man80
13.12.11,07:26
Zdravim,
Chcem Vas poprosit o ozrejmenie ako je to teraz podla zakona o cestovnych nahradach ked ma zamestnanec na pracovnej ceste zabezpecene ranajky v cene 3€. Ma sa mu potom vo vyuctovani odratat ta suma co stoja ranajky 3€ alebo tych 25% z cestovnych nahrad za ten den. Doplnim, ze pracovna cesta je v Rakusku a cestovne nahrady za cely den su 45€.
Dakujem.
Tweety
13.12.11,06:27
Zdravim,
Chcem Vas poprosit o ozrejmenie ako je to teraz podla zakona o cestovnych nahradach ked ma zamestnanec na pracovnej ceste zabezpecene ranajky v cene 3€. Ma sa mu potom vo vyuctovani odratat ta suma co stoja ranajky 3€ alebo tych 25% z cestovnych nahrad za ten den.
Dakujem. 25% krátenie náhrady.
dandy123
19.07.12,06:34
Zdravim,
chcel by som poznat odpoved na otazku, ako kratit, resp. co preplatit zamestnancovi, ktory mal zahranicnu sluzobnu cestu DE (ale AT je tiez rovnake) a priniesol ucet z hotela, kde su oddelene uvedene tieto polozky:
- ubytovanie 70 EUR
- ranajky 7 EUR
- obed 35 EUR
- minibar 8 EUR
Suma spolu je 120 EUR
Najprv som si myslel, ze uctovat si moze len ubytovanie a vsetko ostatne si hradi z diet a cestovneho. Potom som dostal informaciu, ze ak mu boli poskytnute ranajky, tak mu treba kratit 25% z diet, teda 25% zo 45 EUR teda 11,25 EUR, co je vyssia suma, ako ma vycislenu skutocnu cenu za ranajky... Na ucte ma uvedene, aj ked separatne, ze mal aj obed a minibar na izbe. OK, minibar - urcite nemoze uctovat, ale bol mu v tom pripade poskytnuty aj obed ? V tomto pripade mal luxusny obed za 35 EUR, ale ak by som odratal 40% z diet tak to je len 18 EUR...
Ak ano, potom mu mam kratit 25% + 40% = 60% z diet a uhradit 120 - 8 = 112 EUR ? Zda sa mi to trocha nejasne. Ako zuctovat tieto cestovne nahrady ? Dakujem za odpoved.
tictac7
19.07.12,06:46
...v cesťáku mu uznáš: ubytovanie 70,-- EUR stravné krátené o 65%, teda mu uznáš 15,75 EUR. Teda mu preplatíš 85,75 EUR. Neriešiš, čo je na doklade z hotela, riešiš to, na čo má nárok. Nezabudni však, že nakoľko mal aj nocľah - cesta netrvala len jeden deň, takže ešte nejaké stravné tam bude. A neviem, ako máte poriešené vreckové...

doplnenie:

+ sumu za raňajky a za obed, ktoré v skutočnosti zaplatil
dandy123
19.07.12,06:59
dik za odpoved.
Pravdaze, cesta bola dvojdnova, kedze zacal rano a vratil sa az na druhy den vecer, ale ranajky a obed mal az na druhy den, ten prvy den mi bol jasny. Co sa tyka vreckoveho, to je riesene celofiremne +40%, takze je z coho stahovat, len on mi argumentuje, ze ako zamestnanec taha za kratsi koniec, kedze mu stiahnem za ranajky 11,25 a skutocne mali stat iba 7. A ani za obed sa mu to nevykompenzuje, lebo mu z 35 uznam iba 18 EUR, takze bude mat snahu nabuduce nic neuvadzat na doklad a vsetko si zaplatit sam - aj ranajky aj obed...

sorry, poslal som doplnenie dole...
tictac7
19.07.12,07:06
som sa hore opravila.....
dandy123
19.07.12,07:20
...v cesťáku mu uznáš: ubytovanie 70,-- EUR stravné krátené o 65%, teda mu uznáš 15,75 EUR. Teda mu preplatíš 85,75 EUR. Neriešiš, čo je na doklade z hotela, riešiš to, na čo má nárok. Nezabudni však, že nakoľko mal aj nocľah - cesta netrvala len jeden deň, takže ešte nejaké stravné tam bude. A neviem, ako máte poriešené vreckové...

doplnenie:

+ sumu za raňajky a za obed, ktoré v skutočnosti zaplatil

aha, tak toto bolo dolezite ! + skutocne naklady na ranajky a obed...
Chobot
19.07.12,08:37
Zdravim,
chcel by som poznat odpoved na otazku, ako kratit, resp. co preplatit zamestnancovi, ktory mal zahranicnu sluzobnu cestu DE (ale AT je tiez rovnake) a priniesol ucet z hotela, kde su oddelene uvedene tieto polozky:
- ubytovanie 70 EUR
- ranajky 7 EUR
- obed 35 EUR
- minibar 8 EUR
Suma spolu je 120 EUR
Najprv som si myslel, ze uctovat si moze len ubytovanie a vsetko ostatne si hradi z diet a cestovneho. Potom som dostal informaciu, ze ak mu boli poskytnute ranajky, tak mu treba kratit 25% z diet, teda 25% zo 45 EUR teda 11,25 EUR, co je vyssia suma, ako ma vycislenu skutocnu cenu za ranajky... Na ucte ma uvedene, aj ked separatne, ze mal aj obed a minibar na izbe. OK, minibar - urcite nemoze uctovat, ale bol mu v tom pripade poskytnuty aj obed ? V tomto pripade mal luxusny obed za 35 EUR, ale ak by som odratal 40% z diet tak to je len 18 EUR...
Ak ano, potom mu mam kratit 25% + 40% = 60% z diet a uhradit 120 - 8 = 112 EUR ? Zda sa mi to trocha nejasne. Ako zuctovat tieto cestovne nahrady ? Dakujem za odpoved.

Síce trochu nerozumiem odpovedi od tictac, ale v zmysle zákona o cest. náhradách by to malo byť nasledovne:

Krátenie stravného rieši zákon v § 13 ods. 7 a 8:

7) Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1 až 6 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 6.

(8) Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane poskytnuté raňajky v rámci ubytovacích služieb, zamestnávateľ stravné podľa odsekov 1 až 6 kráti spôsobom ustanoveným v odseku 7.

Jednoznačne má nárok na preplatenie ubytovania, takže začneme sumou 70 EUR. Potom tu máme nárok na stravné vo výške 45 EUR, ktoré ideme krátiť.

V zmysle zákona, ak sú súčasťou ubytovania aj raňajky, tak sa nárok na stravné kráti o 25%, čo je 11,25. Je to aj v prípade, že by cena za raňajky bola uvedená na doklade a bola by vyššia, ako 11,25 EUR, aj v prípade, že by cena za raňajky nebola vyčíslená. Ak je cena za raňajky nižšia, ako 11,25, zamestnanec by tým tratil. Preto ja by som raňajky navrhol vylúčiť z ubytovania a brať to ako jeho individuálne rozhodnutie ísť na raňajky. Koľko zaplatil za raňajky, je jeho vec a nárok by som nekrátil.

Obed: neviem, prečo išiel na tak drahý obed. V rámci stravného má aj náhrady za obed (teoreticky vyčíslené ako 40% stravného). Ak sa vystravuje lacnejšie, ušetrí, ak pôjde na drahý obed, je to jeho náklad, ktorý si bohužiaľ musí uhradiť z vlastného vrecka (ak mu na to nestačí denný nárok stravného).

V odôvodnených prípadoch je možné, aby to uhradila firma, v tom prípade ale rozdiel (medzi 40% stravného, t.j. 18 EUR a skutočnou cenou obeda) bude pre neho ako nepeňažné plnenie resp. benefit, ktorý sa mu zdaní.

Minibar - bez debaty jeho náklad, vôbec si to nevšímaj. Nemá nárok na preplatenie.

Takže ak to zhrniem, z jeho účtu mu preplatíš 70 EUR a dáš na ten deň nárok 45 EUR plus vreckové (ak dávate). To, že on zaplatil viac, je jeho problém. Mal sa zmestiť do limitu 45 EUR.

Existujú aj neštandardné prípady, kedy sa nad tým treba viac zamyslieť. Pozri si môj príspevok v tejto téme, tam som taký prípad popisoval:

http://www.porada.sk/t62616-cestovne-nahrady.html#post546287

alebo tu:

http://www.porada.sk/t20791-cestovne-nahrady.html#post278488

V tvojom prípade to ale nebude taká situácia - jednoducho zamestnanec išiel v hoteli na obed a neriešil, koľko ten obed stojí a koľko má na to od firmy. Nabudúce si rozmyslí, či nepôjde radšej niekde mimo hotela sa naobedovať, kde to bude lacnejšie.

Ale ako som vyššie písal, vždy je možnosť, že mu to firma preplatí. V takom prípade ale treba myslieť na to, že je to zdaniteľný benefit.
Chobot
19.07.12,08:45
aha, tak toto bolo dolezite ! + skutocne naklady na ranajky a obed...

Skutočné náklady by si mohol uhradiť len za raňajky. Obed mu štandardne nemôžeš uhradiť, na to dostal stravné.