Erikkire
12.12.11,20:32
Zahrade zdar,

Prave planujem ake ovocne stromceky na jar/jesen 2012 vysadim do novej zahradky.

V prvom rade som precital vsetky temy tykajuce sa stlpovitych odrod, najme prispevky od wabi
a zaujali ma stlpovite odrody a rezistentne odrody.
Mam maly kusocek zahradky za domom pri BA.
Novonavozenu kvalitnu zeminu som preryloval a na jar/jesen by som chcel zasadit cca 15 stromcekov.
Zaujali ma najme stlpovite odrody jabloni (hlavne rezistenty) a to koli minimalnej "udrzbe" a na malom mieste je tak mozne dopestovat viacej druhov ovocia,
pre sa pytam ake reistentne druhy stromcekov doporucujete na malu zahradku. Strihat stromky neviem, preto by som rad nieco na sposob stlpovite jablonky.
Ak viete doporucit podpnik, ci odrody
Moja predstava je:
3 stromky jabloni
3 stromky hrusne
2 stromky ceresne
3 stromky marhule
1 stromcek broskyna
1 stromcek klasicke slivky (Bystricke ale odolne voci sarke)
1 stromcek slivky - "ringloty"

Idelane by boli stlpovite odrody, plody nemienim skladovat (nemam kde), ide o chut a odtrhnutie si zo stromceka a zjedenie
Viem ze idelane je si vysadit podpniky a nechat si stromceky nastepit na mieste,
ale ako na to?
Urcite si nemozem dovolit do malej zahradky vysadit velke stromy ...

Dakujem
wabi
13.12.11,18:15
U jabloní vzhľadom k tomu čo píšeš odporúčam teda stĺpovité odrody, pozor budú to časom pomerne rozložité a veľké stromy. Strihať však neodporúčam. Iba výnimočne. Preto je dobre neskôr konáre nestrihať ale ohýbať.

Hrušky existujú zakrslé ale pozor, rastú potom extrémne pomaly...
Preto je lepšie ak sú podmienky dobré použiť jednoducho dulový podpník a "klasické" odrody...

Čerešne ak chcete na slabo rastúcom podpníku, znova potom rastie fakt pomaly a predčasne odchádza. Preto maximálne na Mahalebke ako podpníku čo znižuje vzrastnosť o 30% a nemá iné negatívne vplyvy. Po rokoch jednu čerešňu vyrúbete keď bude moc veľká napríklad. Pri čerešniach si môžete doštepiť do korunky ďalšiu odrodu, čo je výhoda v tom, že budú dozrievať postupne a nebudete mať v jednej chvíli čerešní moc a inokedy zasa nič. Tiež červíky nestihnú všetky odrody...
Ak chceš chodím do BA pomerne čsto a môžem ťa to naučiť. Nie je to zložité ale lepšie raz vydieť ako desať krát o tom čítať...

Marhule a broskyne lepšie vysadiť podpník a na to zaštepiť, pretože veľké narastené kuzpované stromy sa chytajú veľmi zle a i tak často po niekoľkých rokoch odídu ich duše do záhrobia.

Slivky a ringloty hlavne nezabudnite naštepené najlepšie na Alzheimerovom podpníku.
A to je aký ten Alzheimerov podpník?
Prepáč ale v poslednom čase si akosi neviem si spomenúť...:D
airin.nice
10.04.13,08:41
Zdravim.:)
mna by zaujimalo, ci ma niekto skusenosti s pestovanim zakrslych broskyn, marhuli a ringlot.
Prave dnes som si kupila tieto stromky a rada by som sa dozvedela viac informacii od skusenejsich.Napriklad aj to-ci ich pestovat v kvetinaci, alebo ich vysadit do volnej pody...a atd...
Dakujem.:)