fish
16.12.11,13:01
Dobry den,
zaujimal by ma nazor statika na nasledovne riesenie:

stropny otvor preklenuty dvoma keramickymi prekladmi dvernych otvorov hr.120 mm, dl.1000mm; lokalne v strednej polohe zatazeny kominovym telesom. prikladam foto.

je to realne vyhovujuce staticke riesenie? moze keramicky preklad splnit tuto, pre mna na pohlad desivu, ulohu ako NOSIČ komína?

dakujem vopred za odborne stanovisko!
marleau
16.12.11,16:28
Jednoznačne nie!Komín je ťažké teleso a potrebuje podperu až po základy,dokonca aj vlastný základ.
karetkar
16.12.11,17:09
Aky je vysoky komin? Posli udaje, poviem....... Tie preklady to su Porotherm KP23,8??? Velmi nestandardne riesenie, ale vsetko sa da:)
karetkar
16.12.11,17:20
Takze z obrazku a popisu je to KPP kt je nosny len s pouzitim tlakovej klenby (s ktorym je spriahnuty) bud z muriva alebo betonu. Samotny KPP nie je nosny !!! Cize odporucam vyrobit pod tym kominom nejaku ocelovu podperu a ulozit na stropnu dosku. Tu drevenu stojku by som momentalne nedaval prec, aby ti to nespadlo na hlavu....:)
220870
16.12.11,17:49
Tie preklady sú na takúto vec nevyhovujúce.Keby tam dal 120 I-čka ok.Ak je to želeobetonova deka tak by malo stačiť navrtanie roxorov a betonaž ale najskôr sa musí zistiť ako ide výstuž v deke.
marleau
16.12.11,17:52
Takze z obrazku a popisu je to KPP kt je nosny len s pouzitim tlakovej klenby (s ktorym je spriahnuty) bud z muriva alebo betonu. Samotny KPP nie je nosny !!! Cize odporucam vyrobit pod tym kominom nejaku ocelovu podperu a ulozit na stropnu dosku. Tu drevenu stojku by som momentalne nedaval prec, aby ti to nespadlo na hlavu....:)

Tak rozhodne len položiť na strop nie.Ak je pod ním ešte nejaké podlažie,aj tam musí spraviť podperu a do stropu najlepšie otvor a podperou prejsť priestorom stropu.Komín je samostatný statický prvok stavby.
Všimni si,že keď zhorí do tla dom,ostane len komín stáť.Komín by som vždy staticky dilatoval od ostatných nosných prvkov.A tak,ako to je na obrázku,z toho ide strach.
p.mac
16.12.11,18:20
každý komín musí mať základ...a ak je komín na poschodí, tak sa podoprie stĺpom, ktorý ma samozrejme základ...komín vytvára bodové zaťažene, ktoré môže spôsobiť prepichnutie stropnej dosky či základovej dosky (deky) !!!
ciners
16.12.11,18:32
Dufam, ze vas nenapadne dat tu drevenu stojku prec :D :D ROZOBRAT a v nedelu na rannu omsu podakovat za zivot :D
tienik
16.12.11,20:00
a jedna otazocka, preco ten komin nema uzavrety spodok?
Ci nebodaj by sa tam mol napojit nieco odspodu, namiesto drevenej stojky?
To snad nie...., alebo?
marleau
16.12.11,20:03
a jedna otazocka, preco ten komin nema uzavrety spodok?
Ci nebodaj by sa tam mol napojit nieco odspodu, namiesto drevenej stojky?
To snad nie...., alebo?

:DPre lepší ťah.:)
tienik
16.12.11,20:33
:DPre lepší ťah.:)

obavam sa, ze ten tah by bol az natolko dobry, ze spätny naraz by hodil komin o 2,6m nizsie :-)
ciners
16.12.11,21:23
obavam sa, ze ten tah by bol az natolko dobry, ze spätny naraz by hodil komin o 2,6m nizsie :-)

Pod ten komin si uz len dat hupacie kreslo a zapalit cigaro, odvetranie je iste :D
tienik
16.12.11,22:57
Pod ten komin si uz len dat hupacie kreslo a zapalit cigaro, odvetranie je iste :D

a povedat si "tak odtialto ja uz do smrti nevstanem"
220870
17.12.11,07:01
Komín nepotrebuje základ.Kľudne môže stáť na deke podlažia.Len sa to nerobí preto lebo komín potrebuje ťah a ten dosiahne len komín určitej výšky a šírky.Tak ,ako deka unesie priečku tak unesie aj kúsok komína.Komín sa nestavia preto ,aby vydržal požiar domu.
marleau
17.12.11,09:03
Práve preto,že mohutnejší komín je veľmi ťažký (ak nie je nerezový) a strop nie je na jeho záťaž staticky naprojektovaný,tak je lepšie ho riešiť ako samostatný statický prvok.Ja netvrdím,že komín má vydržať požiar domu,ale že po takom požiari to dobre vidieť,že je to spravidla samostatný prvok.
fish
19.12.11,13:54
Dakujem za vyjadrenia!
este doplnim, na nizsom podlazi ma byt krb, pre ktory je komin urceny...
tienik
19.12.11,15:27
Tak, bohuzial mam som pravdu, krb sa ma napojit odspodu.
Navrhujem firmu co to takto postavila zalovat za vseobecne ohrozenie, to sa inac nazvat neda.
krtko01
22.12.11,11:17
Je to jednoduccho uzasne riesenie absolutne zle. Treba jednoznacne zavolat statika, ktory to projektoval a ten to urcite vyriesi k vasej spokojnosti. Nech to posudi statik komplexne s celou nosnou konštrukciou stropu....
... a nepodcenujte to je dolezite urobit poriadne podchytenie komina