Galka26
04.12.11,19:41
Dobrý večer.

Prosím, poraďte mi. Má Linux dobrý softvér aj pre pracovné účely?
Dá sa naň aplikovať MS Office? Prípadne má nejaké alternatívne cenovo dostupné programy?

Ďakujem za odpoveď!

Galina
KoxXxo
04.12.11,19:00
Namiesto MS Office je Open Office, odporúčam vyskúšať a potom sa rozhodnúť.
Fero11
04.12.11,21:58
Dobrý večer.

Prosím, poraďte mi. Má Linux dobrý softvér aj pre pracovné účely?
Dá sa naň aplikovať MS Office? Prípadne má nejaké alternatívne cenovo dostupné programy?

Ďakujem za odpoveď!

Galina
Samozrejme, ze linux je v pohode OS
MicroSoft sa tam neda aplikovat, jedine cez nejaku emulaciu: virtual atd ... ale naco ?
Mam taky pocit ze v novsich verziach ubuntu (treba pozret oficial web, tam je to uvedene) je namiesto openoffice uz libreoffice. OpenOffice kupila nejaka ina spolocnost .... boli tam nejake nezhody ... treba to viac sledovat, ja uz to moc nesledujem http://cs.libreoffice.org/
linux, vratane takmer vsetkych aplikacii je vylucne za 0 € vratane zdrojovych kodov, pozri tiez http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html (http://cs.libreoffice.org/)
Galka26
05.12.11,04:01
Ďakujem všetkým! Tak beriem :D
xxxpower2
05.12.11,09:10
Asi takto.
Linux je ok,ale....
A pozor na to ale...
Osobne som clovek,ktory sa viac-menej vyzna do pc,ale s Linuxom som mal iba problemy.Nemal mi kto pomoct a cela linux komunita zrazu zmyzla a prestala reagovat...uvidis-skus a sama sa rozhodnes.Ja vravim Linux nie....
Fero11
05.12.11,09:24
http://forum.ubuntu.cz/

Nechce sa mi pohnut rozumom
Na strome su jablka dostupne pre verejnost a zadarmo, staci ich len obrat.
Nie!
Mne sa nechce oberat, ja si ich kupim
Stefan2005
05.12.11,09:28
...Má Linux dobrý softvér aj pre pracovné účely?
Dá sa naň aplikovať MS Office?...

... ak si tým softvérom myslela iba OFFICE, tak s tým určite nie je problém...
Ak však potrebuješ aj iné "programy pre pracovné účely", treba si ich zadefinovať, a skontrolovať, či existujú verzie (náhrady) aj pre LINUX; odborných Linuxových programov prispôsobených slovenskej legislatívne je ešte ako šafránu... Ďalšou otázkou je nasledné vyriešenie kompability so svojím pracovným okolím.
xxxpower2
05.12.11,10:58
http://forum.ubuntu.cz/

Nechce sa mi pohnut rozumom
Na strome su jablka dostupne pre verejnost a zadarmo, staci ich len obrat.
Nie!
Mne sa nechce oberat, ja si ich kupim

Az na to,ze tie jablka niesu velmy vhodne pre bezneho pouzivatela...
KoxXxo
05.12.11,11:42
Pre bežného používateľa treba bežný operačný systém.
Fero11
05.12.11,12:32
myslim si ze ubuntu je uz bezny OS. Ak nepouzivas exoticky HW a SW, tak ako sa ludovo hovori "tu nie je o com"
KoxXxo
05.12.11,12:40
Ideálne je mať rovno 2 bežné OS.
xxxpower2
05.12.11,12:41
Bezny uzivatel si ho nevie ani naisntalovat...a nieto este pouzivat
maurer2
05.12.11,13:13
a naco hned instalovat LIVE linux ubuntu a ides http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download staci nastavit BOOT z cd -dvd mechaniky :)
Fero11
05.12.11,13:33
Bezny uzivatel si ho nevie ani naisntalovat...a nieto este pouzivat
Dobre asi by sme to mali nechat tak
BTW nainstalovat win_xp je podla mna zlozitejsie ako ubuntu
Flinstone
05.12.11,14:01
Bezny uzivatel si ho nevie ani naisntalovat...a nieto este pouzivat
myslím, že používať je jednoduhšie ako inštalovať, a ubuntu je spravené tak, že počas inštalácie stačí stláčať tlačítko "ďalej" (next), takže aj niekto, kto si myslí, že "rozumie" iba windowsom to zvládne bez problémov. Navyše po inštalácii nieje treba niekoľko ďalších CD s ovládačmi od HW ale linux sám použije potrebné ovládače.
Takže predpokladám, že patríš k skupine, ktorá kydá na linux, pritom len o ňom kdesi pocula a nemá žiadne skúsenosti.
xxxpower2
05.12.11,15:07
myslím, že používať je jednoduhšie ako inštalovať, a ubuntu je spravené tak, že počas inštalácie stačí stláčať tlačítko "ďalej" (next), takže aj niekto, kto si myslí, že "rozumie" iba windowsom to zvládne bez problémov. Navyše po inštalácii nieje treba niekoľko ďalších CD s ovládačmi od HW ale linux sám použije potrebné ovládače.
Takže predpokladám, že patríš k skupine, ktorá kydá na linux, pritom len o ňom kdesi pocula a nemá žiadne skúsenosti.

Hm no ked to nainstalujes expresne,tak sa ti zrazu moze stat ze ti zacne system swapovat a bude mat nedostatok prostriedkov....viem ako sa instaluje Ubuntu a Kubuntu,Mint ci Greenie....to ma ucit nemusis...no sam som na to musel prist pomocou googla a tak
Wion7/Win8 sa instaluje v podstate samo a nemusi ani klikat...dake cd s drivermi nepotrebujes....vlozis dvd das install a miesto zvolis a ides na kavu ci obed...vratis sa spat a system je nabehnuty

edit:inak tu je navod na instalaciu a dake wiki k ubuntu:http://wiki.ubuntu.cz/Průvodce instalací
Fero11
05.12.11,15:58
neviem preco by mal zacat swapovat ?? Dnes ked uz ma pomaly kazdy min. 4GB pamate, tak swap uz vobec nevyuziva
xxxpower2
05.12.11,17:36
Len ty si stale myslis,ze kazdy ma 4GB ram,ale to je hlupost.Ja mam 2GB na win7 a nemam dovod mat viac...max zataz mam 1,3-1,5GB....ale je to na kazdom co chce skusit a na co sa citi
Fero11
05.12.11,18:20
nemyslim si, ze kazdy ma 4GB, ale 2GB ma uz fakt aspon 70% strojov a ani vtedy nepotrebuje swap
Nikoho nenutim aby si dal linux (btw ktory je free), alebo nieco od MS kde si pekne zaplati
Ja sice tiez na desktope bezim na XP_SP2 (SP2 je posledna aktualizacia), ale linux pouzivam na servery a to je skutocne stabilita, uptime 97 days (MS by som uz aspon 3x musel rebootnut :) )
kergulaan
06.12.11,03:44
Ja len kratko. Na kataster sa je problem dostat z firefoxu a nie to este z win 64. E-dane tam sa zase nedostanete bez SP3 pre win XP - cize klasicky monopol MS v prevedeni statnej spravy.
xxxpower2
06.12.11,12:29
No pre mna je idealny OS OSX...tzv blbuvzdorny:)
willma
06.12.11,13:44
Bezny uzivatel si ho nevie ani naisntalovat...a nieto este pouzivat Asi nie som bežný užívateľ, len kus ženskej, ktorá sa tak trošku zaujíma aj o niečo iné ako Windows. A prestavte si, že s malou nápovedou som si dokázala nainštalovať potrebné programy LINUX MINT a na to čo potrebujem je to viac ako postačujúce a nemám problém komunikovať ani so štátnou správou, ktorá fachčí výlučne na WINDOWS a WORD.
xxxpower2
06.12.11,14:06
Tak to potom prajem vela stastnych hodin stravenych za freeOS:)
Stefan2005
06.12.11,14:46
... LINUX MINT a na to čo potrebujem je to viac ako postačujúce a nemám problém komunikovať ani so štátnou správou, ...

však podel sa so skúsenosťami, že ktoré štátne inštitúcie a aplikácie komunikujú s občanom v Linuxe... treba robiť osvetu a rozšíriť tak počet užívateľov komunikujúcich so štátom s free-softom; čím viac ich bude, tým serioznejšie sa s tým musí štát zaoberať.
willma
06.12.11,14:59
Tak to potom prajem vela stastnych hodin stravenych za freeOS:) No tie hodiny sa rátajú tak na cca 3 roky a nehovorím o tom, že sa nikomu nepodarilo zavíriť mi NTB a to mám dítko školou povinné, ktoré sa zvŕta na nete a nedbá na to, že semo tamo by sa dal stiahnuť nejaký ten vírusík
willma
06.12.11,15:01
však podel sa so skúsenosťami, že ktoré štátne inštitúcie a aplikácie komunikujú s občanom v Linuxe... treba robiť osvetu a rozšíriť tak počet užívateľov komunikujúcich so štátom s free-softom; čím viac ich bude, tým serioznejšie sa s tým musí štát zaoberať. Viem, že štátna správa je konzerva - ale daňové priznanie sa mi po niekoľkých pokusoch podarilo spracovať aj cez LINUX.
marjankaj
06.12.11,15:09
Viem, že štátna správa je konzerva - ale daňové priznanie sa mi po niekoľkých pokusoch podarilo spracovať aj cez LINUX.

No zase to nebude iba tým. Určite niekto kompetentný zhrabol do Microsoftu nejakú tučnú províziu, za to, že budú preferovať ich software.
kergulaan
07.12.11,04:50
Viem, že štátna správa je konzerva - ale daňové priznanie sa mi po niekoľkých pokusoch podarilo spracovať aj cez LINUX.

Prosim ta, mozes dat nejaky podrobnejsi komentar - ako sa ti to podarilo - daju sa ti aj formulare vytlacit?
lstulajter
07.12.11,21:36
Dobrý večer.

Prosím, poraďte mi. Má Linux dobrý softvér aj pre pracovné účely?
Dá sa naň aplikovať MS Office? Prípadne má nejaké alternatívne cenovo dostupné programy?

Ďakujem za odpoveď!

Galina

Tak si to zhrnme:
1; V prvom rade treba vediet, na co operacny system, resp. kancelarsky balik budeme pouzivat. Z pohladu profesionalov nekomercne riesenia obvykle nie su tak dokonale prepracovane, ako komercne. Logicky - nieco Microsoft za tie nemale peniaze ponuknut musi. Takze ak na tom PC budete cely den intenzivne pracovat, tvorit zlozito formatovane dokumenty, rozsiahle tabulky, pouzivat pokrocile funcie, je kombinacia Windows + Office lepsia volba. Podobne ak Vam zalezi na 100%-tnej kompatibilite s Windows svetom. Na druhej strane, ak ma na pocitaci fungovat len internetovy prehliadac, e-mailovy klient, raz za cas sa napise nejaky list, urobi jednoducha tabulka alebo prezentacia, pricom zostava v danom pocitaci alebo sa vytlaci, a nepredpoklada sa spolupraca dalsich ludi (z windows prostredia) na danom dokumente, vtedy je lepsou volbou Linux.
2; MS Office by som do Linuxu netahal, ak s tym bude robit laik. V prostredi Linuxu funguju bezplatne kancelarske baliky OpenOffice.org a/alebo LibreOffice, resp. niekolko dalsich alternativnych aplikacii, napr. AbiWord alebo Gnumeric. Kompromisom medzi tymito aplikaciami a MS Office moze byt ine komercne riesenie dostupne aj pre Linux, napr. SoftMaker Office. Je to kancelarsky balik lacnejsi ako MS Office, je jednoduchsi, nema zbytocne vela fukcii, ktore bezny smrtelnik nevyuzije, a v porovnani s bezplatnymi rieseniami ma zase vyssi stupen kompatibility s MS Office. Zatial neexistuje slovenska lokalizacia, ale mam informaciu, ze sa pripravuje.
3; Samozrejme treba zvazit aj pripadne dalsie aplikacie, ktore sa na tom pocitaci budu pouzivat, ci maju verziu alebo alternativu pre Linux.
4; V pripade volby Linuxu je este vhodne zvazit aj ine distribucie ako Ubuntu, zvlast ak ide o starsi pocitac. Ubuntu bolo donedavna lidrom medzi linuxovymi distribuciami (co sa popularity tyka), dnes vsak uz tuto poziciu straca, na celo sa dostava Mint. Ten je trochu konzervativnejsi, neexperimentuje tak s novymi technologiami a nie je taky pomaly ako Ubuntu. To by som na starsie pocitace neodporucal. Na tie vsak tiez existuju linuxove riesenia, kazdy skuseny linuxak urcite vie poradit.
lstulajter
07.12.11,21:44
Bezny uzivatel si ho nevie ani naisntalovat...a nieto este pouzivat

Bezny uzivatel je ten, ktoreho nikdy nenapadlo skusit to. :-)
lstulajter
07.12.11,21:49
Hm no ked to nainstalujes expresne,tak sa ti zrazu moze stat ze ti zacne system swapovat a bude mat nedostatok prostriedkov....viem ako sa instaluje Ubuntu a Kubuntu,Mint ci Greenie....to ma ucit nemusis...no sam som na to musel prist pomocou googla a tak
Wion7/Win8 sa instaluje v podstate samo a nemusi ani klikat...dake cd s drivermi nepotrebujes....vlozis dvd das install a miesto zvolis a ides na kavu ci obed...vratis sa spat a system je nabehnuty

edit:inak tu je navod na instalaciu a dake wiki k ubuntu:http://wiki.ubuntu.cz/Průvodce (http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce) instalací


Na dnesnych pocitacoch je pravdepodobnejsie, ze "expresne nainstalovany" Linux ten swap pri beznom pouziti PC ani nevyuzije. Linux ma daleko mensie naroky na RAM ako Windows, ak mate napr. 2 GB RAM, spravidla v pohode stacia aj bez swapu. Swap sa dostane k slovu az pri narocnejsich operaciach.
Flinstone
08.12.11,14:51
notbuk mám postarší ale funguje... má 512MB ram, čo sa niekomu môže zdať, že to hádam ani nemôže fungovať... Debian s tým nemá problém. Nieje to síce distro pre začiatočníka, ale tá stabilita... tú si na windowsoch nevychutnáš. A word, excel nieje problém... sú najbežnejšie, ale napr. OpenOffice má možnosť aj prednastaviť v akom formáte bude ukladať. Takže niej problém urobiť aby automaticky ukladalo *.doc resp *.xls a nemáš problém komunikovať aj so štátnou správou.
Takže to, či je linux bez problémový pre užívateľa, a teda ho bude chváliť, záleží od inštalatéra ako ho odladí. A to že v ňom nefungujú vírusy je tiež dobrý bonus. O kope aplikácii ktoré sú dostupné zdarma ani nehovoriac. A keď sa o ňom človek niečo naučí, zistí, že je jednoduhší ako win.

P.S. všetkých zvyknú otravovať animované reklamy, no debian mám nastavený tak, že mi len nakreslí okno v ktorom to má bežať a symbol "flash" ak ju nespustím tak neotravuje
iv@n
08.12.11,16:16
ja ako človek, ktorý to píše z kompu na ktorom beží Ubuntu by som povedal, že pre bežného človeka, ktorý sa nechce/nevie zahrabať do počítača linux nie je. Bud treba dať nainštalovať a spojazdniť všetko čo chcem niekomu, kto to ovláda, alebo obetovať svoj čas a hladať riešenia.
jedna vec je rozbehať všetko dokopy s hardwérom na sto percent a druhá vec sú aplikácie ktoré potrebujem, či bežia natívne pod linuxom alebo ich treba emulovať alebo ich nerozbehnem vôbec.

k tej počiatočnej inštalácii - teraz som domov kupoval jeden netbook a ku televízoru jeden malý htpc, fakticky oba založené na totožnom hw, AMD Zacate. Na htpc prebehla inštalácia ubuntu 11.04 úplne perfektne, všetky drivery stiahnuté a funkčné automaticky, stiahnuté nové záplaty, skrátka všetko tip top.
na netbooku som zabil asi dva dni s rozbehnutím, pretože si nerozumel EFI a Grub2, následkom čoho ani nenabootoval. Čiže zistiť kde je problém (teda nejaké jazykové znalosti, lebo sk+cz komunita je malá a často sa k riešeniu nedopátrate), vykopať Grub2 a dať Grub legacy. Takže hurá, už fungujeme. lenže nejde wifina. teda ide, ale laguje ako svinka, zase hladáme problém. Bum ovládač treba iný, tak dáme. Vyzerá to byť v pohode všetko. lenže ked sa zobudíme z režimu spánku tak zrazu je procesor vyťažený na 100 percent. hmm. kde je problém? milý Compiz sa nevie po prebratí správne zobudiť, takže ho treba reštartnúť, paráda.
Takže asi tak, ja som s tým spokojný, lebo sa naučím nové veci a nevadí mi stráviť nad tým pár hodín, ale človek čo pichne dvdčko a nainštaluje si vistu a pár hier skončí pri prvých takýchto problémoch a vráti sa na windows.

druhá vec sú tie aplikácie, čo je už horšie riešitelné, napríklad ako tu niekto spomínal ten kataster, nedá sa zobraziť katastrálna mapa, lebo ju vykresluje plugin autodesku, ktorý beží v IE. to je naša úžasná štátna správa, ktorá na nás takto kašle.
takže si treba prejsť zoznam čo potrebujem aby bežalo a podla toho sa zariadiť.
Orim
10.12.11,00:57
Ja som prešiel na linux presne pred 2 rokmi 18. december 2009 po tom čo mi skapali WIN XP. Predtým mi to ošetroval sused ale čo sa susedia rozviedli bol som na to sám. Nevedel som v podstate nič o nejakých registroch a pod. kde sa všetko nastavuje. Preto som po dlhšom premýšľaní a na radu iného suseda presedlal na linux. Vybral som si mandrivu z tých všetkých možností čo bolo možné si vybrať. Tiež len preto, že mi ju ospieval ten istý sused, že ju má a že sa tam všetko nastaví samé, že je to klikacie ako win. A že nič viac nepotrebuje a keď je problém spýta sa na fore a tam sa všetko dozvie. Keďže som prišiel o všetky dáta aspoň som si to myslel požiadal som jedného známeho aby mi z môjho disku zachránil čo sa dá. Po 2 týždňoch mi dal na záložnom disku to čo mi ostalo. Tak som kúpil nový PC (najlacnejší na kancelárske práce) pretože na tom starom mi odišlo skoro všetko (monitor, grafická karta zvukovka) a z CD čo mi dal sused som nainštaloval prvú verziu Mandrivy 2009. Potom sam sa s tým začal "hrať", aby som zistil aspoň trochu o čom to je. Nahodil som staré dáta a postune som abgreidoval verzie. K dispozícii sú Live verzie ktoré sa spúšťajú z CD a tu sa dá vyskúšať všetko oko to pracuje a zistíte čo vám vyhovuje. Ja som teraz prešiel z Mandrivy na Mageiu, pretože nová verzia mandrivy 2011 používa len prostredie KDE a ja som si viac zvykol na Gnome. Podľa mňa si to môže každý vyskúšať s tým Live CD pretože vám nič nezapíše na disk. Pritom dokážete prečítať všetko to čo máte na disku.
Čo sa týka softwarového vybavenia pre mňa je dostatočné. Kancelársky balík - do Magei bolo dané LibreOffice predtým som používal OpenOffice. Sú navzájom kopaktibilné, berú v pohode dokumenty z MS Office. Kolega čo má staré XP nede mu otvoriť dokument z nových Offisov tak mi ho poslal, ja som mu to prekonvertoval do staršej verzie aby s tým mohol pracovať. Čo sa týka multimédií ide mi zatiaľ všetko, nestretol som sa zatial s formátom videa alebo obrázku ktorý by sa mi nedal prehrať. V pohode vytvára z mp3 hudobné CD ktoré idú prehrávať aj v starších CD prehrávačoch. Nie je problém ani s úpravou obrázkov alebo fotiek. Je tu dosť ľudí ktorí sú Vám ochotní pomôcť. Ide mi v pohode aj skype s videom, ale automaticky sa nainštaluje komunikátor Ekiga, cez to ide všetko ako v skype, len nie je tak rozšírené, ale tiež vám na druhej strane nešpicluje váš PC ako skype. Cez emulátor sa dajú spúšťať aj niektoré win programy. Dokonca niektorý tvrdia, že majú nainštalované pod linuxom virtuálne Vin7 a z toho si spúšťajú niektoré programy na ktoré sú zvyknutí. Na druhej strane je treba povedať, že výrobcovia viac preferujú win než linux. Výhoda je však v tom, že je všetko grátis, čo sa týka základnej práce s PC je to automaticky nainštalované. Sú aj problémy ale podľa mňa sa riešia lepšie ako vo Win. Niekedy nejde dohromady softwer a hardwer, ale to sa dá všetko zladiť a vybrať tá verzia linuxov ktorá Vám bude vyhovovať najviac. Ja frčím na magei a syn na ubuntu. Keď chcete zmeniť distro nie je problém môžete mať čo chcete bez straty dát. Dokonca aj nastavenie monitora vám ostane pôvodné. Nevyskúšal som zatiaľ TV karty, ale mám program, ktorý sťahuje zo všetkých TV na ktoré si spomenieťe prislušný program a vy ho môžete pozerať, alebo uložiť na disk. Ja som s tým veľmi spokojný. Je tu aj veľa jednoduchých hier, ale sú aj zložitejšie, nie však všetky tie na ktoré ste zvyknutí z win. Výhoda je v tom, že všetko čo nájdete si môžete nainštalovať vyskúšať a potom to odinštalovať bez nejakých problémov. Je to tu celé klikacie že som skoro vôbec nemusel používať terminál. A čo a týka prístupu k nejakým dokumentom verejnej správy ide to úplne bez problémov. Osobne by som nechcel linux meniť za win a linux môžem len doporučiť. Stačí sa to len trochu naučiť. Naviac si môžete nainštalovať dual na jeden PC Linux aj Windows.
Ak by niekto chcel prejsť z win na linux je treba si zazálohovať všetky Vaše dáta a hlavne ak si dáte Ubuntu ten preformátuje celý disk.

PS: Tá katastrálna mapa z verejných dokumentov nejde ukázať.
KoxXxo
10.12.11,07:22
Prečo myslíš že Ubuntu preformátuje celý disk?
Arnold123
10.12.11,08:41
Ubuntu mi dáva vždy na výber (formátovať celý HDD, nainštaľovať vedľa ak nájde iný OS, upgradovať ak nájde staršiu verziu, manuálne rozdelenie), ale aj tak používam manuálne rozdelenie.

Ubuntu používam vyše 4 rokov a absolutná spokojnosť. Dôvod, prečo som prešiel bola W Vista a absencia ovlávačov pre W XP.
Windows musím zatiaľ držať kvôli úzko špecialozovaným aplikáciam (pre mňa SolidWorks), ktoré ešte nie sú portované pre Linux. V poslednej dobe už vidím záujem veľkých firiem vytvárať takéto aplikácie aj pre Linux (napr. DraftSight).
Čo sa týka programov pre obyčajného užívateľa, tak tých je tam na výber väčšie množstvo.
Orim
10.12.11,18:19
Pretože ak je niekto lama ako som bol ja tak sa mu to možno stane
Ja som ho chcel nainštalovať k pôvodnému systému, ale bohužiaľ ... :D asi som sa preklikol, ale nejakú malú skúsenosť s tým som už mal.

Poviem prečo som neostal pri Ubuntu - pretože sa mi naň nepodarilo nainštalovať tlačiareň. Ona sa akože nainštalovala ale netlačila a vypisovala, že nemá potrebný binárny kód. ???? nešlo to ani v Mandrive 2010.2, robila to aj Magea, ale tam som to nejako rozchodil.

Však si prečítajte recenzie v Openmagazíne 12/2011 http://www.openmagazin.cz/2011/12/openmagazin-122011/, celý si ho môžete stiahnuť je vo formáte PDF tu: http://www.openmagazin.cz/pdf/2011/openMagazin-2011-12.pdf
lstulajter
14.12.11,06:53
P.S. všetkých zvyknú otravovať animované reklamy, no debian mám nastavený tak, že mi len nakreslí okno v ktorom to má bežať a symbol "flash" ak ju nespustím tak neotravuje

Blokovanie reklamy nie je problem ani pod Windows, staci si do prehliadaca (do ktoreho sa to da, samozrejme) doinstalovat doplnky ako Adblock, Adbock Plus, Flashblock a pod. Dokonca to na starsom pocitaci s Windows pokladam za nutnost, ak ma clovek na nom popri spustenom prehliadaci aj nieco urobit.
lstulajter
14.12.11,07:12
celý si ho môžete stiahnuť je vo formáte PDF tu: http://www.openmagazin.cz/pdf/2011/openMagazin-2011-12.pdf

Vdaka za ten odkaz. :-)
OpenMagazin som uz davno necital, nejako som si nenasiel cas. Ale toto cislo je krasne zamerane na stolne hry. Som prekvapeny, kolko priestoru venuju hre Go. Kedysi som bol aktivnym hracom, dnes uz na to nie je cas, ale stale patrim k sypatizantom. :-)

(Sorry za odbocenie od temy, ale aj toto moze byt argument v prospech Linuxu. Vo Windows by ma takyto vyber hier asi nevysiel lacno... iba ak nahodou maju aj verziu pre Windows, ale to je stale zasluha OpenSource komunity, nie Microsoftu.)