michal sluciak
08.12.11,17:20
Zdravim vsetkych ochotnych poradit. Ak sa v niecom mylim, je to mozne:) O plesniach sa toho tu uz popisalo a mam nejaky prehlad takze rozumiem co plesne su a ako proti nim postupovat.
Dom klasicky 80 roky "komunisticky" styl vacsia kocka na mensej. Z toho utvorene presahy . Sede kvadre tusim 40cm. velkost presahov je 50 cm po celom obvode domu. Okna ruska borovica dvojite (nie srobovacie) klasicke sklo- poctiva vyroba 1978. Izba na severnej stene ( roh presne ukazuje na sever:). Cela severna strana a roh postihnuta plesnou [v rohoch do vysky cca 30 cm klesa tangencialne k podlahe a nad podlahou je to sumerny 10 cm pas a jeden flak priemeru cca 30 cm 25 cm nad podlahou.]. Pravdepodobne sa nevetralo ako malo. V izbe su parkety a co je zaujimave plesen pod nimi nebola. par som ich vybral kvoli kontrole ci sa plesen nedrzi pod parketami.Ja osobne si myslim, ze je to "ucebnicovy" tepelny most. Ochladzovanie steny prebieha nie len cez zvislu stenu, ale este aj zo spodu presahu a nasledna kondenzacia v tych miestach. Rozmyslal som zateplit iba tie rohy a miesta, kde sa tvoria plesne polystyrenom, inym materialom [akym ? ktory by bol a preco najvhodnejsi v tomto pripade] zvonku. A to tak, ze cely ten presah plus cca 50-80cm stena. Take extrudovane L nalepene na okraje toho presahu. Cely dom zateplovat nechcem. Netreba. Pri 5 ludoch ma plyn na kurenie, varenie a ohrev vody vyjde rocne na 1100 E, neverim ze by to bolo rentabilne a potom riesit mozne zmeny vlhkosti v dome...
Alebo zdemontovat parkety na sirku toho presahu a zaizolovat to zvnutra[pod parketami] ?
Takze je toto mozne riesenie na odstranenie plesni? Je mozne takto postupovat ? Riesil niekto nieco podobne ?
Dakujem za rady
220870
08.12.11,16:52
Podľa popisu sú to evidentne tepelné mosty od stropu a podlahy.Relatívne najlacnejšia oprava by bola odizolovať vonkajšiu stenu od poteru vo vnútri domu vložením tepelnej izolácie pri styku múru a poteru.Alebo zateplením sokla domu z exteriérovej strany.
nepíšete skadbu stropu.Ale takéto flaky sú takmer 100% tepelný most styku venca a stropu.
Ps .Mám dom z 1953 r.Pálená tehla strop trámový ,omietka,doska,22 cm medzera ,doska 3cm škvárobetón.Zateplil som múry 5 cm polystyrénom.Kúrim len kachalmi 114m2.Za plyn platíme 52€ mesačne.Interiér z dôvodu že manželke je nonstop zima vykurujem na 25 -30°C.
Zrovna teraz som dokončil zateplenie stropu tiež 5 cm polystyrén.Predpokladám, že platby za plyn spadnú na polovicu.Vychádza mi z toho že zateplenie nie sú vyhodené peniaze.
michal sluciak
08.12.11,17:20
ano zabudol som ten strop. strecha do mierneho spadu . deka. na tom vrecia perlitu dosky a tusim IPA alebo nejaka lepenka co sa kedysi pouzivala [za tie roky asi 4-5 vrstiev]
""odizolovať vonkajšiu stenu od poteru vo vnútri domu vložením tepelnej izolácie pri styku múru a poteru""
neviem si predtavit realizaciu [ styk muru a poteru to su rohy vnutri izby ? tzn. to ectrudovane L dat vnutri v izbe?]
""Alebo zateplením sokla domu z exteriérovej strany.""
mozte mi prosim Vas povedat technologicky postup ?
Este upresnim, ze tie plesne sa tvoria na poschodi [vacsia kocka na mensej] len v miestach presahov. Myslite , zeby nezatepleny sokel mohol sposobovat plesnenie rohov 2.66 m od neho ? musim to vyriesit tie plesne musia zmiznut. dakujem moc za radu
michal sluciak
08.12.11,17:25
dodatok. prizemie neplesnie.
iv@n
08.12.11,17:28
220870 ty si dával päťku na fasádu a do stropu? som myslel že si stavbár nie?
220870
08.12.11,17:29
Premrznutý sokel môže len za plesne v oblasti podlahy.Hore to prerza železobetonova deka a obvodový veniec .Tipnem si "menili ste okná predtým to bolo ok teraz po výmene sú plesne",za cisára pána sa totižto nezateplovali vence a základové deky od obvodu .
michal sluciak
08.12.11,17:46
Prilozil som aj obrazok vybehol som narychlo von. Okna sa nemenili. tam kde su sipky by som to zateplil. ten presah zo spodu a bocnu stenu. Mohlo by to pomoct? Zaklady su v pohode podla mna. barak je podpivniceny a taku suchu pivnicu som hadam ani nevidel . Potom mam este jednu otazku ohladne tohto doma, ale dam to do inej temy. Nesuvisi s plesnami. Dakujem
220870
08.12.11,18:12
220870 ty si dával päťku na fasádu a do stropu? som myslel že si stavbár nie?
Nie skladba od spodu SDK ,folia,omietka, doska ,polystyrén(medzi hradami) ,doska.
220870
08.12.11,18:14
Ano treba to zatepliť najlepšie z vonku .
michal sluciak
08.12.11,18:53
dakujem velmi pekne
evula0
09.12.11,06:53
Ak budeš z vonku zateplovať stenu poschodia len do nejakej výšky, budeš musieť riešiť zub ,ktorý vznikne na vrchnom konci zateplenia voči stene( voda-klampiarske prvky alebo čo?, nová omietka len na časti steny?) Odporúčam zateplenie celých stien(najmenej dvoch ku severnému rohu) a eps 10cm. Hrúbkou EPS sa pracnosť nemení, náklady len o niečo minimálne, úžitok (tepelný odpor EPS 10cm cca 2,5)oveľa lepší ako pri 5cm(1,28) a naviac rosný bod sa posúva zo steny do EPS.
Pre orientáciu skladba steny a tepelný odpor:
popolčekový plynosilikát 40cm=2,0
EPS 10cm =2,56

spolu 4,56 a to je celkom dobré

pre EPS 5cm 3,28 a to je na hrane podľa normy pre novostavby


na spodnom presahu neviem skladbu podlahy, ale napr. železobetón hrúbky 20cm má tep.odpor len 0,14 a k tomu EPS 10cm dáva súčet len 2,7.

výborné na stránke http://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/68-prostup-tepla-vicevrstvou-konstrukci-a-prubeh-teplot-v-konstrukci