holubbn
07.12.11,18:29
Chcem sa opitať čo myslite boli by to velke naklady keby som mal postaveny bungalou a mal by som tam take male radiatory na elektriku na 220 V take ake mame v praci.Neviem či tie vydavky za kurenie rurky ,pec palivo,komin či by sa mi to neoplaťilo .
Takto zaplatim len za elektriku a hotovo .
No neviem cenovo ?
Počitajme tak 5 miestnosti na elektriku.
TomasHC
08.12.11,06:51
Ani veštica Teodora nevie aké bude mať dom straty. Pokiaľ to bude čokoľvek horšie ako 10cm izolácie stien a 25cm stropu, tak sa nedoplatíš. Nehovoriac o regulácii...
plamen4
08.12.11,07:18
Ak postavíš dobrý NED tak je to v pohode. Donedávna som nad tým uvažoval aj ja. Nakoniec som sa rozhodol pre vodnú podlahovku a malický el. kotol. Ale lacnejšia verzia sú tie konvektory. Malý konvektor zoženieš za 70 eur. Dá sa ľahko regulovať, bývajú aj s vlastným termostatom. Dokonca známi ide dávať do EPD domu el. olejové konvektory, ktoré majú vlastný termostat a týždenný program.
deli.
08.12.11,07:29
jedine pri energeticky pasívnom dome. Inak je to neúmerne drahé.
fetya
08.12.11,19:10
tiez riesim kurenie: bud elektricke odporove kable fenix, alebo elektrokotol s vodnou podlahovkou. Dom je bungalow, 110m2, tepelne straty 7 kw, krb teplovzdusny. co je lacnejsie riesenie? kable, alebo kotol + podlahovka. plyn nemam. ako je to s nakladmi pre vybudovanie a potom pre prevadzku?
dolfort
13.12.11,01:04
Mne sa osvedčilo mať zdupľovaný zdroj tepla, pričom aspoň 1 z nich NIE JE od externého dodávateľa. U nás okrem el. kotla + podlahovka mám 2x krbové kachle a osvedčuje sa mi to nenormálne po celú vykurovaciu sezónu a aj v prechodných obdobiach.
Samozrejme tiež záleží ako kde, ale u nás sa už stalo, že elektrika nešla skoro dva dni pri kalamite.
Skrátka ak ti z akéhokoľvek dôvodu vypadne jeden zdroj tepla, nasadíš druhý. Nie je veľa vecí horších od stavu že nedokážeš vo vnútri zabezpečiť teplo. Nevrhni sa slepo do náručia rozvodného závodu. Raz sa ti to vypomstí.
tienik
13.12.11,12:58
O vyhodnosti akehokovek kurenia sa da povedat len ak zratas vsetky naklady.
Treba brat do uvahy investiciu, prevadzkove naklady, servis, prehliadky....atd.
Ja osobne idem tiez kurit elektrikou - vyslo mi to toho casu ako najrozumnejsie riesenie po stranke konfortu, regulacie, dokoca aj spotreby :-) (ale domu ako celku - spotreba samotneho kurenia ma nezaujma).
Regulovat sa to da uplne jednoducho a dokonale - neviem si existuje pruznejsi zdroj.
Ale kazdopadne, urcite by som nedaval nic co ma povrchovu teplotu vyssiu ako 60-80 stupnov - potom na tom hori prach. Takze ziadne konvertory, ale skor el. kable, alebo infrapanely (tie davam ja)
Vykurovat elektrikou vodu sa sice da, ale neviem, ja osobne to nevidim ako uplne spravnu cestu z viacerych pricin, ale to je na dlho - ale aj toto by som odporucal skor ako konvertory.

A na koniec, velmi dobre to napisal dolfort, netreba sa spolahnut na jeden zdroj - nech je aky chce. Takze aj ja davam elektriku + krb. Krb pojde az do okamihu kym nespotrebuje drevo a vzduch bez potreby akejkovek inej energie.
Ale pozor, nie ze si niekto da k plynovemu kotlu elektrokotol :-)
tienik
13.12.11,12:59
jedine pri energeticky pasívnom dome. Inak je to neúmerne drahé.

preco?
tienik
13.12.11,13:02
Ani veštica Teodora nevie aké bude mať dom straty. Pokiaľ to bude čokoľvek horšie ako 10cm izolácie stien a 25cm stropu, tak sa nedoplatíš. Nehovoriac o regulácii...

tych 25 by som s pokojnym srdcom dal na 30, ale vies mi vysvetlit problem z regulaciou? Lebo ja osobne si neviem predstavit pohodovejsiu ulohu ako regulovat elektricke kurenie
ewita888
13.12.11,13:04
elektrickým kúrením nikdy nebudeš mať také teplo, ako kúrením drevom.. aj keď ti pojdú nonstop naplno, hlavne v mrazoch.. kúrila som tak 5 rokov, zimy som si užila až až.. doporučujem krbové kachle, to nie je až tak drahé a vykúri to jedna radosť..
a el. kúrenie je nenormálne drahé na to, že máš problém vykúriť miestnosť..
bjuty smis
13.12.11,13:11
elektrickým kúrením nikdy nebudeš mať také teplo, ako kúrením drevom.. aj keď ti pojdú nonstop naplno, hlavne v mrazoch.. kúrila som tak 5 rokov, zimy som si užila až až.. doporučujem krbové kachle, to nie je až tak drahé a vykúri to jedna radosť..
prepáč, ale to si robáš srandu ? prečo by el. kúrením NIKDY nabolo také teplo, ako drevo ? a hlavne v mrazoch ? teda ak to náhodou nemyslíš tak, že drevo má pri horení 900 stupnov a to el. nemá.....
TomasHC
13.12.11,13:13
tych 25 by som s pokojnym srdcom dal na 30, ale vies mi vysvetlit problem z regulaciou? Lebo ja osobne si neviem predstavit pohodovejsiu ulohu ako regulovat elektricke kurenie

Ja som problémovú regulácia myslel vzhľadom ku "take male radiatory na elektriku na 220 V", eto vsjo.
ewita888
13.12.11,13:19
prepáč, ale to si robáš srandu ? prečo by el. kúrením NIKDY nabolo také teplo, ako drevo ? a hlavne v mrazoch ? teda ak to náhodou nemyslíš tak, že drevo má pri horení 900 stupnov a to el. nemá.....
čítal si pozorne moj príspevok? lebo písala som, že 5 rokov som vykurovala elektrinou, stále tam bola zima... teraz máme krbové kachle, nedá sa to porovnať ani zďaleka..
bjuty smis
13.12.11,13:24
aj tie majú termostat
tienik
13.12.11,13:31
elektrickým kúrením nikdy nebudeš mať také teplo, ako kúrením drevom.. aj keď ti pojdú nonstop naplno, hlavne v mrazoch.. kúrila som tak 5 rokov, zimy som si užila až až.. doporučujem krbové kachle, to nie je až tak drahé a vykúri to jedna radosť..
a el. kúrenie je nenormálne drahé na to, že máš problém vykúriť miestnosť..

tak toto by som si ako uspesny absolvent predmetu fyzika na zakladnej skole asi nedovolil napisat. Elektrika je jediny zdroj ktory vieme prakticky na 100% zmenit na teplo (niekedy aj vtedy ked nechceme - ale to volame straty)
To so ste sledovali suvisi zo sposobmi sirenia tepla - konkretne podielu infracervenej zlozky "salanie tepla". Je pravda ze teplo od kachiel "vypada inac" hlavne ked mate zle izolovany objekt, kde vedenie tepla prudenim je viac nez uboho ucinne.
Inac priklanam sa k nazoru ze ta forma kachloveho tepla je pre cloveka prirodzenejsia - podoba sa posobeniu slnka na nas organizmus. A prave preto idem pouzit infrapanely - co je taka bezudrzbova verzia kachiel.

Ale to vsaetko nic nemeni na fakte ze ak su tepelne straty 5 kW napriklad a ja tam dodam 5kW hocijakym sposobom, bude tam vzdy rovnaka teplota. Ale pocitova teplota moze byt ina....

Ja osbne doporucujem tym padom hlavne zateplit, potom kurit, riesi to viac problemov naraz.
bjuty smis
13.12.11,13:32
[QUOTE=ewita888;1917096]čítal si pozorne moj príspevok? lebo písala som, že 5 rokov som vykurovala elektrinou, stále tam bola zima... teraz máme krbové kachle, nedá sa to porovnať ani zďaleka..[/QUOTEčítal. práve preto som reagoval ...ale za to. že ty si mala poddimenzované , alebo zle navrhnuté kúrenie ho netreba celkovo odsudzovať, najmä ked je to úplný nezmysel....
tienik
13.12.11,13:32
Ja som problémovú regulácia myslel vzhľadom ku "take male radiatory na elektriku na 220 V", eto vsjo.

uz chapem, ja som zas myslel kurenie ako celok :-) ale chapeme sa, nie? :-)
bjuty smis
13.12.11,13:34
A ten termostat pridusí horiace palivo (ak je priteplo) ????????????

nie, vysiela naň telemagnetické vlny a ono horí rovnako, len má tzv. modrý ( studený) oheň....
tienik
13.12.11,13:34
aj tie majú termostat

tomu by som pri normalnom kureni neveril - to je skor spinac z nahodnym prerusovanim obvodu.
Pre docasne pouzitie OK, ale na trvale kurenie to uz musi byt spolahlive a presne, co teromostat priamo na vykurovacom telese nikdy nebude.
ewita888
13.12.11,13:35
tak toto by som si ako uspesny absolvent predmetu fyzika na zakladnej skole asi nedovolil napisat. Elektrika je jediny zdroj ktory vieme prakticky na 100% zmenit na teplo (niekedy aj vtedy ked nechceme - ale to volame straty)
To so ste sledovali suvisi zo sposobmi sirenia tepla - konkretne podielu infracervenej zlozky "salanie tepla". Je pravda ze teplo od kachiel "vypada inac" hlavne ked mate zle izolovany objekt, kde vedenie tepla prudenim je viac nez uboho ucinne.
Inac priklanam sa k nazoru ze ta forma kachloveho tepla je pre cloveka prirodzenejsia - podoba sa posobeniu slnka na nas organizmus. A prave preto idem pouzit infrapanely - co je taka bezudrzbova verzia kachiel.

Ale to vsaetko nic nemeni na fakte ze ak su tepelne straty 5 kW napriklad a ja tam dodam 5kW hocijakym sposobom, bude tam vzdy rovnaka teplota. Ale pocitova teplota moze byt ina....

Ja osbne doporucujem tym padom hlavne zateplit, potom kurit, riesi to viac problemov naraz.
vieš, ja sa nejak nerozumiem do tej fyziky, ja mám iba skúsenosti v oblasti kúrenia... a zateplené máme.. ale nech sa páči, nevnucujem nič...
tienik
13.12.11,13:49
vieš, ja sa nejak nerozumiem do tej fyziky, ja mám iba skúsenosti v oblasti kúrenia... a zateplené máme.. ale nech sa páči, nevnucujem nič...

to je OK, ale treba si uvedomit ze hovorime o pocitoch - to sa neda zovseobecnit na kurenie elektrikou ako celok. Ono ak sa to dobre navrhne, dam ruku do ohna zato ze prijemne musi byt pri kazdom spravne navrhnutom kureni