olemark
14.12.11,11:30
Dobry den Poradaci - stavebnici. Chcel by som poradit ohladom omietok, rec je o novostavbe mat. Porfix. Chcel by som dat vnutorne omietky klasicky - lepidlo, sietka a omietka (nechcem hladke steny, ale aby bola tak trosku struktura piesku, jemne zrno, alebo stredne jemne, nie prilis hrube). Potreboval by som poradit ake lepidlo a aku omietku je najvyhodnejsie pouzit (cenovo dostupne - konkretny typ, alebo znacku). Ci je potrebne penetrovat pod lepidlo a ci existuju omietky, ktore by sa mohli nanasat aj bez lepidla a sietky (mam na mysli nejake jednovrstvove, aby som nestracal cas a robotu). Za postrehy vopred dakujem
tom_NR
16.12.11,10:59
Lepidlá na armovanie - napr. Porostyr, Univerbau, Baukleber (v stavebninách poradia).
Omietky - najbežnejšie Baumit Feinputz, MVR Uni...
Penetrovať jednoznačne áno, a ak chcete ušetriť čas a robotu v budúcnosti, neomietajte bez presieťkovania. :)
luky 249
16.12.11,12:14
Najlepšie je penetrovať postrekovačom (napr.na zemiaky cca 10L). Je to velmi rýchle a účinné. Sieťkovat určite kôli zamedzeniu praskania stien aj ked mikrotrhliny sa objavia.Tomu sa nedá zabrániť. Omietka MVR ,Feinputz.
220870
16.12.11,12:38
Väčšina lepidiel radu C1,CT1.Ak nieje porfix poriadne vyschnutý min rok tak neodporúčam lepidlo a sieť.Môže to popraskať.
Jednovrstvová Baumit MPI 25.Alebo doma v miechačke zarobená unimalt + piesok.
olemark
16.12.11,17:38
Mury sme tahali zaciatkom juna a omietat sa chystam na jar (hruba stavba nieje uzavreta). Mam k dispozicii 3 varianty, ktore mi navrhli v stavebninach. Mohol by som vediet co vy na to?
1. Penetracia + omietka Baumit MPI 25 (vraj toto sa nemusi sietkovat)
2. Lepidlo Mitech Baukleber + sietka (sklotextilna) + omietka Baumit MPI 25 (penetracia moze ale nemusi byt)
3. Lepidlo Baumit Baumacol Basic + sietka (sklotextilna) + omietka Baumit Maxima (penetracia moze ale nemusi byt)
Co by ste mi poradili? Mne osobne sa najviac pozdava prva moznost z toho hladiska, ze treba urobit len 2 ukony, ale ja niesom odbornik a mozno pravda je aj to co vyssie napisal tom_NR "neomietajte bez presieťkovania"
TomasHC
16.12.11,19:26
Pri možnosti (1) treba myslím hrúbku aspoň 10mm, pozri technický list (http://www.baumit.sk/upload/pimdam/pdb/PDBL_MPI_25.pdf). Potom tam ide dosť materiálu. Ale čo dáš tu za MPI, to v inom prípade minieš na sieť a kleber.
tom_NR
16.12.11,20:19
Tiež som staval z Porfixu a omietalo sa rok od dokončenia hrubej stavby. Niečo omietali murári, niečo svojpomocne (murár nie som), ale sieťkovalo sa všetko a teraz nemám už takmer 2 roky nič popraskané (a pochybujem, že sa to za nejaké roky zmení). Sieťkoval som aj sadrokartón - takisto bez problémov. Majster dokonca chcel dať sieťku aj pod obklady, ale to mi pripadalo ako zbytočný luxus.
220870
17.12.11,06:35
Mury sme tahali zaciatkom juna a omietat sa chystam na jar (hruba stavba nieje uzavreta). Mam k dispozicii 3 varianty, ktore mi navrhli v stavebninach. Mohol by som vediet co vy na to?
1. Penetracia + omietka Baumit MPI 25 (vraj toto sa nemusi sietkovat)
2. Lepidlo Mitech Baukleber + sietka (sklotextilna) + omietka Baumit MPI 25 (penetracia moze ale nemusi byt)
3. Lepidlo Baumit Baumacol Basic + sietka (sklotextilna) + omietka Baumit Maxima (penetracia moze ale nemusi byt)
Co by ste mi poradili? Mne osobne sa najviac pozdava prva moznost z toho hladiska, ze treba urobit len 2 ukony, ale ja niesom odbornik a mozno pravda je aj to co vyssie napisal tom_NR "neomietajte bez presieťkovania"

1.Nemusí sa sieťkovať.
2.polské lepidlá sú neni dobré ani pod dialnice .Ak si necháte poradiť tak použite tento lep http://www.zlacnene.sk/detail/baukleber-sedy-598148/
NEPENETROVAŤ
3.Lepidlu baumacol sa obrovským oblúkom vyhnite je to ten najpodradnejši bordel.mám s ním veľmi zlé skúsenosti.
olemark
17.12.11,13:02
1.Nemusí sa sieťkovať.
2.polské lepidlá sú neni dobré ani pod dialnice .Ak si necháte poradiť tak použite tento lep http://www.zlacnene.sk/detail/baukleber-sedy-598148/
NEPENETROVAŤ


1. Este stale sa tak troska priklanam k tomu Baumitu MPI 25 bez sietkovania, ale dnes v stavebninach mi predavajuci zacal tvrdit, ze priecky musim presietkovat. Pred par dnami ked mi robili ponuku tak vraveli, ze bez sietky. Tak teraz fakt neviem, ci chcu zarobit, alebo je to naozaj tak, ze obvodove mury nemusim sietkovat a priecky ano? Pripada mi to trocha z cesty.

2.Ten Baukleber z linku by aj mohol byt, kedze sa nevyznam tak rad si necham poradit. Ale potom na to ten MPI 25? Kedze MPI 25 ma take dobre vlastnosti, ze sa moze nanasat bez sietky, tak ked uz pouzijem lepidlo, tak by som mohol pouzit nejaku inu omietku, alebo radsej naozaj ten Baumit MPI 25?

No a na bod c. 3 sa uz vykaslem (diky za upozornenie), takze ostali este 2.
olemark
17.12.11,13:06
2.polské lepidlá sú neni dobré ani pod dialnice .Ak si necháte poradiť tak použite tento lep http://www.zlacnene.sk/detail/baukleber-sedy-598148/
NEPENETROVAŤ


K tomu len kratky dotaz - Mitech Baukleber (z mojej ponuky) a Baukleber (z vasho linku) nieje jeden vyrobca?
220870
17.12.11,15:14
K tomu len kratky dotaz - Mitech Baukleber (z mojej ponuky) a Baukleber (z vasho linku) nieje jeden vyrobca?
Nie je to Poliak tváriaci sa ako baumit.Mám zásadu ak niekto ponúka niečo s názvom kvalitnej konkurencie tak je to podvodník.
Nieje to univerzálne ale v stavebninách z 95% sú zamestnaný ľudia ktorý vedia o stavebníctve asi toľko hus o pive tak prosím aj tak berte ich rady.Inak je to presne naopak priečky nie sú také háklivé na praskanie ako obvodové múry.
Ak vám môžem doporučiť postup (asi si to budete robiť sám) .Dodržte toto.
1.)Najskôr múr stenu pomerajte rovnou latou stačí 2m .Všetky "pupáky "zoškrabte".
2.)poometajte ,alebo povysávajte
3.)Napenetrujete úplne stačí duvilax BD 20(modrý) riedenie 1:10,môžete aj dvakrát
4.)Zhotovte hrubé omietky ostení dverí a okien
5.)Osadte rohové a kútové lišty okien a dverí rohov
6.) vyrovnajte jamy na stenách nanesením lepidla a strhnúť rovnou latou
7.)Naneste lepidlo a vtlačte sieť ,gleťákom stiahnite nadbytočné lepidlo.
8.)Po zaschnutí cca 1 deň naneste 2 mm lepidla ešte raz.(na vyschnutom murive to nieje nutné)
9.)Naneste MPI 25 cca 2-3 mm strhnite latu nerovnosti a zapucujte
V miestach kde budú dvere a okná treba dbať na rovinnatosť a vodorovnú a horizontálnu rovinu ,zvislosť omietok.
Miesto MPI 25 môžete použiť Baumit feinputz vnútorný ,alebo vonkajší,ako amatérovi sa vám s ním bude lepšie robiť ako s MPI 25.
olemark
18.12.11,12:46
K tomu len kratky dotaz - Mitech Baukleber (z mojej ponuky) a Baukleber (z vasho linku) nieje jeden vyrobca?

To bola len amaterska otazka z mojej strany, lebo tie nazvy sa mi zdaju rovnake
olemark
18.12.11,13:24
Miesto MPI 25 môžete použiť Baumit feinputz vnútorný ,alebo vonkajší,ako amatérovi sa vám s ním bude lepšie robiť ako s MPI 25.

Velmi pekne dakujem aj za tento postup, urcite mi to pomoze.

Aky je rozdiel medzi vonkajsim a vnutornym? Je rozdiel v hrubke zrna, alebo vybrat len vylozene podla ceny. Ratam s tym ze kvalitou su na tom rovnako.
lapejko
18.12.11,19:33
normálne na NORMÁLNY pórobetón nie je sieťka nutná, ale Porfix je nestabilná praskajúca tvárnica z ktorej sa pri brúsení a oprašovaní donekonečna sype popolček a mám podozrenie, že táto značka spôsobila to epidemické klébrovanie v našich končinách. Pri rezaní Ytongu alebo Termalicy stačí dvakrát prejsť metličkou a tvárnica je čistá na murovanie, porfix aj po piatom oprášení uvoľňuje popol a pri murovaní sa lepidlo nespája z podkladom. Pri kúpe menších množstiev si ľudia často nevšimnú, že porfix a podobné výrobky majú iba 50 cm dĺžku nie 60cm...
220870
18.12.11,19:49
Vonkajší štuk je odolný voči mrazu,väčšinou má aj hrubšie zrno,viac plastifikátorov a cementu.
alltracboy
19.12.11,05:57
otazka k osteniam.. kedze som nikde zatial nezohnal tie lahke strojne omietky, da s apouzit nieco ine? alebo na ostenie mozem nalepit sakrokarton na penu alebo sadu a potom presietkovat a postupovat dalej ako pri zvysku?
lapejko
20.12.11,19:30
Áno, igen, hej.
gipsonsb
25.12.11,18:48
nazdar.sietkovat nemusis celoplosne ale preklady,veniec a zarubne by si mal ak nechces aby ti to vypraskalo.ide o sadrovku alebo klasicky štuk?
olemark
28.12.11,22:01
nazdar.sietkovat nemusis celoplosne ale preklady,veniec a zarubne by si mal ak nechces aby ti to vypraskalo.ide o sadrovku alebo klasicky štuk?

Klasicky stuk. Pravdepodobne to urobim tak ako mi vyssie radil 220870, akurat medzi MPI 25 a Feinputzom bude rozhodovat cena, pokial bude cenovy rozdiel minimalny, tak zvolim Feinputz. Ja povazujem v tejto chvili tuto temu uzavretu. Nasiel som v nej to co som hladal a dakujem vsetkym co sa zapojili. V dnesnej dobe je tazke si vybrat z tolkych produktov, ked sa clovek nepohybuje v stavbarcine, tak sa strati.
PS: Mozno najlacnejsia moznost omietok by bola stara klasika - piesok, voda, hasene vapno a cement, ale kedze som to nikdy nemiesal asi tazko by som odhadol pomery.
Edo1
29.12.11,17:47
My sme stavali z ytongu- vyrobený na jeseň 2010, murovaný na 4/2011, čiže bol pekne vyschnutý, aspoň podľa mňa. Sieťkovalo sa v 8/2011- použil som baumit- duocontact+ sieťka vertex a omfa, rohovníky vo všetkých rohoch, na to išl abaumit maxima. Veĺmi pekná štruktúra, som spokojný. Zatial žiadna prasklina. e
alltracboy
30.12.11,07:03
ja akurat zvazujem sadrove rimano uni, ale este som to stal neprepocital. kleber aj maxima su asi 25kg vrecia.. a rimano 40kg.. hladke steny asi ani nechcem.. mne sa to moc nepaci..zas ama laka ta lahsia oprava sadrovych, ale zasa ked sa to namaluje tak tam bude vidiet ze sa to opravovalo.