Katka01
08.12.11,10:39
Ahojte. Mam notebook Asus, mam ho uz 4 roky. Pred rokom sa hrozne prehrieval a nakoniec skolaboval. Bol v servise, vycistili ho a odvtedy fachci bez problemov. V servise mi tvrdia, ze notebook by sa mal cistit zvnutra kazdy rok. Chcem sa spytat ludi, co sa v tom vyznaju, ci je to pravda, ci sa zo mna nesnazia len vytiahnut peniaze. Je to naozaj potrebne az tak casto, nestaci raz za dva roky?
Juraj Tlach
08.12.11,09:46
Myslím, že si si odpovedala už sama. Ak sa začne prehrievať je čas ho vyčistiť. Jedno či za rok, alebo za tri.
mpca
08.12.11,09:57
No keby chceli "ťahať" peniaze tak povedia načo čistiť.... počkajte kým sa sám od seba pokazí a my Vám potom predáme nový...
Katka01
08.12.11,13:22
Bol cisteny pred rokom a neprehrieva sa ani nehuci.
iv@n
08.12.11,14:41
preventívna profilaktika je bežná, ale hlavne vo firmách, pri domácom notebooku som to ešte nezažil ;-)
to kde ste ho mali že potreboval vyčistiť? ja tu mám pod stolom 7 ročný počítač čo beží nonstop a čistiť ho netreba, takisto pár notebookov a že by nejak kolabovali pri kancelárskej práci sa povedať nedá.
Katka01
08.12.11,14:52
No doma sme ho mali. Moze to byt tym, ze je to Asus? Neskor mi niekto hovoril, ze to nie je dobra znacka a ze dobre su napr. Dell
Juraj Tlach
08.12.11,15:04
Nie, nemôže to byť tým. Asus je jedna z popredných značiek. Niekde bol ten pc, kde je veľa prachu. Záleží od toho, kde sa používa...na stole, na zemi, v rohu je najviac prachu. Ale to je pre Desktop. Notebooky sú prenosné, takže prehrievanie mohlo nastať aj tým, že si ho mala na perine v posteli.
iv@n
08.12.11,16:01
asus nie je zrovna etalónom kvality, ale zase pár rokov to vydržať musí, ja mám doma teraz štyri notebooky, pritom najstarší IBM je desatročný a zažil teda všeličo a funguje v pohode a toho prachu vo vnútri teda vela nie je.
rozoberať to každý rok kôli povysávaniu, vyfúkaniu prachu je blbosť, ten prach zničí časom ložiská na ventilátoroch aj tak a vysávačom tam nič nespravia, iba tak na výmenu to je ak začne hučať.
ja som kedysi profilaktiku robieval ako náplň svojej práce, poviem ti že raz som otvoril nejakú starú 286, ktorá bola v sklade, teda dosť prašné prostredie, prach by sa dal vyhadzovať lopatkou a fungoval v pohode.
v bežnej prevádzke v normálnej domácnosti je fakt ptákovina rozoberať a čistiť noťas, ktorý nemá šancu nachytať na stole tolko prachu, akurát sa rozviklá celé šasy a bude ti to vrzgať, poprípade sa zadarí nejaká ulomená plastová časť ako to už tak býva.
mecky
08.12.11,16:09
mate vecsina vybornu filozofiu, kym to funguje tak sa toho nechytat :D
ja osobne cistim pravidlelne uz len z dovodu hluku,
ono ani teplota cpu ked lezie nad 70C nieje velmi zdrava, a vecsina ntb sa sama vypne az okolo 100C
takze ked ntb takto rok dva povarite kym sa nezacne vypinat urcite sa vam podakuje :)
iv@n
08.12.11,16:23
ja osobne radšej pravidelne púšťam vysávač, potom nemám taký bordel ani v počítači.
Juraj Tlach
08.12.11,16:54
Čistil som stolový pc asi po seidmich rokoch. Dosť hučal...bola tam vrstva vyše centimetra prachu ako na procesore tak na zdroji. O prieduchoch v bedni ani nehovorím. A ten pc majú na stole v obývačke. Fakt záleží na tom, kde sa používa :)
Juraj Tlach
08.12.11,16:59
Môj názor je, ak začne byť hlučný, treba s tým niečo robiť.)
pepsikova
08.12.11,17:12
...mňa by zaujímalo, píšeš, že v servise ti povedali, že zvnútra čistiť raz za rok...myslíš, že tam robia bársjakí šuflikanti a doporučujú to len tak, aby reč nestála?...
iv@n
08.12.11,17:28
jasné že tam robia šuflikanti, myslíš že je to atómová elektráreň? ja ked som mal osemnásť rokov, tak som po asi 5min prijímacom rozhovore išiel robiť technika skrze počítače a to bola vcelku velká firma s pobočkami po celej SR kde by človek čakal že za vtedajších 300sk na hodinu čo si firma účtovala, dostane nejakého odborníka s dlhoročnou praxou, dvoma titulmi a iq 150 :-)
po dvoch rokoch ked som išiel do menšej firmy pracovať, tak to bolo ešte daleko horšie, pre zákazníka radšej nevedieť čo sa deje za oponou :-)
Katka01
08.12.11,17:32
Tak barsjaki suflikanti tam robia. Bol to neskutocne drahy servis. Odniesla som im komp, nesiel vobec zapnut, bol mrtvy. Oni ho sfunkcnili a do druheho dna sa bez akehokolvek dovodu zas pokazil, zas to iste, nesiel zapnut, nereagoval. Odniesla som ho tam zas, servisak na to kukol, kukol do papierov a povedal, ze to je neopravitelne. Vratili mi peniaze a isla som prec. Ked som sa o tom bravila s bratom, povedal, ze ma kamosa, co sa do kompov vyzna a ze sa mi na to kukne. Kukol, opravil a odvtedy komp rok fachci bez jedineho problemu.
iv@n
08.12.11,17:41
to máš ako v autoservise a iných -servisoch, stavbárčine, .. asi to máme v náture, ked ukážeš že sa v danej problematike nevyznáš tak ťa ošklbú ako hus.
arizona
08.12.11,20:24
Ak mas manzela,alebo priatela, ktory je trochu technicky zdatny, tak ti to vycisti od prachu aj doma,nemusis nosit kvoli tomu do servisu.
sthruska
09.12.11,07:00
Aby sa NB vy(pre)čistil nie je nutné ho otvárať. Ja ho osobne prefúknem cez vetracie otvory. Je to lepšie ako nič.
Ak niekto tvrdí, že PC netreba čistiť, tak nevie čo hovorí.
Katka01
10.12.11,09:22
Velmi pekne vam dakujem vsetkym za rady a ochotu pomoct. Sice mi kazdy radil nieco uplne ine a tak mudrejsia nie som, ale nejak sa uz zariadim.
Katka01
10.12.11,09:25
arizona: no mam priatela ktoreho povazujem za technicky zdatneho, ale skor na software, v pocitacoch sa nezvykne rypat. Bal sa do toho sturat aby to nahodou nepokazil. Esteze brat ma kamarata ktory je na toto fakt profik a nakoniec mi pomohol on a opravil aj to, co v predrazenom servise oznacili ako neopravitelne.
sthruska
10.12.11,10:04
Ale veď to máš jasné. Čistiť treba, ale kvôli tomu nemusíš chodiť do servisu.
Vypni NB zapni vysávač a povysávaj (ja by som to aj prefúkol, len neviem aký maš duj ;) )
1 - klávesnicu. Ešte predtým obráť NB a mierne vyklep a vysyp z neho všetky obedy.
2 - všetky vetracie otvory

POZOR - vžiadnom prípade nevysávaj DVD mechniku.
mecky
10.12.11,13:13
len taka mala poznamka k oblubenemu vysavaniu: moze sa stat ze takymto stylom roztocite vetracik na daleko vyssie otacky ako je stavany a prakticky mu tym znicite vnutorne puzdro
misoft
10.12.11,16:45
roztocite vetracik na daleko vyssie otacky ako je stavany a prakticky mu tym znicite vnutorne puzdro - krátkodobé "roztočenie" nemá šancu zničiť púzdro - to by muselo "vrčať" cca 1 hodinu, aby načalo púzdro.
BTW: ja tiež vysávam :D NB aj desktop - tam dokonca hubicu vysávača priložím priamo k vetrákom, točia sa ako besné a doteraz mi bežia ako nové - ticho, ľahko - a to sa točili možno 15000 ot./min. Lenže toto robím v primeranej dobe - pokiaľ neprečistím - cca 2-3 min.
mecky
10.12.11,17:03
tiez som si nemyslel ze je take nieco mozne, kym som nevidel na vlastne oci na 3 rocnom asuse, po asi 30s kúre sa vetrak zacal zadrhat :)
a viem este o jednom cloveku ktoremu sa tiez podarilo, novy vetrak tym asi neodpravis, ale ciastocne vybehnuty mozes

na desktope ich aj ja prebehnem niekekedy, velky vetrak sa tak rychlo neroztoci
iv@n
10.12.11,18:49
arizona: no mam priatela ktoreho povazujem za technicky zdatneho, ale skor na software, v pocitacoch sa nezvykne rypat. Bal sa do toho sturat aby to nahodou nepokazil.
to je iba dobre, rozoberať noťas bez servisného manuálu kde vidíš ako sú uchytené jednotlivé diely je robota pravidelne končiaca zlomením nejakého bazmeku.
a ešte k tomu vysávaniu desktopu, kedysi v robote som mal kolegu, ktorému sa pravidelne stávalo že povysával jumpre na základnej doske popri profilaktike, klasika.. super robota potom nastavovať frekvencie procáka a napájanie nanovo ;-) ešteže dnes sú už dosky inteligentnejšie.. a vysávače slabšie ;-)
arizona
10.12.11,19:08
arizona: no mam priatela ktoreho povazujem za technicky zdatneho, ale skor na software, v pocitacoch sa nezvykne rypat. Bal sa do toho sturat aby to nahodou nepokazil. Esteze brat ma kamarata ktory je na toto fakt profik a nakoniec mi pomohol on a opravil aj to, co v predrazenom servise oznacili ako neopravitelne.


to je iba dobre, rozoberať noťas bez servisného manuálu kde vidíš ako sú uchytené jednotlivé diely je robota pravidelne končiaca zlomením nejakého bazmeku.
a ešte k tomu vysávaniu desktopu, kedysi v robote som mal kolegu, ktorému sa pravidelne stávalo že povysával jumpre na základnej doske popri profilaktike, klasika.. super robota potom nastavovať frekvencie procáka a napájanie nanovo ;-) ešteže dnes sú už dosky inteligentnejšie.. a vysávače slabšie ;-)
Mala som dva Asusy.Bola som s nimi spokojna, vydrzali dost! Ale boli pouzivane v dost prasnom prostredi,co im sposobovalo obcas prehrievanie.
Momentalne nie je moja polovicka vedla mna, takze to napiseem iba laicky, neviem blizsie opisat...
Softwerovo som ja zdatnejsia ako moj muz,on je vseobecnejsie technicky zdatny ako ja...
Ale ked NB zacal prehrievat, tak muz jednoducho odsrouboval zadnu cast,kde je ventilator a vycistil od prachu.Niekedy som bola prekvapena,aky sulec prachu stadial vylovil.:D
Akurat daval pozor,na dlzku drotikov...aby nepretrhol.
Zlahka povysaval, potom docistil vatovou tycinkou namocenou v alkohole...
Po tychto cistiacich zakrokoch bol jeden z notebookov aj v zarucnom servise, ale nebol ziaden problem...
Netusim, ci toto je najspravnejsi sposob,ale NB to vzdy pomohlo,fachcil dalej bez prrehrievania a inych problemov...
iv@n
11.12.11,03:28
ked ono zrovna noťas málokedy držia pohromade iba šrobiky, väčšinou je to pozacvakávané na spôsob žraločieho zubu a je treba vedieť kde čo zatlačiť a nezlomiť. ja som ešte nevidel doma rozoberaný noťas na ktorom by to nebolo vidno. na niektoré typy sa dajú nájsť na youtube návody ako ho rozobrať a nezničiť, chce to ale vercajch a šikovné ruky.