suchanic
09.12.11,07:41
dobry deň,
som v podnajme a mam najomnu zmluvu. Minuly rok som mal nedoplatok na spotrebe plynu 300 EUR. Tie som najomcovi zaplatil. Tento rok mi vysiel preplatok na plyne a elektrine 600,- EUR. Najomca mi to neuhradil s tym, ze nasa najomna zmluva riesi iba nedoplatky, ale nie preplatky. Je to normalne? Ma na to narok?

Vdaka
trevize
09.12.11,06:51
Ak som spravne pochopil, asi si mylite najomcu s prenajimatelom.

Zalezi len na zmluve, ale vacsinou sa preplatky nevracaju. Isty objem energii je v cene a ak ich nespotrebujete, Vas problem.
suchanic
09.12.11,06:56
dobry den,

neviem ci som to pomenoval spravne. Ja som v podnajme. Minuly rok som mal nedoplatok, tak mi majitel bytu zvysil zalohove platby za energie. Tento rok vysiel preplatok za energie 600 EUR a tie mi nevratil s tym, ze to nemame v zmluve. Ze mame zmluvne riesene len nedoplatky. To je naozaj standard? Vdaka pekne
Mila123
09.12.11,06:58
prečo si s takú zmluvu podpísal?
Mária27
09.12.11,06:59
Preplatky sa zvyčajne riešia tak, že o to menej odvedieš v zálohových platbách. Ak by si chcel preplatok nechať, išlo by o bezdôvodné obohatenie. Ak si tak vysvetľuje znenie zmluvy, priviedol ťa do omylu a bola by zmluva v tej časti neplatná.
suchanic
09.12.11,07:00
:) dobra otazka
nenapadlo ma ze moze nastat taka situacia
Mária27
09.12.11,07:04
Kludne mu povedz, že máš energie pre každý prípad predplatené.
bjuty smis
09.12.11,08:20
ja by som neplatil zálohy na energie až do výšky 600.-€, jednak si si ich už predplatil
a nemyslím, že dne len tak lahko dá byt do prenájmu....
kamoska1
09.12.11,16:09
Ja tiež prenajímam byt,zmluvu mi robil právnik a mám tam zahrnuté aj nedoplatky aj preplatky energií.Keď majú nájomcovia preplatky,tak im to vrátim a keď nedoplatky,musia mi to doplatiť,ak medzi tým už nie sú preč:-).
misoft
09.12.11,17:24
Prenajímateľ sa takto dopúšťa tr.činu neoprávneného majetkového prospechu.
Zdôvodnenie: nájomník platí zálohové platby - v prípade nedoplatku (zálohové platby sú nižšie ako skutočné náklady) musí toto doplatiť - prenajímateľ takto nemá žiadnu stratu.
V prípade preplatku (zálohové platby sú vyššie ako skutočné náklady) musí toto dostať späť - prenajímateľ nevyplatením získa peniaze navyše, pričom on žiadnu stratu nemá, nakoľko už bola zaplatená.
Písomne (doporučene) upozorniť prenajímateľa, že pokiaľ nebude preplatok vrátený, budeš toto vyžadovať súdnou cestou, prípadne podaním tr. oznámenia pre spáchanie vyššie uvedeného tr. činu.
Okrem toho: takáto zmluva, kde sú riešené len nedoplatky, ale nie preplatky, je zo zákona neplatná, pretože jednostranne zvýhodňuje jedného (prenajímateľa).