kovju
13.12.11,13:45
Dobry den,
zaujimalo by ma, akym sposobom sa postupuje pri vypocte nahrady mzdy za sviatok podla § 122 odsek (3) v novom pracovno pravnom vztahu. Rozhodujuci stvrtrok pre vypocet nahrady za mesiac november (2 dni sviatkov) podla § 134 odsek (2) su mesiace jul,august,september, ale moj pracovno pravny vztah trva len od 1.11.2011.
Znamena to, ze do konca roka 2011 nebudem mat za sviatky nahradu mzdy (vianoce), kedze v rozhodujucom obdobi som neodpracoval ani jeden den, kedze este neexistoval pracovno pravny vztah? Alebo sa pouzije na vypocet priemerneho zarobku mzda z predchadzajuceho pracovno pravneho vztahu?
Nerozumiem tiez ani v § 122 odsek (3), aky je rozdiel medzi prvou a druhou vetou?
Tweety
13.12.11,12:52
Dobry den,
zaujimalo by ma, akym sposobom sa postupuje pri vypocte nahrady mzdy za sviatok podla § 122 odsek (3) v novom pracovno pravnom vztahu. Rozhodujuci stvrtrok pre vypocet nahrady za mesiac november (2 dni sviatkov) podla § 134 odsek (2) su mesiace jul,august,september, ale moj pracovno pravny vztah trva len od 1.11.2011.
Znamena to, ze do konca roka 2011 nebudem mat za sviatky nahradu mzdy (vianoce), kedze v rozhodujucom obdobi som neodpracoval ani jeden den, kedze este neexistoval pracovno pravny vztah? Alebo sa pouzije na vypocet priemerneho zarobku mzda z predchadzajuceho pracovno pravneho vztahu?
Nerozumiem tiez ani v § 122 odsek (3), aky je rozdiel medzi prvou a druhou vetou?
§134ZP
(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
kovju
13.12.11,14:35
§134ZP
(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

Paragraf poznam ale nerozumiem tomu.
Ten pravdepodobny zarobok sa vypocitava tiez zo mzdy, ktoru som dosiahol v rozhodnom obdobi. V rozhodnom obdobi som ale pracoval u ineho zamestnavatela.
Tweety
14.12.11,17:34
Paragraf poznam ale nerozumiem tomu.
Ten pravdepodobny zarobok sa vypocitava tiez zo mzdy, ktoru som dosiahol v rozhodnom obdobi. V rozhodnom obdobi som ale pracoval u ineho zamestnavatela. Pravdepodobný zárobok bude počítaný z tvojej mzdy, ktorú by si bol dosiahol, keby si bol už v RO u neho pracoval.
kovju
14.12.11,21:24
Pravdepodobný zárobok bude počítaný z tvojej mzdy, ktorú by si bol dosiahol, keby si bol už v RO u neho pracoval.

Takze by mi mal za sviatky zaplatit?
Lebo teraz svieti na vyplatnej paske nahrada za sviatky 0, kedze pouzity priemer = 0.
veronikasad
14.12.11,22:02
Takze by mi mal za sviatky zaplatit?
Lebo teraz svieti na vyplatnej paske nahrada za sviatky 0, kedze pouzity priemer = 0.
V pracovnej zmluve máš dohodnutú mesačnú alebo hodinovú mzdu ?
Tweety
15.12.11,06:22
Takze by mi mal za sviatky zaplatit?
Lebo teraz svieti na vyplatnej paske nahrada za sviatky 0, kedze pouzity priemer = 0. Ak máš mesačný príjem, sviatky sú už započítané v tejto mzde, ale ak nie, sviatky majú byť preplatené týmto pravdepodobným zárobkom. A ešte je podstatné, či si ho odpracoval, alebo nie.
kovju
15.12.11,11:07
Mam mesacny prijem.
Sviatok som neodpracoval. Ja som teraz nemal na mysli pracu vo sviatok. Ja som to doteraz chapal tak, ze sviatky su normalne platene a clovek sedi doma {paragraf 122 odsek 3). Potom sa v mzde vyplaca nahrada za sviatky, ktora sa pocita z priemernej hodinovej mzdy za predchadzajuci kvartal.
Kedze predchadzajuci kvartal som robil inde, tak mam na vyplatnej paske pouzity priemer 0 a nahradu za sviatok tym padom tiez, lebo hocico krat 0 rovna sa 0.
To znamena, ze clovek ked nastupi do zamestnania, tak ma prvy kvartal, ak je vela sviatkov, nizsiu mzdu ako ostatni ktori dostanu za sviatok nahradu mzdy?
Tweety
15.12.11,11:25
Mam mesacny prijem.
Sviatok som neodpracoval. Ja som teraz nemal na mysli pracu vo sviatok. Ja som to doteraz chapal tak, ze sviatky su normalne platene a clovek sedi doma {paragraf 122 odsek 3). Potom sa v mzde vyplaca nahrada za sviatky, ktora sa pocita z priemernej hodinovej mzdy za predchadzajuci kvartal.
Kedze predchadzajuci kvartal som robil inde, tak mam na vyplatnej paske pouzity priemer 0 a nahradu za sviatok tym padom tiez, lebo hocico krat 0 rovna sa 0.
To znamena, ze clovek ked nastupi do zamestnania, tak ma prvy kvartal, ak je vela sviatkov, nizsiu mzdu ako ostatni ktori dostanu za sviatok nahradu mzdy?
Nie, u Teba to tak nie je, stále máš rovnakú mzdu, sviatok máš už zahrnutý v mesačnej mzde, iné by bolo, keby si nemal nohy doma na stole, ale sviatok odpracoval, potom by si ten sviatok mal zaplatený ešte viac. Nemáš za sviatok priemer, ani pravdepodobný, kedže si ho neodpracoval a máš mesačnú mzdu.
§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok

(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.
kovju
15.12.11,14:03
Nie, u Teba to tak nie je, stále máš rovnakú mzdu, sviatok máš už zahrnutý v mesačnej mzde, .

Takze to je vlastne ten rozdiel medzi prvou a druhou vetou v paragrafe 122 odsek 3? Cize keby som nebol odmenovany mesacnou mzdou, tak by mi patrila nahrada mzdy v sume priemerneho zarobku, ale ak som odmenovany mesacnou mzdou tak sa sviatok povazuje za odpracovany den.
V minulej robote sme mali na vyplatnych paskach sviatky riesene formou nahrady mzdy podla priemerneho zarobku. To muselo byt zrejme v nejakej kolektivnej zmluve, ako sa pise v poslednej vete odseku.

Lenze ja mam na vyplatnej paske za november uvedenych 20 odpracovanych dni, namiesto 22 (vratane 2 sviatkov kedze sa podla druhej vety povazuju za odpracovane dni) a hruba mzda je tam uvedena presne o pomer 20/22 mensia od sumy ktoru mam na zmluve, takze zda sa, ze u nas je to tiez riesene podla prvej vety. Lenze pouzity priemer mam 0 ako som pisal, tak som nevedel, ci je to nejaka chyba uctovnika alebo ci zle rozumiem zakonu.