michal sluciak
08.12.11,20:14
Zdravim vas vsetkych. Na dom , kt. je na obrazku [11x11 m, material seda kvadra r.v. 1980, strecha rovna s miernym sklonom, typ "vacsia kocka na mensej' s 50cm presahmi], by som chcel nadstavit dalsie poschodie. Myslim si, ze presahy tvorene prvym poschodim budem musiet spevnit podperami [slabost deky v smyku tusim]. na tych 11m by som dal 3.Su tu dve moznosti, kt. je mozno vidiet na fotke. Cervenym - zelezobetonovy stlp [alebo tvarnice vyplnene zelezom a betonom ?] Ciernym - vzperove trojuholniky [ bud kovove alebo zasalovane / zelezo beton ?]. Chcem sa spytat, ktore riesenie by bolo lepsie.
Dalej by som chcel pouzit co najlahsi material na to druhe poschodie. Ktory material na mury je najlahsi? [YTONG vs DREVO mozno materialy pre nulove domy?] Mam nejaku predstavu, ale radsej by som pocul nazory. Co sa tyka strechy / pravdepodobne je najlahsim [co do vahy ] plechove riesenie alebo kanadsky sindel [ja to volam asfaltovy smirgel]. Poznate niekto este lahsie riesenie strechy ? Sklon bude mat minimalny.. Dakujem
iv@n
08.12.11,21:30
ked bude sklon tej strechy minimálny tak by ťa mala zaujímať váha snehu, tá bude väčšia ako váha toho plechu alebo šindla.
220870
09.12.11,07:59
Neviem ,ako je to postavené ale ak je to postavené tak, ako sa má(nieje to odfušované) tak sa dá na ten dom v pohode postaviť ďaľšie poschodie.V každom prípade to musí posúdiť statik.
Ak by predsa len potreboval podpery tak sa to dá lepšie riešiť z interiéru.Najľahšia konštrukcia bude drevenná,potom z Ytongu.
michal sluciak
09.12.11,09:21
to 220870 . Nad tym interierovym riesenim som nemyslel... myslite podpery po kraji izieb ? Mozno keby tie podpery boli tak 15x15... plus je tu nosna priecka kt. sa da povazovat za podperu.. to by stacili vlastne uz len dve na strane v kazdej izbe jedna ... ale za uvahu to stoji. Dakujem . Statika som oslovil . Neprepocitaval nic len mi to priamo povedal ze tie podpery by to vyriesili a netreba nad nicim uvazovat ani sa bat ze by to malo problem . Staval kamzik a viacero velkych stavieb pocas .
to iv@n : jasne nad snehom som uvazoval preto ccem tu najlahsiu strechu. Sklonom minimalnym som myslel minimalny sklon kt. je povoleny pre danu oblast. Myslim ze pre zilinu je to 18 stupnov... Neviem prresne, ale da sa zistit. V Opave kde kamarat riesil ocelovu (!) strechu na bungalov je to spominanych 18 stupnov, dal to na 14 stupnov a drzi to aj sneh a vsetko. je pravda ze je to len prizemny bungalov, podmienky ine ako pri mojom druhom poschodi. Ale doporuceny sklon strechy budem riesit podla noriem .
220870
09.12.11,09:49
Používajú sa buď gulaté s priemerom 12 cm ,alebo hranaté jokle 10-12 cm.Ak by ste to dávali z vnútra tak by odpadol problém s novým základom ktorý by ste museli urobiť pod stojky vedĺ starého základu.Naopak zúžili by ste si miestnosti v interiéri.
michal sluciak
09.12.11,10:23
jasne. tie zaklady pod stojky z vonku tomu rozumiem. ale nie je mi jasne ako uchytit druhy koniec toho joklu. Staci tam navarit ocelovu platnu vacsiu ako je priemer stojky a nasrobovat to do toho presahu [treba asi strhnut kozovku na tom mieste a nasrobovat to priamodo deky ?] a samozrejme zateplit? aby sa cez tie stojky a sroby v deke neutvorili tepelne mosty ? prichytit ten jokel aj do muru [cca dve tri kotvy na celu dlzku ?]

Je vyhovujuce riesenie roksorova klietka zasalovana a vyplnena betonom, miesto tych stojok? Bolo by to kazdopadne zdlhavejsie...bol by konecny efekt porovnatelny alebo lepsi ?

v pripade interieroveho riesenia. navarit na oba konce toho jokla ocelove platne a tie nasrobovat do spodnej deky a do hornej deky ? [asi treba dat dole omietku v miestach uchytov ?]

Este mi nie je jasne. Dlzka tych joklov musi byt na milimetre presna [od spodnej deky do hornej deky, mozno par milimetrov zapustit do diek? ] alebo sa pouziva nejaka dilatacna vlozka [ako na dialnicnych stlpoch - tepelna roztaznost zeleza ...]?
dakujem

Ospravedlnujem sa za tolko otazok, ale ludi s kt. sa mozem o tomto porozpravat vela nie je. Resp. nemam moc k nim doveru. A ja ked nepoznam problematiku, tak nebudem mat pokoj. Nechcem ziadne nepredvidane komplikacie, radsej sa spytam, akoby som potom mal napravat pokazene...ja 4x meram a potom rezem :)
220870
09.12.11,10:35
Jokle budú asi lepšie.Vychádzam z 22 ročnej praxe.Za ten čas som nikde nevidel že by sa vkladala karisieť armovací kôš a pod. atd...Treba osekať omietku to určite.nieje nutné na milimeter skôr nechať vôlu 15mm a vyplniť betónovou zmesou prípadne na mieste vyklinovať.Prípadne najskôr osadiť stojku oprieť do vrchu koľko sa dá a potom betonovať pod stojkou.Statik asi doporučí na roznesenie váhy po celej dlžke naležato jokel[] ,I alebo U profil.Nemusí sa to šrobovať ale môže skôr sa to zvára.
michal sluciak
09.12.11,11:35
jasne. super. takto si to nejako teoreticky predstavujeml: zaklady pod stojky do hlbky 50cm [viac asi netreba]
joklova "hrazda" dlzky steny domu s 3-4 stojkami dopredu zozvarana, prichytena kotvami [moze - nemusi] do deky, vyklinovana a dobetonovat na spodku

Nebude problem s tepelnymi mostami ? Ja by som tie jokle zateplil. Polystyrenom ? Robi sa to alebo prenos chladu je zanedbatelny cez tu konstrukciu? a co roztaznost zeleza ? myslim ze pri 2.66 m to bude par desatin milimetru.
iv@n
09.12.11,12:47
to iv@n : jasne nad snehom som uvazoval preto ccem tu najlahsiu strechu.
tu je celkom pekný článok o zaťažení strechy - http://www.asb.sk/stavebnictvo/konstrukcie-a-prvky/strechy/ochrana-striech-proti-ucinkom-snehu-192.html

Ak by sme uvažovali so zaťažením snehom práve tými 200 kg/m2 a pôsobením bežného vetra, zistíme, že vplyv krytiny na celkovom priťažení nosných častí krovu nepresahuje 10%, a to bez ohľadu na to, pre ktorú krytinu sa rozhodneme. Ak by sme sa zaujímali aj o zaťaženie od základov, stropov, murív, schodísk a ostatného užitočného zaťaženia preneseného až na základovú škáru, zistili by sme, že priťaženie vplyvom krytiny je tak nepatrné, že v žiadnom prípade nemôže spôsobiť rozhodujúce zásahy do stability objektu. Ďalším nezanedbateľným vplyvom na zaťaženie je účinok sania prúdiaceho vzduchu na záveterných stranách šikmých striech, kde veľkosť pôsobiacej sily až niekoľko desiatok kilogramov na 1 m2 môže vytrhnúť krytinu zo strechy. V takýchto prípadoch je veľkou výhodou vyššia hmotnosť krytiny .
ciners
09.12.11,14:45
Najprv to dajte prepocitat, ta konstrukcia bude tak neesteticka,ze vypocet je potrebny. Na druhej strane, toto chce stavebne povolenie a k tomu ide vypocet automaticky.
michal sluciak
09.12.11,21:52
Mam to navrhnute v 3D a bude to esteticky vyzerat dobre. Samozrejme realita a 3D projekcia su dve rozdielne veci. Videl som podobny barak postaveny v indonezii odtial som sa dal inspirovat. Nebol som si len isty tymi presahmi , ale ked ich podopriem tak nebude problem. Ten clanok o streche je dobry . A stavebne povolenie :) pokutu mam zahrnutu v nakladoch :) a susedov mam v pohode. :) dakujem za nazory. rozsirili mi obzor. Ked [ak] to dotiahnem do uspesneho konca tak pridam foto . [cca 2 roky] :)
michal sluciak
09.12.11,22:19
pripajam 3D projekciu pre inspiraciu
220870
10.12.11,03:54
Výborne to vyzerá.
iv@n
10.12.11,19:56
ty a tú terasu na tom pohľade zozadu drží čo? nebudú tam nejaké podpery?
ciners
11.12.11,19:28
neesteticke som myslel tie konzolky, nie dom.
michal sluciak
12.12.11,14:08
uz rozumiem tej neestetickosti. ano povedal mi to aj jeden stavar ze to bude neesteticke. tie konzolky sa budu musiet niecim zakryt [napr. simulovat drevene hranole ] .... ta terasa [deka s presahmi] hore moze byt, ale nemusi. Ak by bola tak len cca 50-70 aby sa dala dat stolicka hocikde.
ciners
13.12.11,06:57
uz rozumiem tej neestetickosti. ano povedal mi to aj jeden stavar ze to bude neesteticke. tie konzolky sa budu musiet niecim zakryt [napr. simulovat drevene hranole ] .... ta terasa [deka s presahmi] hore moze byt, ale nemusi. Ak by bola tak len cca 50-70 aby sa dala dat stolicka hocikde.

Michal, preto pisem, ze najprv to dajte spocitat. Mozno tie konzolky nebude treba, alebo vymyslite nejaku lahsiu konstrukciu.
michal sluciak
18.12.11,19:33
Michal, preto pisem, ze najprv to dajte spocitat. Mozno tie konzolky nebude treba, alebo vymyslite nejaku lahsiu konstrukciu.
mate pravdu. dakujem