01skromnucka
03.12.11,23:19
Dobry den. chcem poprosit o radu, ci mozem vyrezat otvor do steny 15 cm hrubej v 8-poschodovom panelaku pre nove dvere o rozmere 80x200cm?(byvam na 3-tom poschodi). Potrebujem k tomu nejaky staticky posudok a stavebne povolenie? je to stena deliaca kuchynu a obyvacku, stena ma dlzku 320 cm, alebo to mozem vyrezat bez tychto povoleni. Panelak stoji v Petrzalke , casti zvanej Dvory 2. *V takej istej hrubej stene , ktora vedie z haly do obyvacky je povodny otvor na dvere v sirke 140 cm a stena je dlha 400cm.Za odpoved a radu velmi pekne dakujem.
misoft
03.12.11,22:54
Dobry den. chcem poprosit o radu, ci mozem vyrezat otvor do steny 15 cm hrubej v 8-poschodovom panelaku pre nove dvere o rozmere 80x200cm?(byvam na 3-tom poschodi). Potrebujem k tomu nejaky staticky posudok a stavebne povolenie? Potrebuješ vyjadrenie statika, povolenie stav. úradu = je to zásah do nosnej konštrukcie paneláku, povolenie správcu bytovky = zmena dispozícií, povolenie susedov (aj ich sa to čiastočne týka) je to stena deliaca kuchynu a obyvacku, stena ma dlzku 320 cm, 15 cm hrúbka = nosný panel! alebo to mozem vyrezat bez tychto povoleni. nie Panelak stoji v Petrzalke , casti zvanej Dvory 2. *V takej istej hrubej stene , ktora vedie z haly do obyvacky je povodny otvor na dvere v sirke 140 cm a stena je dlha 400cm ten tam je od "výroby" - pri jeho odlievaní sa s otvorom po statickej stránke počítalo! .Za odpoved a radu velmi pekne dakujem..
lapejko
04.12.11,15:47
15 cm panel býva väčšinou výstužný, nie nosný, vyjadrenie statika je potrebné, podmienkou býva nechať min 15 cm od kúta a nesekať ale rezať diamantovou pílou. V KE to stojí cca 300,00€ a 3,5 hod. práce.
misoft
04.12.11,16:26
http://www.asb.sk/sprava-budov/prevadzka-a-udrzba/posudenie-betonovych-konstrukcii-existujucich-panelovych-domov-4908.html

a tam:

Vnútorné steny panelovej budovy
Technické parametre stenových panelov závisia od typu panelovej sústavy. Hrúbka nosných stien býva 140 alebo 150 mm. Hrúbka panelov zavetrovacích stien môže byť i menšia. Stenové panely sa v prevažnej miere vyrábali ako betónové (bez zvislej nosnej výstuže) alebo výnimočne železobetónové (so zvislou nosnou výstužou). Železobetónové panely sa použili v dolných (najviac troch) podlažiach niektorých typov bodových výškových panelových budov.
Takže panely hrúbky 15cm a viac sú nosné a nie výstužné! Tie sú ako priečky do hrúbky 10 cm!

Z palca som si to nevycucal, keď som dal prvú odpoveď.
ciners
04.12.11,17:54
15cm panel je určite nosný. Susedov sa to netýka trošku ale dosť, lebo nosná stena, celý nosný systém je spoločné vlastníctvo obyvateľov domu.
lapejko
04.12.11,20:47
Páni nerozčuľujte sa, ja iba interpretujem vyjadrenie statika ku konkrétnemu 8 p. typu paneláku v akom sme podobný problém viackrát riešili. Išlo o panel medzi spálňou a jadrom, ktorý je rovnobežný so stropným panelom nie kolmý. V tomto bloku sú nosné panely 22 cm hrubé, okrem toho väčšina bytov má uložené konce panelov na okrajových stenách a podopreté v prostriedku.
ciners
05.12.11,06:03
Páni nerozčuľujte sa, ja iba interpretujem vyjadrenie statika ku konkrétnemu 8 p. typu paneláku v akom sme podobný problém viackrát riešili. Išlo o panel medzi spálňou a jadrom, ktorý je rovnobežný so stropným panelom nie kolmý. V tomto bloku sú nosné panely 22 cm hrubé, okrem toho väčšina bytov má uložené konce panelov na okrajových stenách a podopreté v prostriedku.
Do panela rovnobezneho so stropom by asi bolo zbytocne rezat dvere :D
karetkar
07.12.11,14:27
Musis mat staticky posudok kt odovzdavas spravcovi bytovky, v posudku statik na zaklade dispozicie, podlaznosti atd zatriedi bytovku do paneloveho systemu a na zaklade nosneho systemu (vzdialenosti stien, poctu podlazi, velkosti otvoru atd) navrhne spevnenie otvoru ocelovymi profilmi. Netreba zabudat ze dodatocny otvor v stene znamena oslabenie tuhosti bytovky ako celku a ocelovy profil musi preniest zvisle zatazenia z 5 podlazi nad Vami :). Robil som na par otvorov posudky a konkretne aj v Petrzalke:)
adis_benji
07.12.11,15:31
riesili sme nieco podobne pred rokom a pol... robili sme otvor (1000 x 800mm) medzi kuchynou a obyvackou ako barovy pult.
Problem bol ze sused pod nami mal uz vyrezanu celu tuto stenu pod ktorou sme chceli este aj my rezat..a j tak to statik povoli. Staticky posudok 120e, rezanie diamantovou pilou 140e (kedze horuce piliny zo zeleza v betone odlietali na okno kde sravili male cierne ryhy sme dostali zlavu este 80 s tej uvedenej ceny :) ).
Tento rok sused nad nami rezal novy otvor na vchodove dvere a zamurovaval povodne....na jar chceme zacat stavat a chytro prec s tohoto panelaku ....