xray1978
08.12.11,21:59
Kúpili sme 40 ročný poschodový rodinný dom - klasickú kocku s plochou strechou pokrytou pozinkovaným plechom. Plech nie je pôvodný, dľa údajov predošlého majiteľa bola strecha renovovaná v polovici 90.rokov. Počas rok trvajúceho prerábania domu sme to nepostrehli, ale po nasťahovaní sme si všimli, že pri silnejšom nárazovom vetre plechová strecha duní, ako keby vonku hrmelo. Pôsobí to dosť rušivo najmä v noci, nakoľko spálňa je na poschodí priamo pod strechou. Je to normálny jav pri plechovej streche? Alebo je to prvý varovný signál, že plechy sú asi uvoľnené a pri najbližšom silnejšom vetre môže dôjsť k podfúknutiu plechov a odtrhnutiu od strechy? Pomohlo by zaťaženie betónovými tvárnicami po obvode? Strecha nikde nezateká, plech je nepoškodený, počas prerábky bol očistený, odmastený a 1 x natretý Renolastom. Ďakujem za odpovede.
a_je_to
08.12.11,21:11
Na Sliači za posledné 2 roky zobral nárazový vietor v jarnom období aspoň 4 úplne ploché strechy. Nepodceňuj možnosť prudkého podfúknutia, nájdi po obvode miesta možného nadvihnutia a spevni ich.
iv@n
08.12.11,21:26
mne pri vetre fúkajúcom z určitého uhla hrkoce plechová strecha tiež, nie plochá ale áčková, je to bohužial tým že sa tie falce robili skoro s metrovým rozostupom a ten plech má určitú vôľu. ja som to riešil tak že som medzi latovanie a plech tam kde sa dalo strekol montážnu penu, takže ked zafúka vietor, plech nemá priestor na to aby sa prehol a zarezonoval. neodstránil som tie pazvuky úplne ale aspoň obmedzil.
220870
09.12.11,07:49
Nemalo by to dunieť.Niečo bude zle.
anto
09.12.11,07:55
Plech vám duní pri silnom vetre. Ja som to odstránil tak, že som zavolal firmu, ktorá mi na povrch dala nejaký polystyrén cca 2-3 cm, a na to upevnila nepremokavú fóiu fatrafol. Teraz mám pokoj a môžeme pokojne spávať. Zároveň odpadajú nátery a údržba plechu.
xray1978
09.12.11,08:24
Takže ak tomu správne rozumiem, určité rezonovanie plechu je možné - ako sa vraví " it´s not a bug, it´s a feature :)". V každom prípade zavolám klampiara (najlepšie dvoch nezávisle od seba), nech sa na to pozrie. Chcel som len získať nejaké informácie, pretože mám zlé skúsenosti - majstri by najradšej všetko hneď vymenili, aby si mohli zarobiť. Ďakujem zatiaľ za rady.
lapejko
10.12.11,22:48
falcovaný plech je prichytený pásikmi plechu, ktoré sú vložené do falcu a sfalcované, dodatočne je to ťažko doplniteľné ak je ich málo, snáď podlepiť k doskám montážnym lepidlom