrannú lehotu 8 mesiacov.

Prečítaj si blog čo som priložila vyššie, sú tam rozpísané všetky možnosti, aj táto tvoja.

...to je zaujímavé, pretože tento týždeň mojej známej povedala pracovníčka na SP, že keby si neplatila v 12/2010 DNP z maxima, ale prihlásila by sa až v 1/2011, tak by jej nemali z čoho vyrátať materskú, keďže nastúpila tento mesiac a MD za tento rok sa ráta z roku 2010. Akože zavádzať tehotnú a stresovať, že to "lízla" len o pár dní, to je dosť pekné, hlavne pred Vianocami :mad:.
kreka
13.12.11,12:54
Ďakujem jankasm za odpoveď
Materská sa počíta z predchádzajúceho kalendárneho roka. Teda ak by išla na materskú v roku 2013, tak by sa bral VZ za rok 2012. Ak by sa po uplynutí prechodného ustanovenia 270 dní (v tomto prípade po 30.9.2012) neprihlásila na ten balíček a na materskú by sa išla v roku 2013 (jún 2013), tak materská by bola o niečo nižšia ako maximálna s prihliadnutím na 3 kal. mesiace do konca roka 2012, kedy by sa už DNP neplatilo (vtedy by sa bral len VZ zo hrubej mzdy zo zamestnania).
Dobre tomu rozumiem?
Xanti
13.12.11,16:14
Ak si doteraz DNP neplatila a začala by až od 1.1.2012, tak aj pri nástupe na MD napr. v 10/2012 by bola rozhodujúcim odbodím na výpočet výšky materskej rok 2012, odo dňa vzniku DNP. Nemôže byť rozhodujúcim obdobím rok 2011, keďže vtedy žiadne DNP nemala.
Ak by teda začala platiť od 1.1.2012 z maxima, otehotnie, splní podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, podmienku platenia z maxima 26 týždňov, tak jej materská bude maximálna. Keď jej DNP zanikne 30.9.2012 a už bude tehotná, bude mať ochrannú lehotu 8 mesiacov, počas ktorých musí nastúpiť na PN a nárok bude mať z maxima. Ak by v tom čase tehotná nebola, ale už by sa k tomu schyľovalo, odporúčala by som hneď nadviazať novým poistením od 1.10.2012 v balíku, ktoré bude síce drahé, ale stačí ho platiť napr. 1 mesiac, keď zistí, že je tehotná odhlásiť a má ochrannú lehotu 8 mesiacov. Ale POZOR tu doplním, ak by sa na nové poistenie prihlásila len na 1mesiac ako píšeš jankasm, tak by materská nebola rátaná z maxima ale len z minima, nakoľko by nebola splnená podmienka 26 týždňov, ktorá ostáva v platnosti. A na minimum jej stačí predsa oveľa menej ako mesiac poistenia stačí deň dva.

Prečítaj si blog čo som priložila vyššie, sú tam rozpísané všetky možnosti, aj táto tvoja..
Letko
13.12.11,18:05
ak chceš čerpať dávky nem. poistenia z ochr. doby musíš byť k dátumu, kedy budeš mať 270 dní poistenia, t.j. v marci tehotná a stihneš 8 mesačnú ochr. dobu využiť.....
v ochr. dobe ti nesmie vzniknúť nové poistenie....

Takže ak manželka bude mať v polovici januára 270 dní a chce využiť plné dávky, musí ju do 8 mesiacov od začatku februára (mne to vychádza september) lekár vypísať na matersku? Zatiaľ tehotná nie je, no pracujeme na tom. A už by si nemala platiť ďalej od februára, aby využila tú ochrannú lehotu? A otehotnieť by mala teda ešte pred februárom, však? Čo ak by bola napr. mesiac na Péenke (trebárs v máji), posunie sa jej ochranná lehota o mesiac (teda do októbra)?
Ďakujem za radu :)
Mila123
13.12.11,18:07
ochranná lehota vzniká poistením.......nie čerpaním dávky nemocenského poistenia.....
och. lehota je pevná doba, neposúva sa nikdy.....ale môže poistenec o ňu prísť, založením nového poistenia .......
Letko
13.12.11,18:15
Takže do 8. mesiacov - v ochrannej lehote musí porodiť alebo byť vypísaná na materskú?
Mila123
13.12.11,18:40
nástupom na MD začína čerpať dávku nemocenského poistenia......
Lululienka
13.12.11,20:33
... veru plietlo sa mi to, ale vdaka Tebe tomu uz tak nie je. Dakujem za Tvoju trpezlivost... :)
Reny
14.12.11,07:42
Prečítala som si všetky tieto články na porade+článok p. Mihála. Prosím, poraďte mi, či správne uvažujem. Známa plánuje otehotnieť na budúci rok. Postenie DPN si platila od 4.1.-.20.11.2010, čiže k 1.2.2012 má splnenú podmienku poistenia 270 dní. Je zamestnaná, ale má nízky príjem. Podľa nového zákona to vychádza tak, že ak chce byť ďalej poistená DPN bude si musieť platiť celý balíček poistenia, čiže ak si dá VZ 550,-€, tak musí platiť NP+PvN+SP, to je 24,4%=134,2 € mesačne.
Ak by sa znova prihlásila na DPN v čase, ak by bola už tehotná, tak aby splnila podmienku 26 týždňov(cca 7 mesiacov) pred nástupom na MD tak by musela platiť: 7x 134,2= 939,40 €.
Potom by dostávala max MD, čiže 60% z 1116,75= 670 €. Čiže z toho by bolo z DPN:VZ 550,-x 60%= 330 €. MD je poskytovaná 34 týždňov(8,5 mesiaca), t.j. 330 x 8,5= 2805,- €.
Výsledok: náklady na DPN podľa nového zákona sú 939,40 € a vyplatená dávka z DPN 2805,- € = teda bude v pluse 1856,60 €.
Tie prepočty sú približné a dúfam, že uvažujem správne. Opravte ma prosím, ak sa mýlim. Ďakujem veľmi pekne.R.
Xanti
14.12.11,07:45
Reny skoro áno
akurát materská nebude 60% z VZ ale 65% ináč to sedí.
Reny
14.12.11,08:04
Ďakujem pekne xanty, čiže oprava pre ostatných:Prečítala som si všetky tieto články na porade+článok p. Mihála. Prosím, poraďte mi, či správne uvažujem. Známa plánuje otehotnieť na budúci rok. Postenie DPN si platila od 4.1.-.20.11.2010, čiže k 1.2.2012 má splnenú podmienku poistenia 270 dní. Je zamestnaná, ale má nízky príjem. Podľa nového zákona to vychádza tak, že ak chce byť ďalej poistená DPN bude si musieť platiť celý balíček poistenia, čiže ak si dá VZ 550,-€, tak musí platiť NP+PvN+SP, to je 24,4%=134,2 € mesačne.
Ak by sa znova prihlásila na DPN v čase, ak by bola už tehotná, tak aby splnila podmienku 26 týždňov(cca 7 mesiacov) pred nástupom na MD tak by musela platiť: 7x 134,2= 939,40 €.
Potom by dostávala max MD, čiže 60% 65% z 1116,75= 670 €.725,89€ Čiže z toho by bolo z DPN:VZ 550,-x 60% 65% = 330 357,50 €. MD je poskytovaná 34 týždňov(8,5 mesiaca), t.j. 330 357,5 x 8,5= 2805 3038,75 €.
Výsledok: náklady na DPN podľa nového zákona sú 939,40 € a vyplatená dávka z DPN 2805 3038,75 € = teda bude v pluse 1856,60 2099,35 €.
Tie prepočty sú približné a dúfam, že uvažujem správne. Opravte ma prosím, ak sa mýlim. Ďakujem veľmi pekne.R.
Reny
14.12.11,08:29
Situácia 2, ak by nestihla podmienku 26 týždňov VZ, tak by sa jej MD z DPN počítala z VZ z minimálnej mzdy, to je 65% z 327,2 = 212,68 € mesačne x 8,5 mesiacov MD = 1807,80 €.
Stačí sa jej potom prihlásiť napr. mesiac pred nástupom na MD ( za predpokladu, že splní 270 dní DPN)??
ďakujem za odpoveď. R.
grammatika
14.12.11,08:42
Reny, ešte je tu možnosť, že kebyže sa prihlási do 31.01.2012 na DNP z tej tvojej sumy 500 €, tak by platila 4,4%, čiže 24,20 € mesačne, až do dosiahnutia 270 dní z poistenia, kedy by sa jej automaticky zrušilo... ale toto by mohla riešiť, kebyže vie, čo sa nedá, že otehotnie do 270 dní trvania poistenia
avalik
14.12.11,08:58
Ďakujem pekne xanty, čiže oprava pre ostatných:Prečítala som si všetky tieto články na porade+článok p. Mihála. Prosím, poraďte mi, či správne uvažujem. Známa plánuje otehotnieť na budúci rok. Postenie DPN si platila od 4.1.-.20.11.2010, čiže k 1.2.2012 má splnenú podmienku poistenia 270 dní. Je zamestnaná, ale má nízky príjem. Podľa nového zákona to vychádza tak, že ak chce byť ďalej poistená DPN bude si musieť platiť celý balíček poistenia, čiže ak si dá VZ 550,-€, tak musí platiť NP+PvN+SP, to je 24,4%=134,2 € mesačne.
Ak by sa znova prihlásila na DPN v čase, ak by bola už tehotná, tak aby splnila podmienku 26 týždňov(cca 7 mesiacov) pred nástupom na MD tak by musela platiť: 7x 134,2= 939,40 €.
Potom by dostávala max MD, čiže 60% 65% z 1116,75= 670 €.725,89€ Čiže z toho by bolo z DPN:VZ 550,-x 60% 65% = 330 357,50 €. MD je poskytovaná 34 týždňov(8,5 mesiaca), t.j. 330 357,5 x 8,5= 2805 3038,75 €.
Výsledok: náklady na DPN podľa nového zákona sú 939,40 € a vyplatená dávka z DPN 2805 3038,75 € = teda bude v pluse 1856,60 2099,35 €.
Tie prepočty sú približné a dúfam, že uvažujem správne. Opravte ma prosím, ak sa mýlim. Ďakujem veľmi pekne.R.

balik dobrovolneho poistenia je 35,15 %:

4,4 % na nemocenské poistenie
2 % na poistenie v nezamestnanosti
18 % na starobné poistenie
6 % na invalidné poistenie
4,75 % do rezervného fondu solidarity

a teda v tebou uvadzanom priklade 35,15 % z 550,-€ je 193,325 €
Xanti
14.12.11,09:00
Reny, ešte je tu možnosť, že kebyže sa prihlási do 31.01.2012 na DNP z tej tvojej sumy 500 €, tak by platila 4,4%, čiže 24,20 € mesačne, až do dosiahnutia 270 dní z poistenia, kedy by sa jej automaticky zrušilo... ale toto by mohla riešiť, kebyže vie, čo sa nedá, že otehotnie do 270 dní trvania poisteniaGramatika nemožné, nakoľko u Reny je splnená podmienka 270 dní, takže od 1.2.2012 by musela platiť celý balík.

Pre Reny, ak by kamarátka splnala podmienku neskôr 270 dní, tak by stačilo z minima aj pár dní nemusí mesiac byť poistená.
grammatika
14.12.11,09:08
Gramatika nemožné, nakoľko u Reny je splnená podmienka 270 dní, takže od 1.2.2012 by musela platiť celý balík.

Pre Reny, ak by kamarátka splnala podmienku neskôr 270 dní, tak by stačilo z minima aj pár dní nemusí mesiac byť poistená.

Ja nie som si istá, ale tu na tomto linku, je takáto odpoveď, viď citácia a link...tak som pochopila, že sa ráta nové poistenie - tých 270 dní...:

http://moje.hnonline.sk/node/9086?page=1#comment-54445 (http://moje.hnonline.sk/node/9086?page=1#comment-54445)
Už som to písala niekoľkokrát a tu treba naozaj rozlišovať funkcie 270 dní.
1. Podmienky vzniku nároku na materské resp. nemocenské sa n e m e n i a t.j poistenkyňa potrebuje získať za posledné dva roky pred pôrodom 270 dní nemocenského poistenia tak ako doteraz.Denný vymeriavací základ z dobrovoľného nemocenského poistenia sa tiež nemení, ak poistenie trvalo nepretržite viac ako 26 týždňov, potom je denný vymeriavací základ určený z rozhodujúceho obdobia. Ak to neplatí, tak z minimálneho vymeriavacieho základu.
2. Ak chcete zotrvať v terajšom režime DNP. potom je to možné len vtedy, a z p o s l e d n é h o DNP nemáte získaných 270 dní. To znamená, že ak zrušíte terajšie DNP a prihlásite sa k novému tak cca do septembra môžete platiť DNP so sadzbou 4.4%.
Ale rubom tohto postupu je strata nepretržitého poistenia a tam musíte získať 26 týždňov DNP z nového poistenia ak nechcete poberať minimálne materské alebo nemocenské.
Ak počas týchto 270 dní otehotniete tak po uplynutí 270 dní budete v ochrannej lehote a nárok na materské Vám vznikne.Rozhodujúce obdobie by bolo od začiatku nového poistenia do jeho zániku.
Zhrniem.
270 dní, v ktorých poistenec môže zotrvať v terajšom režime sa počíta z posledného poistenia, takže ak zrušíte terajšie poistenie a prihlásite sa k novému, nárok na materské vznikne z vymeriavacích základov z posledného poistenia a 26 týždňov získate pohodln
inkana
14.12.11,09:13
Mila123 - Ďakujem mooooc
inkana
14.12.11,09:17
aj Tebe jankasm a vlastne všetkým ďakujem za odpovede, už som trošku múdrejšia

tak si držme palce navzájom, aby sa podarilo otehotnieť tým, ktoré si to želajú
Xanti
14.12.11,09:21
Grammatika,
no neviem nikdy sa nerátalo nové poistenie 270 dní, vždy trebalo mať splnenú podmienku 270 dní počas 24 mesiacov.
Tá pani z HN sa mám pocit mýli,


1. Osoba, ktorá bola pred 1. februárom 2012 dobrovoľne nemocensky poistená najmenej 270 dní a chce byť poistená aj naďalej
Každému, kto bol pred 1. februárom 2012 dobrovoľne nemocensky poistený najmenej 270 dní, od 1. februára 2012 dobrovoľné nemocenské poistenie automaticky zaniká. Ak má takáto osoba záujem naďalej byť poistená, môže byť dobrovoľne poistená aj po 1. februári 2012. Musí sa však v Sociálnej poisťovni prihlásiť nanovo a súčasne s dobrovoľným nemocenským poistením sa musí prihlásiť aj na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti a na dobrovoľné dôchodkové poistenie.

Toľko úryvok z blogu Mihála. Akonáhle splní podmienku 270 dní, tak sa poistenie ukončuje.
Mila123
14.12.11,09:34
jednoznačne Xanti má pravdu......v zákone o SP (461/2003), v § 32 ods. 2 znie....

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
grammatika
14.12.11,10:01
jednoznačne Xanti má pravdu......v zákone o SP (461/2003), v § 32 ods. 2 znie....

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

ano narok ma vtedy, ako pises...
ale ja nemam pred sebou znenie noveho zakona, mas § kde je napisane, ze kedy poistenie zanika? prosim prilozis ho sem?
Ja neviem, ako to je, len som prilozila dalsi nazor a aspon mame o com diskutovat :)
Mila123
14.12.11,10:04
ani ja ho nemám, zákon ešte pokiaľ viem, nepodpísal pán prezident
Xanti
14.12.11,10:05
Grammatika,
je to tu v tej téme http://www.porada.sk/t181561-p4-dobrovolne-nemocenske-poisteni-je-zrusene.html#post1908831 môj príspevok č. 36 a je aj pod zadaním na prvej strane.
jankasm
14.12.11,10:56
Ďakujem pekne xanty, čiže oprava pre ostatných:Prečítala som si všetky tieto články na porade+článok p. Mihála. Prosím, poraďte mi, či správne uvažujem. Známa plánuje otehotnieť na budúci rok. Postenie DPN si platila od 4.1.-.20.11.2010, čiže k 1.2.2012 má splnenú podmienku poistenia 270 dní. Je zamestnaná, ale má nízky príjem. Podľa nového zákona to vychádza tak, že ak chce byť ďalej poistená DPN bude si musieť platiť celý balíček poistenia, čiže ak si dá VZ 550,-€, tak musí platiť NP+PvN+SP, to je 24,4%=134,2 € mesačne.
Ak by sa znova prihlásila na DPN v čase, ak by bola už tehotná, tak aby splnila podmienku 26 týždňov(cca 7 mesiacov) pred nástupom na MD tak by musela platiť: 7x 134,2= 939,40 €.
Potom by dostávala max MD, čiže 60% 65% z 1116,75= 670 €.725,89€ Čiže z toho by bolo z DPN:VZ 550,-x 60% 65% = 330 357,50 €. MD je poskytovaná 34 týždňov(8,5 mesiaca), t.j. 330 357,5 x 8,5= 2805 3038,75 €.
Výsledok: náklady na DPN podľa nového zákona sú 939,40 € a vyplatená dávka z DPN 2805 3038,75 € = teda bude v pluse 1856,60 2099,35 €.
Tie prepočty sú približné a dúfam, že uvažujem správne. Opravte ma prosím, ak sa mýlim. Ďakujem veľmi pekne.R.

No a keď si pozrieš príspevky č. 238 a č. 240 tak prídeš k záveru, že DNP v balíku po dobu 7 mesiacov ju bude stáť 193,325x7=1353,275. Čiže vyplatená dávka 3038,75-1353,275=1685,47€ bude v pluse.

Takže moja rada, prihlásila by som sa tesne pred nástupom na MD, len 1-2 dni, z minimálneho VZ a bola v pluse z vyplatenej materskej z DNP 1807,80 ako píšeš v príspevku č. 238.
Čiže nezaplatí nič, teda ak nepočítam tých pár dní pred nástupom na MD.

Rovnaký postup by bol, aj keby napr. nastúpila na PN, pokiaľ má splnené všetky podmienky, prihlásila by som sa 1-2 dni pred nástupom na PN.