Majka7491
14.12.11,15:20
Sme pozemkové spoločenstvo a v našich tzv. jarkoch a výmoľoch narástli pred 40-50-timi rokmi agáty. PPD nás vyzvalo k odstráneniu, lebo konáre im poškodzujú pri obrábaní pôdy poľnohosp. stroje. Poľovníci majú výhrady, že okolo stromov je húština a zver či bažanti sa cez ňu nedostanú. Podala som žiadosť na obec a Tí ma varujú, že po vypílení agátov budeme musieť zaplatiť spoločenskú hodnotu stromov, čo predstavuje pomerne vysokú finančnú hodnotu v €. Náš pozemok, naše agáty-palivo pre občanov, utŕžené peniaze do našej pokladne, ale platiť treba obci spoločenskú hodnotu? Poraďte prosím, akosi mi to nepasuje a čas ma súri, možné pílenie agátov je len vo vegetačnom kľude.
wabi
14.12.11,16:12
V prvom rade chcem povedať, že stromy mám rád a nie som veľmi za ich zbytočné vyrubovanie. Nie je však strom ako strom. Agát sa k nám dostal ako invázny druh z Ameriky a stále sa rozširuje na úkor pôvodných drevín. Pod agátom nič moc nerastie... Je to cudzorodý prvok. Iste má cenné drevo a preto ho treba vyrúbať. Z koeňov bude obrastať výmladkami a za pár rokov bude hájik agátov ešte hustejší. Ak sa nebudú odstraňovať tieto výmladky v zárodku, tak vyrúbaním či vypílením spôsobíte ešte väčšie zahustenie.

Zákon (treba pozrieť presné znenie) hovorí o tom, že do určitej hrúbky stromov, (presné číslo si nepamätám) stačí urobiť ohlasovaciu povinnosť na obecnom úrade v súlade so zákonom, kedy dôjde k výrubu a obec nemôže za to od vás požadovať nič. Nepotrebujete na to povolenie, iba ohlasujete, dávate na vedomie. Iba od určitej hrúbky ste povinný za vyrúbané stromy vysadiť nové...
Dá sa to poľahky obísť tým, že ak aj niektoré stromy prekročia tú hrúbku, Tak tie ponecháte a vyrúbete len ostatné.
Najprv teda ohlásite výrub tých ktoré stanovenú hrúbku neprekračujú. Stromy sa majú merať vo výške myslím 1,5m nad zemou. Ak niektoré aj tesne prekročia túto hrúbku a vyrúbete ich i tak, vám nič nehrozí, pretože keby aj hneď niekto chcel kontrolovať, čo je málo pravdepodobné, pri pňoch nevie dokázať koľko cm mali v požadovanej výške - že skutočne trocha prekročili...
Ak niektoré stromy výraznejšie prekračujú limit a rozhodnete sa z opatrnosti, že ich ponecháte, požiadate o výrub aj týchto hrubších ale až keď už budú ostatné tenšie vyrúbané a to tak, že ich vyrúbete až o rok neskôr, s tým, že spoločenskú hodnotu platiť nemusíte, pretože v tejto hodnote vysadíte nové mladé stromy. Mladé stromy sadiť nemusíte, pretože agát je pliaga a s koreňov vám budú obrážať výmladky všade naokolo...
Takže o rok s kľudom budete môcť vyrúbať aj zvyšné hrubšie pretože spoločenská hodnota výmladkov ich dostatočne nahradí. Ak tam po pár rokoch nebudete chcieť ani tie, tak ešte nebudú prihrubé a budú sa dať vyklčovať znova len na základe ohlasovacej povinnosti...
Agátu sa zbavuje ťažko. S každého koreňa znova obrastá. Má však veľmi cenné drevo najmä na koly a kolíky, rúčky a čokolvek pretože sa ani po 100 rokoch tak ľahko nepokazí. Aj ako palivo má vysokú hodnotu.
Želám veľa šťastia a dajte vedieť ako sa vám vydarilo.
bjuty smis
15.12.11,07:40
teraz v nedelu bolo v palbe, tuším 40cm obvod vo výške 130 cm....
220870
15.12.11,07:49
Nemusí to byť všade rovnaké treba sa pýtať na obecnom úrade.Koľko a čoho môžete.
http://www.pezinok.sk/?yggid=693
wabi
15.12.11,08:50
V texte ktorý je na tom linku nie je nič o ohlasovacej povinnosti výrubu ktorý sa vzťahuje teda pri stromoch s obvodom kmeňa do 80 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, pre ktoré sa teda nepíše žiadosť ale iba ohlásenie výrubu. Treba im na obecný úrad iba ohlásiť, teda nie žiadať ich aby náletové invázne dreviny a kroviny - agát bolo možné neodkladne vyrúbať a doloží sa tam v prílohe aj žiadosť od polovníkov a poľnohospodárov...
Treba im to na obecnom úrade ľudsky vysvetliť a opreť sa o záíkon, pokiaľ necítia voči vám hlbokú nenávisť z nejakého dôvodu tak s tým jednoducho nemôžu mať problém... i tak však na to máte právo.
buchač
15.12.11,09:07
Stromy a legislatíva:

Základné zákony a vyhlášky:

Zákon č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny

Zákon č. 416/2001 Z.z. o prechode niektorých pôsobností z orgánov štátnej správy na obce a vyššie územné celky

Vykonávacia Vyhláška MŽP SR č.24/2003 Z.z. Zákona č.543/2002 Z.z.

Rozhodovanie o výrube v prvom stupni a vydávanie povolenia a súhlasu na asanáciu stromu v súčasnosti zabezpečuje obec - podľa § 2 písm f) Zákona 416/2001 Z.z. alebo príslušný Obvodný úrad životného prostredia.

Povolenie na výrub:

K vydaniu súhlasu na výrub stromu je nutné odborné posúdenie ekologických a estetických funkcií stromu a vplyvov na zdravie človeka a súhlas vlastníka (správcu, nájomcu) pozemku.

Obec zabezpečuje aj ostatné povinnosti týkajúce sa starostlivosti o dreviny v prvom stupni. Všetko v prípade, že sa nejedná o chránené rastliny.

Všetky chránené územia a chránené stromy má v kompetencii ŠOP SR v súčinnosti s príslušnými KÚ a MŽP SR a SIŽP.
Čo ešte hovorí zákon a čo by sme mali vedieť pred tým ako zasiahneme do života stromu:

Strom: je drevina s diferencovanou stonkou, v dolnej časti vytvárajúcou kmeň, v hornej časti prechádzajúci do rozkonárenej koruny.

Zákon zakazuje poškodzovať a ničiť dreviny (nezvratné poškodenie môže spôsobiť aj neodborné ošetrenie stromu).

Podľa zákona vlastník pozemku na ktorom sa drevina nachádza (správca, nájomca) je povinný sa o ňu starať, najmä ju odborne ošetrovať a udržiavať.

http://www.osetrovanie-stromov.sk/stromy-legislativa.php
Žabinka
15.12.11,09:16
Zákon 543/2002 Z.z.TRETIA HLAVA
OCHRANA DREVÍN
Práva a povinnosti pri ochrane drevín
§ 46
Ustanovenia § 47 až 49 sa použijú, ak sa na drevinu nevzťahujú ustanovenia o chránených rastlinách (§ 32 až 34).
§ 47
(1) Zakazuje sa poškodzovať a ničiť dreviny.
(2) Vlastník (správca, nájomca) pozemku, na ktorom sa nachádza drevina, je povinný sa o ňu starať, najmä ju ošetrovať a udržiavať. Pri poškodení alebo výskyte nákazy dreviny chorobami môže orgán ochrany prírody uložiť vlastníkovi (správcovi, nájomcovi) pozemku vykonať nevyhnutné opatrenia na jej ozdravenie alebo rozhodnúť o jej vyrúbaní.
(3) Na výrub dreviny sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody, ak tento zákon neustanovuje inak. Súhlas na výrub dreviny sa môže v odôvodnených prípadoch vydať len po posúdení ekologických a estetických funkcií dreviny a vplyvov na zdravie človeka a so súhlasom vlastníka alebo správcu, prípadne nájomcu, ak mu takéto oprávnenie vyplýva z nájomnej zmluvy, pozemku, na ktorom drevina rastie, ak žiadateľom nie je jeho vlastník (správca, nájomca) a po vyznačení dreviny určenej na výrub.
(4) Súhlas na výrub dreviny sa nevyžaduje



na stromy s obvodom kmeňa do 40 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, a krovité porasty s výmerou do 10 m2, alebo
pri obnove produkčných ovocných drevín, ak sa výsadba nových ovocných drevín uskutoční do šiestich mesiacov odo dňa výrubu, alebo
pri bezprostrednom ohrození zdravia alebo života človeka, alebo značnej škody7 (http://www.porada.sk/#sdfootnote1sym)7) na majetku, alebo
ak oprávnenie alebo povinnosť výrubu vyplýva z osobitných predpisov,7 (http://www.porada.sk/#sdfootnote2sym)8) alebo
v územiach so štvrtým alebo piatym stupňom ochrany, kde je výrub drevín zakázaný [§ 15 ods. 1 písm. e) a § 16 ods. 1 písm. a)], alebo
ak je výrub preukázateľne nevyhnutný na zabezpečenie starostlivosti o osobitne chránenú časť prírody a krajiny a ak výrub vykonáva alebo obstaráva organizácia ochrany prírody, alebo
na stromy s obvodom kmeňa do 80 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, ak rastú v súkromných záhradách a záhradkárskych osadách.

(5) Ustanovenie odseku 4 písm. a) sa nepoužije v prípade, ak drevina rastie v území s druhým alebo tretím stupňom ochrany, v cintorínoch alebo ako súčasť verejnej zelene.

7) § 89 ods. 13 Trestného zákona.


8) Napríklad zákon č. 135/1961 Zb. v znení neskorších predpisov, zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 164/1996 Z. z. o dráhach a o zmene zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 58/1997 Z. z., zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 168/1996 Z. z. o cestnej doprave, zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 222/1996 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 70/1998 Z. z. o energetike a o zmene zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 276/2001 Z. z., zákon č. 143/1998 Z. z., zákon č. 195/2000 Z. z. o telekomunikáciách v znení zákona č. 308/2000 Z. z., zákon č. 184/2002 Z. z.


(6) Ten, kto z dôvodov uvedených v odseku 4 písm. b) a c) drevinu vyrúbal, je povinný túto skutočnosť písomne oznámiť a zároveň preukázať splnenie podmienok na výrub drevín orgánu ochrany prírody najneskôr do piatich dní od uskutočnenia výrubu.
(7) Ten, kto chce z dôvodu uvedeného v odseku 4 písm. d) vyrúbať drevinu, je povinný túto skutočnosť písomne oznámiť orgánu ochrany prírody najmenej 15 dní pred uskutočnením výrubu. Orgán ochrany prírody môže


určiť podrobnejšie podmienky uskutočnenia výrubu alebo
výrub pozastaviť, obmedziť alebo zakázať, ak je v rozpore s požiadavkami na ochranu drevín, chránených druhov podľa § 33 alebo s rozsahom oprávnenia alebo povinnosti podľa osobitných predpisov.78)

(8) Výrub dreviny podľa odseku 3 možno vykonať len po jej predchádzajúcom vyznačení orgánom ochrany prírody a po právoplatnosti súhlasu orgánu ochrany prírody, ktorým je vykonávateľ výrubu povinný sa na požiadanie preukázať.
(9) Prepravca alebo nákupca dreva je povinný na požiadanie príslušníkov Policajného zboru, orgánov ochrany prírody alebo členov stráže prírody preukázať pôvod prepravovaného dreva súhlasom podľa odseku 3.
(10) Podrobnosti o ochrane, ošetrovaní a udržiavaní drevín, o podmienkach vydávania súhlasu na výrub drevín a o vyznačovaní drevín určených na výrub ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo.
§ 48
Náhradná výsadba
(1) Orgán ochrany prírody uloží žiadateľovi v súhlase na výrub dreviny povinnosť, aby uskutočnil primeranú náhradnú výsadbu drevín na mieste vopred určenom, a to na náklady žiadateľa; uprednostňuje pritom geograficky pôvodné a tradičné druhy. Ak žiadateľ nie je vlastníkom pozemku, na ktorom sa náhradná drevina vysadila, môže mu orgán ochrany prírody uložiť i starostlivosť o ňu, najviac však na dobu troch rokov. Ak nemožno uložiť náhradnú výsadbu, orgán ochrany prírody uloží finančnú náhradu do výšky spoločenskej hodnoty dreviny (§ 95). Orgán ochrany prírody uloží povinnosť zaplatiť finančnú náhradu aj tomu, kto vyrúbal dreviny bez súhlasu, a to do výšky spoločenskej hodnoty dreviny. Finančná náhrada je príjmom obce, ktorá je povinná tieto príjmy výlučne použiť na úhradu nákladov spojených so starostlivosťou o dreviny rastúce v jej území.
(2) Náhradnú výsadbu a starostlivosť o náhradnú drevinu podľa odseku 1 na pozemku, ktorý nie je vo vlastníctve žiadateľa o výrub dreviny, možno uložiť len s predchádzajúcim súhlasom vlastníka dotknutého pozemku.
(3) Obce sú povinné viesť evidenciu pozemkov vhodných na náhradnú výsadbu vo svojom územnom obvode. Zaradenie pozemkov do evidencie prerokujú obce s ich vlastníkmi.
§ 49
Chránené stromy
(1) Kultúrne, vedecky, ekologicky, krajinotvorne alebo esteticky mimoriadne významné stromy alebo ich skupiny vrátane stromoradí môže krajský úrad vyhlásiť všeobecne záväznou vyhláškou za chránené stromy. Za chránené stromy možno vyhlásiť aj stromy rastúce na lesnom pôdnom fonde. Chránené stromy sa považujú za chránený objekt.13)

(2) Na ochranu chránených stromov sa vzťahujú obdobne ustanovenia § 46 a § 47 ods. 1, 2, 3 (druhá veta), 8 a 9.
(3) Na výrub a spôsob ošetrovania chráneného stromu sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody. V prípade povoleného výrubu sa použije obdobne ustanovenie § 48 a orgán ochrany prírody následne zruší vyhlásenie ochrany chráneného stromu.
(4) Chránené stromy sa nevyhlasujú na území chránených krajinných prvkov, prírodných rezervácií a prírodných pamiatok.
(5) Ak to vyžaduje záujem ochrany chráneného stromu, orgán ochrany prírody vyhlási jeho ochranné pásmo, a to spôsobom, akým vyhlasuje chránený strom. Vo vyhlásenom ochrannom pásme platí primerane tretí stupeň ochrany (§ 14), ak orgán ochrany prírody, ktorý ho vyhlasuje, neurčí prísnejšie podmienky ochrany.
(6) Ak ochranné pásmo nebolo vyhlásené podľa odseku 5, je ním územie okolo chráneného stromu v plošnom priemete jeho koruny zväčšený o jeden a pol metra, najmenej však v okruhu 10 m od kmeňa stromu, a platí v ňom primerane druhý stupeň ochrany (§ 13).
(7) Podrobnosti o ochrane chráneného stromu a jeho ochranného pásma a vymedzenie pozemku, na ktorom sa nachádza chránený strom a jeho ochranné pásmo sa ustanovia všeobecne záväznou vyhláškou, ktorou sa chránený strom a jeho ochranné pásmo vyhlasuje.
jarecko
15.12.11,09:50
Nemusí to byť všade rovnaké treba sa pýtať na obecnom úrade.Koľko a čoho môžete.
http://www.pezinok.sk/?yggid=693

http://www.pezinok.sk/index.php?yggid=629&id=1355
jarecko
15.12.11,10:54
V prvom rade je potrebne vedieť na akom pôdnom fonde (podľa Listu vlastníctva) rastú stromy (Lesný pozemok, TTP, Ostatné plochy, atď.) a či je to intravilán alebo extravilán katastra obce, mesta.

Ak je to na pozemkoch, ktoré patria do Lesného pôdneho fondu (Lesné pozemky) o výrube stromov rozhoduje príslušný Odborný lesný hospodár spoločenstva (pozemkové spoločenstvo, Lesy SR, atď.), ktoré tieto pozemky obhospodaruje na základe LHC-Lesného hospodárskeho plánu.

Keď je to na pozemkoch v intraviláne, ktoré nepatria do Lesného pôdneho fondu na stromy s obvodom kmeňa nad 80 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, ak rastú v súkromných záhradách, tiež v záhradkárskych osadách o výrube stromov rozhoduje obec, mesto na základe žiadosti. To iste na iných druhoch pozemkov napr. TTP, ostatne plochy na stromy s obvodom kmeňa nad 40 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou a krovité porasty s výmerou nad 10 m2 .

Keď je to na pozemkoch ktoré nepatria do Lesného pôdneho fondu napr. TTP, ostatne plochy atd. v extraviláne obce, mesta obvykle povolenie na výrub stromov s obvodom kmeňa nad 40 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou a krovité porasty s výmerou nad 10 m2 vydáva príslušný Obvodný úrad životného prostredia na základe žiadosti.

Najlepšie je preveriť si, ako si rozdelili kompetencie pre intravilán a extravilán Obvodný úrad životného prostredia s obcou, mestom v príslušnom katastri a podľa toho postupovať.
Milas265
17.12.11,10:35
Pán žandár ja neviem kto nalial pod korene kyselinu,asi to boli tí kyselinári....:D
Juraj Bindzár
17.12.11,11:09
GARLON 4 EC. napíš to do google a prečítaj si to.
Majka7491
18.12.11,15:35
Ďakujem, skôr by som pristal na koreň. Nevadí.
Majka7491
18.12.11,16:01
Ďakujem Vám všetkým za spoluprácu.Podľa zákona som dala žiadosť na Oú-život. prostredie, kde som priložila stanovisko predsedu PPD, poľovníkov, spísané počty a obvody stromov vo výške 130cm nad obvod 40cm, označili sme ich farbou, výpis z uznesenia Val. zhrom. spoločenstva, a stejne ma upozornil dotyčný úradník, že ak aj dostanem súhlas od ŠOP, tak mi dá hodnotu stromov zaplatiť a nie náhradnú výsadbu a tá sa pohybuje v tisícoch €. Takáto je pravda a som z toho veľmi zarazená a neviem, na koho sa mám obrátiť s dobrou radou. Mám nejakého neprajníka /možno aj viac/ v obci čo to všetko spôsobuje.Musí ísť človek iným spôsobom, ako zákonným? Asi áno. Budem však stále hľadať zákonný spôsob. Predsa bola vyslovená kritika na našu prírodu, že niektoré stromy a kríky devastujú prírodu a zmenšujú ornú pôdu. :confused:
wabi
18.12.11,18:08
Pravdu povediac čakal som to. Aj tie hrubšie stromy sa však dajú orezaž aby neboli húštinou, oni nevykapú ale zmladia sa a ak sa vyklčujú tie ktoré majú menší preiemer iste to situáciu zlepší...
Alebo si urobte živý plot...
Antea
18.12.11,18:42
Ja mám asi dlhé vedenie, na jednej strane tu máme zákon o inváznych rastlinách, a na druhej strane zákon o výrube stromov, či aký je jeho názov. Alebo tu máme Kocúrkovo?
Juraj Bindzár
18.12.11,19:30
Ja mám asi dlhé vedenie, na jednej strane tu máme zákon o inváznych rastlinách, a na druhej strane zákon o výrube stromov, či aký je jeho názov. Alebo tu máme Kocúrkovo? Radšej nemysli , lebo ten Slovenský zákon je taký že keď máš peniaze a známosti tak zákon je na tvojej strane a keď nemáš ani peniaze ani známosti tak prídeš aj o strechu nad hlavou:mad: .Asi tak.
Majka7491
18.12.11,19:32
Ale agát nie je zaradená ako invázna rastlina. Pre poľnohospodárov je nežiadúca, lebo do širšieho okruhu ochudobňuje pôdu o živiny a hlavne svojimi akoby "jedmi" nedovolí rásť iným hlavne stromom a rastlinám. A hodnota jedného agátu dosahuje až okolo 10 000 €. Ale keď ho kradnú jednotlivci a nechytia ich, tak sa nič nedeje. A stalo sa aj to, že ich polícia chytila v noci pri odvoze a nám spoločenstvu nedali ani vedieť.
Juraj Bindzár
18.12.11,19:36
Ale agát nie je zaradená ako invázna rastlina. Pre poľnohospodárov je nežiadúca, lebo do širšieho okruhu ochudobňuje pôdu o živiny a hlavne svojimi akoby "jedmi" nedovolí rásť iným hlavne stromom a rastlinám. A hodnota jedného agátu dosahuje až okolo 10 000 €. Ale keď ho kradnú jednotlivci a nechytia ich, tak sa nič nedeje. A stalo sa aj to, že ich polícia chytila v noci pri odvoze a nám spoločenstvu nedali ani vedieť. Keď nezaplatíš dane , potom ti dajú vedieť:D
pmajap
20.12.11,16:29
Zákon 416/2001 Zb. §2 písmeno f) odst 2, stanovuje obec rozhodovať o výrube drevín rastúcich v jej katastri. O výrub drevín treba požiadať obec, jej stavebný úrad, alebo spoločný stavebný úrad obcí. Obvodný úrad a orgány ochrany prírody riešia výruby drevín na ktoré sa vzťahujú osobité ustanovenia.
Spoločenská hodnota dreviny vyčíslená v €, môže byť vyrúbená len vtedy, ak nie je možnosť náhradnej výsadby.
Ale, každá obec zo zákona je povinná viesť a mať schválenú evidenciu pozemkov( ak sa nejedná o obecné pozemky musí mať aj súhlas vlastníkov) pre náhradnú výsadbu.:)
Majka7491
20.12.11,17:37
Ďakujem, pozriem si ten zákon a naštudujem, aby som po Troch kráľoch mohla ísť na debat s úradníkmi podkutá v zákonoch, pokiaľ si nevymyslí zase nejaký nezmysel na mňa. A ešte: bola som sa prejsť po chatovej oblasti a zistila som, aj som si to nafotila, že pred jednou chatou je vyrezaných 19+10 krásnych smrekov vysokých, zdravých s obvodom kmeňa 100-120cm. Tak som zvedavá, aká spoločenská hodnota bude vyrúbená týmto dvom chatárom.Teším sa na ďalšie príspevky, lebo mi dodávate silu nedať sa. Ešte raz Ďakujem.:o
pmajap
20.12.11,18:04
Ďakujem, pozriem si ten zákon a naštudujem, aby som po Troch kráľoch mohla ísť na debat s úradníkmi podkutá v zákonoch, pokiaľ si nevymyslí zase nejaký nezmysel na mňa. A ešte: bola som sa prejsť po chatovej oblasti a zistila som, aj som si to nafotila, že pred jednou chatou je vyrezaných 19+10 krásnych smrekov vysokých, zdravých s obvodom kmeňa 100-120cm. Tak som zvedavá, aká spoločenská hodnota bude vyrúbená týmto dvom chatárom.Teším sa na ďalšie príspevky, lebo mi dodávate silu nedať sa. Ešte raz Ďakujem.:o

Koreňová sústava smrekov je pre každú stavbu dosť nebezpečná. Smrek korení plytko a denne nasaje dospelý až 150 l vody. Korene sú hlboko cca 30 cm v základoch stavieb narobí toto nasávanie neuveriteľný presun zeminy. Vlastníci smrekov môžu oponovať týmto faktom. Napríklad topoľ má bezpečnú vzdialenosť od stavby 80 m.
wabi
22.12.11,11:29
Ale agát nie je zaradená ako invázna rastlina. Pre poľnohospodárov je nežiadúca, lebo do širšieho okruhu ochudobňuje pôdu o živiny a hlavne svojimi akoby "jedmi" nedovolí rásť iným hlavne stromom a rastlinám. A hodnota jedného agátu dosahuje až okolo 10 000 €. Ale keď ho kradnú jednotlivci a nechytia ich, tak sa nič nedeje. A stalo sa aj to, že ich polícia chytila v noci pri odvoze a nám spoločenstvu nedali ani vedieť.

Už viem čo ti poradím. Najmi si zlodejov aby ti tie stromy ukradli. :D
Oni dôjdu k drevu. Ty budeš mať vyrúbané stromy. ;)
Pom ísť už len nahlásiť krádež stromov na políciu a upovedomiť aj obec. Nerobím si ilúzie že by polícia po stromoch pátrala...
Tvoji neprajníci budú radi že ti niekto ublížil a ukradol.
Keď sú zákony debilné niekedy, treba sa ich nejak pokúsiť prekonať možno.
Majka7491
22.12.11,17:07
Veľmi dobré Wabi, len tých šikovných zlodejov nájsť. Ale zem je guľatá, čiže má 360° a dá sa ísť na každú stranu. Možno aj k tomu príde. Počula som, že v okolí Trenčína našli spôsob. Hľadám kontakt, ale nechávam si pár dní oddych, aby som pri štedrovečernej večeri nemyslela na to a po sviatkoch sa plne pustím do toho.Samozrejme mi milo padnú všetky nápady a rady od Vás všetkých. Ako sa hovorí, veľa hláv veľa vie. Vždy som ctila zákon, ale § je zato pokrútený, aby sa našlo riešenie. Všetci to myslíte dobre, ale je to na mojej zodpovednosti a dúfam, že sa mi podarí nejak "vyzrát", ako hovoria Česi, a ja by som povedala "zober rozum do hrsti a mysli ako sedliak". to nám vždy hovorieval profesor: myslite sedliackym rozumom,viď Sváko Ragan. Krásne a pokojné Vianočné sviatky Vám želá Majka 7491.:)
comodo
31.12.11,14:27
V prvom rade na zmensenie problemu by som vyrezal vsetky do obvodu 40 cm. Uvidte ako Vam odlahne. Inak vynicit agaty nebude sranda. Rezte to ako cigani teda aspon pol metra od zeme , aby sa to dalo nasledne strojovo nakladacom-zralokom vytrhat.
Majka7491
02.08.12,12:13
Ako to vyzerá dnes? Súhlas od ŠOP som dostala koncom marca 2012 a začať môžeme od 1. okt.2012. Slušný čas na vybavenie žiadosti, no nie? Aj to som poprosila známeho, aby sa na to podíval. Hold, páni úradníci majú čas na všetko. Bola som trpezlivá, tak som sa dočkala.:rolleyes::D